Menu
Wróć do listy wpisów
Marketing Różne Strony www
Strona główna > Blog > Paginacja stron – jak powinna wyglądać?

Paginacja stron – jak powinna wyglądać?

Paginacja stron – jak powinna wyglądać?

Jeśli często przeglądasz różne serwisy w sieci, być może zdarzyła Ci się sytuacja, gdy dana podstrona zdawała się być archiwum bez końca. Zjeżdżasz na sam dół, a tam ładują się kolejne zdjęcia bądź opisy i tak kilka razy. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, treść jest po prostu zbyt długa. A to oznacza, że należy ją odpowiednio podzielić, za co będą wdzięczni nie tylko użytkownicy, ale też algorytmy Google. W tym celu stosuje się tzw. paginację. Z tego artykułu dowiesz się nie tylko, na czym polega ten proces, ale też jak powinien wyglądać.

Czym jest paginacja stron internetowych

Najogólniej mówiąc, jest to podział zawartości witryny na kilka albo i więcej części, tj. numerowanych podstron. Dzięki temu poruszanie się po serwisie i przeglądanie zamieszczonego w nim contentu jest prostsze i bardziej intuicyjne. A to wpływa pozytywnie zarówno na doświadczenia użytkownika, jak i ocenę witryny przez algorytmy Google.

Działania te sprawdzą się w szczególności w serwisach internetowych oferujących dużą liczbę produktów w tej samej kategorii, różnego rodzaju archiwach wirtualnych, na forach z wieloma rozbudowanymi wątkami, przy długich artykułach i nie tylko. Często spotykana jest także paginacja archiwum bloga.

treści na www

Jak powinno wyglądać wdrożenie paginacji

Wprowadzenie podziału zawartości witryny może przynieść szereg korzyści, ale pod warunkiem, że proces ten zostanie przeprowadzony w prawidłowy sposób. W przeciwnym razie może dojść do takich sytuacji, jak duplikacja treści, zmęczenie użytkownika, brak użyteczności, a także opóźnienie indeksowania przez roboty Google. Jak tego uniknąć? Zebraliśmy poniżej kilka praktycznych wskazówek.

  1. Zadbaj o to, by pierwsza strona paginacji nie była dostępna pod dwoma adresami URL, tj. strony głównej kategorii oraz ze strukturą paginacji, czyli numerem 1 (w przypadku tego błędu należy zamieścić odpowiednie przekierowanie).
  2. Stosuj przekierowania kanoniczne, które pozwolą wyeliminować zjawisko duplikacji treści.
  3. Generuj osobne adresy URL dla kolejnych stron.
  4. Zamieszczaj w sitemapie XML tylko te adresy URL, które mają być zaindeksowane (nie ma potrzeby indeksowania wszystkich części paginacji).
  5. Stosuj tagi no index, które pozwalają na zablokowanie niektórych adresów przed indeksowaniem.
  6. Dołączaj do meta title numery kolejnych części contentu.
  7. Zamieszczaj widoczne przyciski do przechodzenia do dalszej części contentu (dobrym rozwiązaniem jest także możliwość wpisania wybranego numeru strony).

I – co również bardzo istotne – zachowaj umiar w podziale contentu. Internauci rzadko przeklikują się przez dziesiątki kart wyników wyszukiwania, więc nie będą tracić czasu na przeklikiwanie się przez setki kolejnych części zawartości Twojego serwisu. Dlatego zadbaj o podział z głową zamiast tworzyć niekończące się archiwum, do którego końca nie dotrwa przeciętny użytkownik.

Podsumowanie

Oczywiście, to tylko bardzo ogólne wskazówki, które mają na celu pokazanie, jak powinna wyglądać prawidłowa paginacja, by była ona korzystna dla serwisu internetowego oraz użytkownika. Bardzo ważne jest umiejętne jej wdrożenie, dlatego zachęcamy do skorzystania w tym zakresie z usług specjalistów, którzy zadbają o każdy, nawet najmniejszy detal.

    Wypełnij formularz, aby zamówić bezpłatną wycenę