Wróć do listy wpisów
Marketing Reklama Różne
Agencja SEO i SEM > Blog > Top 15 najlepszych darmowych czcionek 2023

Top 15 najlepszych darmowych czcionek 2023

Top 15 najlepszych darmowych czcionek 2023

Skoro trafiłeś na ten artykuł, pewnie szukasz najlepszej darmowej czcionki, które idealnie odpowie na Twoje potrzeby. W trakcie tych poszukiwań pewnie nie raz natrafiłeś na informację, która podcina skrzydła. Zastanawiasz się, o jaką informację chodzi? Otóż obecnie wiele stron internetowych oferuje darmowe czcionki, tylko czy one aby na pewno są darmowe? Widzimy zapewnienie o darmowej czcionce, a poniżej napotykamy ową informację zapisaną małym druczkiem: Bezpłatne tylko do użytku osobistego. W tym momencie cała nasza wizja związana z czcionką idzie w zapomnienie, bo przecież chcieliśmy ją wykorzystywać w sposób komercyjny.

W tym artykule poznasz 15 najpopularniejszych i – co najważniejsze – darmowych czcionek, których będziesz mógł użyć w swoich projektach.

Pamiętaj, że warunki licencyjne dotyczące danej czcionki mogą się zmieniać. Niektóre mogą ograniczać to, co możesz zrobić w obrębie czcionki, np. zmianę jej wyglądu.

Jak wybrać najlepszą czcionkę

Najpierw zastanów się, w jaki sposób będziesz używał tej czcionki – projekty bywają różne. Poznaj kilka kluczowych zagadnień, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze czcionki do swojego projektu.

baner

Rodzaj projektu

Na wstępie zadaj sobie pytanie, jakiego rodzaju jest projekt, nad którym obecnie pracujesz. Pomyśl, czy czcionka, której obecnie poszukujesz, będzie użyta tylko na stronie internetowej, czy może wykorzystasz ją w druku w jakimś czasopiśmie, na plakacie promocyjnym, zaproszeniu ślubnym czy kartce okolicznościowej.

Na wstępie określ cel, aby wybrać odpowiednią czcionkę, która sprosta Twoim oczekiwaniom. Pamiętaj, że niektóre projekty mogą wymagać mniej formalnego charakteru, np. z czcionką naśladującą pismo odręczne lub bezszeryfową. Ale też mogą zdarzyć się projekty, w których użyjesz bardziej wyrafinowanych czcionek szeryfowych.

Estetyka projektu

Pomyśl o swoich odbiorcach. Zadaj sobie pytanie, jaka jest Twoja grupa docelowa – czy są to osoby młode, w średnim wieku, a może starsze? Przemyśl również aspekt grafik – czy są one lekkie, neutralne czy może z jakimś głębszym przekazem? Wybrana przez Ciebie czcionka powinna w sposób naturalny pasować do koncepcji projektu. Zabawne czcionki mniej nadają się do wysokiej klasy odbiorcy, podczas gdy proste czcionki idealnie sprawdzają się w projektach promocyjnych lub zachęcających użytkownika do działania.

Osiągnij wyższe pozycje w Google dzięki naszemu skutecznemu pozycjonowaniu stron! Sprawdź, jak możemy poprawić widoczność Twojej strony już teraz!

czcionki do projektu

Liczba używanych czcionek w projekcie

Warto, abyś również określił, ilu dokładnie czcionek chcesz używać w swoim projekcie. Gdy decydujesz się na wykorzystanie więcej niż jednej czcionki w swoim projekcie, pomyśl o odpowiednim ich doborze dla zachowania spójności. Czcionki powinny ze sobą bez problemu współpracować. Nie daj się ponieść emocjom, w projekcie nie warto jest stosować więcej niż dwóch rodzajów czcionek, ponieważ większa liczba może być dla użytkownika męcząca w odbiorze.

Kontrast, wielkość oraz waga czcionki może pomóc w wyeksponowaniu lub uporządkowaniu danych informacji, ale jeśli występuje zbyt duża różnorodność, może to powodować chaos. Wskutek tego użytkownik będzie skutecznie odciągany od najważniejszych informacji i istnieje ryzyko, że po prostu nie zapamięta oferty.

