Wróć do listy wpisów
Analityka Marketing Różne
Agencja SEO i SEM > Blog > Co to jest Google Data Center. Wszystko, co warto wiedzieć

Co to jest Google Data Center. Wszystko, co warto wiedzieć

Co to jest Google Data Center. Wszystko, co warto wiedzieć

Utrzymanie ruchu internetowego 24/7 to przedsięwzięcie wymagające ogromnej infrastruktury oraz niezawodnych systemów. Internetowi giganci, skoncentrowani na dostarczaniu coraz większej liczby usług, zmuszeni są odpowiadać na zmieniające się wymogi nieustannie rosnącej liczby użytkowników. Służą temu rozlokowane na całym świecie centra danych. Nie inaczej jest w przypadku Google, które jedną ze swoich największych tego typu inwestycji otwarło niedawno w Warszawie. Sprawdź, czym są data center Google, gdzie się znajdują oraz jakie mają możliwości.

Czym są Google Data Center

Wyposażone w zaawansowaną infrastrukturę sieciową obiekty, określane jako Google Data Center to potężne centra danych, które amerykański internetowy gigant wykorzystuje, by zapewnić prawidłowe działanie swoich usług użytkownikom. Ze względu na nieustanne inwestowanie w rozwój oraz wprowadzanie innowacji centra danych Google uznawane są za jedne z najwydajniejszych, najbardziej niezawodnych i zarazem najbezpieczniejszych tego typu obiektów na świecie.

Znajdująca się w nich infrastruktura łączy odpowiednio zaprojektowane węzły komputerowe, szafy serwerowe, duże dyski oraz pozostałe urządzenia w wewnętrzne i zewnętrzne sieci służące do nieustannego utrzymywania internetowego szumu.

Zainicjuj swój sukces online już dziś! Skorzystaj z profesjonalnego pozycjonowania lokalnego i podbij lokalny rynek już teraz!

Centra Google – gdzie się znajdują

Jeśli weźmiemy pod uwagę pozycję Google’a jako globalnego dostawcy usług internetowych, nie może dziwić fakt, że swoje data center firma ma rozlokowane na całym świecie. Najwięcej jest ich oczywiście w Ameryce Północnej, m.in. w stanach: Iowa, Karolina Południowa, Georgia, Alabama, Oklahoma czy Nevada. W Azji inwestycje Google zlokalizowane są np. w Singapurze, na Tajwanie czy w Indiach. Europejskie centra danych Google znajdują się m.in w:

  • Saint-Ghislain (Belgia),
  • Eemshaven (Holandia),
  • Dublinie (Irlandia),
  • Zurychu (Szwajcaria),
  • Haminie (Finlandia).

Google Cloud Warszawa – inwestycja Google w Polsce

W 2021 roku przy współpracy Google oraz specjalnie powołanej spółki Chmura Krajowa uruchomiony został region Google Cloud Warszawa, będący najważniejszym centrum danych dla Europy środkowo-wschodniej. Zlokalizowana w Polsce inwestycja, której wartość szacowana jest na blisko 2 mld dolarów, zapewnia firmom z wielu branż i sektorów gospodarki dostęp do zaawansowanych usług w chmurze, takich jak:

  • systemy rekomendacyjne AI,
  • platformy do analizowania danych,
  • narzędzia sprzedażowe,
  • Vision Search i Retail Search,
  • systemy SAP (Systems Applications and Products in Data Processing) np. Programy ERP w chmurze.

schemat data center

Jak działają i co umożliwiają centra danych Google

Sprawne funkcjonowanie Google Data Center to podstawa szybkiego i bezpiecznego wyszukiwania informacji w sieci oraz reklamowania swoich produktów i usług internautom. Jednocześnie organizowanie dużych ilości pamięci cyfrowych w wewnętrzne oraz zewnętrzne sieci pozwala firmie świadczyć i rozwijać swoje usługi.

Google Cloud Platform w Polsce umożliwia korzystanie z wielopoziomowej ochrony danych oraz zapewnia dostęp do rozwiązań chmurowych dedykowanych poszczególnym branżom, takim jak np. wirtualny asystent, raportowanie płynności czy narzędzia obliczeniowe dla sektora finansowego. Sektor ochrony zdrowia może natomiast skorzystać z wirtualnej opieki Amwell czy systemów do monitorowania stanu zdrowia pacjentów. Chmura GCP wspiera również sektor produkcyjny, dostarczając zaawansowane systemy analityczne w chmurze, a także branżę telekomunikacyjną, oferując specjalnie zaprojektowane platformy do przechowywania oraz analizowania danych.

Zamów profesjonalne usługi pozycjonowania w atrakcyjnych cenach! Przejrzyj nasz aktualny cennik pozycjonowania teraz

Google Data Center – ciekawostki

Fińskie centrum danych Google w Hamina wybudowane zostało w starej fabryce papieru odkupionej od firmy Stora Enso. Jako jeden z kluczowych powodów lokalizacji swojej inwestycji właściciele wyszukiwarki podali bliskość odnawialnych źródeł energii.

W 2013 roku firma podjęła decyzję o lokalizowaniu chłodzonych wodą z oceanu centrów danych na barkach pływających wzdłuż wybrzeży stanów Kalifornia oraz Maine. Ostatecznie Google zrezygnowało z tego projektu i wyprzedało barki w 2014 roku.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!