Wróć do listy wpisów
Pozycjonowanie
Agencja SEO i SEM > Blog > SEO Minion, czyli szwajcarski scyzoryk dla specjalisty SEO

SEO Minion, czyli szwajcarski scyzoryk dla specjalisty SEO

SEO Minion, czyli szwajcarski scyzoryk dla specjalisty SEO

Każdy ekspert w swojej branży potrzebuje określonego zestawu narzędzi, które usprawniają jego pracę. W typowym zestawie narzędzi dla SEO znajdziemy wiele pluginów do przeglądarki, z których każdy odpowiada za swoją część analizy serwisu. Jednym z najpopularniejszych i w mojej ocenie najlepszych rozszerzeń dla przeglądarki jest SEO Minion. To bezpłatne rozszerzenie dla przeglądarki, dzięki szerokiemu zakresowi swoich możliwości, może być wykorzystywane do praktycznie wszystkich czynności związanych z pozycjonowaniem. Pozwala na szybką analizę stanu optymalizacji SEO na wybranej podstronie, meta danych czy linkowania wewnętrznego i zewnętrznego, sprawdzanie długości treści na podstronie oraz podgląd rzeczywistych wyników z SERP. Wszystkie dane można bardzo wygodnie pobrać do pliku CSV.

W tym artykule omówię, co sprawia, że SEO Minion jest tak popularnym pluginem, oraz jak wykorzystać potencjał tego narzędzia SEO w codziennych zadaniach.

Co to jest SEO Minion

SEO Minion to plugin (rozszerzenie) dla przeglądarek Google Chrome i Firefox, który umożliwia wykonywanie niezbędnych analiz SEO za pomocą kilku kliknięć, analizując otwartą w przeglądarce podstronę serwisu internetowego. Każdy może ją zainstalować u siebie w przeglądarce poprzez wybranie jej w katalogu rozszerzeń Chrome lub Firefox.

wtyczka SEO Minion

Źródło: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/seo-minion/

Po instalacji wtyczki możemy natychmiast z niej korzystać i wykonywać różne operacje. Na przykład, przyciskiem „Analyze On-Page SEO” plugin przeanalizuje metadane, długość treści, nagłówki Hx i obecność linków kanonicznych w witrynie oraz przedstawi je dla nas w tabeli. Dzięki temu szybko i skutecznie sprawdzimy stan podstawowych elementów optymalizacyjnych w wybranych podstronach i zaplanujemy optymalizację.

jak działa SEO Minion

Źródło: SEO Minion

 

Analiza on-page SEO

Najważniejszą i z pewnością najczęściej używaną opcją rozszerzenia SEO Minion jest analiza on-page SEO, w trakcie której narzędzie skanuje kod HTML na stronie celem weryfikacji:

 • metatytułu i metaopisu strony,
 • łącznej liczby słów i znaków,
 • linku kanonicznego,
 • danych o indeksacji metarobotów,
 • nagłówków Hx,
 • liczby obrazów i pustych znaczników ALT,
 • danych open graph i twitter graph dla sprawdzenia optymalizacji treści publikowanej w social mediach.

Analiza metatytułu i metaopisu

Analizując metatagi tytułu i opisy meta każdej podstrony przy pomocy pluginu SEO Minion, jesteś w stanie szybko zidentyfikować niedociągnięcia lub braki optymalizacyjne wybranej podstrony. Sprawdzisz, czy ma ona niezoptymalizowane opisy meta albo czy w metatytułach brakuje słów kluczowych.

Możesz tego narzędzia używać do analizy konkurencji, kiedy chcesz poznać know how topów Google. Szybko sprawdzisz interesujące Cię podstrony i zaplanujesz dalsze działania w serwisie.

analiza on-page w SEO Minion

Źródło: SEO Minion

Analiza nagłówków Hx i treści

Informacje w tagach nagłówków Hx są dostępne w prezentowanej poniżej tabeli analizy on page narzędzia SEO Minion. Plugin ten sortuje nagłówki Hx, pokazując ich strukturę i zawartość w kolejności, w jakiej są zawarte w podstronie od H1 do H6. Korzystając z tej opcji, jesteś w stanie jednym kliknięciem dowiedzieć się, czy na wybranej podstronie występuje tylko jeden H1 oraz czy są powielenia. Dodatkowo widzisz, ile nagłówków H2 i H3 występuje w treści.

Tak samo jak w przypadku metatagów title i description możesz sprawdzić strukturę, treść i użyte słowa kluczowe w nagłówkach konkurencji, żeby następnie zoptymalizować conent w naszym serwisie. Podczas planowania treści na witrynie możesz także zbadać, ile tekstu posiadają serwisy z przedziału od top 3 do top 10 SERP i oszacować ilość potrzebnej treści, nagłówków oraz grafik, aby konkurować z serwisami na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania.

SEO Minion analiza nagłówków

Źródło: SEO Minion

Analiza linkowania on-site

Kolejną funkcją SEO Minion jest podświetlanie linków. Opcja ta oferuje kilka bardzo przydatnych możliwości:

 • podświetlenie wszystkich linków na stronie,
 • podświetlenie linków wewnętrznych,
 • podświetlenie linków zewnętrznych,
 • podświetlenie linków do follow
 • podświetlenie linków no follow.

Taka funkcjonalność może być bardzo przydatna podczas przeprowadzania analizy linkowania na każdej płaszczyźnie. Możesz dzięki temu szybko sprawdzić wewnętrzne linkowanie, teksty zakotwiczenia albo stan wszystkich linków serwisu, czyli czy są poprawne i nie kierują użytkowników na stronę z błędem 404. Dzięki temu jesteś w stanie szybko zweryfikować, ile linków wewnętrznych i zewnętrznych znajduje się na stronie oraz jakie linki mają tag follow lub nofollow. Wszystkie zebrane dane oczywiście możesz pobrać do arkusza kalkulacyjnego, aby dokładniej przeanalizować strukturę linkowania – jednym słowem: złoto!

