Wróć do listy wpisów
Pozycjonowanie
Agencja SEO i SEM > Blog > Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe

Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe

Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe

Obecnie z wyszukiwarek internetowych korzysta niemal każdy użytkownik komputerów i urządzeń mobilnych w celu znalezienia określonych informacji, dokonania zakupu czy oddania się ulubionej rozrywce. Prawdziwym gigantem wśród przeglądarek jest oczywiście Google wywodzący się z Mountain View w Kalifornii. W jaki sposób osiągnął swoją przewagę konkurencyjną na rynku? Co mają do zaoferowania pozostałe wyszukiwarki na liście? O tym w dzisiejszym artykule!

Jaka jest najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa?

Użytkownicy Internetu nie wyobrażają sobie korzystania z sieci bez wyszukiwarki zapewniającej szybkość i dokładność wyników, personalizację danych oraz prywatność i bezpieczeństwo. Nic więc dziwnego, że najczęściej wybieraną witryną domową jest Google – narzędzie do zadań specjalnych. Dostarcza odpowiedzi na niemal każde pytanie i problem stawiany przez odbiorców. Jej popularność wynika z licznych usług, które oferuje. Oprócz wyszukiwarki internetowej, zapewnia także dostęp do przeglądarki Chrome, poczty elektronicznej Gmail oraz Androida, czyli systemu operacyjnego przeznaczonego nie tylko dla urządzeń mobilnych.

Założona w 1998 roku przez Larry’ego Page’a i Sergeya Brina wyszukiwarka Google podbiła serca użytkowników na całym świecie dzięki przyjaznemu interfejsowi oraz innowacyjnemu algorytmowi PageRank. Obecnie stanowi cały ekosystem usług zgromadzonych w jednym miejscu – od map, przez płatne reklamy, po platformy wideo. Aby móc korzystać ze wszystkich dostępnych funkcjonalności, wystarczy założyć swoje konto Google.

Prace nad wyszukiwarką trwają nieustannie. Dzięki regularnym zmianom w algorytmach, dopasowanym do potrzeb współczesnych użytkowników, Google dostarcza wyniki znakomicie dostosowane do indywidualnych zapytań. Stanowi zatem atrakcyjny model biznesowy, który chętnie wykorzystują przedsiębiorcy z każdej branży.

Jakie są najlepsze wyszukiwarki?

W dobie cyfrowej wyszukiwarki internetowe odgrywają ogromną rolę w dostarczaniu odpowiedzi na pytania użytkowników. Jakie jednak cechy decydują o sukcesie danej witryny?

Szybkość i precyzja wyników

Internauci oczekują błyskawicznych rezultatów. Chcą, by po wpisaniu w pasek wyszukiwarki konkretnego zapytania, wyniki pojawiły się w ułamku sekundy. Szybkość to jednak nie wszystko. Liczy się również dokładność i trafność odpowiedzi. Użytkownicy szybko się zniechęcają, jeśli muszą przeglądać dziesiątki stron w poszukiwaniu interesujących ich informacji.

Personalizacja wyników dla użytkownika

Odbiorcy mają unikalne potrzeby informacyjne. Dlatego wyszukiwarki dążą do jak najlepszego dopasowania wyników do zapytań użytkowników. W tym celu wykorzystują chociażby lokalizację i historię wyszukiwania, aby dostarczyć trafne odpowiedzi.

Bezpieczeństwo danych i prywatność internautów

Obecnie istnieje mnóstwo zagrożeń cybernetycznych, o czym nie każdy zdaje sobie sprawę. Użytkownicy chcą jednak mieć pewność, że nikt nie wykradnie poufnych informacji ani nie zainstaluje złośliwego oprogramowania. Wyszukiwarki, które dbają o prywatność i bezpieczeństwo swoich odbiorców, cieszą się ich zaufaniem i lojalnością.

Dostęp do zaawansowanych funkcji

Niekiedy podstawowe zapytanie okazuje się niewystarczające i konieczne jest skorzystanie z bardziej zaawansowanych narzędzi do znalezienia pożądanych informacji. Niektóre wyszukiwarki oferują takie funkcje jak: filtrowanie wyników, dostęp do operatorów logicznych czy wyszukiwanie w obrębie konkretnych serwisów. W ten sposób zapewniają bardziej dokładne i skierowane odpowiedzi.

