Wróć do listy wpisów
Content Marketing
Agencja SEO i SEM > Blog > Co tu jest grane, czyli na czym polega video content marketing?

Co tu jest grane, czyli na czym polega video content marketing?

Co tu jest grane, czyli na czym polega video content marketing?

Teraz w marketingu każdy coś kręci. Rolki, tutoriale, unboxingi, webinary… Jeśli od tej krótkiej listy filmowych hitów już kręci Ci się w głowie, trzymaj się mocno, bo przed Tobą świat video content marketingu, w którym spełnić się może każdy scenariusz. Czy obraz jest wart tysiąca słów? Przekonajmy się!

Czym jest video content marketing i dlaczego warto w niego zainwestować?

Jeśli jesteś czytelnikiem naszego bloga (a mam taką nadzieję!), wiesz już, że content marketing to strategia polegająca na promowaniu marki i jej produktów lub usług poprzez dzielenie się z wartościowymi treściami odpowiadającymi na potrzeby internautów. Sztandarowym przykładem są poradnikowe artykuły blogowe czy artykuły sponsorowane. Video content marketing to odmiana tej strategii, w której udostępniane treści mają postać materiałów filmowych.

Nagrane lub emitowane na żywo video są sposobem na budowanie pozytywnego wizerunku marki, przyciąganie i angażowanie odbiorców, generowanie leadów i zwiększanie sprzedaży. Tekstem pisanym możesz oczywiście walczyć o te same cele. Jednak boom na content video pojawił się nie bez powodu: w dzisiejszych czasach jesteśmy coraz bardziej zabiegani, mamy mało czasu i coraz trudniej skutecznie przykuć naszą uwagę. Najmłodsze pokolenia konsumentów oczekują wręcz, że wiedzę w internecie dostaną w przystępnej i atrakcyjnej formie, która nie wymaga wczytywania się w eksperckie poradniki. Stąd coraz częściej niż w Google informacji poszukują w wyszukiwarce takich serwisów jak YouTube i TikTok.

baner

Przewagą, jaką video content marketing ma nad treściami pisanymi, jest nie tylko atrakcyjna wizualna forma, ale także:

 • większa siła oddziaływania na emocje odbiorców, a w konsekwencji większa zapamiętywalność przekazu,
 • większy potencjał na udostępnianie i tworzenie user-generated content,
 • możliwość praktycznego zademonstrowania produktu czy usługi w sposób łatwy w odbiorze dla widza,
 • szansa, by faktycznie „dać głos” marce w video tworzonych z udziałem pracowników firmy.

Eksperci nie pozostawiają wątpliwości: video content marketing pozwala się wyróżnić i odpowiada na potrzeby konsumentów, co przekłada się na wysoki zwrot z inwestycji. Dlatego warto włączyć go do strategii promocyjnej. W tym momencie być może w Twojej głowie pojawia się wątpliwość, czy „kręcenie filmików” to aby na pewno strategia dla poważnej firmy. Czy video content marketing pasuje do każdej marki? Tak, ponieważ obejmuje wiele różnych form, o których przeczytasz w dalszej części artykułu. Kluczowe jest dobranie rodzajów materiałów video do wizerunku marki oraz oczekiwań i upodobań grupy docelowej.

Jakie kanały można wykorzystać do video content marketingu?

Tworzone video możesz oczywiście zamieszczać na własnej stronie internetowej. Przykłady? Prezentacja historii i działalności firmy w formie filmiku w sekcji „O nas” czy instrukcje video na temat użytkowania na podstronach produktowych. Warto wykorzystać też serwisy zewnętrzne, jeżeli zależy Ci na zwiększeniu zasięgów i efektów sprzedażowych. Możliwości jest wiele, bo na publikację video pozwalają praktycznie wszystkie najpopularniejsze serwisy społecznościowe, z LinkedIn i X (dawniej Twitter) włącznie. Skupimy się natomiast na 3 kanałach o największym potencjale.

1. YouTube

Oczywisty wybór, skoro serwis powstał, by można było na nim umieszczać i odtwarzać filmy, ale także dlatego, że YouTube jest po Google drugą najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie. Zwłaszcza młodsze pokolenia właśnie tam poszukują treści poradnikowych z przeróżnych dziedzin.

