Wróć do listy wpisów
Link building
Agencja SEO i SEM > Blog > Orphan page – jak znaleźć osierocone strony w Twoim serwisie?

Orphan page – jak znaleźć osierocone strony w Twoim serwisie?

Orphan page – jak znaleźć osierocone strony w Twoim serwisie?

Osierocone strony znane również jako orphan pages to strony, które nie posiadają żadnych zewnętrznych i wewnętrznych linków prowadzących do nich. Oznacza to, że są odizolowane i niepołączone z innymi stronami na danej witrynie lub są źle zintegrowane w strukturze strony.

Co to są orphan pages

Warto zrozumieć, że są to strony, które pozostają poza głównym przepływem ruchu i nawigacji na witrynie. Brak linków wewnętrznych, czyli linków, które łączą różne części witryny, prowadzi do tego, że osierocone strony stają się trudne do odnalezienia zarówno dla robotów wyszukiwarek, jak i dla samych użytkowników witryny.

Takie strony mogą stanowić problem pod kątem SEO z dwóch powodów:

 • Niska widoczność
  Niska widoczność w wynikach wyszukiwania stanowi bezpośrednią konsekwencję braku odpowiednich linków na stronie. Linkowanie jest nieodłącznym elementem procesu indeksowania witryny przez wyszukiwarki. W sytuacji gdy brakuje odpowiednich linków, roboty wyszukiwarek nie będą w stanie odnaleźć strony, co w konsekwencji przekłada się na jej zniknięcie z widoku użytkowników w wynikach wyszukiwania.
 • Trudność w nawigacji
  Orphan page nie jest widoczna w menu głównym strony lub innych ważnych miejscach witryny, które są typowe dla podstron o dużej wartości lub popularności. Użytkownicy muszą często polegać na wpisywaniu bezpośrednich adresów URL prowadzących do osieroconych stron.

baner intextowy

Jak znaleźć orphan page w swoim serwisie?

Istnieje kilka sposobów na odnalezienie osieroconych stron.

Ręczna analiza

To podejście polega na dokładnym przeglądzie każdej strony na swojej witrynie i ręcznym sprawdzaniu, czy mają odpowiednie linki prowadzące do innych stron na witrynie. Jednak w przypadku dużych witryn może to być bardzo czasochłonne i pracochłonne zadanie. Pomocne może być więc wykorzystanie mapy witryny (sitemap) do zrozumienia ogólnej struktury strony i identyfikacji luk w linkowaniu.

Narzędzia analityczne

Wykorzystanie narzędzi analitycznych może znacząco przyspieszyć proces identyfikacji osieroconych stron. Oto niektóre narzędzia, których można użyć:

 • Screaming Frog
  Narzędzie daje możliwość łączenia danych z Google Analytics oraz Search Console za pośrednictwem API. Dzięki tej integracji proces wykrywania stron osieroconych można przeprowadzić bez konieczności korzystania z arkuszy kalkulacyjnych. Screaming Frog jest także wyposażone w specjalnie dostosowany filtr danych.Aby zrobić taką analizę, etap po etapie, przeprowadzamy skanowanie witryny, uwzględniając w tym procesie wszystkie mapy witryny dostępne na stronie oraz nowo odkryte adresy znalezione w Google Search Console i Google Analytics (wszystko to można skonfigurować).Po zakończeniu przeglądu całej witryny, wraz z danymi z konsoli i analizy, konieczne jest również przetworzenie zebranych informacji, co można zrobić w zakładce Crawl Analysis.Screaming Frog przeprowadzi wtedy porównanie zebranych danych i wskaże strony osierocone. Informacje o nich zostaną wyświetlone w zakładkach Sitemaps, Analytics i Search Console, gdzie zostanie aktywowany odpowiedni filtr.Co więcej, można również ręcznie przeszukiwać witrynę, korzystając z zakładki zawierającej wszystkie adresy (Internal). Wskazaniem na to, że strona jest osierocona, może być brak wartości crawl depth w przypadku określonych adresów URL. Poprzez przefiltrowanie danych na podstawie tej właśnie wartości można dokładnie sprawdzić, co zostało odkryte wcześniej pod filtrem „strony osierocone”.Pełna i szczegółowa instrukcja dostępna jest na oficjalnej stronie narzędzia: https://www.screamingfrog.co.uk/find-orphan-pages/.
 • Wtyczka Yoast SEO Premium
  Jeżeli Twoja witryna działa na platformie WordPress, masz możliwość skorzystania z wtyczki Yoast SEO. Proces wykrywania osieroconych treści staje się wówczas znacznie prostszy.Aby to zrobić, wystarczy zalogować się do panelu administracyjnego WordPressa i udać się do sekcji przeglądu postów. Tam, nad listą wpisów, znajdziesz zakładkę o nazwie Osierocone treści.To właśnie w tym miejscu otrzymasz zestawienie postów lub stron wraz z ich tytułami i odnośnikami, do których nie istnieją żadne inne linki wewnętrzne na tej samej witrynie. Dzięki temu narzędziu łatwo można zidentyfikować osierocone strony i podjąć odpowiednie kroki w celu poprawy ich widoczności i zintegrowania ich w strukturze witryny.

osierocone strony

Podsumowanie

Odnalezienie osieroconych stron w serwisie może być zadaniem czasochłonnym, jednak warto podjąć się tego wyzwania. Co istotne, proces naprawy tych stron jest znacznie łatwiejszy, niż się wydaje. Zawsze warto się zastanowić, czy istnieje sens zostawienia takiej strony. Czasem może się zdarzyć, że dana strona jest przestarzała lub nie ma już znaczenia dla użytkowników. W takim przypadku możemy zdecydować się na jej usunięcie z witryny, co przyczyni się do uproszczenia struktury serwisu.

Jeśli jednak zależy nam na zachowaniu danej strony, istnieje skuteczny sposób na jej poprawę. Wystarczy dodać co najmniej dwa linki wewnętrzne, które połączą ją z innymi stronami na naszej witrynie. To zapewni, że strona nie będzie już osierocona i będzie lepiej widoczna zarówno dla robotów indeksujących, jak i dla użytkowników.

Jednak samo dodanie linków to tylko początek. Bardzo istotne jest także dokładne zintegrowanie takiej strony w ogólnej strukturze witryny. Dzięki temu osiągniemy pełną spójność i poprawimy doświadczenie użytkowników.