Menu
Wróć do listy wpisów
Audyt SEO Optymalizacja stron (SEO) Pozycjonowanie Strategie SEO Strony www
Strona główna > Blog > Od czego zacząć pozycjonowanie stron?

Od czego zacząć pozycjonowanie stron?

Od czego zacząć pozycjonowanie stron?

Czasy, w których wykupienie domeny i stworzenie strony www wystarczyło do zaistnienia w Internecie, minęły bezpowrotnie. Właściciele witryn i serwisów online powinni zadbać o wysoką pozycję w wyszukiwarce Google, użyteczne treści oraz wartościowe linki. Dzięki temu będą w stanie przebić się przez stale rosnącą konkurencję w wirtualnym świecie. Prowadzisz bloga, stronę firmową lub własny sklep internetowy i nie wiesz, od czego zacząć? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik pozycjonowania, który odsłoni przed Tobą tajniki działań SEO. Zapraszamy do lektury!

Czym jest pozycjonowanie stron?

Pozycjonowanie stron internetowych (ang. Search Engine Optimization) można określić jako ciąg działań marketingowych mających na celu uzyskanie najwyższej pozycji w naturalnych wynikach wyszukiwania. Jest to długi i angażujący proces, nazywany również optymalizacją danej witryny lub kampanią SEO. Zgodnie z definicją pozycjoner podejmuje szereg czynności prowadzących do poprawy widoczności strony w wyszukiwarce. To z kolei pozytywnie wpływa na zwiększenie ruchu organicznego – użytkownicy trafiają na witrynę z bezpłatnych wyników wyszukiwania.

Z czego składa się pozycjonowanie stron? Proces obejmuje audyt techniczny serwisu, optymalizację on-site (w obrębie witryny np. content), działania off-site (poza witryną np. link building) oraz czynności analityczne. Pozwala Twojej stronie znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania na najważniejsze słowa kluczowe. W ten sposób ułatwiasz potencjalnym klientom drogę do Twojego serwisu. Obecność na wysokich pozycjach w Google przekłada się na więcej odwiedzin, które mogą skutkować konwersjami.

Dlaczego warto zdecydować się na usługę pozycjonowania? Konkurencja nie śpi, lecz ciągle udoskonala działania optymalizacyjne na stronie. Warto za ich przykładem zainwestować w ten złożony proces i zadbać o stałą aktualizację. Oto kilka korzyści, które możesz uzyskać:

  • nieograniczona przestrzeń reklamowa – z Internetu korzystają użytkownicy w każdym wieku, dlatego masz szansę trafić do dowolnej grupy docelowej,
  • widoczność w naturalnych wynikach wyszukiwania – strona internetowa może pokazać się na dowolnym urządzeniu właśnie wtedy, gdy użytkownik wpisuje określoną frazę,
  • odpowiedź na oczekiwania użytkownika – im skuteczniejsza optymalizacja SEO, tym większe szanse, że odbiorcy skorzystają właśnie z Twojej oferty, a nie strony konkurencji,
  • stosunkowo niskie koszty dotarcia do klienta – koszty działań SEO są niższe niż inne rodzaje marketingu, przy czym reklama trafia do użytkowników już zainteresowanych Twoją działalnością,
  • budowanie zaufania marki – pozycjonowanie strony www pozwala częściej pojawiać się w wynikach wyszukiwania, dzięki czemu rośnie zaufanie odbiorców do Twojej witryny.

Od czego zacząć pozycjonowanie?

Przed rozpoczęciem pozycjonowania strony www należy dokonać analizy serwisu. W tym celu warto skorzystać z usługi audytu SEO. Polega ona na weryfikacji każdego z elementów, który ma wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania. Pod uwagę brana jest budowa i zawartość witryny oraz czynniki poza jej kodem źródłowym. W tym miejscu warto również wspomnieć o analizie konkurencji, która przyda się podczas planowania kolejnych kroków związanych z optymalizacją strony internetowej.

