Wróć do listy wpisów
Optymalizacja stron (SEO) Pozycjonowanie Strategie SEO
Agencja SEO i SEM > Blog > Dane strukturalne i ich wpływ na SEO

Dane strukturalne i ich wpływ na SEO

Dane strukturalne i ich wpływ na SEO

W dzisiejszych czasach, kiedy konkurencja w branży internetowej jest ogromna, a użytkownicy oczekują coraz bardziej spersonalizowanych wyników wyszukiwania, rola SEO (Search Engine Optimization) staje się kluczowa dla każdego właściciela strony www. Jednym z narzędzi, które może pomóc w zabezpieczeniu dokładnych wyników wyszukiwania i osiągnięciu sukcesu w dziedzinie SEO, są dane strukturalne.

Dane strukturalne to specjalny rodzaj metadanych, które służą do opisu zawartości na stronie internetowej. Mogą być wykorzystywane przez roboty wyszukiwarek, takich jak Google, aby lepiej zrozumieć kontekst i sens informacji na stronie, co z kolei może przyczynić się do poprawy pozycji w wynikach wyszukiwania.

Z nami Twoje produkty zawsze znajdą się na szczycie – skorzystaj z naszych usług pozycjonowania sklepów!

W artykule tym omówimy, czym są dane strukturalne i jak wpływają na SEO, a także rodzaje danych strukturalnych, takie jak schema.org, i sposób ich wdrażania. Przedstawię również przykłady wyników rozszerzonych rich snippets oraz narzędzia do testowania danych strukturalnych. Zobaczymy też, jakie korzyści płyną z wdrożenia danych strukturalnych na Twojej stronie internetowej.

Dane strukturalne – czym są i jak wpływają na SEO?

Dane strukturalne to sposób organizowania i prezentowania informacji na stronie internetowej w znormalizowanym formacie, który jest łatwy do zrozumienia przez wyszukiwarki. Pomaga to w lepszym zrozumieniu zawartości Twojej witryny, co z kolei pozwala na dostarczanie użytkownikom dokładniejszych i trafniejszych wyników wyszukiwania. W praktyce, wdrażając dane strukturalne, możesz znacznie zwiększyć swoje szanse na uzyskanie wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania (SERP) poprzez uzyskanie możliwości pojawienia się w rozszerzonych wynikach wyszukiwania.

W kontekście SEO dane strukturalne mogą więc poprawić widoczność witryny i współczynnik klikalności (CTR). Gdy wyszukiwarki lepiej rozumieją treść witryny, są bardziej skłonne do wyświetlania strony w rich snippets, panelach wiedzy i innych rozszerzonych wynikach, które mogą przyciągnąć do niej więcej użytkowników. Ponadto dane strukturalne mogą pomóc wyszukiwarkom lepiej zrozumieć relacje między różnymi elementami treści w witrynie, co może skutkować lepszą indeksacją poszczególnych podstron lub całej strony.

Oprócz korzyści dla SEO dane strukturalne mogą również poprawić ogólne wrażenia użytkownika z korzystania z witryny. Dostarczając wyszukiwarkom więcej informacji o Twojej treści, możesz pomóc im zaprezentować ją w bardziej przyjaznym dla użytkownika formacie w wynikach wyszukiwania, co może prowadzić do zwiększenia zaangażowania i współczynnika konwersji.

Rodzaje danych strukturalnych schema.org

Schema.org jest projektem współpracy pomiędzy głównymi wyszukiwarkami, takimi jak Google, Bing i Yahoo!, który ma na celu stworzenie wspólnego słownika dla danych strukturalnych w sieci. Używając znaczników schema.org, możesz być pewien, że Twoje dane strukturalne mogą być rozpoznane i zrozumiane przez wszystkie najpopularniejsze wyszukiwarki. Istnieje wiele różnych typów schematów danych strukturalnych dostępnych na schema.org, obejmujących szeroki zakres tematów i branż.