Jeśli zdecydujesz się utworzyć dla swojej marki kanał na YouTube, pamiętaj, że możesz tam zamieścić różne rodzaje formatów video, od tutoriali, przez wywiady, po videorecenzje, i uporządkować je w tematycznych playlistach. Nie zapomnij też o optymalizacji pod SEO: trafnym tytule i opisie każdego filmu z wykorzystaniem istotnych fraz kluczowych, tagach, wyróżniających się miniaturkach, a także możliwości dodania napisów. Wszystko to zwiększy Twoje szanse na wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania.

Oczywiście równie ważna jest zawartość merytoryczna. YouTube pozwala na dodawanie nawet bardzo długich filmów, więc jeśli masz świetny pomysł wymagający rozwinięcia do czterdziestominutowego wywiadu – zrób to! Równocześnie możesz publikować popularne shortsy, a więc filmiki maksymalnie minutowe.

2. Instagram

Kolejny serwis, który treściami wizualnymi stoi. Choć z założenia miał służyć przede wszystkim do dzielenia się zdjęciami, aktualnie można w nim publikować video na kilka sposobów. Na Instagramie dominują formy krótsze, często o charakterze wprost reklamowym. Jednak nawet krótkimi filmikami da się przekazać treści poradnikowe czy zaprezentować firmę, np. dodając krótkie relacje z jej codziennego funkcjonowania czy wyjątkowych okazji jak spotkanie świąteczne albo wyjazd integracyjny.

Jakie video można zamieszczać na Instagramie? Poza reklamami Instagram Ads masz do wyboru:

 • live, czyli transmisję na żywo, która może trwać do 4 godzin; chętnie wykorzystywany do wywiadów, ale także relacji z wydarzeń,
 • stories stanowiące serię kafelków; to najpopularniejszy format na Instagramie,
 • reels (lub inaczej rolkę) – dynamiczne video trwające maksymalnie 90 sekund,
 • video in-feed, a więc po prostu film opublikowany jako post na kanale.

W przypadku Instagrama kluczowe jest dostosowanie video do wymagań poszczególnych formatów pod kątem długości nagrania, rozdzielczości, rozmiaru pliku i wielu innych wytycznych technicznych. Dlatego jeżeli nie jesteś gotowy zadbać o to sam, warto zdać się na doświadczoną agencję marketingu internetowego – filmy niespełniające tych wymagań z pewnością nie przyciągną uwagi użytkowników serwisu.

3. TikTok

Serwis, który długo uważany był za przeznaczony wyłącznie dla nastolatków – jednak to już nieaktualne. Również coraz częściej jest wykorzystywany jako wyszukiwarka treści poradnikowych i rozrywkowych. Publikuje się na nim krótkie, kreatywne filmiki, więc pod kątem budowania świadomości marki posłuży Ci przede wszystkim do prezentowania produktów w atrakcyjny sposób.

Na TikToku szczególnie ważne jest dodawanie do video hashtagów, które pozwalają odbiorcom nie tylko łatwo znajdywać interesujące ich tematy, ale także wchodzić w interakcje z opublikowanymi treściami i innymi użytkownikami. Ten serwis ma duży potencjał na pozyskanie user-generated content i – przy odrobinie szczęścia – tworzenie superpopularnych virali.

content wideo

Jakie formaty video content marketingu są najpopularniejsze?

Jak już wiesz, filmy tworzone przez marki to już nie tylko reklamy emitowane w tradycyjnych i internetowych mediach. Twoje video może być źródłem rozrywki albo informacji lub oczywiście łączyć w sobie te dwie funkcje. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wykorzystywanych w marketingu i najchętniej oglądanych formatów. Co ważne, niektóre firmy decydują się na zatrudnienie do współpracy influencerów i to oni publikują content video promujący produkt czy brand.

