Wróć do listy wpisów
Content Marketing Marketing Różne
Agencja SEO i SEM > Blog > Google Doodle – gryzmoły na różne okazje

Google Doodle – gryzmoły na różne okazje

Google Doodle – gryzmoły na różne okazje

Na pewno każdy użytkownik Internetu miał okazję zobaczyć odmienioną wersję logo popularnej wyszukiwarki Google. Jednak nie każdy wie, jaka jest historia i proces tworzenia okazjonalnych grafik czy nawet gier. Czym tak naprawdę jest Google Doodle i skąd się wzięło? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Czym  jest Google Doodle – gdzie i kiedy możemy je zobaczyć?

Jak już zostało wspomniane, Google Doodle to nic innego jak zmienione logo Google. Przez ostatnie kilkanaście lat widzieliśmy wiele jego wersji i to z powodu różnych okazji. Mogą to być rocznice ważnych wydarzeń, święta narodowe i religijne, upamiętnienie sławnej osoby czy po prostu doodle z okazji urodzin wyszukiwarki. Google nie zapomina także o aktualnych sprawach i tak „odświętne” logo towarzyszy nam przy wydarzeniach sportowych, takich jak mistrzostwa świata w piłce nożnej czy igrzyska olimpijskie. Przez ponad dwadzieścia lat istnienia wyszukiwarki można było obejrzeć przeróżne formy Google Doodle: od prostych rysunków, przez animacje, aż po minigry, w które mógł zagrać każdy użytkownik. Jednak skąd wziął się pomysł na Google Doodle i od czego to wszystko się zaczęło?

google doodle przykład

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2004

 

Historia powstania

Za powstaniem Google Doodle kryje się dość ciekawa historia i – jak to często bywa w przypadku podobnych projektów – niewiele osób o tym wie. Otóż 30 sierpnia 1998 r. założyciele firmy Google postanowili umieścić w logo swojej wyszukiwarki sylwetkę człowieka stojącego z podniesionymi i rozłożonymi rękoma. Chcieli w ten sposób poinformować użytkowników, że będą obecni na Burning Man Festival odbywającym się w Nevadzie.

pierwsze Google Doodle

Po tym wydarzeniu nastąpiła kilkunastomiesięczna przerwa, w trakcie której nie powstawały kolejne doodle, Dopiero w roku 2000 założyciele przedsiębiorstwa postanowili zlecić jednemu ze stażystów stworzenie okolicznościowej grafiki upamiętniającej Dzień Bastylii. Jak się później okazało, jej odbiór był na tyle pozytywny, że ów stażysta – Dennis Hwang – został etatowym doodlerem, który odtąd odpowiedzialny był za proces związany z przygotowywaniem obrazków. Doodle miały upamiętniać nie tylko ważne wydarzenia historyczne, ale również przybliżać użytkownikom wyszukiwarki Google mniej znane fakty czy rocznice. Obecnie są wykorzystywane do promowania informacji o wielu ważnych wydarzeniach oraz inicjatywach z całego świata.

Doodle i polskie akcenty

Nieco krócej doodle funkcjonuje w polskiej wersji wyszukiwarki. Pierwszy raz odmienione logo Google mogliśmy zobaczyć w 2007 roku z okazji tłustego czwartku. 15 lutego minęło  zatem piętnaście lat od pierwszego doodle, które było związane z Polską. W sumie mogliśmy obserwować 47 wersji logo, które dotyczyły różnych wydarzeń związanych z polską kulturą i historią. Po tłustym czwartku były to takie okazje, jak Święto Niepodległości, albo wspomnienie sławnych osób m.in. Fryderyka Chopina, Agnieszki Osieckiej czy Stanisława Lema.

Przeczytaj również: Szukanie po zdjęciu w Google Lens

Bez wątpienia jednym z ciekawszych akcentów w Google Doodle była 25. rocznica pierwszych wolnych wyborów z 1989 roku. Z tej okazji logo Google zostało zapisane charakterystyczną czcionką związaną z Solidarnością.

polskie google doodle

Własne doodle miał także „Pan Tadeusz” w 2019 roku, kiedy to z okazji 185. rocznicy opublikowania poematu logo Google nawiązywało do fabuły tej słynnej polskiej epopei.

google doodle przykład z Polski

Google Doodle to nie tylko logo – zagraj w gry!

Przez wszystkie lata od czasu powstania idei zmiany loga Google doczekaliśmy się już ponad czterech tysięcy wersji doodle, które upamiętniały przeróżne wydarzenia ze świata. W tym miejscu należy zaznaczyć, że oprócz grafik bardzo często mamy też do czynienia z grami. Pozwalają one oderwać się na chwilę na przykład od pracy, by spędzić kilka minut na rozgrywce online.

google doodle gra

Co ciekawe, nawet po przywróceniu dobrze znanego logo Google nadal można zagrać w wybraną grę. Wystarczy wejść na stronę www.google.com/doodles#archive, na której zebrane są historyczne doodle. Po wybraniu gry możemy cieszyć się rozgrywką.

Wśród najciekawszych z nich można z pewnością wskazać:

  • Doodlowe Zawody na Wyspie Czempionów – dłuższa i skomplikowana rozgrywka, podczas której należy wykonać wiele wymagających zadań, a jej akcja toczy się na tajemniczej wyspie. Zdecydowanie nie polecamy, aby próbować swoich sił w trakcie pracy – potrafi wciągnąć :)
  • Loteria – tradycyjna meksykańska gra karciana.
  • Doceniamy krasnale ogrodowe – ukłon w stronę sympatycznych ogrodowych skrzatów. Nazwa jest trochę myląca, ponieważ naszym zadaniem w czasie rozgrywki jest wystrzelenie krasnala z katapulty.
  • Pac-Man – kultowa gra znana z wielu platform. W formie doodle została opublikowana 21 maja 2010 r. w 30. rocznicę premiery oryginału.
  • Koszykówka 2012 – był to szczególny rok, ponieważ przez cztery dni z rzędu Google publikowało w ramach doodle kolejne gry sportowe, które według autorów zostały uruchomione miliard razy! Trzeba przyznać – mają rozmach :)

 

W archiwum doodle możemy zobaczyć także zasięg danej wersji logo oraz informacje dotyczące innych świąt czy okazji, które miały miejsce tego samego dnia.

Stwórz własne doodle

Google nie ogranicza się tylko do własnych projektów w kwestii doodle. Istnieje specjalny adres e-mail ([email protected]), na który można przesyłać własne pomysły i propozycje. Ponadto, w USA Google organizuje także coroczny konkurs dla dzieci w wieku szkolnym – Doodle4Google. Nagrodą jest oczywiście umieszczenie najlepszego projektu w  Google, a także stypendium, które można wykorzystać na rozwój artystyczny. W 2022 roku tematem konkursu jest self-care. Konkursowe doodle ma wiązać się z dbaniem o siebie i swoje zdrowie. Ciekawostką jest także fakt, że w tegorocznej komisji oceniającej prace zasiada Selena Gomez – amerykańska piosenkarka i aktorka. Trzymamy kciuki za tegoroczne prace i laureatów!

konkurs google doodle

Google Doodle – spojrzenie w przeszłość

Google Doodle to nie tylko rozrywka, ale także już spory kawałek historii Internetu i pewnego rodzaju tradycja. Przeglądając archiwum, mamy także szansę zaobserwować, jak zmieniała się technologia czy możliwości graficzne, a przede wszystkim – dowiedzieć się czegoś więcej o ważnych wydarzeniach.

Wszystkie wykorzystane w artykule grafiki pochodzą z www.google.com/doodles.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!