Zwieńczeniem audytu SEO jest sporządzenie raportu zawierającego dane strukturalne oraz rekomendacje dotyczące pozycjonowania witryny. Dokładna analiza pozwoli zaplanować działania, które mają na celu poprawę jakości strony internetowej dla algorytmów Google oraz użytkowników. Po wdrożeniu zalecanych zmian serwis powinien działać szybciej i osiągać wyższą pozycję w rankingu. Należy zwrócić uwagę na szybkość działania strony, zgodność z wytycznymi robotów wyszukiwarki, wartościowy content, przystosowanie do wyświetlania na urządzeniach mobilnych i wiele innych.

Jednymi z pierwszych czynności podejmowanych w ramach pozycjonowania strony www jest jej optymalizacja według standardów SEO, a dokładnie wybór fraz kluczowych, na które witryna ma się wyświetlać w wynikach wyszukiwania. Na tym etapie warto uwzględnić ich popularność i konkurencyjność. Być może okaże się, że bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie pozycjonowanie lokalne, wybranie pewnej specjalizacji oraz uwzględnianie fraz z długiego ogona. Wówczas witryna ma większe szanse, aby zaistnieć w Internecie.

Czy SEO i pozycjonowanie to pojęcia tożsame?

Wbrew powszechnej opinii, pozycjonowanie stron internetowych nie jest tożsame z SEO. To pojęcie znacznie szersze, obejmujące szereg działań marketingowych (off- site i on-site), których celem jest zwiększenie widoczności witryny w sieci np. poprzez uzyskanie najwyższej pozycji w organicznych wynikach w Google, stworzenie wartościowego contentu, przeprowadzenie analityki witryny przy użyciu odpowiednich narzędzi czy link building.

SEO (Search Engine Optimalization) oznacza natomiast bezpośrednią optymalizację strony pod kątem wyszukiwarek. Stanowi pewną część działań składających się na skuteczne pozycjonowanie. Ma na celu uzyskanie najwyższego miejsca w SERP-ach, czyli wszystkich wynikach wyszukiwania na konkretne frazy kluczowe i zapytania, które powiązane są z tematyką serwisu. Skupia się przede wszystkim na działaniach technicznych oraz Content Marketingu, aby ułatwić robotom indeksującym skanowanie i ustalenie odpowiedniej pozycji strony w sieci. Pozwala także zwiększyć popularność witryny, zbudować zaufanie marki oraz poszerzyć grono potencjalnych klientów.

Pozycjonowanie stron www jest procesem długotrwałym i czasochłonnym. W dużej mierze polega na analizie serwisu oraz podejmowaniu właściwych czynności — w obrębie witryny oraz poza jej strukturą. Jednym z jego elementów są działania SEO. Wspólnie składają się na kompleksową optymalizację strony internetowej, która z jednej strony uwzględnia aspekt techniczny (układ serwisu, linkowanie wewnętrzne, meta tagi itp.), a z drugiej polega na pracy z contentem.

Słowa kluczowe, czyli jak mogą znaleźć Cię użytkownicy w Google?

Frazy kluczowe (z ang. keywords) to nic innego, jak słowa i wyrażenia, na które pozycjonowana jest strona internetowa. Na ich podstawie użytkownicy wyszukiwarki starają się znaleźć informacje, produkty lub usługi, które aktualnie ich interesują. Frazy mogą składać się z jednego lub nawet kilku wyrazów, a ich właściwy wybór rozpoczyna proces pozycjonowania. Warto włożyć nieco wysiłku w podejmowane działania, aby witryna zajmowała wysokie miejsce w rankingu wyników wyszukiwania.

Słowa kluczowe stanowią ważne narzędzie SEO, które odnosi się bezpośrednio do haseł, jakie użytkownicy wpisują w Google. Mają ogromne znaczenie dla skutecznego pozycjonowania strony www. Starannie dobrane frazy należy umieszczać na odpowiednich poziomach tekstu, aby wzmocnić pozycję witryny w rankingu wyszukiwarki. Warto umieszczać je także w nagłówkach H1 – H6 oraz znacznikach title i meta description.