SEO Minion_linkowanie

Źródło: SEO Minion

Sprawdzenie uszkodzonych linków

W skład typowej analizy linkowania wewnętrznego zawsze wchodzi sprawdzenie ich poprawnego działania w obrębie witryny. Niedziałające linki powodują negatywne wrażenia użytkownika oraz gorszą indeksację serwisu – nie chcesz, aby użytkownik lub bot, przechodząc po łączu, napotkał błąd 404. Na szczęście plugin SEO Minion zawiera bardzo przydatną funkcję, która sprawdza każdy link na podstronie i podświetla go na podstawie jego kodu odpowiedzi. Kolory, którymi domyślne są markowane wszystkie linki, to:

 • zielony – link jest sprawny,
 • żółty – link jest uszkodzony i zwraca kod 404,
 • czerwony – w przypadku linków prowadzących do nieistniejącej domeny lub po prostu błędnie wpisanych,
 • szary – link nie zawiera łącza w znaczniku <a href>,
 • fioletowy – jeżeli link zawiera przekierowanie,
 • brązowy – link zwraca kod z błędem serwera 500.

SEO Minion_analiza linków

Źródło: SEO Minion

Za pomocą tego narzędzia jesteśmy więc w stanie szybko przeanalizować stan łączy na wybranej podstronie i naprawić potencjalne niedoskonałości w ich działaniu.

Sprawdzenie atrybutów hreflang

Funkcja ta w bardzo wygodny sposób sprawdza poprawność wdrożenia atrybutów hreflang dla witryn dostępnych w wielu językach, po czym przedstawia wyniki w przejrzystej, możliwej do pobrania tabeli z informacjami. Zdecydowanie pozwoli Ci zaoszczędzić trochę czasu.

SEO Minion_hreflang

Źródło: https://www.coingecko.com/, SEO Minion

Podgląd wyników SERP

Kolejna bardzo przydatna funkcja SEO Minion, która umożliwia wygenerowanie podglądu witryny w rzeczywistych wynikach SERP na wybraną frazę. Pokazuje, jak strona będzie prezentowała się na tle innych wyników w rankingu wyszukiwarki Google na poszczególne frazy kluczowe. Dzięki temu możesz porównać wygląd snippetu Twojego serwisu z innymi witrynami w SERP.

Za pomocą tej funkcji możesz również redagować metatagi tytułu i opisu dla domeny i wizualizować wyniki SERP, mając podgląd na to, jak witryna będzie wyświetlana w wynikach wyszukiwania Google z tą czy inną treścią w znacznikach meta. Dodatkowo funkcja ta umożliwia kreowanie podglądu na snippet z datą publikacji i tekstem we fragmencie rozszerzonym.

SEO Minion_metatagi

Źródło: Google

Symulator lokalizacji i języka w wyszukiwarce Google

W trakcie pracy nad optymalizacją SEO na stronie dla firmy zagranicznej albo lokalnej bardzo istotne jest, aby weryfikować SERP dla docelowej lokalizacji. Chodzi o dostosowanie działań marketingowych do potrzeb wynikających z położenia geograficznego. Tutaj na pomoc przychodzi kolejną świetna funkcja wtyczki SEO Minions, czyli symulator lokalizacji w wyszukiwarce Google. Ta opcja umożliwia tworzenie podglądu wyników wyszukiwania z określonej lokalizacji i w wybranym języku na określone słowa kluczowe. Możesz również wyróżnić interesujące Cię domeny w SERP poprzez wpisanie ich w polu „Highlight Domains/URLs”.

jak działa SEO Minion

Źródło: SEO Minion

Scrapowanie wyników SERP

Wszystkie omówione wcześniej funkcje pluginu SEO Minion są bardzo praktyczne. Zakładam natomiast, że nie robią szczególnego wrażenia na kimś, kto już miał styczność z pozycjonowaniem, ponieważ taką funkcjonalność, tak czy inaczej, można spotkać w innych wtyczkach, nawet jeżeli każda z tych wtyczek pełni odrębną funkcję. Ale SEO Minion umie jeszcze nieco więcej. Całkiem potężną i unikatową funkcjonalnością (jak na wtyczkę do przeglądarki) jest scrapowanie informacji z wyników wyszukiwania. Dzięki scrapowaniu wyników wyszukiwania na określoną frazę jesteśmy w stanie zebrać solidny zestaw informacji z SERP, takich jak:

 • lista adresów URL,
 • wyniki sponsorowane,
 • lista obrazów, filmów,
 • lista produktów, wiadomości, najświeższych wyników,
 • FAQ,
 • PAA (People Also Ask).

Oczywiście, jak w przypadku każdej analizy wykonanej przez narzędzie SEO Minion, zebrane informacje możesz pobrać do arkusza kalkulacyjnego w formacie CSV. Całkiem nieźle jak na rozszerzenie do przeglądarki :)

działanie SEO Minion

Źródło: SEO Minion

SEO Minion – podsumowanie

SEO Minion to szwajcarski scyzoryk – doskonałe i bardzo praktyczne narzędzie na co dzień do usprawnienia pracy przy pozycjonowaniu. Nigdy nie zawiedzie, a w odpowiednich rękach potrafi naprawdę wiele. Instalować ten plugin do swojej przeglądarki czy nie? To Twój wybór. Ja korzystam z tego narzędzia w codziennej pracy i uważam, że jest zdecydowanie warte uwagi.