Wróć do listy wpisów
Marketing Prowadzenie firmy Różne
Agencja SEO i SEM > Blog > Unboxing experience – moc pięknego opakowania

Unboxing experience – moc pięknego opakowania

Unboxing experience – moc pięknego opakowania

Żyjemy w czasach, kiedy ciężko wyobrazić sobie branżę, w której nie napotkalibyśmy się na konkurencje. O ile w przypadku usług można byłoby coś wymyślić, o tyle w przypadku sprzedaży fizycznych produktów może to stanowić niemałe wyzwanie. Zwłaszcza że zakupy coraz rzadziej robimy w sklepach stacjonarnych, ponieważ one same przenoszą się do internetu. Nie ma się co dziwić, chociażby dlatego, że jest to wygodniejsze zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego. Dodatkowo sprzedający nie musi wynajmować lub kupować lokalu specjalnie do tego, aby otworzyć punkt sprzedaży.

W dzisiejszych czasach nie trzeba nawet wynajmować magazynu do składowania towaru. Wystarczy, że nasz sklep będzie działał na zasadach dropshippingu, czyli to hurtownia zajmuje się dostarczeniem towaru do klienta, a naszym zadaniem jest tylko sprzedać produkt. Te udogodnienia przyczyniają się do bardzo niskiego progu wejścia w biznes e-commerce, co przekłada się na bardzo dużą liczbę internetowych sklepów, czyli na sporą konkurencję praktycznie w każdej branży. Dlatego aby klienci chcieli dokonywać zakupów właśnie u nas, powinniśmy się wyróżniać. Oczywiście istnieje dużo sposobów na to, aby zaskoczyć kupującego. Dzisiaj jednak omówimy zagadnienie, jakim jest unboxing experience.

Unboxing Experience – co to jest?

W dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego jest to po prostu „doświadczanie odpakowywania”, co tak naprawdę wyjaśnia nam w dużej mierze czym unboxing experience jest w praktyce. Pojęcie to nawiązuje do odczuć, jakich doświadcza klient podczas rozpakowywania paczki z zamówionym towarem.

Jakie emocje towarzyszą nam przy otwieraniu paczek

Cofnijmy się w czasie do młodzieńczych lat i przypomnijmy sobie, jakie emocje czuliśmy, kiedy budziliśmy się w Boże Narodzenie, a pod choinką czekały na nas prezenty. W zależności od zwyczaju każdy otwiera upominki o innej porze. Na przykład w moim w domu trzeba było czekać do momentu, w którym pojawiła się pierwsza gwiazda na niebie. Do dziś pamiętam ekscytację, jaka mi towarzyszyła, i najprawdopodobniej przeżywaliście dokładnie to samo.

Wracając jednak do teraźniejszości i odchodząc od tematu świąt, moment ekscytacji podczas otwierania paczki nadal występuje, nawet jeżeli dokładnie wiem, co zamówiłem. Jestem wręcz przekonany, że praktycznie każdy z Was odbierając paczkę od kuriera, nie może się doczekać, żeby ją odpakować. Zwłaszcza jeżeli w środku znajduje się produkt, o którym marzyliście, jak np. nowe buty, telefon, sukienka, zegarek lub jeszcze coś innego. Jeżeli dodatkowo produkt posiada ładne, nietuzinkowe opakowanie, już na sam jego widok odczuwamy ciekawość, podniecenie, a nawet satysfakcję z udanego zakupu, mimo że jeszcze nie wypróbowaliśmy zakupionej rzeczy.

Dlaczego warto zadbać o niestandardowe opakowanie

Jeżeli zależy nam na tym, aby dobrze zaprezentować się na tle konkurencji i zapaść klientowi w pamięć, cały proces sprzedażowy – od momentu wejścia na stronę internetową do chwili odebrania i wyjęcia z paczki produktu przez klienta – powinien być dokładnie przemyślany. Jest to customer journey, czyli podróż klienta, która powinna być maksymalnie zoptymalizowana, abyśmy mogli cieszyć się jak największą konwersją, a klient jak największą satysfakcją z procesu zakupowego.

Unboxing experience jest jednym z najważniejszych czynników, jeżeli chodzi o proces sprzedażowy i proces zdobywania lojalności klienta. To tak naprawdę ostatnie doświadczenie, jakie przeżywa kupujący zaraz przed stycznością z produktem. Kiedyś usłyszałem zdanie, że „Najgorsze danie świata w najpiękniejszej restauracji świata nie będzie smakowało tak źle, jak gdybyśmy jedli je w restauracji, która wygląda tak, jak to danie smakuje”. Szczerze mówiąc, te słowa zawierają bardzo dużo racji. Często poza samym produktem liczy się cała otoczka wokół niego:

  • przyjazna dla użytkownika strona internetowa,
  • profesjonalna obsługa klienta,
  • darmowa dostawa,
  • darmowy zwrot,
  • piękne opakowanie.

