Wróć do listy wpisów
Google Ads
Agencja SEO i SEM > Blog > Konwersje rozszerzone Google Ads – wszystko, co musisz wiedzieć

Konwersje rozszerzone Google Ads – wszystko, co musisz wiedzieć

Konwersje rozszerzone Google Ads – wszystko, co musisz wiedzieć

Konwersje stanowią istotny element sukcesu reklam online i są kluczowym wskaźnikiem skuteczności kampanii reklamowych. Mówią nam o tym, czy nasza reklama naprawdę działa i przekonuje użytkowników do podjęcia pożądanej akcji. To może być zakup produktu, subskrypcja newslettera, wypełnienie formularza kontaktowego czy inne działanie, zależnie od celów kampanii.

Wydawanie pieniędzy na reklamę ma sens tylko wtedy, gdy przynosi ona zamierzony rezultat. Jeśli nasza kampania generuje dużo kliknięć, ale nie przekłada się to na rzeczywiste zakupy lub działania, to marnujemy budżet. Konwersje dają nam klarowny obraz, ile zainwestowanych środków przynosi realne korzyści.

Czym są konwersje rozszerzone?

Konwersje rozszerzone to rozwinięta koncepcja standardowych konwersji – są kluczowym narzędziem dla marketerów dążących do jeszcze dokładniejszego pomiaru skuteczności swoich kampanii. Główną różnicą między standardowymi konwersjami a ich rozszerzonymi odpowiednikami jest poziom szczegółowości i dostępność dodatkowych danych. To bardziej zaawansowane cele, których realizację możemy śledzić na naszej stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej. Możemy dzięki nim uzyskać bardziej klarowny obraz tego, jakie konkretne akcje podejmują nasi potencjalni klienci po kliknięciu w naszą reklamę.

Konwersje rozszerzone umożliwiają zbieranie danych demograficznych i geograficznych o użytkownikach. Możemy dowiedzieć się więcej na temat ich zachowań, preferencji czy lokalizacji. Dzięki temu możemy lepiej dopasować nasze przekazy do konkretnych grup docelowych, co zwiększa szanse na sukces.

Warto również zaznaczyć, że konwersje rozszerzone są elastyczne i można je dostosować do różnych celów biznesowych. Niezależnie od branży czy rodzaju działalności, można je skonfigurować w taki sposób, aby odzwierciedlały konkretne cele kampanii, czy to związane z e-commerce, generowaniem leadów czy zwiększaniem zaangażowania użytkowników na stronie.

baner

Jak skonfigurować konwersje rozszerzone w Google Ads?

Pierwszym krokiem jest zalogowanie się do swojego konta Google Ads i wybór odpowiedniego projektu reklamowego. Następnie przechodzimy do sekcji Konwersje w panelu nawigacyjnym. Tam możemy dodać nową konwersję i wybrać, czy chcemy skonfigurować konwersję rozszerzoną.

W procesie konfiguracji konwersji rozszerzonej możemy dostosować wiele parametrów, takich jak nazwa konwersji, typ konwersji (np. zakup, zgłoszenie formularza, telefon), wartość konwersji oraz okres zaliczania konwersji. To ważne, aby precyzyjnie określić, co uznajemy za konwersję w kontekście naszej kampanii.

Kolejnym etapem jest generowanie kodu śledzenia, który należy umieścić na stronie internetowej lub w aplikacji. To on będzie odpowiedzialny za monitorowanie akcji użytkowników. Google Ads dostarcza gotowe skrypty, które można wdrożyć na stronie, lub możemy skorzystać z narzędzi do konfiguracji konwersji rozszerzonej dostępnych w panelu.

Po umieszczeniu kodu śledzenia na stronie i zapisaniu zmian możemy przystąpić do monitorowania wyników. System Google Ads dostarcza szczegółowe raporty, które pozwalają nam na śledzenie liczby i wartości konwersji oraz innych kluczowych wskaźników.