Każda podstrona w obrębie domeny powinna zawierać inne frazy kluczowe. W przeciwnym razie może dojść do kanibalizacji najważniejszych wyrażeń. Jest to sytuacja, w której poszczególne adresy URL jednej domeny rywalizują ze sobą o wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania na te same zapytania użytkowników. W efekcie algorytmy Google mają problem z ustaleniem, która podstrona jest lepiej dopasowana do potrzeb odbiorców. Ostatecznie może dojść do obniżenia pozycji witryny i uznania serwisu konkurencyjnego za bardziej wartościowy.

Dobór fraz kluczowych rozpoczyna się od wykonania listy najważniejszych wyrażeń za pomocą dedykowanych narzędzi SEO. Następnie wybiera się te z nich, które są najbardziej wartościowe z punktu widzenia prowadzonej działalności i tematyki witryny. To pozycjonerzy zajmują się obsługą specjalnych programów pozwalających sprawdzić konkurencyjność frazy oraz odpowiedzieć na pytania, jak wiele użytkowników ją wpisuje w Google i czy łatwo pozycjonować na nią stronę www.

Słowa kluczowe warto umieszczać zarówno w tekstach stworzonych z myślą o użytkownikach, jak i przeznaczonych głównie dla pozycjonowania. Frazy powinny więc znaleźć się we wpisach blogowych, artykułach tematycznych, opisach produktów i innych treściach pisanych pod kątem SEO. Wyrażenia kluczowe można także wykorzystywać w adresach URL poszczególnych podstron, nazwach plików i multimediów wgrywanych na serwery hostingowe oraz elementach witryny (menu, stopki, bannery, sidebary). Należy pamiętać, aby dopasowywać słowa kluczowe do oferowanych produktów i usług lub informacji, które odbiorca znajdzie na danej podstronie. Dobrym pomysłem jest także regionalizacja frazy poprzez dodanie lokalizacji, czyli nazwy miasta lub dzielnicy.

 

Brandowe

To frazy zawierające nazwę konkretnego przedsiębiorstwa, marki lub poszukiwanego produktu. Użytkownicy, którzy wykorzystują tego typu zapytania, to najczęściej stali klienci. Mają wiedzę na temat danego brandu, w przeszłości korzystali już z oferty firmy lub kupują towar z polecenia.

Główne

Są to jedno- lub dwuwyrazowe wyrażenia, które charakteryzują się największą konkurencyjnością oraz wysokim stopniem ogólności. Mają dosyć duży wolumen wyszukiwania, ale jednocześnie niską szansę na konwersję. Tego typu frazy są trudne do wypozycjonowania ze względu na problem z określeniem oczekiwań użytkowników.

Long tail

Frazy długiego ogona (tzw. long tail) składają się z więcej niż trzech słów. Choć mają mniejszą liczbę wyszukiwań niż główne wyrażenia kluczowe, ich poziom konkurencyjności jest znacznie niższy. Umożliwiają sprecyzowanie potrzeb odbiorców. Użytkownicy kierujący tego typu zapytania zwykle są zdecydowani dokonać zakupu.

Jak znaleźć słowa kluczowe?

Skąd wyszukiwarka Google wie, co znajduje się na Twojej stronie internetowej? Zawdzięczamy to optymalizacji technicznej serwisu. Dzięki merytorycznym i użytecznym treściom witryna w jasny sposób informuje o tym, co zawiera konkretna podstrona. Nieodłącznym elementem tych działań są słowa kluczowe – swego rodzaju drogowskazy dla robotów indeksujących i użytkowników. Odpowiednie rozmieszczenie fraz pozwala domenie osiągnąć lepszą widoczność oraz zwiększyć ruch organiczny.

Pozycjonerzy dokonują analizy słów kluczowych, aby sprawdzić, jakie frazy mają szansę osiągnąć wysoką pozycję w wyszukiwarce Google, a tym samym generować ruch na stronie. Tutaj istotna jest odpowiednia widoczność każdego wyrażenia. Wymaga to właściwego podejścia, czasu i wiedzy, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnej agencji SEO, aby mieć pewność, że wybrane słowa kluczowe są popularne i będą sprzyjać konwersji.

