Menu
Wróć do listy wpisów
Marketing Prowadzenie firmy Różne
Strona główna > Blog > 10 najlepszych narzędzi marketingowych – czyli znakomite rozwiązania dla Twojej firmy

10 najlepszych narzędzi marketingowych – czyli znakomite rozwiązania dla Twojej firmy

10 najlepszych narzędzi marketingowych – czyli znakomite rozwiązania dla Twojej firmy

Marketing to szerokie pojęcie. Wraz z rozwojem technologii powstają coraz nowsze narzędzia marketingowe, które ułatwiają nam codzienną pracę – od szeptanki, tradycyjnej poczty po e-maile, ulotki oraz banery reklamowe do prezentacji w sieci. Przeskok względem przeszłości jest ogromny, kiedyś musieliśmy sami wykonywać monotonne zadania, dzisiaj dzięki automatyzacji robią to za nas wszelkiego rodzaju odpowiednie systemy. Gdy tylko otworzysz swoją stronę internetową, od razu masz do wyboru dziesiątki, jak nie setki narzędzi, które usprawnią Twój biznes i pomogą wejść na szczyt. Ich lista jest naprawdę długa. W tym artykule przedstawię wybrane rodzaje narzędzi marketingowych oraz ich przykłady, które mogą pomóc w funkcjonowaniu Twojej firmy.

Czym są narzędzia marketingowe

Narzędzia marketingowe to specjalistyczne oprogramowanie, które powstaje wraz z rozwojem technologii. Takie oprogramowanie może służyć przykładowo do promocji usług, towarów lub produktów. Wiele współczesnych firm korzysta jednocześnie z wielu narzędzi marketingowych na raz. Mogą to być narzędzia do analityki czy reklamy, a nawet wspomagające marketing w social mediach. Obecnie możemy również spotkać się z wewnętrznymi systemami firmowymi, które ułatwiają dokumentowanie pracy oraz kontakty międzydziałowe.

Narzędzia marketingowe bez wątpienia pomagają automatyzować wiele procesów i dzięki nim będziesz miał czas na skupienie się na innych ważnych elementach Twojego biznesu.

Platformy CRM

Można powiedzieć, że obecnie jest to jedno z niezbędnych narzędzi, które umożliwia sprawne funkcjonowanie firmy. CRM to skrót od Customer Relationship Management. Jest to narzędzie stworzone na potrzeby zarządzania relacjami pomiędzy Twoją firmą a klientami.

Dzięki panelom CRM zdecydowanie usprawniony jest przepływ pracy, bowiem umożliwia on przechwytywanie użytkowników sieci i przekształcanie ich w naszych potencjalnych nowych klientów.

Jednym z bardziej popularnych systemów jest Salesforce. Oferuje szeroką gamę kategorii i systemów CRM, które odpowiedzą na Twoje potrzeby, w tym Sales Cloud, Marketing Cloud, Service Cloud, Analytics Cloud, Data Cloud, Community Cloud, App Cloud i IoT. Jest to jeden z CRM-ów, który oferuje pełen zakres funkcji.

narzędzia w marketingu

Narzędzia e-mail marketingowe

E-mail marketing ma ogromną moc. Dzięki takim kampaniom możesz w skuteczny sposób dotrzeć do swoich potencjalnych klientów. Narzędzia służące do e-mail marketingu pomogą Ci zautomatyzować proces wysyłania e-maili do użytkowników. To koniec z pisaniem setek maili dziennie. Od teraz narzędzia będą tworzyć za Ciebie wysokiej jakości komunikację mailową, zoptymalizowaną pod kątem urządzeń mobilnych, w oparciu o dostępne estetyczne, zaawansowane szablony, które trafią w gust niejednego użytkownika. Dzięki automatycznej wysyłce odpowiednio spersonalizowanych maili, trafiających wprost do danego użytkownika, będziesz mógł poinformować swoich klientów o obecnych nowościach, zniżkach czy osobistych rabatach, z których mogą skorzystać.

Dzięki narzędziom będziesz miał również dostęp do statystyk, za pomocą których ocenisz trafność swojej kampanii. Bez problemu sprawdzisz liczbę dostarczonych wiadomości e-mail oraz zbadasz zaangażowanie użytkownika. Dzięki odpowiednim danym będziesz mógł jeszcze lepiej zoptymalizować kampanie mailowe, co bez wątpienia przyniesie dodatkowe zyski twojej firmie. Przykładami narzędzi służących do e-mail marketingu są SendinBlue, GetResponse i MailChimp.

Narzędzia social media marketingowe

Coraz większa liczba osób przegląda media społecznościowe. Młodzi ludzie nie wyobrażają sobie praktycznie życia bez Instagrama, TikToka, Facebooka czy też innych platform. Skoro jest tam dużo użytkowników, warto pomyśleć o zoptymalizowaniu naszej kampanii, aby do nich trafić. Tutaj też z pomocą przychodzą odpowiednie narzędzia.

Należy do nich Buffer, który pozwala na publikowanie i analizowanie wszystkich treści z poziomu jednej zaawansowanej platformy. Przy jej użyciu planujesz swoje treści na Instagram, Facebooka, Twittera, Pinteresta czy też LinkedIn. To bardzo wygodne rozwiązanie. Można skorzystać również z Sotrender i Chartfuel.

Narzędzia do analizy stron internetowych

Każdy z nas chce wiedzieć, czy zainwestowane w stronę internetową pieniądze przynoszą odpowiednie efekty. Dzięki narzędziom służącym do analizy witryn możemy w jednym miejscu zbadać poziom konwersji, ścieżkę zakupową i nie tylko.

