Menu
Wróć do listy wpisów
Strony www
Strona główna > Blog > Web Weekend z TENSE #2

Web Weekend z TENSE #2

Web Weekend z TENSE #2

Drugi wpis z cyklu WebWeekend z TENSE! Jeśli przegapiliście pierwszy, możecie go znaleźć pod tym linkiem.

#Kursy

Poprzedni wpis zaczął się językowo. Ten wątek jest warty kontynuowania.

W pewnym sensie „językiem stron” jest (i długo będzie) hipertekstowy język znaczników HTML i współistniejący z nim język CSS (kaskadowych arkuszy stylów). Dla wielu jego znajomość wydaje się jedynie domeną front-end, ewentualnie też back-end developerów. Wręcz przeciwnie, każda osoba, która ma związek z branżą webową, prędzej czy później potrzebuje coś zmienić w kodzie. Nie musi koniecznie należeć do grona osób związanych z IT. To samo dotyczy wszystkich osób mających swoje strony internetowe – firmy czy bloga.

Jednym z najlepszych polskojęzycznych kursów HTML-a, z jakim miałam do czynienia, jest How2Html. To kurs logicznie podzielony na lekcje, ma przyjazną nawigację oraz minimalistyczny szablon. Brak kolorowych elementów czy reklam sprawia, że przyjemnie się go czyta. Wysłałam go siostrze, dwóm koleżankom, a teraz zostawiam go tutaj dla wszystkich początkujących. Podstaw połączenia HTML-a z językiem CSS można nauczyć się na Code Academy. Dobrym pomysłem jest nauka przez zabawę, np. zapoznanie z selektorami za pomocą talerzy CSS Diner, czy używaniem właściwości flexboxów “bawiąc się żabami”.

#Programy

Bootstrap

Tworząc stronę www, warto już na etapie projektu wziąć pod uwagę, co będzie się z nim działo dalej. Jeśli wdrożenie ma być oparte o np. framework Bootstrap, warto pobrać wcześniej gotowy szablon układu kolumnowego do Photoshopa. Innym ciekawym programem jest Pingendo, służący do prototypowania w Bootstrapie, jednocześnie generujący czysty kod Bootstrapa, który spokojnie nadaje się do dalszego użytku.

Pokemon Go

Pokemon Go to w ostatnim czasie temat numer jeden. Miłośników Pokemonów nie brakuje, a ilustrowaną listę małych stworków można znaleźć na GitHubie jako Repokémon.

Z drugiej strony istnieje też duże grono osób, których gra nie interesuje, a nawet im przeszkadza, np. w trakcie pracy. Jeśli Twoje mieszkanie lub firma zostały PokeStopem albo Gymem, a w konsekwencji tego zwiększył się ruch w okolicy i na Twoim prywatnym terenie, możesz tę sytuację zmienić. Jak usunąć miejsce z mapy Pokemon Go znajdziesz tutaj.

1

WordPress, WordPress, wszędzie WordPress

Jest to aktualnie najpopularniejszy darmowy system zarządzania treścią. Według danych statystycznych w kategorii „Top 10k”, czyli 10 tysięcy najpopularniejszych stron na świecie, 38% z nich jest zarządzanych za pomocą WordPressa, a w skali całego Internetu szacuje się, że jest to ponad połowa obecnie dostępnych wszystkich stron internetowych (dane z 18 lipca 2016). W Polsce sytuacja wygląda bardzo podobnie, 41% stron jest opartych o system CMS WordPress.

Jak zacząć jego naukę? Do mnie, kobiety, pierwsza przemówiła Ewelina Muc i jej Girls Who WordPress. Dla zupełnie zielonych rusza wprowadzenie mailingowe (tu się można zapisać). Dla bardziej zaawansowanych, zainteresowanych trendami, w drugi weekend września (10-11.09.) odbędzie się ogólnopolska konferencja WordCamp Gdynia.

#Inspiracje

Hamburger menu stało się ikoną RWD, dosłownie i w przenośni. Jest najczęściej używanym i jednocześnie równie często krytykowanym sposobem „chowania” menu na urządzeniach mobilnych. A co powiecie na hamburgera, który rzeczywiście jest hamburgerem?

Codepen to miejsce, w którym można znaleźć wiele inspirujących pomysłów, np. na lądowanie na Marsie. Uwierzylibyście, że ta animacja powstała bez użycia javascriptu?

Klimatyczny projekt pojawił się niedawno na CSSdesignAwards. Strona skansenu Tjapukai, pozwalającego doświadczyć autentycznej kultury Aborygenów, jest w każdym szczególe dopasowana do swojego tematu. Ciepłe kolory, bardzo dobre zdjęcia czy rysowana mapa ośrodka zapewniają zupełnie inny wymiar kontaktu z lokalnym stylem życia, historią i kulturą.

3

Spodobał Ci się wpis? A może chcesz się podzielić linkiem do ciekawego projektu? Zostaw kilka słów w komentarzu poniżej lub podaj dalej. Do następnego weekendu!