Wyszukiwarki działają w oparciu o specjalistyczne algorytmy, które katalogują strony internetowe, blogi i portale, przedstawiając je na liście od najlepszych do najsłabszych. Wyniki wyświetlania się określonych witryn czy sklepów na pierwszej stronie zależą od wielu czynników rankingowych, takich jak: słowa kluczowe, linkowanie wewnętrzne, dane strukturalne, certyfikat SSL, szybkość ładowania strony, linki przychodzące i wychodzące itp. Prowadzeniem działań optymalizacyjnych w obrębie witryny i poza nią zajmują się wykwalifikowani specjaliści SEO.

Mówiąc o najlepszych wyszukiwarkach, nie sposób pominąć Google, który zapracował sobie na pozycję lidera dzięki unifikacji wielu usług. Gigant z Mountain View słynie z takich produktów, jak Android, Gmail, Google Analytics, Maps czy Google Chrome. Pozwala przeciętnemu użytkownikowi wykorzystać w niemal 100% możliwości Internetu. W tym miejscu warto wspomnieć, że Google wśród wyników wyszukiwania wyświetla: linki do stron, filmy, grafikę, reklamy, wiadomości, wizytówki firm, graf wiedzy i wiele innych.

Co zamiast wyszukiwarki Google?

Bing

Jest to wyszukiwarka internetowa, która powstała w 2009 roku i należy do firmy Microsoft. Początkowo znana była pod nazwą Windows Live Search, a następnie MSN Search. Obecnie korzysta z niej około pół miliarda użytkowników miesięcznie. Jest to domyślna witryna w systemie Windows, która uruchamia się automatycznie po włączeniu przeglądarki. Może być wyświetlana zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i smartfonach z systemem operacyjnym Windows Phone. Bing od lat współpracuje z Google i Yahoo!, rozwijając standard sitemap.xml oraz schema.org. Dzięki temu pozycjonowanie stron dla tych wyszukiwarek jest w dużym stopniu podobne.

Yahoo!

Wyszukiwarka narodziła się w 1994 roku i do momentu powstania Google cieszyła się ogromną popularnością wśród użytkowników. Choć straciła swój duży udział w rynku, od 2017 roku należy do firmy Verizon Media, będącego jednym z największych dostawców usług telekomunikacyjnych na świecie. Główna strona Yahoo! składa się nie tylko z paska służącego do wpisania zapytania, ale także portali z prognozą pogody oraz informacjami ze świata polityki, sportu czy finansów. Użytkownicy mogą również skorzystać z poczty elektronicznej, radia online oraz własnego komunikatora internetowego.

Baidu

Jest to chińska wyszukiwarka, która powstała w 2000 roku. Cieszy się największą popularnością w Państwie Środka, gdzie kontroluje ponad 60% rynku. Miesięcznie korzysta z niej około pół miliarda użytkowników. Baidu jest również właścicielem portalu iQiyi, który stanowi chińską wersję Netflixa. Proponuje rozwiązania i usługi wzorowane na Google, takie jak chmura do przechowywania plików, mapy, medium strumieniowe, serwis społecznościowy czy własny odpowiednik Wikipedii.

Z jakich wyszukiwarek korzystają Polacy?

Statystyki jasno pokazują, że najpopularniejszą wyszukiwarką internetową w Polsce jest Google. Korzysta z niej blisko 96% użytkowników. Nic więc dziwnego, że to właśnie algorytmy opracowane przez giganta z Mountain View biorą pod uwagę specjaliści SEO podczas pozycjonowania stron klientów i prowadzenia działań optymalizacyjnych w obrębie witryny i poza nią. Korzystanie z wyszukiwarki Google generuje największe zyski, ponieważ pozwala dotrzeć do ogromnej liczy potencjalnych klientów.

Drugie miejsce w rankingu najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych w Polsce zajmuje Bing należący do firmy Microsoft. W tym przypadku udział w rynku jest jednak znikomy i wynosi zaledwie 3%. Na dalszych pozycjach plasują się: Yahoo!, DuckDuckGo, Yandex oraz Petal Search.

