Wróć do listy wpisów
Analityka
Agencja SEO i SEM > Blog > Weryfikacja domeny w Search Console

Weryfikacja domeny w Search Console

Weryfikacja domeny w Search Console

Ostatnio pisałem o tym, jak zacząć przygodę z pozycjonowaniem. Wspominałem również o narzędziu Search Console (dawne Google Webmaster Tools) i jego funkcjach. Dzisiaj opiszę natomiast proces weryfikacji domeny w tym narzędziu i przybliżę kilka sposobów, za pomocą których można uzyskać dostęp do wszystkich dobrodziejstw oferowanych przez Search Console.

Jak zweryfikować stronę?

Weryfikacja jest całkiem prosta. Do jej przeprowadzenia niezbędne jest posiadanie konta w usłudze Google. Jeżeli go nie mamy, musimy je po prostu utworzyć. Po założeniu konta możemy zalogować się pod adresem https://www.google.com/webmasters, pod którym dostępna jest usługa Search Console. Następnie w puste pole wpisujemy adres witryny, którą chcemy dodać w usłudze Search Console. Stronę warto zweryfikować zarówno z www, jak i bez www. Jest to dosyć istotne, ponieważ dla Google to dwa różne adresy.

 

Search Console 1
Podczas weryfikacji możemy otrzymać podpowiedź dotyczącą zalecanej metody, ale oczywiście nie musimy się jej trzymać. Moim zdaniem, najłatwiejsze i najszybsze są trzy poniższe metody weryfikacji:

  • plik HTML
  • metatag
  • kod śledzący Google Analytics

Możemy też wybrać weryfikację poprzez menadżer tagów Google lub dostawcę nazwy domeny – są to dwie pozostałe metody.

Przeczytaj również: Google Search Console – poradnik

Search Console - weryfikacja

Search Console - weryfikacja2

1. Plik HTML
Pierwsza z wymienionych metod opiera się na pobraniu pliku HTML, który zawiera kod weryfikacyjny. W moim przypadku jego zawartość wygląda następująco “google-site-verification: googlecc0711c319ed482b.html”. Plik po pobraniu umieszczamy na serwerze weryfikowanego serwisu w taki sposób, aby był dostępny pod adresem nazwa-domeny.pl/nazwa-pliku-weryfikacyjnego.html Po przesłaniu pliku sprawdzamy, czy jest on dostępny pod adresem wskazanym w punkcie 3. (patrz obrazek poniżej).

weryfikacja - plik HTML

Jeżeli plik został prawidłowo umieszczony na serwerze, wyświetli się wspomniana już linia kodu, a to oznacza, że możemy przejść do punktu 4. i kliknąć przycisk „Weryfikuj”.

weryfikacja - plik HTML 2

W przypadku, gdy wyświetli się błąd 404 lub zostaniemy przekierowani np. na stronę główną, należy wprowadzić wyjątek w pliku htaccess lub innym, odpowiadającym za routing w serwisie. Alternatywnym rozwiązaniem jest po prostu wybranie innej metody weryfikacji, którą jest np. metatag.

2. Metatag
Kolejnym, łatwym sposobem jest weryfikacja domeny poprzez metatag. W tym przypadku musimy skopiować i wkleić kod metatagu. Dla mojego serwisu będzie to <meta name=”google-site-verification” content=”aGUmdTQkHabF9bu0SfnokPH_0nEVFTe062CuJweoCm0″ />. Ważne, aby był on umieszczony w sekcji head strony, czyli pomiędzy znacznikami <head></head>. Taki tag można umieścić np. poprzez modyfikację pliku, w którym zawiera się wspominana sekcja kodu. Gdy posiadamy dostęp do panelu administracyjnego możemy poszukać miejsca, w którym można będzie go wkleić. Najczęściej są to ustawienia serwisu lub dodatkowe rozszerzenie/moduł.

Weryfikacja - metatag

Jeżeli dodamy prawidłowo metatag z punktu 1. do kodu strony klikamy “Weryfikuj”. W razie problemów podczas weryfikacji Serach Console wyświetli powiadomienie:

Search Console - powiadomienie
3. Google Analytics
Jeżeli Twój serwis zawiera kod śledzący usługi Google Analytics, to również przy jego pomocy możesz zweryfikować domenę w narzędziu Search Console, oczywiście jeżeli w źródle strony znajdziemy kod podobny do tego niżej.

Weryfikacja - Google Analytics

Pamiętaj, że jeżeli kod śledzący został wygenerowany przez innego użytkownika GA, musisz mieć uprawnienia do edycji w Google Analytics.

Weryfikacja - Google Analytics2
Zmiany możemy dokonać w zakładce Administracja Google Analytics.

Po kliknięciu “Dalej” i udanej weryfikacji jedną z wyżej wymienionych metod otrzymamy powiadomienie i będziemy mogli korzystać ze wszystkich funkcjonalności Search Console.

Search Console - weryfikacja zakończona

Mam nadzieję, że powyższe informacje przydadzą się wszystkim tym, którzy pierwszy raz weryfikują domenę w Search Console. Jak widzimy, sama weryfikacja nie jest zbyt trudna. Jeżeli mamy dostęp do serwera lub panelu administracyjnego i potrafimy dodać plik weryfikacyjny lub zmodyfikować ten odpowiedzialny za generowanie sekcji head strony albo odszukać i dodać metatag w ustawienia serwisu, to proces weryfikacji możemy przeprowadzić samemu. W razie problemów możemy się zgłosić do twórców serwisu lub osoby, która się nią zajmuje – na pewno pomogą.