Wróć do listy wpisów
Marketing
Agencja SEO i SEM > Blog > Jak dobrać kanał marketingowy do branży

Jak dobrać kanał marketingowy do branży

Jak dobrać kanał marketingowy do branży

Dobranie strategii marketingowej to zadanie, przed którym stoi każda firma, zarówno mniejsza, jak i większa. Aby osiągnąć sukces, nie wystarczy tylko stworzyć produkt czy usługę – równie ważne jest dotarcie do właściwej grupy docelowej. W dzisiejszym świecie, w którym konkurencja jest ogromna, wybór odpowiednich kanałów marketingowych jest kluczowy. Jak to zrobić, aby nie żałować? Poniżej kilka wskazówek.

Kim jest Twój klient?

Najważniejszym aspektem przy wyborze kanału marketingowego jest zdefiniowanie swojej grupy odbiorców. Zrozumienie, kim są potencjalni klienci, jakie są ich preferencje, potrzeby i zachowania zakupowe sprawi, iż dużo łatwiej będzie sprecyzować, w jaki sposób do nich dotrzeć. Stworzenie profilu klienta to podstawa do dalszych działań marketingowych. Tak więc, zanim zdecydujesz się na jakiekolwiek kroki, zastanów się, do kogo chcesz trafić.

baner

Kim jest Twoja konkurencja?

Drugi bardzo ważny czynnik to konkurencja, z którą się mierzymy. W dzisiejszych czasach praktycznie każda branża wiąże się z licznymi konkurentami. Myśląc o promocji, musimy przeanalizować działania konkurentów oraz sprawdzić, które z nich mogą przynosić faktyczne efekty. Dzięki temu będziemy w stanie już na samym starcie ocenić potencjał podejmowanych kroków.

Kanały marketingowe – przykłady

Skoro wiemy już, do kogo chcemy trafić i jak radzi sobie z tym konkurencja, musimy podjąć ważną decyzję – wybrać kanał, poprzez który zamierzamy się promować. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich wraz z krótkim objaśnieniem.

  • SEO, inaczej pozycjonowanie: kluczowy element strategii marketingu internetowego. SEO to proces zwiększania widoczności strony w wynikach organicznych wyszukiwarki. Na pozycjonowanie składa się wiele czynników, takich jak np. techniczna optymalizacja strony czy treści, które na niej się znajdują. Podejmowane działania mają swoje odzwierciedlenie w pozycji, jaką witryna zajmuje w wynikach wyszukiwania.
  • Kampanie reklamowe: działania w różnego rodzaju kanałach, które opierają się na marketingu Pay Per Click – za każdy klik w reklamę jest pobierana konkretna opłata. Kampanie możemy poprowadzić w wyszukiwarce (Google, Bing), na Facebooku, Instagramie, LinkedInie czy TikToku.  Jeśli decydujemy się na reklamy płatne, bardzo ważne jest, abyśmy również i w tym przypadku zdefiniowali grupę docelową, do której chcemy trafić. Na przykład:
  • Jeśli naszymi potencjalnymi odbiorcami są osoby młode do 25 roku życia, warto zdecydować się na reklamy na Instagramie i TikToku. Reklamy w social mediach pozwalają budować wizerunek marki i zbliżać się do klienta, a przede wszystkim umożliwiają bezpośrednią interakcję z użytkownikami. To pozwala na śledzenie ich opinii i reakcji.
  • Jeśli zależy nam na wzmocnieniu sprzedaży, np. kosmetyków, warto zainwestować w reklamy w wyszukiwarce z nastawieniem na kampanię produktową. Google to najpopularniejszy kanał reklamowy. Pozwala dotrzeć do osób bezpośrednio zainteresowanych produktem czy daną usługą.
  • Influencer marketing: w niektórych branżach współpraca z influencerami może przynieść bardzo dobre rezultaty. Warto jednak wybierać influencerów pasujących do marki i grupy docelowej. Na pewno nie jest to rozwiązanie, które pasuje do każdej branży, dlatego zanim się na nie zdecydujemy, warto zasięgnąć rady specjalistów.
  • Content marketing: tworzenie wartościowych, interesujących i użytecznych treści dla użytkowników to podstawa dobrej strategii marketingowej. Wpisy blogowe, artykuły sponsorowane i poradniki to tylko kilka możliwości. Ważne jest, abyśmy trafnie dobrali miejsce publikacji treści – może nim być branżowy portal, konto w mediach społecznościowych czy sama strona internetowa.

