Wróć do listy wpisów
Google Ads Marketing
Agencja SEO i SEM > Blog > Zdjęcia produktów w kampanii produktowej Google Ads – wszystko, co musisz wiedzieć

Zdjęcia produktów w kampanii produktowej Google Ads – wszystko, co musisz wiedzieć

Zdjęcia produktów w kampanii produktowej Google Ads – wszystko, co musisz wiedzieć

Jeśli chcesz docierać do szerokiego grona klientów i sprzedawać więcej dzięki reklamie produktowej w Google Ads, musisz spełnić kilka istotnych warunków dotyczących konfiguracji Twojej kampanii. Szczególne zasady dotyczą m.in. zdjęć produktów prezentowanych w reklamach PLA. Jeżeli grafiki nie spełnią standardów Google, kampania zostanie odrzucona. Podpowiadamy, na co zwracać szczególną uwagę, by fotografie produktów odpowiadały wymogom twórców wyszukiwarki.

Jakie korzyści dają kampanie Google Ads

W odróżnieniu od pozycjonowania organicznego kampanie PPC pozwalają budować widoczność w sieci oraz promować produkty i usługi niemal natychmiastowo. Zaletą reklamowania się w systemie Google Ads jest również możliwość docierania do osób faktycznie zainteresowanych ofertą podobną do Twojej. Zaawansowane możliwości konfigurowania reklamy umożliwiają także precyzyjne określanie grup docelowych, którym publikowane mają być materiały reklamowe, a dopełnieniem katalogu korzyści z inwestowania w Google Ads jest pełna kontrola nad budżetem na kampanię.

 

Czym reklama w Zakupach Google różni się od pozostałych kampanii

Jeśli Twoim priorytetem jest optymalizacja sprzedaży, skorzystaj z reklamy w Zakupach Google prezentującej odbiorcom zdjęcia produktów wraz z bezpośrednim linkiem do sklepu internetowego. Tym, co odróżnia kampanie PLA od reklam tekstowych, jest nie tylko obecność obrazka, ale też innych informacji, takich jak nazwa sklepu, pełna nazwa produktu oraz jego cena.

Taki układ umożliwia potencjalnym klientom dokonanie wstępnej selekcji jeszcze przed kliknięciem w reklamę i przejściem na stronę sklepu. Pozwala to użytkownikom porównywać ceny towarów w różnych firmach, które podobnie jak Twoja, reklamują się w systemie Google Shopping.

zdjęcia do kampanii produktowej

Zalety reklamy produktowej

Do najważniejszych korzyści z inwestowania w kampanie produktowe należą m.in.:

 • możliwość dokładnego dopasowywania potencjalnych klientów dzięki informacjom umieszczanym w reklamach,
 • szczegółowe raporty dotyczące skuteczności reklamy, liczby pozyskanych konwersji czy porównania z konkurencją,
 • precyzyjne zarządzanie kampanią dzięki informacjom umieszczanym w pliku produktowym.

Miejsca wyświetlania reklam PLA

Reklamy produktowe mogą wyświetlać się na karcie Zakupy w wyszukiwarce Google, obok wyników wyszukiwania, w sieci reklamowej Google, a także na stronach partnerów. Mogą one być emitowane równocześnie z reklamami tekstowymi, na tej samej stronie wyników wyszukiwania.

Wybór zdjęć do kampanii produktowej – najważniejsze zasady

Centralnym elementem każdej reklamy produktowej jest zdjęcie. Twórcy wyszukiwarki wiele uwagi poświęcają wymogom, jakie spełnić muszą fotografie promowanych produktów. Wszystko po to, by użytkownicy Google oraz Twoi potencjalni klienci otrzymywali obraz atrakcyjny, skuteczny marketingowo, ale także rzetelny i oddający faktyczny stan produktu. Najważniejsze wymogi, jakie muszą spełniać fotografie wybrane do reklamy to:

 • minimalny rozmiar zdjęcia: 100 x 100 pikseli (w przypadku zdjęć odzieży 250 x 250 px),
 • maksymalna waga obrazu: 16 MB,
 • możliwość publikacji wyłącznie zdjęć przedstawiających produkt będący przedmiotem sprzedaży,
 • zakaz umieszczania logotypów, znaków wodnych oraz dodatkowych elementów oprócz zdjęcia produktu,
 • białe tło dla fotografii podstawowych.