Tworząc listę najważniejszych fraz, należy zadbać o to, aby znalazły się na niej wyrażenia zawierające zarówno słowa ogólne, jak i szczegółowe (long tail). Dzięki temu zwiększymy skuteczność pozycjonowania strony nie tylko na popularne frazy, ale także te bardziej szczegółowe. Należy jednak unikać targetowania witryny na pojedyncze wyrazy ze względu na mniejszą opłacalność oraz niższy współczynnik konwersji i CTR. Dobrym rozwiązaniem jest natomiast pozycjonowanie lokalne czy dodanie do frazy nazwę regiony lub miasta. Dzięki temu łatwiej dotrzemy do klientów z najbliższej okolicy, ale również ogólnopolskich.

Co należy wziąć pod uwagę, dobierając odpowiednie słowa kluczowe? Warto zbadać, jakie frazy są adekwatne do zawartości witryny, ponieważ będą musiały zostać umieszczone na stronie. Konieczna jest także weryfikacja, jak często dane wyrażenie wyszukiwane jest przez użytkowników oraz czy dany serwis wyświetla się na konkretną frazę i jaką pozycję zajmuje. Na tym etapie nie można pominąć analizy konkurencji. Należy sprawdzić, na jakie słowa kluczowe pozycjonują się strony internetowe o podobnej tematyce lub działalności.

Istnieje wiele narzędzi SEO przeznaczonych do tworzenia listy słów kluczowych. Dzięki nim pozycjonerzy mają dostęp do propozycji fraz oraz względnych wskaźników jednego wyrażenia w stosunku do drugiego. Pozwalają analizować poszczególne pozycje, wyszukiwać powiązane sformułowania w Google oraz sprawdzić, na jakie słowa wyświetlają się konkurencyjne serwisy. Poniżej znajduje się kilka przykładowych programów i wtyczek, które mogą okazać się niezastąpione w procesie skutecznego pozycjonowania strony www.

Surfer Keyword

Jest to darmowa wtyczka do przeglądarki Chrome. Służy do analizowania wyników wyszukiwania na konkretne zapytania. Daje również dostęp do dodatkowych informacji, takich jak: średnia miesięczna liczba wyszukiwań słowa kluczowego, wykres korelacji szacowanego ruchu z pozycją stron w wynikach, liczba wartościowych linków kierujących do serwisów zlokalizowanych w SERP-ach czy średni miesięczny ruch dla domen ze świata i wybranego regionu. Narzędzie pozwala także korzystać z uproszczonej wersji Content Editora będącego częścią Surfer SEO.

Planer Słów Kluczowych

Jest to jedno z najczęściej stosowanych narzędzi SEO przygotowanych przez Google. Pozwala znaleźć frazy najbardziej dopasowane do danej strony www. Planer Słów Kluczowych powstał z myślą o wspieraniu kampanii reklamowych w Google Ads, a także wyszukiwaniu wyrażeń dla strategii SEO. Umożliwia weryfikację sezonowości, odkrywanie nowych słów kluczowych oraz średniego miesięcznego potencjału zapytań dla danej frazy. Użytkownik może z łatwością określić koszty tworzenia kolejnych kampanii.

Ubersuggest

To niezwykle intuicyjne narzędzie podpowiadające słowa kluczowe na podstawie wybranej frazy. Pomaga w poszukiwaniu wyrażeń związanych z obszarem zainteresowania. Umożliwia wybór wielu języków: angielski, polski, niemiecki, francuski, hiszpański itp. Wskazuje także ilość wyszukiwań, koszt za kliknięcie oraz konkurencyjność danego hasła. Przetwarza wpisaną przez użytkownika frazę, dodaje prefiksy i sufiksy ze słownika wyszukiwania, a następnie wyświetla uzyskane wyniki. Największą zaletą narzędzia jest funkcja analizy konkretnego słowa kluczowego.

