Wróć do listy wpisów
Google Ads
Agencja SEO i SEM > Blog > Rozszerzenia w reklamach Google Ads – kluczowe narzędzia do maksymalizacji skuteczności kampanii

Rozszerzenia w reklamach Google Ads – kluczowe narzędzia do maksymalizacji skuteczności kampanii

Rozszerzenia w reklamach Google Ads – kluczowe narzędzia do maksymalizacji skuteczności kampanii

Podobnie jak pozycjonowanie, również kampanie PPC odgrywają kluczową rolę w strategii marketingowej online, umożliwiając firmom dotarcie do szerokiego grona potencjalnych klientów. Dzięki Google Ads możesz skutecznie promować produkty lub usługi, zwiększać świadomość marki oraz generować sprzedaż. Platforma oferuje szereg funkcjonalności, które reklamodawcy mogą wykorzystać w celu zoptymalizowania skuteczności swoich kreacji, a jednym z kluczowych narzędzi są rozszerzenia w reklamach, określane także jako zasoby. Poznaj ich rodzaje i funkcje, dowiedz się, dlaczego warto je stosować, i sprawdź, jak wybrać odpowiednie rozszerzenia dla swojej kampanii.

Czym są rozszerzenia w reklamach Google Ads?

Rozszerzenia, czyli zasoby w kampaniach Google Ads, to dodatkowe elementy, które możesz dodawać do standardowych reklam tekstowych. Ich główne cele to:

 • doprecyzowanie informacji o ofercie firmy,
 • zwiększenie atrakcyjności reklamy,
 • zachęcenie użytkowników do podejmowania konkretnych działań.

Są to swego rodzaju „rozwinięcia” podstawowej wersji komunikatu pozwalające na bardziej szczegółowe przedstawienie treści i ekspozycję dodatkowych korzyści dla potencjalnych klientów.

Google Ads

Rodzaje zasobów w Google Ads

System reklamowy Google oferuje wiele różnych typów zasobów, które możesz dostosowywać do konkretnych celów swojej kampanii PPC. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę każdego z nich wraz z przykładowym zastosowaniem w strategii reklamowej.

Rozszerzenia linków do podstron

To jedno z najczęściej wykorzystywanych rozszerzeń pozwala na dodanie linków prowadzących bezpośrednio do konkretnych podstron w witrynie reklamodawcy. Dzięki niemu możesz przekierować użytkowników na strony z konkretnymi ofertami, produktami lub usługami. Przykładem jest sklep obuwniczy online, który korzystając z rozszerzenia linków do podstron, kieruje klientów na kategorie z butami damskimi, oraz męskimi.

rozszerzenia reklam-przykład

Rozszerzenia lokalizacji

Wyświetlają one informacje o fizycznej lokalizacji reklamodawcy, takie jak adres, numer telefonu, godziny otwarcia czy odległość od użytkownika. Rozszerzenie to jest szczególnie przydatne dla firm, które mają stacjonarne punkty sprzedaży, np. sklepów detalicznych, warsztatów czy restauracji. Dzięki niemu użytkownicy mogą szybko znaleźć najbliższą lokalizację Twojej firmy i dowiedzieć się więcej o jej działalności.

Rozszerzenia objaśnień

To rozszerzenie pozwala dodawać krótkie objaśnienia do reklamy mające na celu lepsze zrozumienie oferty przez użytkowników. Możesz wykorzystać je do udzielenia dodatkowych informacji na temat funkcji produktu, korzyści dla klienta lub unikalnych cech Twojej usługi. Przykładowo, jeśli produkujesz elektronikę, możesz dodać informacje o parametrach technicznych, które sprawiają, że Twoje urządzenia są lepsze od konkurencji.

Rozszerzenia informacji w witrynie

Te zasoby pozwalają na wyświetlanie dodatkowych informacji oferty lub witryny reklamodawcy, takich jak sekcje, kategorie produktów, a nawet recenzje. Co istotne, nie mogą to być sformułowania typowo reklamowe a jedynie informacyjne. Na przykład sklep internetowy z modą może skorzystać z rozszerzenia informacji w witrynie, aby pokazać kategorie produktów, takie jak odzież damska, męska i dziecięca, oraz prezentować popularne produkty w tych kategoriach.

zasoby reklam Google Ads

Rozszerzenia połączeń

Ten typ zasobów pozwala użytkownikom na wykonanie bezpośredniego połączenia z reklamodawcą poprzez kliknięcie przycisku „Zadzwoń”. Opcja ta jest szczególnie przydatna w przypadku biznesów korzystających z kontaktu telefonicznego – restauracji, salonów samochodowych lub firm świadczących usługi. Dzięki rozszerzeniom połączeń potencjalni klienci będą mogli natychmiast skontaktować się z Twoją firmą, co zwiększa szanse na konwersję.