kanały reklamowe

Specyfika branży a kanał marketingowy

O różnorodności kanałów marketingowych trochę już powiedzieliśmy. Nadszedł moment na przyjrzenie się specyfice wybranych branż.

Branża edukacyjna

Przedszkola i szkoły prywatne, korepetycje zdalne oraz stacjonarne, zajęcia dla dzieci, młodzieży czy dorosłych – branża edukacyjna nie przestaje się rozwijać. Wraz z nowymi potrzebami zmieniamy podejście do nauki. U podstaw dobrej strategii marketingowej w tej branży leży efektywna komunikacja w social mediach i trafne docieranie do grupy użytkowników. Innym bardzo ważnym czynnikiem jest strona internetowa i jej walory techniczne. Ostatecznie to witryna stanowi miejsce, gdzie potencjalny klient szuka odpowiedzi na swoje pytania, dlatego tak ważne jest, aby była ona widoczna i przystępna.

przykład reklamy

Przykład reklamy z branży edukacyjnej

Branża fashion

Branża modowa to jedna z najprężniej rozwijających się branż. Na stałe przeniknęła ona do świata cyfrowego, w którym zagościły tysiące sklepów internetowych proponujących ubrania, obuwie czy akcesoria. Jeśli działamy w tej branży, warto zwrócić uwagę na influencer marketing  – współpraca z rozpoznawalnymi twarzami w Internecie pozwoli na zwiększenie rozpoznawalności marki i zwiększenie zaufania odbiorców.

Istotne jest także aktywne zaangażowanie w media społecznościowe – doradzanie klientom, monitorowanie opinii, dzielenie się nowościami, oferowanie zniżek oraz organizacja konkursów. I znów należy pamiętać o najważniejszym, czyli o dobrze działającej stronie internetowej, która ułatwia użytkownikowi proces zakupów.

przykład reklamy

Przykład reklamy z branży modowej

Branża spożywcza

Zakupy spożywcze również przeniosły się do Internetu i to tutaj musimy zadbać o uwagę naszego potencjalnego klienta. Jeśli chcemy sprostać oczekiwaniom użytkownika szukającego produktu, który mamy w ofercie, musimy mieć dobrą pozycję w wyszukiwarce. SEO i kampanie reklamowe Google Ads to dwie najczęściej wybierane w tej branży metody na dotarcie do klienta.

przykład reklamy

Przykład reklamy z branży spożywczej

Monitorowanie i dostosowywanie

Niezależnie od wybranych kanałów, ważne jest monitorowanie wyników i dostosowywanie strategii. Analizuj dane, sprawdzaj, które działania przynoszą najlepsze rezultaty i nie bój się zmian.  W niektórych przypadkach to pozycjonowanie przyniesie najlepsze rezultaty, w innych kampanie reklamowe – warto próbować nowych rozwiązań i nie poddawać się przy pierwszych potknięciach.

 

Podsumowanie

Dobór odpowiednich kanałów marketingowych do Twojej branży to kluczowy element sukcesu. Rozpocznij od zrozumienia swojej marki i grupy docelowej, a następnie wybierz kanały, które najlepiej odpowiadają Twoim celom. Pamiętaj, że marketing to proces ciągłego uczenia się i dostosowywania, więc bądź elastyczny i gotów na zmiany. W ten sposób osiągniesz najlepsze wyniki i zbudujesz trwałą obecność swojej marki na rynku.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!