Answer The Public

Jest to darmowe narzędzie SEO dostępne online, które dla wybranego zapytania przedstawia różne kombinacje słów kluczowych i sformułowań w wyszukiwarce Google. Generuje wizualizacje i tabele obrazujące, w jaki sposób użytkownicy wyszukują informacji w sieci. Wykorzystywane jest w kampanii SEO jako pomoc w doborze fraz (w tym long tail) i tematów na bloga. Sugestie słów kluczowych oraz pytań bazują na automatycznych podpowiedziach wyszukiwarki Google. W wersji płatnej narzędzie nie narzuca dziennego limitu zapytań.

Podpowiedzi w wyszukiwarce Google

Wpisując dowolne zapytanie w pole wyszukiwarki Google, po chwili automatycznie otrzymujemy kilka najtrafniejszych podpowiedzi. Sugestie te mogą stać się słowami kluczowymi, na które wypozycjonujemy daną witrynę. Wyrażenia, które pojawiają się w auto uzupełnianiu, tworzone są na podstawie popularności wyszukiwanych słów. Podpowiedzi pochodzą więc z zapytań innych użytkowników oraz naszych haseł, którymi posługiwaliśmy się w przeszłości (jeżeli byliśmy zalogowani na koncie Google i włączyliśmy funkcję Aktywność w internecie i aplikacjach).

Audyt SEO w pozycjonowaniu strony www

To jeden z najważniejszych elementów procesu pozycjonowania strony internetowej, bez którego nie możemy liczyć na satysfakcjonujące efekty. Mowa oczywiście o audycie SEO, który pozwala wskazać te czynniki, które należy poprawić i udoskonalić, aby zwiększyć ruch organiczny. To zadanie należy powierzyć profesjonalnej agencji, która dysponuje nie tylko dużym doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą, ale także zaawansowanymi narzędziami.

Z czego powinien składać się audyt SEO?

Obejmuje analizę następujących czynników:

  • on-site SEO: sprawdzenie struktury strony, unikalności treści, budowy adresów URL, występowania i długości meta tagów oraz linkowania wewnętrznego, a także weryfikacja poprawności działania strony na urządzeniach mobilnych i desktopowych,
  • off-site SEO: stworzenie linków ze stron zewnętrznych kierujących do witryny, social media marketing, katalogi i NAP-y.
  • roboty Google: stworzenie mapy strony (sitemap.xml), wytycznych dla robotów crawlujących (plik robots.txt), renderowanie strony, błędy 404 na stronie itp.,
  • User Experience (UX): jest to doświadczenie użytkownika wynikające z korzystania z serwisu i obejmuje projektowanie interakcji użytkownika z produktem i architektury informacji oraz zapewnienie czytelności i dostępności danych. Pochodną UX w branży SEO jest SXO.

Celem audytu SEO jest przede wszystkim analiza witryny pod kątem widoczności w wynikach wyszukiwania. Doświadczeni eksperci przedstawiają także słabe i mocne strony serwisu, ważne z punktu widzenia pozycjonowania. Przekazują wskazówki dotyczące możliwych działań, które zwiększa pozycję w rankingu Google.

Audyt SEO warto przeprowadzić na samym początku funkcjonowania strony oraz przed wdrożeniem większych zmian w jej funkcjonalności lub wyglądzie w celu ustalenia planu działania. Współpraca ze specjalistami nad zawartością witryny zwiększy szanse na skuteczne jej promowaniem w Internecie. Dogłębną analizę należy także zlecić w przypadku, gdy serwis istnieje od pewnego czasu, ale nigdy nie został zoptymalizowany pod SEO. To samo dotyczy sytuacji, kiedy obserwujemy znaczące spadki ruchu i wyświetleń na stronie. Audyt pomoże wskazać przyczyny słabszych wyników oraz określić plan działania.