Oto 10 najpopularniejszych typów danych strukturalnych schema.org powszechnie stosowanych w SEO:

 1. Article: do oznaczania artykułów blogowych, wpisów informacyjnych, postów i innych treści tekstowych o określonym temacie.
 2. Product: do oznaczania produktów na stronach e-commerce ze szczegółami takimi jak cena, dostępność i recenzje.
 3. LocalBusiness: do oznaczania informacji o lokalnym biznesie, takich jak nazwa, adres, numer telefonu i godziny pracy. Jest kluczowym elementem pozycjonowania lokalnego.
 4. Organization: do oznaczania informacji o konkretnej firmie, w tym jej nazwy, logo i informacji kontaktowych.
 5. Review: do oznaczania recenzji i opinii na temat produktów lub usług, w tym oceny, autora i daty publikacji.
 6. FAQ: do oznaczania często zadawanych pytań i odpowiedzi (Q&A), aby następnie wyświetlić je w wynikach wyszukiwania.
 7. Breadcrumb: do tworzenia ścieżek nawigacji breadcrumb, które wyświetlają aktualną lokalizację użytkownika w hierarchii witryny i informują wyszukiwarkę o strukturze nawigacji.
 8. Video: do oznaczania filmów ze szczegółami takimi jak tytuł, opis, czas trwania i miniaturka.
 9. Recipe: do oznaczania treści przepisów ze szczegółami takimi jak składniki, czas gotowania i informacje o wartościach odżywczych.
 10. Event: do oznaczania informacji o wydarzeniach, takich jak nazwa, data, lokalizacja i informacje o biletach.

Wybierając odpowiedni typ schema dla swojej witryny, należy wziąć pod uwagę jej zawartość i cele, aby upewnić się, że dostarczamy wyszukiwarkom najbardziej istotne i przydatne informacje.

Jak wdraża się dane strukturalne?

W zależności od formatu istnieje kilka metod wdrażania danych strukturalnych na stronie internetowej. Trzy najbardziej powszechne standardy to JSON-LD, Microdata i RDFa. JSON-LD jest metodą zalecaną przez Google, ponieważ jest najłatwiejszy do wdrożenia i utrzymania w porównaniu z innymi opcjami. Link do poradnika Google: https://developers.google.com/search/docs/appearance/structured-data/intro-structured-data. Z uwagi na zalecenia Google i popularność formatu JSON-LD skupię się na implementacji właśnie jego.

Oto poszczególne kroki do wdrożenia danych strukturalnych za pomocą JSON-LD.

 • Wybierz odpowiedni typ schematu. Najpierw odwiedź podstronę dokumentacji na stronie schema.org, aby znaleźć najbardziej odpowiedni typ danych strukturalnych dla zawartości witryny.
 • Utwórz skrypt JSON-LD. Wybierając odpowiedni typ schematu, wygeneruj skrypt JSON-LD, który zawiera ustrukturyzowane dane dla Twojej treści. Możesz to zrobić bezpośrednio na stronie schema.org bądź na innych stronach, które pomogą Ci wygenerować skrypt. Do takich należą na przykład Google’s Structured Data Markup Helper albo Schema Markup Generator.
 • Dodaj skrypt do swojej strony internetowej. Gdy Twój skrypt JSON-LD jest już gotowy, dodaj go do sekcji head kodu HTML odpowiedniej strony internetowej.
 • Przetestuj swoją implementację. Użyj narzędzia Google Structured Data Testing Tool, aby upewnić się, że Twoje dane strukturalne zostały wdrożone poprawnie i są rozpoznawane przez wyszukiwarkę.
 • Monitoruj swoje wyniki. Śledź wyniki w wyszukiwarce i wszelkie zmiany w rankingach wyszukiwania lub ruchu po wdrożeniu danych strukturalnych. Pomoże Ci to określić skuteczność wdrożenia i wprowadzić niezbędne poprawki.

rich snippets

Mikrodane a inne dane strukturalne

Microdata to kolejna metoda implementacji danych strukturalnych na stronie internetowej. Podczas gdy JSON-LD używa osobnego skryptu do włączenia danych strukturalnych, mikrodane osadzają dane strukturalne bezpośrednio w kodzie HTML strony internetowej. Odbywa się to poprzez dodanie określonych atrybutów do istniejących elementów HTML, które zapewniają dodatkowy kontekst i znaczenie treści.