Rozszerzenia formularzy kontaktowych

Umieszczenie formularza bezpośrednio w reklamie Google Ads ułatwia nawiązywanie kontaktu bez konieczności opuszczania wyników wyszukiwania. Jako reklamodawca możesz w ten sposób zbierać dane kontaktowe, takie jak imię, adres e-mail czy numer telefonu, zapewniając sobie możliwość nawiązania dalszej komunikacji z potencjalnymi klientami.

rodzaje rozszerzeń reklam

Rozszerzenia grafiki

Opcje graficzne, np. dodanie dodatkowych obrazków lub grafik do reklamy Google Ads, mają na celu urozmaicenie treści i przyciągnięcie uwagi użytkowników za pomocą wizualnych elementów. Wykorzystując je, podniesiesz atrakcyjność kreacji, wyróżnisz ją na tle konkurencji oraz zwiększysz zaangażowanie i skuteczność swojej kampanii.

Rozszerzenia powiązanej lokalizacji

Korzystając z nich, możesz dodać informacje o dodatkowych lokalizacjach powiązanych z prowadzoną przez Ciebie działalnością. Przykładowo, mając sieć restauracji, możesz skorzystać z rozszerzenia powiązanej lokalizacji, aby pokazać inne swoje lokale, dać użytkownikom większy wybór i zwiększyć widoczność marki.

Rozszerzenia cen

Umożliwiają wyświetlanie informacji o cenach produktów lub usług bezpośrednio w reklamie. To opcja przydatna firmom chcącym przyciągnąć uwagę użytkowników ofertami lub promocjami cenowymi. Sklep internetowy może dodać rozszerzenie cen, aby pokazać obniżki na wybrane produkty lub zaoferować darmową przy zamówieniach powyżej określonej kwoty.

rozszerzenie reklam Rozszerzenia aplikacji

Ta funkcjonalność służy do promowania aplikacji mobilnej reklamodawcy poprzez wyświetlanie linku umożliwiającego jej pobranie. Użytkownicy mogą bezpośrednio ściągnąć apkę na swoje urządzenia, mając łatwiejszy dostęp do oferty firmy.

Rozszerzenia promocji

Reklamodawcy mogą również informować o promocjach, by przyciągnąć uwagę użytkowników i zachęcić ich do skorzystania z atrakcyjnych okazji. Przykładowo, drogeria internetowa może dodać rozszerzenie promocji, aby zaprezentować obniżkę cen wybranych kosmetyków w określonym okresie.

reklamy Google Ads

Rozszerzenia opinii

Wybór rozszerzenia opinii w Google Ads pozwala reklamodawcom prezentować pozytywne oceny lub rekomendacje od klientów bezpośrednio w reklamach. Jego wykorzystanie ma na celu wzmocnienie zaufania i wiarygodności marki poprzez prezentację pozytywnych doświadczeń klientów.

Więcej informacji na temat poszczególnych typów zasobów znajdziesz, odwiedzając oficjalny Support Google.

Zalety korzystania z rozszerzeń

Używanie rozszerzeń/zasobów w Google Ads może w wymierny sposób zwiększyć skuteczność Twoich kampanii PPC. Poniżej znajdziesz 4 podstawowe korzyści, jakie daje optymalizacja treści reklamowych z wykorzystaniem dodatkowych elementów.

 1. Zwiększenie widoczności i poziomu zaangażowania użytkowników

  Stosowanie rozszerzeń Google Ads pozwala markom odróżnić się od konkurencji i zwiększyć widoczność ich reklam w wynikach wyszukiwania. Dodatkowe elementy przyciągają uwagę użytkowników, przez co rosną szanse na kliknięcie w reklamę. Ponadto dostarczają one szczegółowych informacji na temat samej oferty.

 2. Możliwość dostosowania wiadomości reklamowych do aktualnych celów biznesowych

  Dodatkowe elementy umożliwiają dopasowanie treści reklamowych do konkretnych celów kampanii. Dodanie lokalizacji pozwala wskazać konkretne miejsca działalności firmy. Z kolei rozszerzenia linków do podstron pomagają kierować potencjalnych klientów na konkretne kategorie lub produkty, by zwiększyć ich sprzedaż.

 3. Poprawa wskaźników konwersji

  Dostarczanie dodatkowych informacji i zachęcanie do podejmowania konkretnych działań, takich jak kliknięcie linku lub kontakt telefoniczny, to sposób by zwiększyć skuteczność reklamy, podnieść wskaźnik konwersji (zamiany użytkowników w klientów) oraz pozyskać wyższy CTR, czyli stosunek kliknięć w reklamę do całkowitej liczby wyświetleń.