O czym jeszcze musisz pamiętać

Powyższe warunki to niejedyne wymogi, jakie musi spełniać zdjęcie wykorzystywane w kampanii PLA. Fotografia nie może mieć formy jednokolorowego kwadratu. Wyjątkiem jest promowanie w ten sposób farb oraz lakierów. Natomiast umieszczanie logotypów na zdjęciach produktowych dopuszczalne jest tylko przy sprzedaży oprogramowania komputerowego.

Przeczytaj również: Szukanie po zdjęciu w Google Lens

Przesyłanie zdjęć produktów w opakowaniach możliwe jest wyłącznie w przypadku fotografii wielowymiarowych, przedstawiających pudełko z różnych stron. Jeżeli sprzedajesz produkty w pakiecie, na zdjęciu musisz pokazać wszystkie elementy wchodzące w skład zestawu.

Niewskazane są również zdjęcia zastępcze, które nie przedstawiają faktycznie sprzedawanego towaru, a np. ogólny rodzaj produktu. Takie zdjęcie może wprowadzać w błąd potencjalnych klientów. Równie istotne jest to, by nie wykorzystywać fotografii z elementami zasłaniającymi produkt, np. hasłami typu „Promocja”, „Nowy produkt” itp.

Nie należy również używać zdjęć z obramowaniem. Fotografie bez ramki lepiej współgrają z pozostałymi elementami na stronie.

kampania produktowa

Google pomoże Ci usunąć elementy ze zdjęcia produktowego

Jeśli fotografie, którymi dysponujesz, nie spełniają wymogów Google, ponieważ zawierają np. nakładki, znaki wodne czy logotypy, możesz skorzystać z opcji automatycznego poprawiania zdjęć w usłudze Google Merchant Center. Zrobisz to w 3 prostych krokach.

 1. Zaloguj się na swoje konto.
 2. Wybierz opcję „Ustawienia”, a dalej „Automatyczne poprawki”.
 3. Na karcie „Popraw jakość zdjęcia” zaznacz opcję „Włącz automatyczne poprawianie zdjęć”.

Po aktywowaniu tej opcji Google spróbuje usunąć nakładki promocyjne z Twoich zdjęć. Więcej informacji dotyczących zdjęć w kampaniach produktowych znajdziesz w oficjalnym poradniku Google.

Adresy URL do zdjęć produktowych

Równie istotne jak dobór zdjęć jest odpowiednie sformatowanie adresu URL kierującego do fotografii. Link umieszczany w pliku produktowym musi kierować do zdjęcia w obsługiwanym formacie pliku (np. JPG). Adres URL powinien być stabilny i niezmienny, jeżeli nie zmienia się zdjęcie lub jego lokalizacja. Jeżeli link zawiera spacje oraz inne symbole, musisz zamienić je na znaki zakodowane na potrzeby adresu URL.

Kampania w Google Shopping? Zleć to ekspertom z Grupy TENSE!

Reklama produktowa w Zakupach Google to skuteczny sposób na docieranie z ofertą do nowych klientów i szansa na zwiększenie sprzedaży. Podstawą sukcesu i efektywnego wydatkowania budżetu na promocję w internecie jest jednak odpowiednio dopasowana strategia i właściwa konfiguracja kampanii. Warto w tym celu nawiązać współpracę z doświadczoną agencją interaktywną, oferującą wsparcie specjalistów na każdym etapie prowadzenia kampanii. Interesuje Cię reklama Google Ads dla Twojej firmy? Chcesz dowiedzieć się więcej lub zlecić kampanię w Zakupach Google? Już dziś skontaktuj się z nami i zwiększaj sprzedaż dzięki współpracy z Grupą TENSE.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!