Wróć do listy wpisów
Analityka Marketing Prowadzenie firmy Strony www
Agencja SEO i SEM > Blog > Czym jest raport przejrzystości Google

Czym jest raport przejrzystości Google

Czym jest raport przejrzystości Google

O bezpieczeństwie użytkowników w sieci mówi się coraz więcej. W końcu w Internecie czyha na nas wiele zagrożeń, związanych m.in. z podejrzanymi danymi czy złośliwym oprogramowaniem. Raport przejrzystości Google został stworzony właśnie z myślą o zapewnieniu osobom aktywnym online odpowiedniej ochrony przed ryzykiem. Sprawdź, w jaki sposób informatyczny gigant dba o użytkowników i poznaj zalety korzystania z Google Safe Browsing!

bezpieczne przeglądanie Google

Bezpieczne przeglądanie Google – co to właściwie jest?

Najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa towarzyszy użytkownikom sieci nieprzerwanie od 1997 roku. Na początku Google było niewielką firmą, która jednak w stosunkowo krótkim czasie zmieniła się w ogromny koncern informatyczny. Obecnie prócz swojego flagowego produktu oferuje też wiele innych bezpłatnych opcji, m.in. serwis webmail Gmail czy przeglądarkę internetową Chrome. Ze względu na ogromne powodzenie wśród internautów koncern ma bardzo duży wpływ na kształtowanie rzeczywistości, w której żyjemy.

mapa zakłóceń ruchu w usługach Google

zakłócenia w usługach Google przykład raportu

W 2010 roku po raz pierwszy opublikowano raport przejrzystości Google, którego celem było pokazanie internautom, w jaki sposób koncern troszczy się o ich bezpieczeństwo w sieci. Impulsem do powstania tego opracowania były działania instytucji państwowych różnych krajów, które domagały się od firmy dostępu do wrażliwych informacji na temat swoich obywateli. Google bowiem ze względu na specyfikę swojej działalności zbiera różnorodne, często wrażliwe dane na temat osób korzystających z wyszukiwarki, które mogą być potencjalnie przydatne dla organów publicznych.

przykład raportu Google

Od ponad dekady korporacja systematycznie wydaje kolejne raporty przejrzystości. Można w nich znaleźć m.in. wiele przydatnych informacji dotyczących firm i instytucji, które zgłosiły się do koncernu z prośbą o przekazanie danych na temat osób korzystających z jego produktów. Udostępniła też swoim klientom usługę Google Safe Browsing pozwalającą na samodzielne sprawdzenie bezpieczeństwa konkretnych stron internetowych. Takie działania mają na celu udowodnić użytkownikom, że korporacja przykłada dużą wagę do ochrony ich danych.

Raport podzielony jest na następujące kategorie:

  • Bezpieczeństwo i prywatność – informacje dotyczące ujawniania danych użytkowników.
  • Usuwanie treści – dane na temat wszystkich żądań usunięcia treści, związanych np. z cenzurą w danym kraju.
  • Pozostałe raporty – znajdziesz tam m.in. informacje o reklamach politycznych w wyszukiwarce w danym regionie.

Misja Google

Z pomocą raportu przejrzystości oraz Google Safe Browsing możesz znacznie obniżyć ryzyko związane z korzystaniem z serwisów internetowych. Usługa bezpiecznego przeglądania pozwala na skuteczne identyfikowanie stron www, które są potencjalnie niebezpieczne, i informowanie o tym fakcie użytkowników oraz administratorów witryn. Wszystkie dane na temat zagrożeń są zbierane i analizowane, a Ty masz do nich bezpłatny dostęp. Misją firmy jest zwiększenie świadomości internautów dotyczącej ryzyka związanego z obecnością w sieci oraz sposobów na radzenie sobie z tym ryzykiem.

Funkcja „Bezpieczne przeglądanie” oferuje kilka sposobów weryfikacji serwisów online. Pierwszym z nich jest wyświetlenie strony z ostrzeżeniem o niebezpieczeństwie. Opcja ta jest aktywna, kiedy korzystając z przeglądarki lub aplikacji z aktywną usługą Google Safe Browsing, próbujesz uzyskać dostęp do podejrzanej witryny. Drugie rozwiązanie dotyczy samej wyszukiwarki internetowej. W sytuacji gdy przeglądasz wyniki wyszukiwań, przy niebezpiecznych stronach zobaczysz adnotację z ostrzeżeniem o ryzyku związanym z ich odwiedzeniem.

Weryfikacja dowolnej strony w Google Safe Browsing

Korzystając z bezpłatnych narzędzi, możesz też samodzielnie skontrolować dowolną witrynę. Raport przejrzystości Google pozwala każdej niezalogowanej osobie na weryfikację aktualnego stanu wybranej strony z pomocą funkcji Safe Browsing. W tym celu musisz tylko wprowadzić jej adres www w odpowiednim polu zakładki „Stan witryn”. Jeśli odwiedziny na danym serwisie wiążą się z jakimkolwiek zagrożeniem, zostaniesz o tym niezwłocznie poinformowany.

przykład wykorzystania Google Safe Browsing

Warto pamiętać, że raport przejrzystości Google jest świetnym narzędziem nie tylko dla standardowych użytkowników, ale też administratorów stron www. Jeśli prowadzisz biznes w sieci i sprzedajesz produkty za pośrednictwem sklepu online, musisz zadbać o to, aby był on bezpieczny dla użytkownika. Potencjalni klienci nie będą chcieli odwiedzać Twojego serwisu, jeśli funkcja Safe Browsing ostrzeże ich przed wizytą.

Złośliwe oprogramowanie, wirusy i inne zagrożenia często pojawiają się na stronie bez wiedzy i zgody jej administratora. Do takich sytuacji dochodzi stosunkowo często. Aby się przed nimi uchronić, musisz zawsze dbać o aktualizację oprogramowania witryny, korzystać z silnych haseł, a także regularnie korzystać z raportu przejrzystości Google oraz funkcji Safe Browsing.

Postaw na bezpieczne przeglądanie w sieci

Jeśli chcesz uniknąć zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu, powinieneś zaprzyjaźnić się z funkcją „Bezpieczne przeglądanie”. W tym celu upewnij się, że przeglądarka lub aplikacja, z której korzystasz, ma włączoną funkcję Google Safe Browser. Z pomocą tego narzędzia możesz też na bieżąco kontrolować stan własnej witryny, co pozwoli Ci w porę usunąć ewentualne błędy wykryte w raporcie przejrzystości.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!