To wszystko ma wpływ na postrzeganie przez klienta naszej marki oraz produktu, dlatego dołóżmy wszelkich starań do tego, żeby czuł on satysfakcję na każdym etapie procesu sprzedażowego. Wtedy szansa na to, że odpłaci nam się ponownymi zakupami w przyszłości lub poleci nasz sklep swoim znajomym znacząco wzrośnie.

unboxing

O czym należy pamiętać, tworząc opakowanie

Tworzenie odpowiedniego opakowania to proces, do którego powinniśmy porządnie się przyłożyć. Najlepiej jeżeli zajęliby się tym profesjonaliści, którzy posiadają doświadczenie w dobieraniu dopasowanych do klienta rozwiązań. Czasem tylko i wyłącznie ładne pudełko nie wystarczy, aby wywołać odpowiednie emocje u konsumenta. Zwłaszcza jeżeli jest to produkt premium, przy którym oczekiwania kupującego są o wiele większe niż chociażby w przypadku produktów z niskiej lub średniej półki. Dlatego tworząc idealne opakowanie, powinniśmy pamiętać o tym, aby:

  1. Było niestandardowe. Nie możemy pozostać przeciętni. Zależy nam na tym, aby wyróżnić się na tle konkurencji i abyśmy zapadli klientowi w pamięć poprzez wywołanie u niego odpowiednich emocji. Dlatego na widok paczki klient powinien poczuć co najmniej miłe zaskoczenie.
  2. Zawierało coś więcej. Poza samym produktem paczka powinna zawierać dodatkowe elementy, dzięki którym klient poczuje się wyjątkowo. Może to być na przykład voucher na kolejne zakupy, spersonalizowana wiadomość, próbka innego produktu, nalepka lub inny przedmiot. W pudełku zawsze powinna się znaleźć karteczka z podziękowaniem. Jeżeli jest ona w dodatku napisana ręcznie, pokazujemy klientowi, jak bardzo jesteśmy wdzięczni za dokonanie zakupu właśnie u nas, a on tym samym dostrzega, jak dużo serca, czasu i energii włożyliśmy w to, aby był zadowolony.
  3. Miało odpowiedni design. Musimy zadbać o to, aby nasze opakowanie było zaprojektowane pod grupę docelową. Nie powinno być ani za duże, ani za małe. Materiały, z których będzie zrobione, powinny być dobrze dobrane i najlepiej jeżeli będą łatwe do recyklingu z tego względu, że coraz więcej ludzi zwraca na to uwagę i stara się dbać o środowisko. Kolejną kwestią jest dobór właściwych kolorów oraz to, aby styl opakowania był tożsamy z marką i produktem, który znajduje się w środku, ponieważ opakowanie spełnia rolę firmowej wizytówki.
  4. Stawiało na prostotę. Podczas projektowania odpowiedniego boxu na produkt nie można przesadzić. Tak jak Google wymaga od stron internetowych, aby były przyjazne dla użytkownika, tak konsumenci wymagają tego samego od opakowania. Powinno ono być łatwe do otwarcia, bez zbędnych zabezpieczeń w postaci taśm czy folii, które utrudnią nam wyjęcie produktu.

Ważny także jest aspekt finansowy, ponieważ w zależności od branży, rodzaju i głównie ceny produktu, od tego powinien zależeć efekt. Na każdym etapie projektowania opakowania powinniśmy policzyć, ile będzie nas to kosztować, aby na końcu nie okazało się, że sprzedając skarpetki o wartości 10,00 zł, będziemy musieli za pudełko do nich zapłacić 8,00 zł. Jeszcze gorzej, jeżeli tym kosztem w całości zostanie obciążony klient, ponieważ z pewnością nie byłby zadowolony, gdyby miał świadomość, że za opakowanie płaci prawie taką samą kwotę jak za produkt.

Które branże w szczególności powinny zadbać o unboxing experience

Szczerze mówiąc, w każdej branży odpowiednie opakowanie jest ważne, jeżeli zależy nam na byciu unikalnym. Istnieje jednak kilka szczególnych kategorii, w których nieodpowiednio zapakowany produkt może źle świadczyć o firmie i sprawić, że klient będzie postrzegać ją jako tandetną, przez co nie zrobi ponownych zakupów. Dodatkowo produkty z branż, które zaraz wymienię, mają jedną wspólną cechę. Bardzo często unboxingi tego typu produktów są przeprowadzane na platformie YouTube, która zajmuje drugie miejsce w rankingu najczęściej używanych wyszukiwarek, zaraz po Google.