Ogranicz poprawki

W momencie gdy decydujesz się na określoną czcionkę, powinieneś zadbać o to, aby ten wybór nie ingerował za bardzo w Twój projekt. Wybieraj czcionki, które nie wymagają ogromnych zmian w Twoim projekcie. Przed dokonaniem wyboru czcionki spójrz na projekt koncepcyjny, aby sprawdzić, czy wszystko odpowiednio ze sobą współgra.

Konkurencja

Szukając czcionki do swojego projektu, możesz spojrzeć na to, czego używają Twoi najwięksi konkurenci. Zrób proste badanie: wejdź na projekt swojego konkurenta i sprawdź, co przyciąga Twoją uwagę. Czy udało mu się zainteresować Cię ofertą? Czy jesteś ciekawy usług, które realizuje? Czy dostałeś odpowiednie informacje, które skuszą Cię do skorzystania z jego oferty?

Czcionki bezszeryfowe

Czcionki bezszeryfowe charakteryzują się nowoczesnym i prostym wyglądem, dzięki czemu są jednym z najpopularniejszych wyborów użytkowników, którzy planują swoje projekty. Czcionki bezszeryfowe zapewniają przyjemny dla oka kontrast, a ich krój zachęca do czytania.

Przykłady czcionek bezszeryfowych

Blogger Sans

czcionka Blogger Sans źródło: https://www.fontfabric.com/fonts/blogger/

Jest to czcionka bezszeryfowa, która idealnie sprawdza się na stronach blogowych. Czcionka ma nowoczesny wygląd, dzięki czemu można stosować ją w materiałach marketingowych itp. Do wyboru mamy regular i kursywę.

Cabin

czcionka Cabin

źródło: https://fonts.google.com/specimen/Cabin

Cabin jest bardzo estetyczną czcionką bezszeryfową, Dzięki swojej budowie jest bardzo czytelna. Co ważne czcionka Cabin może być bez problemu stosowana na stronach internetowych za pomocą Google Fonts. Czcionka Cabin występuje w następujących stylach: zwykły, średni, pogrubiony, półpogrubiony, kursywa, średnia kursywa, półpogrubiona kursywa, pogrubiona kursywa. Można powiedzieć, że do wyboru do koloru.

Oswald

czcionka Oswald

źródło: https://www.fontsquirrel.com/fonts/oswald

Oswald to czcionka, którą bardzo często stosują projektanci. Jest ona nieco bardziej ściśnięta w porównaniu do innych przedstawionych w tym zestawieniu. Dlatego sprawdza się idealnie w projektach, w których nie mamy zbyt dużo dostępnego miejsca.

Czcionki szeryfowe

Czcionki szeryfowe należą do klasycznego rodzaju czcionek i są powszechnie używane w czasopismach oraz gazetach. Możemy również coraz częściej je spotkać w różnego rodzajach kampaniach reklamowych. Charakteryzują się ozdobnymi elementami, które zapewniają bardziej formalny odbiór prezentowanych treści.

Przykłady czcionek szeryfowych

Merriweather

czcionka Merriweather

źródło: https://fonts.google.com/specimen/Merriweather#standard-styles

Merriweather jest bardzo popularną czcionką szeryfową i występuje w kilku stylach. Można powiedzieć, że jest uniwersalna, ponieważ świetnie nadaje się do druku oraz prezentowania treści na stronach internetowych.

Poly

czcionka Poly

źródło: https://www.fontsquirrel.com/fonts/poly

Czcionka Poly jest dostępna w dwóch wariantach przedstawionych powyżej. Jest to czcionka bardzo przejrzysta, łatwa do odczytania, sprawdza się doskonale w dłuższych fragmentach tekstu np. w artykułach blogowych.

Elsie

czcionka Elsie

źródło: https://www.fontsquirrel.com/fonts/elsie

Czionka Elsie ma bardzo ciekawy kształt. Może dodać charakteru naszym tekstom. Występuje w wariantach przedstawionych powyżej. Myślę, że znajdzie się sporo fanów tej czcionki.

Czcionki typu slab serif

Czcionki typu slab serif są podobne do czcionek szeryfowych wymienionych wyżej. Różnica polega na tym, że są mocnej napisane, co nadaje im wyrazistego charakteru.

Przykłady czcionek slab serif

Twentytwelve Slab

czcionka Twentytwelve Slab

źródło: https://www.fontriver.com/font/twentytwelve_slab/

Twentytwelve Slab jest bardzo mocno napisaną czcionką, która może podkreślić przekaz Twojego projektu. Czcionka występuje w trzech rodzajach: lekka, regularna i pogrubiona.