Podstawową zaletą mikrodanych jest to, że pozwalają one na bardziej szczegółowe podejście do implementacji danych strukturalnych, ponieważ dzięki nim można powiązać konkretne fragmenty informacji z poszczególnymi elementami HTML. Mikrodane są jednak trudniejsze do wdrożenia i utrzymania w porównaniu do JSON-LD, gdyż wymagają rozległych modyfikacji istniejącego kodu HTML witryny.

Podsumowując, zarówno mikrodane, jak i JSON-LD służą temu samemu celowi, jakim jest dodanie ustrukturyzowanych danych do strony internetowej. Jednak JSON-LD jest ogólnie uważany za bardziej dostępną i wydajną metodę dla większości sytuacji, podczas gdy mikrodane mogą być lepiej dostosowane do bardziej złożonych lub specjalistycznych przypadków użycia.

Elementy rozszerzone rich snippets

Rich snippets to rodzaj wyników wyszukiwania, które zawierają dodatkowe, strukturyzowane informacje o stronie internetowej w wynikach wyszukiwania. Takimi informacjami mogą być obrazy, recenzje, ceny produktów czy odpowiedzi na pytania. Rozszerzone elementy wyników wyszukiwania mogą pomóc Twojej stronie wyróżnić się na tle konkurencji i zapewnić więcej kliknięć od użytkowników.

Oto kilka przykładów rich snippets i typów danych strukturalnych, które mogą je generować.

Product rich snippets

Korzystając ze schematu Product, możesz wyświetlić informacje takie jak cena produktu, dostępność i recenzje klientów bezpośrednio w wynikach wyszukiwania. Może to pomóc użytkownikom w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji i zwiększyć prawdopodobieństwo, że przejdą na Twoją stronę.

rich snippets

Recipe rich snippets

Dzięki schematowi Recipe możesz zaprezentować zdjęcia swoich potraw, czasy gotowania i oceny gwiazdkowe od użytkowników. Może to zachęcić użytkowników do przejścia na Twoją stronę w celu uzyskania dodatkowych informacji lub wypróbowania przepisu.

recipe rich snippets

Event rich snippets

Wdrażając schemat Event, możesz zaprezentować daty wydarzeń, lokalizacje i ceny biletów w wynikach wyszukiwania. Może to pomóc użytkownikom szybko znaleźć odpowiednie wydarzenia i zachęcić ich do odwiedzenia Twojej strony internetowej, aby uzyskać więcej szczegółów lub kupić bilety.

event rich snippets

Review rich snippets

Korzystając ze schematu Review, możesz wyświetlać oceny gwiazdkowe i fragmenty recenzji od klientów. Może to pomóc w budowaniu zaufania u potencjalnych klientów i poprawić współczynnik klikalności.

review rich snippets

To tylko kilka przykładów z wielu rich snippets, które mogą być generowane przy użyciu danych strukturalnych. Wdrażając odpowiednie typy schematów na swojej stronie, możesz znacznie poprawić swoje pozycje w wynikach wyszukiwania i zwiększyć swoją widoczność dla użytkowników.

Narzędzia do testowania danych strukturalnych

Aby upewnić się, że Twoje dane strukturalne są poprawnie zaimplementowane i rozpoznane przez wyszukiwarki, konieczne jest przetestowanie i sprawdzenie poprawności Twojego kodu. Oto najlepsze i sprawdzone narzędzia, które pomogą Ci w tym procesie:

 • Google Rich Results Test: to narzędzie pozwala na wprowadzenie adresu URL lub fragmentu kodu, aby sprawdzić, czy nie ma błędów lub ostrzeżeń w implementacji danych strukturalnych; zapewnia ono również podgląd tego, jak dane strukturalne mogą wyglądać w wynikach wyszukiwania Google;
 • Schema.org Validator: ten walidator, dostarczony przez schema.org, może sprawdzić Twoje dane strukturalne pod kątem błędów, ostrzeżeń lub niespójności zgodnie z biblioteką schema.org.