Po wprowadzeniu zmian zalecanych w ramach audytu SEO możemy zauważyć mniejszą liczbę błędów na stronie, poprawę pozycji w wynikach wyszukiwania oraz zwiększenie przejrzystości i szybkości ładowania witryny, co przekłada się na zadowolenie użytkowników serwisu. Należy jednak pamiętać, że jest to długotrwały proces, a realnych wyników możemy spodziewać się po kilku miesiącach.

Jak wygląda pozycjonowanie?

Google Search Console

Jest to darmowa platforma stworzona przez Google z myślą o właścicielach stron internetowych. Usługa Google Search Console jest podstawowym narzędziem, z którego korzystają pozycjonerzy. Służy do weryfikacji widoczności i ruchu na stronie oraz sprawdzenia, czy dana witryna została zindeksowana i znajduje się w przesłanej mapie strony. GSC pozwala także uzyskać informacje na temat problemów w obrębie serwisu, treści anchorów oraz linków wewnętrznych i odnośników zewnętrznych. Udostępnia narzędzia pozwalające sprawdzić wersję mobilną strony, zgłosić stronę do kolejki indeksowania, wygenerować raport UX oraz sprawdzić ręczne filtry nałożone przez Google.

Analiza SERP

To proces analizy stron www, które uzyskały topowe oraz dalsze pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. Jego celem jest sprawdzenie jakości i konstrukcji treści publikowanych w serwisach konkurencyjnych. Dzięki temu możemy lepiej dopasować content na własnej witrynie oraz wskazać korelację między pozycją strony w SERP a takimi czynnikami, jak: liczba nagłówków, treść tytułów i meta title czy długość tekstu. Celem analizy jest tworzenie treści przyjaznych robotom Google, a tym samym uzyskanie wysokiej pozycji w rankingu.

Google Analytics

To kolejne narzędzie analityczne udostępnione przez Google za darmo. Służy do pomiaru zachowań użytkowników na stronie internetowej oraz w aplikacjach. Sprawdza ruch z innych źródeł niż wyszukiwania organiczne. Przekazuje szczegółowe informacje o użytkownikach, ich lokalizacji, płci i wieku, zachowaniach na stronie, zainteresowaniach czy typie urządzeń, z jakich korzystają. Generuje przydatne raporty zawierające następujące dane statyczne: liczbę wygenerowanych sesji, współczynnik odrzuceń, średni czas trwania sesji, realizację celów itp.

Mobile First Index

Mobilna wersja strony internetowej jest punktem startowym dla robotów indeksujących, od którego rozpoczynają ocenę pozycji witryny w wyszukiwarce. Do tej pory systemy crawlingu, indeksowania oraz rankingu domyślnie korzystały z wersji desktopowej. To z kolei mogło powodować problemy z zapytaniami mobilnymi. Jeżeli serwis jest odpowiednio zoptymalizowany pod kątem smartfonów, laptopów czy tabletów, Google z pewnością nam to wynagrodzi poprzez zwiększenie ruchu na stronie. Mobile First Index jest odpowiedzią na zmieniające się trendy – Internet staje się coraz bardziej mobilny.

Szybkość strony internetowej

Prędkość strony oznacza czas od momentu kliknięcia w adres URL do jej pełnego załadowania. Zależy przede wszystkim od serwera (wskaźnik TTFB, czyli Time to First Byte), budowy kodu HTML oraz wagi i formatu obrazów. Szybkość wczytywania się witryny – zwłaszcza na urządzeniach mobilnych – wpływa na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Istnieje wiele narzędzi pozwalających na analizę prędkości serwisu np. PageSpeed Insights pod adresem https://pagespeed.web.dev/, który zawiera sugestie dotyczące ulepszenia oraz optymalizacji strony internetowej.

 

 

Treści na stronie i content blogowy w pozycjonowaniu

Dlaczego popularność content marketingu w ostatnich latach znacząco wzrosła? Właściciele stron internetowych zdali sobie sprawę, że użyteczne i zoptymalizowane treści publikowane na firmowym blogu, nie tylko budują wizerunek eksperta, ale także są realną szansą za zwiększenie ruchu organicznego. Wartościowe artykuły budują zaufanie i autorytet wśród odbiorców, zachęcają do skorzystania z oferty oraz pozytywnie wpływają na rozpoznawalność marki. Pozwalają na pozycjonowanie fraz long tail, kreowanie wizerunku lidera w branży oraz uzupełnianie treści publikowanych w social mediach.

