Menu
Wróć do listy wpisów
Pozycjonowanie
Strona główna > Blog > Sierpniowa aktualizacja algorytmu Possum odpowiadającego za lokalny trójpak

Sierpniowa aktualizacja algorytmu Possum odpowiadającego za lokalny trójpak

Sierpniowa aktualizacja algorytmu Possum odpowiadającego za lokalny trójpak

Algorytm Possum, który sprawuje pieczę nad wynikami dla zapytań geolokalizowanych, czyli „fraza + miasto”, doczekał się aktualizacji na przełomie 21. i 22. sierpnia 2017r. Bazując na danych, które Joy Hawkins dostarczyła w swoim artykule ewidentnie widać jak we wskazanym okresie nastąpiło sporo zmian w tzw. lokalnych trójpakach.

Wraz z pierwszym wdrożeniem omawianego algorytmu, w branży SEO było co do niego sporo zastrzeżeń – przede wszystkim dlatego, że ograniczał wyświetlanie jak i skutecznie pozycjonowanie wizytówek firm, które działają pod jednym adresem fizycznym, mają ten sam numer telefonu lub takich, które pomimo różnych adresów URL uznał za jedną firmę. W związku z tym wszystkie przedsiębiorstwa o zbliżonej działalności, które miały swoją siedzibę w tej samej lokalizacji, np. w jednym biurowcu, często były poszkodowane i ukrywane w wynikach wyszukiwania, a w ich miejsce wskakiwały inne. Dopiero przybliżenie konkretnej lokalizacji w usłudze Google Maps skutkowało uwidocznieniem ukrytych (filtrowanych) wcześniej wyników – jak wiadomo praktycznie nikt nie jest aż tak zdeterminowanym poszukiwaczem skarbów, więc ukryte firmy zwyczajnie traciły na widoczności.

Koszmar firm lokalizowanych pod tym samym adresem został jednak dostrzeżony przez Google i na szczęście wypuścili aktualizację algorytmu Possum – bynajmniej na to wskazują wyniki obserwacji Hawkins, która na pozycjonowaniu lokalnym zna się jak mało kto w tej branży i ma sporą bazę stron do obserwacji i analizy. Z pewnością jest to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy korzystają z wirtualnych biur czy mają siedzibę w dużych biurowcach. Pomimo że „mrozy” nie zostały odpuszczone we wszystkich branżach, np. w branży prawniczej nadal występuje filtrowanie, my osobiście myślimy, że jest to już tylko kwestia ostatnich testów w przeciągu kilku najbliższych tygodni, po upłynięciu których pracownicy Google poradzą sobie ze skuteczną aktualizacją metodyki działania algorytmu, która dla nikogo nie będzie krzywdząca. Już jest znacznie lepiej, ale do idealnej sytuacji jeszcze trochę brakuje.