 • Video produktowe: to film, na którym przedstawiane są najważniejsze cechy i zalety produktu. Zastępuje lub uzupełnia opis towaru, może zawierać elementy rekomendacji i recenzji. Pozwala dać widzowi namiastkę doświadczenia znanego z fizycznych sklepów, gdzie można wszystkiego dotknąć przed zakupem i skonsultować się z doradcą klienta.
 • Tutorial: rodzaj poradnika, w którym widz ma okazję zobaczyć, jak dokładnie zmontować, użytkować czy serwisować produkt. Format idealny do praktycznie każdej branży – tutorialem będzie zarówno instruktaż wykonania makijażu, podłączenia routera, jak i montażu sztukaterii ściennej. Biorąc pod uwagę, jak często internauci szukają praktycznych i łatwych do przyswojenia porad online, poradniki video to reklamowy strzał w dziesiątkę.
 • Unboxing: polega na zademonstrowaniu widzom momentu rozpakowywania produktu. Jakkolwiek absurdalny może się wydawać taki pomysł na promocję, YouTube i social media pełne są filmów, na których eksperci czy dziennikarze z określonych branż albo popularni influencerzy otwierają pudełka i opisują, co się w nich znajduje. W przypadku tego formatu osoba dokonująca unboxingu jest kluczowa: powinna umieć uatrakcyjnić filmik storytellingiem i wzbudzić w odbiorcach chęć posiadania produktu.
 • Webinar: popularne kursy i dyskusje z ekspertami online, których głównym celem jest podzielenie się wiedzą z uczestnikami. Wiele z nich jest całkowicie darmowych, ale można organizować w tej formie także szkolenia płatne. Nawet w przypadku bezpłatnych webinarów marka zyskuje kanał autopromocji oraz buduje wizerunek eksperta w branży.
 • Live: czyli transmisja na żywo, np. na YouTube czy w mediach społecznościowych. Może służyć zarówno stricte do prezentacji i sprzedaży produktów, jak i dostarczenia ciekawych oraz przydatnych treści, np. w formie wywiadu z ekspertem. Bywa także sposobem na stworzenie wyjątkowego doświadczenia dla fanów marki – na przykład kiedy popularna trenerka fitness zaprasza do wspólnych ćwiczeń live swoje fanki.
 • Testimonial: to materiał video, w którym prawdziwi klienci dzielą się swoimi historiami związanymi z marką. Mogą to być konsumenci opowiadający, jak określony produkt ułatwił im codzienne życie, albo partnerzy biznesowi przedstawiający sukcesy odniesione dzięki współpracy. Testimonial dający wrażenie autentyczności jest bardzo przekonujący i wzbudza zaufanie.
 • Behind the scenes / making of: wszelkiego rodzaju filmy z życia marki, od relacji z jubileuszowego przyjęcia po kulisy sesji zdjęciowej do nowej kampanii reklamowej. Mogą to być zarówno poważne reportaże, jak i zabawne filmiki z pracownikami firmy – wszystko zależy od tego, jaki wizerunek chce się kreować. Tego rodzaju video to sposób na pokazanie „ludzkiej twarzy” brandu.

SEO content

Jaką rolę może odgrywać video content marketing w strategii SEO?

Filmy tak samo jak treści pisane mogą stanowić jeden z filarów strategii pozycjonowania. Zamieszczenie wideo na firmowej stronie to sposób na wzbudzanie zainteresowania i może znacząco poprawić takie wskaźniki jak:

 • wskaźnik odrzuceń – ciekawy film często motywuje internautów, by nie opuszczali strony natychmiast po jej otworzeniu,
 • czas spędzany na stronie – video to także dobry sposób na przyciągnięcie uwagi odbiorców na dłużej,
 • stopień zaangażowania użytkowników – content video skutecznie zachęca do dzielenia się nim i innych interakcji.

Oczywiście filmy na stronie służą również do budowania jej wartościowej zawartości – wysokiej jakości content nie musi składać się wyłącznie z tekstów pisanych. Tym bardziej że Google aktualnie premiuje wysokimi pozycjami treści użyteczne, wzbudzające zaufanie, ale także wskazujące na praktyczne doświadczenie autora zgodnie z wytycznymi E-E-A-T. A do tego video nadaje się doskonale!

Światła, kamera, akcja! Czas na video content marketing

Na własnej stronie, w zewnętrznych serwisach i social mediach – we wszystkich tych miejscach sprawdzą się zarówno tradycyjne pisane treści, jak i video content marketing. Grunt, by zadbać o wysoką jakość i formę, która zachęca zapoznania się z tekstem lub filmem, interakcji z nim i Twoją marką. Jeżeli chcesz w pełni wykorzystać potencjał nowoczesnego content marketingu, pamiętaj o formatach video!

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!