Prowadząc bloga firmowego, możemy w łatwy i skuteczny sposób wesprzeć działania SEO. Jak to zrobić? Umieszczając w tekstach słowa kluczowe w celu wypozycjonowania strony na konkretne frazy. Można także zastosować linkowanie wewnętrzne do konkretnych produktów lub usług w celu zwiększenia widoczności asortymentu. To z kolei zwiększa szanse na generowanie zysków ze sprzedaży. Dzięki dobrze zoptymalizowanym treściom użytkownicy doceniają artykuły i polecają je innym. Stąd już prosta droga do pozyskania wartościowych linków.

Prowadzenie bloga firmowego umożliwia skuteczną promocję biznesu. Pozwala dzielić się wiedzą i doświadczeniem z użytkownikami, którzy poszukują rozwiązania swojego problemu lub odpowiedzi na nurtujący ich temat. W ten sposób tworzymy więź z klientem, który w efekcie może być bardziej skłonny do skorzystania z oferty. To także sprawdzony sposób na zbudowanie listy mailingowej. Należy jednak zadbać o jakość publikowanych artykułów, systematyczność oraz czas dodawania wpisów.

Jak stworzyć użyteczny content przyjazny robotom wyszukiwarki?

W pierwszej kolejności należy zadbać o widoczność treści w Google. W tym celu warto wybierać tematy, które wzbudzają zainteresowanie odbiorców. Konieczne jest także określenie długości artykułu, frazy głównej oraz częstotliwości i zagęszczenia jej występowania w tekście, nagłówkach, altach i meta tagach. Nie można również zapomnieć o linkowaniu wewnętrznym prowadzącym do oferowanych produktów lub usług oraz aktualizowaniu starszych wpisów, które generują ruch.

Teksty przyjazne wyszukiwarkom zawierają nagłówki H1-H6, które wyrażają intencje użytkowników oraz akapity – rozwijające zagadnienia poruszane w śródnagłówkach. W treści stosuje się słowa kluczowe w odmienionej i naturalnie brzmiącej formie. Warto umieścić w artykule frazy z długiego ogona, które generują mniejszy ruch na stronie, ale jest on o wiele bardziej wartościowy. Jeżeli masz problem w doborze czcionek zapoznaj się z naszym artykułem Top 15 najlepszych darmowych czcionek 2023.

Skąd czerpać pomysły na wpisy blogowe i artykuły eksperckie? Tutaj doskonale sprawdzi się proste narzędzie Google Trends, które umożliwia analizę najpopularniejszych w ostatnim czasie tematów. Uwzględnia także sezonowość fraz w ujęciu ogólnym i regionalnym. Uzyskane informacje mogą okazać się niezwykle przydatne podczas prowadzenia strony internetowej, bloga czy portalu z newsami.

Chcesz rozwinąć swoją witrynę i dotrzeć do nowych użytkowników? Niniejszy poradnik pozycjonowania stron www powstał z myślą o wsparciu działań SEO, które mają na celu zdobyć wysoką pozycję w rankingu, zwiększyć ruch na stronie, a finalnie generować zyski dla Twojego biznesu.

Prowadzenie bloga firmowego umożliwia skuteczną promocję biznesu. Pozwala dzielić się wiedzą i doświadczeniem z użytkownikami, którzy poszukują rozwiązania swojego problemu lub odpowiedzi na nurtujący ich temat. W ten sposób tworzymy więź z klientem, który w efekcie może być bardziej skłonny do skorzystania z oferty. To także sprawdzony sposób na zbudowanie listy mailingowej. Należy jednak zadbać o jakość publikowanych artykułów, systematyczność oraz czas dodawania wpisów.