W tym miejscu warto również wspomnieć, jak duże znaczenie ma wersja mobilna stron internetowych, a tym samym wyszukiwarek. Coraz częściej do przeglądania Internetu użytkownicy wykorzystują smartfony, laptopy i tablety z systemem operacyjnym Android, który jest mocno oparty na usługach Google. System iOS również współpracuje z Google, dzięki czemu jest to domyślna wyszukiwarka na urządzeniach Apple. Na polskim rynku niepodzielnie panuje oczywiście Google, mogąc pochwalić się udziałem na poziomie 99%.

W przypadku wersji desktopowych nadal króluje Google – z wynikiem bliskim 90%. Sporą popularnością może się również pochwalić Bing (7,32%), co zapowiada obiecujące perspektywy w kwestii prowadzenia działań marketingowych.

Czy jest inna wyszukiwarka niż Google?

Ask

Wyszukiwarka powstała w 1996 roku w USA i miesięcznie korzysta z niej około 300 milionów internautów. Wita użytkowników pytaniem „What’s Your Question?”. Zawiera nie tylko sam pasek wyszukiwania, ale także propozycje topowych artykułów. Dobrze radzi sobie z interpretacją zapytań wpisywanych w naturalnej formie. Niektóre funkcjonalności Ask zostały wykorzystane przez inne wyszukiwarki. Przykładem jest tutaj podawanie bezpośrednich odpowiedzi na zadane pytania już w wynikach wyszukiwania.
Ask stracił wielu użytkowników na skutek podejmowanych działań, które prowadziły do instalowania w przeglądarce bez wiedzy odbiorców paska narzędzi. Przejmował on stronę startową i zmieniał wyszukiwarkę, co było bardzo trudne do odinstalowania.

AOL Search

Jest to wyszukiwarka firmy AOL (America Online), która na przełomie XX i XXI wieku była uważana za prawdziwego giganta medialnego w Stanach Zjednoczonych. Połączona jest z portalem internetowym oraz pocztą elektroniczną. Korzysta z niej około 200 milionów użytkowników miesięcznie. W 1998 roku AOL został przejęty przez Netscape – jedną z najpopularniejszych przeglądarek internetowych o 60% udziale w rynku. Niestety wielu użytkowników straciło zaufanie do wyszukiwarki po tym, jak w 2006 roku wyciekły dane prawie 650 tys. internautów.

DuckDuckGo

To wyszukiwarka, która na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo użytkowników oraz ochronę prywatności w sieci. Z tego względu nie przechowuje danych dotyczących zachowań internatutów w sieci, co niewątpliwie stanowi rzadkość w branży. Poza tym pozwala na przeglądanie map, informacji ze świata, zdjęć czy sprawdzanie prognozy pogody. DuckDuckGo ma także swoją polską wersję oraz aplikację mobilną, dostępną na system Android oraz iOS.

WolframAlpha

Stanowi alternatywę dla popularnych wyszukiwarek, z której korzysta około 35 milionów użytkowników miesięcznie. Nie wyświetla użytkownikom wyników w postaci linków do stron www, lecz przedstawia statystyki oraz dane naukowe dotyczące zapytania. WolframAlpha może dokonać złożonych obliczeń matematycznych oraz tworzyć wykresy funkcji. W wersji płatnej umożliwia dodatkowo import danych w formie arkuszy kalkulacyjnych czy grafik wektorowych. Z tej wyszukiwarki najczęściej korzystają uczniowe, nauczyciele oraz naukowcy. Nie jest jednak dostępna w polskiej wersji językowej.

Yandex

Wyszukiwarka powstała w 1997 roku, a została stworzona przez Arkadija Wołoża oraz Ilja Siegałowicza. Dedykowana jest przede wszystkim użytkownikom mieszkającym w krajach rosyjskojęzycznych, takich jak Rosja, Turcja, Kazachstan, Ukraina oraz Białoruś. Miesięcznie korzysta z niej około 30 milionów użytkowników. Oferuje szeroką funkcjonalność podobną do konkurencyjnych rozwiązań, w tym mapy, pocztę elektroniczną, dostęp do artykułów prasowych itp. Posiada również własną przeglądarkę, która opiera się na silniku rozwijanym przez Google.