Przykłady skutecznego wykorzystania konwersji rozszerzonych

  • E-commerce i zwiększona konwersja zakupów
    Sklep internetowy sprzedający modę damską zdecydował się na wdrożenie konwersji rozszerzonych, aby dokładniej monitorować zachowania klientów na swojej stronie. Dzięki temu zauważono, że wiele zakupów nie dochodziło do skutku na stronie, ponieważ klienci rezygnowali na etapie koszyka. Po optymalizacji procesu zakupowego i lepszej personalizacji oferty konwersje wzrosły, co przełożyło się na znaczący wzrost przychodów.
  • Generowanie leadów w branży B2B
    Firma oferująca rozwiązania informatyczne postanowiła wykorzystać konwersje rozszerzone, aby zdobyć więcej potencjalnych klientów. Po skonfigurowaniu dokładnych celów konwersji, takich jak pobieranie materiałów informacyjnych lub zgłoszenia kontaktowe, zauważyli znaczący wzrost jakości leadów. To pozwoliło im skuteczniej docierać do klientów zainteresowanych ich usługami i osiągnąć wyższy wskaźnik zamknięcia umów.
  • Lokalna usługa
    Mała firma świadcząca usługi remontowe skorzystała z konwersji rozszerzonych, aby zwiększyć zaangażowanie klientów na swojej stronie. Dzięki monitorowaniu działań użytkowników zauważono, że wiele osób interesowało się ich usługami, ale nie kontaktowało się bezpośrednio. Po lepszym spersonalizowaniu treści i zachęcaniu do kontaktu telefonicznego lub wypełnienia formularza firma zanotowała znaczący wzrost zapytań od potencjalnych klientów.

konwersje w google ads

Wskazówki do rozważenia przy korzystaniu z konwersji rozszerzonych

Po pierwsze, zdefiniuj jasne cele konwersji. Czy to ma być zakup produktu, subskrypcja newslettera czy może wypełnienie formularza kontaktowego? Precyzyjna definicja celów pozwoli na dokładniejsze monitorowanie i analizę wyników.

Po drugie, dostosuj konfigurację do swojej strategii. Upewnij się, że konfiguracja konwersji rozszerzonych jest dopasowana do konkretnej strategii i rodzaju reklamy, którą wybrałeś. Nie każda konwersja będzie miała takie samo znaczenie w każdym przypadku.

Kolejnym ważnym krokiem jest monitorowanie i analiza wyników. Po skonfigurowaniu konwersji rozszerzonych śledź regularnie swoje raporty. Analizuj, które kampanie, grupy reklamowe czy słowa kluczowe generują najwięcej konwersji. To pozwoli na optymalizację budżetu i dostosowanie strategii do skuteczniejszych działań.

Nie zapominaj także o testowaniu różnych wariantów reklam i stron docelowych. A/B testing pozwoli Ci zidentyfikować, które elementy przyciągają użytkowników i zwiększają szanse na konwersję. Eksperymentuj z treściami reklam, nagłówkami, przyciskami CTA i układem stron, aby znaleźć najlepsze rozwiązania.

Ostatnia wskazówka to stała optymalizacja. Świat reklamy online jest dynamiczny, a zachowania użytkowników mogą się zmieniać. Dlatego nieustanne dostosowywanie strategii i konfiguracji konwersji rozszerzonych jest kluczem do utrzymania skuteczności kampanii na wysokim poziomie.

Skorzystaj z naszej oferty wdrożenia konwersji rozszerzonych

Jeśli jesteś właścicielem strony internetowej lub prowadzisz kampanie reklamowe online, rozważ skorzystanie z naszych usług. Konwersje rozszerzone to potężne narzędzie, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań użytkowników oraz optymalizację strategii marketingowej. Nasza firma specjalizuje się w Google Ads oraz reklamach na innych platformach reklamowych. Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!