W obecnych czasach konsumenci przed dokonaniem zakupu poszukują w internecie informacji dotyczących produktu, jakim są zainteresowani, a tym samym bardzo polegają na opiniach oraz recenzjach, których szukają właśnie na YouTube. Oto najczęściej recenzowane na platformie kategorie produktowe.

Elektronika

Rynek laptopów, smartfonów, gadżetów, konsol, gier i wszystkich innych przedmiotów związanych z elektroniką jest obecnie ogromny. Przypomnijcie sobie, ile było głównych marek produkujących telefony komórkowe, a ile mamy ich dzisiaj. Liczba dostępnych modeli sprawia, że trzeba wyróżnić się spośród tłumu. Klienci przed dokonaniem zakupu produktu z tego segmentu chcą zobaczyć, jak on się prezentuje, więc wpisują jego nazwę w YouTube, oglądają recenzje i na tej podstawie podejmują decyzję zakupową. Moim zdaniem najciekawsze opakowania towarzyszą kolekcjonerskim edycjom gier. Sprawdźcie, jak taka unikatowa wersja gry może być zapakowana:

 

Zabawki dla dzieci

Dzieci uwielbiają zabawki i doskonale wiedzą o tym producenci. Po wejściu do sklepu oferującego produkty dla dzieci ciężko nie zauważyć różnorodności w opakowaniach, kolorów przyciągających wzrok i metod prezentowania na nich produktu z jak najlepszej perspektywy. Nieprzypadkowo marki takie jak Lego czy Hot Wheels odnoszą tak duże sukcesy. Te firmy wiedzą, jak oddziaływać na dzieci, a dzieci wiedzą, jak przekonać swoich rodziców do tego, aby zakupili im wymarzoną zabawkę.

Kosmetyki

Kosmetyki to artykuły służące do tego, aby oczyścić, zmienić, uatrakcyjnić lub upięknić ciało. Dlatego produkty te kojarzą nam się z pięknem, z czymś, co poprawi nasz wygląd, samopoczucie i podniesie pewność siebie. Jeżeli klient ma zwrócić uwagę na nasz produkt i przede wszystkim uwierzyć, że faktycznie pomoże mu rozwiązać jego problem, opakowanie będzie grało bardzo ważną rolę. Szczególną wagę do tego, aby opakowanie było wykonane na najwyższym poziomie, przywiązują marki premium. Przykładem są chociażby pięknie zapakowane perfumy marki Dior. Wyjmuje się je z ekskluzywnego pudełka, w którym znajdziemy liścik z podziękowaniem, a sam perfum z dodatkami w postaci próbek znajduje się w bawełnianym woreczku.

Sekcja komentarzy także wskazuje na to, jak ważne dla konsumentów jest opakowanie. Znajdziemy w niej mnóstwo pozytywnych opinii na temat tego, jak pięknie zapakowane są perfumy.

unboxing przykład

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=yCjO1az0iqE&ab_channel=AnnieSReviews

Odzież

Odzież, podobnie jak perfumy, ma sprawić, abyśmy podobali się innym i sobie samym. Obecnie na rynku istnieje bardzo dużo marek odzieżowych i cały czas powstają nowe, stąd też można tę branżę uznać za kolejną, w której wyróżnianie się na tle konkurencji powinno być bardzo ważne. Oczywiście wszystko zależy głównie od ceny danego produktu, jednak należy dążyć do doskonałości o tyle, o ile jest to możliwe. Jeżeli ktoś sprzedaje odzież w przeciętnych cenach, ale ma aspiracje do tego, aby zostać w przyszłości marką premium, unboxing experience może pomóc w tym procesie. Poniżej przykład, jak pakowane są produkty jednego z najbardziej popularnych i ekskluzywnych domów mody.

Unboxing experience – podsumowanie

Unboxing experience to strategia marketingowa, która może przynieść naszej marce rezultaty przede wszystkim w postaci zadowolonego i powracającego klienta. Dodatkowo, wdrażając element nietuzinkowego opakowania w nasz proces sprzedażowy, pokazujemy kupującemu, jak bardzo dbamy o proces zakupu. Równie ważnym aspektem jest to, że nasza marka dzięki ładnie zapakowanemu produktowi może być postrzegana jako bardziej prestiżowa. Jeśli ktoś nagrałby recenzję na YouTube na temat naszego produktu, mielibyśmy świetną wizytówkę. Dlatego jeżeli sprzedajesz jakiś produkt, zadbaj o jego opakowanie, a z pewnością będzie miało to pozytywny wpływ na Twój biznes.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!