Wróć do listy wpisów
Pozycjonowanie
Agencja SEO i SEM > Blog > Zero click searches – jak optymalizować strony pod tym kątem

Zero click searches – jak optymalizować strony pod tym kątem

Zero click searches – jak optymalizować strony pod tym kątem

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się desperacko szukać odpowiedzi w Google na bieżące pytania? Może to było podczas gotowania jajek na miękko, kiedy nagle zapomniałeś, ile minut potrzeba, by osiągnąć idealną konsystencję. W takim momencie automatycznie sięgasz po smartfon i wpisujesz w wyszukiwarkę: „jajko na miękko ile minut”. I voilà! W ciągu sekundy masz odpowiedź przed sobą. Właśnie w tym momencie korzystasz z zero click searches.

zero click searches

Czym są zero click searches?

Zero click searches umożliwiają użytkownikowi uzyskanie odpowiedzi bez konieczności odwiedzania konkretnej strony internetowej. Zamiast tego Google prezentuje szybko odpowiedź w różnych formach, zaspokajając natychmiast potrzeby użytkownika. Jest to niewątpliwie wygodne rozwiązanie, które oszczędza czas i energię, dając szybki dostęp do poszukiwanych informacji.

Zero click searches stanowią udogodnienie dla użytkowników, ale są wyzwaniem dla branży SEO. W przypadku takiego wyniku wyszukiwania informacje są dostarczane bezpośrednio z wyników wyszukiwania, a nie poprzez konkretną stronę internetową. W rezultacie tego typu wyszukiwania nie przekładają się na organiczny ruch na stronach internetowych, co staje się problemem dla specjalistów dążących do zwiększenia widoczności swoich witryn w sieci.

baner

Rodzaje zero click searches

Wyniki wyszukiwania typu zero click są dopasowane do potrzeb użytkownika i można je podzielić na kilka rodzajów.

  • Featured snippets

Wyróżnione fragmenty, znane również jako featured snippets, stanowią najbardziej popularne wyniki wyszukiwania typu zero click. Są to zazwyczaj krótkie fragmenty tekstu zawierające bezpośrednią odpowiedź na pytanie użytkownika. Wyróżnione fragmenty mogą przyjmować postać akapitu, tabeli lub listy.

zero click searches

  • Quick answers

Szybkie odpowiedzi to wyniki wyszukiwania, które błyskawicznie prezentują rozwiązania matematyczne lub przeliczenia. Na przykład, gdy użytkownik wprowadza pytanie matematyczne lub prosi o przeliczenie jednostek, wyszukiwarka może od razu wyświetlić odpowiedź, eliminując konieczność przeglądania długich wyników wyszukiwania.

zero click searches

  • People Also Ask

Sekcja People Also Ask (PAA), znana również jako „Więcej pytań”, wyświetla dodatkowe pytania związane z pierwotnym zapytaniem użytkownika, oferując jednocześnie szybkie odpowiedzi. Zazwyczaj każde pytanie w tej sekcji jest poprzedzone wyróżnionym fragmentem, który zawiera skondensowaną informację lub krótką odpowiedź na dane pytanie.

zero click searches

Optymalizacja strony internetowej pod zero click searches

Obecnie pozycjonowanie stron internetowych ulega zmianom, zwłaszcza w erze zero click searches. Dawniej priorytetem było dostarczanie użytkownikowi jak największej liczby linków do kliknięcia, kierujących go na strony firmowe. Jednak teraz, z uwagi na fakt, że coraz więcej informacji jest prezentowanych bezpośrednio na stronie wyników wyszukiwania, priorytetem staje się dostarczanie wartościowych i klarownych informacji już na tym etapie. Kluczowe jest nie tylko przekierowanie użytkownika bezpośrednio na stronę, ale także zapewnienie mu kompleksowej odpowiedzi na jego pytanie od razu, już na początku.

Podstawą efektywnej optymalizacji strony pod zero click searches jest zastosowanie odpowiedniej strategii pozycjonowania. Warto rozpocząć od gruntownej analizy fraz kluczowych. Skup się zwłaszcza na długich frazach, nazywanych long tail, które często zawierają konkretne pytania, jak na przykład: „co dodać do ciasta na gofry”. Te bardziej szczegółowe frazy nie tylko są precyzyjne, ale także lepiej odpowiadają intencjom wyszukiwania użytkowników. Ich wykorzystanie pozwala lepiej dostosować treści na stronie do potrzeb i oczekiwań użytkowników.

Kolejnym kluczowym aspektem strategii SEO w kontekście zero click searches jest staranna optymalizacja treści. W trakcie tworzenia tekstów pod SEO istotne jest zapewnienie, aby były one kompleksowe, autentyczne oraz zawierały wszystkie niezbędne informacje dla użytkownika. Nie wystarczy jedynie zapełnić treść frazami kluczowymi – ważne jest, aby teksty były wartościowe i dostarczały użytkownikowi rzetelnej wiedzy.

Innym istotnym elementem w strategii SEO są dane strukturalne. Ważne jest, aby Twoja strona zawierała nie tylko podstawowe informacje, takie jak dane lokalne czy dane dotyczące organizacji, ale także struktury danych odnoszące się do wideo, często zadawanych pytań (FAQ) czy też przepisów. Przeprowadź dokładną analizę podstron konkurencji, które pojawiają się jako zero click searches, a następnie dostosuj te struktury danych do specyfiki swojej branży. Dbając o odpowiednie dane strukturalne, zyskujesz kluczowy element optymalizacji strony pod kątem zero click searches, co przekłada się na lepsze doświadczenie użytkownika.

Pamiętaj o odpowiedniej optymalizacji grafik na swojej stronie. Stanowią one niezwykle istotny element, ponieważ znaczna część wyników wyszukiwania to właśnie obrazy. Koniecznie uzupełnij atrybuty ALT dla każdej grafiki, co pozwoli wyszukiwarkom lepiej zrozumieć treść obrazów i zwiększy szanse na ich wyświetlenie w wynikach wyszukiwania. Dodatkowo zadbaj o zoptymalizowanie rozmiaru i rozdzielczości grafik, co wpłynie korzystnie na szybkość ładowania strony.

Podsumowanie

Rosnąca popularność zero click searches budzi niepokój wśród ekspertów SEO, ponieważ prowadzi to do spadku organicznego ruchu na stronach internetowych. W obliczu tego wyzwania istnieje konieczność rewizji oraz oceny obecnych strategii pozycjonowania. Aby sprostać oczekiwaniom użytkowników, kluczowe jest dobranie słów kluczowych typu long tail, które zawierają pytania zadawane przez użytkowników. Niezwykle istotnymi elementami do uwzględnienia są także treści. Wdrożenie właściwie skonstruowanej strategii content marketingowej może stanowić klucz do osiągnięcia sukcesu w obliczu rosnącej dominacji zero click searches.