Ansley Display

czcionka Ansley Display

źródło: https://dribbble.com/shots/2281308-Ansley-Display-Free-Font

Czcionkę Ansley Display możemy spotkać w aż sześciu dostępnych stylach. Można ją bez problemu zastosować w nagłówkach, banerach czy też do tworzenia logotypu marki.

Alfa Slab One

czcionka Alfa Slab One

źródło: https://pl.allfont.net/download/alfa-slab/

Jest to bardzo charakterna czcionka, która pomoże naszemu projektowi wyróżnić odpowiednie informacje. Czcionkę Alfa Slab One bez problemu można zastosować również na stronie internetowej.

Czcionki odręczne

Czcionki odręczne znakomicie sprawdzają się w kreatywnych projektach. Naśladują pismo odręczne i swoje zastosowanie znajdują głównie na plakatach i zaproszeniach.

Przykłady czcionek pisanych odręcznie

Willful

czcionka Willful

źródło: https://pixelbuddha.net/fonts/willful-handwritten-brush-font

Czcionka Willful znajdzie swoje zastosowanie m.in. na plakatach promocyjnych. Dzięki jej bardzo ciekawej budowie możemy przygotować bardzo interesujący plakat promocyjny, który trafi w gust nie jednego użytkownika.

SF Cartoonist Hand

czcionka SF Cartoonist Hand

źródło: https://www.fontsquirrel.com/fonts/SF-Cartoonist-Hand

SF Cartoonist Hand to bardzo ciekawy krój czcionki, który pomoże nam stworzyć np. bardzo ładne zaproszenia urodzinowe.

 

Czcionki nagłówkowe

Czcionki nagłówkowe są coraz częściej spotykane m.in. na stronach internetowych, gdzie stosuje się je, aby wyróżnić nagłówek na tle reszty tekstu. Czcionki nagłówkowe mogą w efektywny sposób zwrócić uwagę użytkownika na ważną informację. Czcionki nagłówkowe można również wykorzystać do tworzenia logo.

Przykłady czcionek nagłówkowych

Gabo Drive

czcionka Gabo Drive

źródło: https://www.deviantart.com/dannci/art/Gabo-Free-Elegant-Font-157988169?q=boost%3Apopular+free+font&qo=57

Czcionka Gabo Drive może znaleźć zastosowanie na stronach internetowych, na przykład do wyróżnienia ważnych elementów, może być również stosowana na plakatach, ponieważ ma bardzo mocny krój, który zwróci uwagę niejednego użytkownika.

Curely

czcionka Curely

źródło: https://www.behance.net/gallery/20570645/Curely-Free-Typeface

Jest to bardzo charakterystyczna czcionka. Warto zaznaczyć, że nie zawiera ona cyfr oraz ma ograniczoną interpunkcję. Świetnie sprawdza się przy tworzeniu nagłówków kartek okolicznościowych oraz zaproszeń, a także na plakatach.

Czcionki science fiction

Chociaż o tym rodzaju czcionek nie słyszymy za dużo, to warto o nich wspomnień. Owe czcionki doskonale się sprawdzają przy tworzeniu plakatów promujących różnego rodzaju eventy gamingowe, filmowe itp.

Przykłady czcionek science fiction

Gputeks

czcionka Gupteks

źródło: https://www.fontsquirrel.com/fonts/gputeks

Czcionka Gputeks w swoim asortymencie zawiera zarówno małe, jak i duże litery. Występuje w dwóch wariantach przedstawionych powyżej. Świetnie sprawdza się w projektach promujących różnego rodzaju wydarzenia.

Quango

czcionka Quango

źródło: https://www.fontspace.com/quango-font-f22155

Ta bezszeryfowa czcionka science fiction zawiera małe i duże litery. Dzięki niej projektant ma możliwość tworzenia niesamowitych projektów, które skradną serce użytkowników.

Podsumowanie

Myśląc o projekcie, musimy na wstępie zastanowić się nad jego założeniami. Przy planowaniu schematu projektu należy również wziąć pod uwagę odpowiednie czcionki. Możemy skorzystać z płatnych wersji, ale warto wiedzieć, że istnieją również darmowe fonty przedstawione powyżej. To idealne rozwiązanie dla mniejszych firm lub instytucji no-profit, które chcą stworzyć ciekawy projekt bez dodatkowego obciążania budżetu.