Czego nie szukać w Google?

Powyższe statystyki jasno wskazują, że Google jest pod wieloma względami najlepszą wyszukiwarką internetową. Zostawia daleko w tyle marki dysponujące wielomilionowym kapitałem, takie jak: Bing, Yandex czy Baidu. Czy mają one jakiekolwiek szanse konkurować z Google? W kontekście SEO każdy silnik jest inny i kieruje się odmiennymi algorytmami, co może prowadzić do zupełnie różnych wyników. Większość wyszukiwarek premiuje jednak wartościowy i unikalny content na stronach. Pozycjonowanie w innych krajach może więc nieco się różnić, a wpływają na to następujące czynniki:

  • cenzura i działania rządu – w znacznej części państw azjatyckich Google ustępuje popularnością takim wyszukiwarkom, jak: Baidu, Shenma, Sogou i Haosou. Wynika to z niemal całkowitej kontroli podawanych informacji. Z powodu prawnie uregulowanej cenzury wyniki wyszukiwania są filtrowane, blokując zakazane hasła i wyrażenia. W efekcie obywatele nie mają dostępu do pełnych i rzetelnych danych;
  • prywatność danych w Internecie – rosnąca świadomość społeczeństwa na temat zagrożeń cybernetycznych sprawia, że coraz więcej użytkowników blokuje cookies oraz regularnie czyści swoją historię przeglądarki w obawie przed przechowywaniem informacji przez wielkie koncerny. Google przyznaje, że zbiera i wykorzystuje dane o odbiorcach w celu podawania spersonalizowanych reklam czy bardziej precyzyjnych wyników wyszukiwania. Sporą popularnością wśród osób, które nie chcą ujawniać pewnych faktów, cieszy się DuckDuckGo. To wyszukiwarka, która nie zbiera żadnych danych od swoich użytkowników;
  • dodatkowe usługi – niemal każda wyszukiwarka oferuje użytkownikom zaawansowane funkcje, z których mogą korzystać. Przykładowo Google zapewnia dostęp do takich produktów, jak: Gmail, Google Drive, Google Calendar, Google Photos czy YouTube. Yahoo! proponuje: pocztę elektroniczną, wiadomości, a także usługi związane z finansami, sportem i stylem życia. Z kolei wyszukiwarka Baidu pozwala na wyszukiwanie tekstu, obrazów, wideo, informacji ze świata, map i wielu innych.

W tym miejscu warto również wspomnieć o Naver – południowokoreańskiej wyszukiwarce, która z powodzeniem konkuruje z Google. Odpowiada za około 75% zapytań wprowadzonych właśnie w tym kraju. Znacznie lepiej reaguje na słowa kluczowe i frazy wpisane w języku koreańskim. Naver oferuje także szereg dodatkowych usług, dzięki czemu stał się niekwestionowanym liderem tamtejszego rynku.

Istnieje także kilka alternatywnych wyszukiwarek dla topowych usług Google. Dobrym przykładem jest Vimeo, czyli swego rodzaju odpowiednim platformy YouTube. Stanowi zaawansowaną aplikację do udostępniania wysokiej jakości wideo, bez uciążliwych reklam.

Podsumowanie

Google to bez wątpienia najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa na świecie, która cieszy się zaufaniem milionów użytkowników. Jednak nie jest to jedyna dostępna opcja dla osób, które poszukują informacji, rozrywki lub dodatkowych usług dla swojego biznesu. Baidu, Yahoo! czy Bing to przykłady wyszukiwarek, które również oferują ulepszone funkcje. Niektóre skupiają się na zapewnieniu bezpieczeństwa internautom, a inne zbierają dane o zachowaniu użytkowników dla jeszcze bardziej sprecyzowanych wyników. Każdy wariant ma swoje mocne i słabe strony, dlatego warto porównywać wyszukiwarki i wybrać tę, która najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom. Dzięki temu można uzyskać nie tylko większą kontrolę nad swoimi danymi, ale także różnorodność doświadczeń w sieci.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!