Korzystając z przedstawionych narzędzi do testowania i walidacji danych strukturalnych, możesz upewnić się, że są one prawidłowo wdrożone i będą rozpoznawane przez wyszukiwarki. Zwiększasz tym samym swoje szanse na czerpanie korzyści z wyników rozszerzonych.

Porady dotyczące wykorzystania danych strukturalnych w SEO

Wdrożenie danych strukturalnych na swojej stronie internetowej to tylko pierwszy krok. Aby zmaksymalizować jego potencjalny wpływ na wydajność SEO i nie zaszkodzić witrynie, należy zadbać o ich odpowiednie wykorzystanie.

 • Używaj tylko odpowiednich typów schema. Zawsze wybieraj typ schematu, który najlepiej reprezentuje Twoją treść, ponieważ zapewni to najdokładniejsze i najprzydatniejsze informacje dla wyszukiwarek i użytkowników.
 • Podawaj dokładne informacje. Upewnij się, że informacje podane w Twoich danych strukturalnych są aktualne. Niedokładne lub nieprawdziwe informacje mogą wpływać na złe doświadczenia użytkowników i przełożyć się na rankingi wyszukiwania.
 • Unikaj upychania słów kluczowych. Chociaż istotne jest, aby zawrzeć odpowiednie słowa kluczowe w swoich danych strukturalnych, unikaj ich nadużywania, ponieważ może to być postrzegane jako spam i spowodować kary dla wyszukiwarek.
 • Wdrażaj dane strukturalne w całym serwisie. Nie ograniczaj implementacji tylko do kilku stron w witrynie. Staraj się umieścić je kompleksowo dla grupy elementów serwisu lub na jak największej liczbie stron, aby zmaksymalizować korzyści dla SEO.

dane strukturalne

Korzyści z wdrożenia danych strukturalnych

Wdrożenie danych strukturalnych na swojej stronie internetowej oferuje liczne korzyści. Są to m.in.:

 • Lepsza widoczność w wyszukiwarkach. Dane strukturalne mogą pomóc wyszukiwarkom lepiej zrozumieć Twoją treść, co może skutkować poprawą rankingów i widoczności w wynikach wyszukiwania.
 • Zwiększony współczynnik klikalności (CTR). Poprzez dostarczenie dodatkowych informacji i rich snippets w wynikach wyszukiwania, dane strukturalne mogą sprawić, że Twoja strona będzie bardziej atrakcyjna dla użytkowników i zachęci do większej liczby kliknięć.
 • Lepsze doświadczenia użytkownika. Dane strukturalne mogą pomóc wyszukiwarkom zaprezentować Twoją treść w bardziej przyjaznym dla użytkownika formacie, co prowadzi do wyższego zaangażowania i współczynników konwersji.
 • Przewaga konkurencyjna. Wiele stron internetowych nadal nie wykorzystuje danych strukturalnych, więc wdrożenie ich na swojej stronie może dać Ci przewagę konkurencyjną w Twojej branży.
 • Przyszłościowe SEO. Ponieważ wyszukiwarki nadal się rozwijają i kładą coraz większy nacisk na dane strukturalne, wdrożenie ich teraz może pomóc w uzyskaniu przewagi w wyszukiwarkach w przyszłości. Dodatkowo, dzięki przyszłościowej strategii SEO, Twoja witryna stanie się bardziej dopasowana do przyszłych aktualizacji algorytmów Google.

Wniosek – przyszłość danych strukturalnych w SEO

Dane strukturalne zapewniają znormalizowany sposób organizowania i prezentowania informacji na stronie internetowej, co może znacznie poprawić wyniki SEO.

Wdrażając odpowiednie typy schema i stosując najlepsze praktyki optymalizacji, możesz zwiększyć widoczność swojej witryny, współczynnik klikalności i zaangażowanie użytkowników.

Ponieważ wyszukiwarki kładą duży nacisk na dane strukturalne, ważne jest, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami i najlepszymi praktykami implementacji schema. Korzystając z dostępnych narzędzi i zasobów i wdrażając dane strukturalne w oparciu o zawartość witryny, można zapewnić sobie sukces w konkurencyjnym środowisku wyszukiwarek na najbliższe lata.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!