 4. Zwiększenie wiarygodności i zaufania do reklamodawcy

  Z kolei rozszerzenia opinii pozwolą Ci wyświetlać recenzje oraz oceny, podnosząc wiarygodność i zwiększając poziom zaufania do Twojego biznesu. Pozytywne opinie to jeden z kluczowych czynników skłaniających potencjalnych klientów do skorzystania z oferty marek, dlatego tak często używa się ich w komunikacji marketingowej.

zasoby Google Ads

Praktyczne wskazówki dotyczące wykorzystania rozszerzeń

System Google Ads oferuje kilkanaście typów rozszerzeń. Nie wszystkie będą jednak odpowiednie dla każdej firmy, dlatego kluczowe jest dokonanie właściwego wyboru, uwzględniającego cele i potrzeby, które mają realizować kampanie PPC.

Przy wyborze weź pod uwagę:

 • profil firmy oraz branżę,
 • rodzaj oferowanych produktów lub usług,
 • lokalizację działalności,
 • preferencje i zachowania użytkowników,
 • cele kampanii reklamowej.

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, rozszerzenia cen, opinii czy linków do podstron z pewnością będą bardzo przydatne. Z kolei dla restauracji serwującej lokalne potrawy, istotniejsze mogą okazać się opcje związane z lokalizacją, cenami czy połączeniem.

Pamiętaj również, że dodatkowe sekcje mają określone ograniczenia znakowe dla wyświetlanych komunikatów. Zadbaj o optymalizację treści, tak by była zwięzła, atrakcyjna i skoncentrowana na kluczowych korzyściach Twojej oferty. Informacje dodatkowe zawsze powinny uzupełniać i wspierać główną treść, tworząc spójny przekaz. Równie istotne jest użycie mocnych i atrakcyjnych wezwań do działania (CTA), zachęcających użytkowników do kliknięcia reklamy.

Jak monitorować skuteczność rozszerzeń?

Kluczowym elementem optymalizacji kampanii reklamowych jest testowanie skuteczności reklamy. Aby dowiedzieć się, które z dodanych funkcji działają najlepiej, warto przeprowadzać testy A/B porównujące różne warianty. Możesz np. zmieniać treści, układy czy kolejność wyświetlania, aby znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania. Podczas testowania skup się na kluczowych wskaźnikach, takich jak CTR, wskaźnik konwersji czy koszt pozyskania klienta. Analiza tych danych pozwoli na dokładne zrozumienie działania rozszerzeń i ułatwi dalszą optymalizację.

Wybrane zasoby możesz także skutecznie integrować z innymi narzędziami dostępnymi na platformie Google Ads. Dzięki temu stworzysz jeszcze bardziej spersonalizowane i lepiej ukierunkowane reklamy, maksymalnie dostosowane do potrzeb i preferencji użytkowników. Przykładowo, łącząc dane o lokalizacji z usługami mobilnymi, możesz skierować użytkowników w pobliże firmy, restauracji lub sklepu. Możliwości integracji z narzędziami Google Ads są szerokie i warto je eksplorować, aby w pełni wykorzystać potencjał swoich treści reklamowych.

Wybór odpowiednich opcji, podobnie jak optymalizacja treści, testowanie skuteczności czy integracja z innymi narzędziami są kluczowe dla uzyskania maksymalnej skuteczności kampanii PPC. Działania te mogą wymagać od Ciebie czasu i pracy, jednak prawidłowo przeprowadzone stanowią najprostszą drogę do uzyskania jak najlepszych efektów reklamowych.

kampanie Google Ads - zasoby

Rozszerzenia w reklamach Google Ads – to musisz zapamiętać!

Dostępne w systemie Google Ads rozszerzenia odgrywają kluczową rolę w maksymalizacji skuteczności kampanii. Dają możliwość wzbogacenia podstawowej komunikacji reklamowej i dostarczenia dodatkowych informacji przyciągających uwagę użytkowników. Dzięki nim Twoje reklamy staną się bardziej interaktywne, angażujące i dostarczą potencjalnym klientom wartościowych informacji.

Chcąc maksymalnie wykorzystać potencjał reklam w Google Ads, nie bój się eksperymentować, testując rozmaite warianty, strategie oraz kombinacje. Pamiętaj, że nie ma jednego, uniwersalnego podejścia, które pasowałoby do wszystkich kampanii. Kluczem do sukcesu jest precyzyjne dopasowanie funkcjonalności do własnej strategii i celów biznesowych.

Potrzebujesz wsparcia ekspertów od reklamy Google Ads? Już dziś zleć nam kompleksowe działania z zakresu SEM i rozwijaj swój biznes, zwiększając sprzedać oraz wzmacniając autorytet marki z Grupą TENSE.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!