W tym wypadku znakomitym narzędziem jest Google Analytics. Każdy z nas chyba o nim słyszał, a obecnie jest mało stron, które nie mają zaimplementowanego tego narzędzia. Dzięki GA w jednym miejscu możemy sprawdzić kanały, z których zdobywamy użytkowników, poziom konwersji, ścieżkę zakupową użytkownika, dane demograficzne, dane urządzeń itd.

Narzędzia do testowania stron internetowych

Poprawne działanie strony internetowej jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu. W związku z tym powstało wiele narzędzi, które testują w odpowiedni sposób serwisy. Sprawdzają m.in. wygląd stron, logikę ich działania oraz dostępność dla użytkowników. Niektóre narzędzia, takie jak Hotjar, udostępniają możliwość tworzenia map, które przedstawiają ścieżkę naszego użytkownika. Ukazują one sposób przeglądania naszej strony internetowej, dzięki czemu będziemy mogli dokonać skuteczniejszej optymalizacji, aby np. skrócić ścieżkę zakupową. Innym narzędziem, o którym warto wspomnieć, jest Optimizely. To narzędzie przetestuje naszą stronę pod kątem jej usprawnienia, sprawdzi jej wygląd głównie pod kątem UX – wyglądu i dostępności elementów strony. Udostępnia dane w czasie rzeczywistym, dzięki czemu można na bieżąco reagować i wprowadzać odpowiednie zmiany.

Narzędzia SEO

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zwiększanie swojej widoczności w sieci za pomocą SEO. Bez wątpienia jest to długotrwały proces, ale może przynieść długofalowe skutki. W momencie gdy decydujesz się na SEO, warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Jednym z bardziej popularnych narzędzi SEO jest SEMSTORM. To narzędzie jest idealnie do analizowania słów kluczowych na naszej witrynie i stronach konkurencji. Bez problemu porównamy nasze słowa kluczowe z frazami, na które pozycjonuje się nasza konkurencja, dzięki czemu będziemy mogli wykonać odpowiednią optymalizację. Dodatkowo narzędzie SEMSTORM jest wyposażone w generator słów kluczowych, który pomoże nam dobrać dodatkowe słowa kluczowe dla naszej strony.

Kolejnym narzędziem wartym uwagi jest Moz. To wysokiej jakości narzędzie pozwala nam na monitorowanie SERP-ów, w tym codzienne śledzenie rankingu stron, dzięki czemu na bieżąco wiemy, na której pozycji widzą nas użytkownicy. Moz jest bardzo cenionym narzędziem w branży i wykorzystuje je obecnie wiele przedsiębiorstw do weryfikowania wyników.

narzędzia digital marketing

Narzędzia do planowanie contentu

Odpowiedni content to klucz do sukcesu. Warto zadbać, aby nasza strona internetowa była wyposażona w odpowiednie, unikalne treści. Idealnym narzędziem, które pomoże nam w przygotowaniu odpowiedniego contentu na naszą witrynę, jest SurferSEO. Dzięki niemu możemy bez problemu sprawdzić, jakich fraz kluczowych brakuje nam na danej podstronie, i stworzyć odpowiednie wytyczne i wysokiej jakości briefy dla copywriterów. Narzędzie wskazuje braki w contencie na naszej stronie oraz pomaga podjąć odpowiednie działania, które z czasem mogą przynieść naprawdę imponujące efekty.

Narzędzia do komunikacji

W dobie pracy zdalnej narzędzia do komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej powinny być podstawowym wyposażeniem każdej z firm. Pandemia koronawirusa pokazała nam, jak ważnym elementem są odpowiednie komunikatory umożliwiające bezproblemowy kontakt z klientami i współpracownikami bez spotykania się twarzą w twarz.

Pierwszym narzędziem, które przychodzi na myśl, jest Zoom, wykorzystywany najczęściej do współpracy audio oraz wideo. Warto wspomnieć, że oferuje również możliwość tworzenia webinarów, systemów telefonicznych i nie tylko. Firma zadbała o funkcjonalności przeznaczone dla różnych branż, takich jak edukacja, finanse czy administracja. Przykładem takiej funkcjonalności może być wirtualna tablica, która była często wykorzystywana przez nauczycieli podczas prowadzenia lekcji online.

Warto zaznaczyć, że Zoom pozwala nam na organizowanie darmowych konferencji trwających do 40 minut. Po upływnie tego czasu należy jeszcze raz rozpocząć spotkanie.

Inne narzędzia tego typu to MS Teams i Google Meet.

Narzędzia reklamowe

Zadbaj o odpowiednią reklamę swojego serwisu, produktów czy usług. Jednym z bardziej popularnych narzędzi w tym zakresie jest Google Ads Keyword Planner. Ułatwia dobór odpowiednich słów kluczowych, które będą wykorzystywane w kampaniach reklamowych Google Ads. Przedstawia liczbę wyszukiwań danej frazy oraz zmienność jej wyszukiwania (np. sezonowość danego terminu). Podaje nam też szacowany koszt wskazanych słów kluczowych, czyli ile będziemy musieli zapłacić za jedno kliknięcie.

Podsumowanie

Czas to pieniądz, więc warto zautomatyzować niektóre procesy w firmie oraz ułatwić sobie działanie w danym obszarze. Dzięki narzędziom będziemy mogli w łatwy sposób monitorować swoją stronę internetową, planować content na naszej witrynie oraz czy w łatwy sposób zadbać o reklamę naszej marki oraz o komunikację z naszymi klientami i współpracownikami.