Wróć do listy wpisów
Link building
Agencja SEO i SEM > Blog > Czym są toksyczne linki

Czym są toksyczne linki

Czym są toksyczne linki

W świecie SEO toksyczne linki stanowią poważne zagrożenie dla widoczności i pozycjonowania stron internetowych. Jednym z kluczowych narzędzi, które Google wprowadziło w celu zwalczania manipulacji odnośnikami, jest algorytm Pingwin. Co rozumiemy przez określenie „toksyczne linki” i jak algorytm Pingwin pomaga w ich identyfikacji i eliminacji? 

Definicja toksycznych linków 

Toksyczne linki mogą pochodzić z różnych źródeł, takich jak spamowe strony, katalogi linków niskiej jakości, farmy linków czy nieautoryzowane sieci linków. Są najczęściej rezultatem działań manipulacyjnych, których celem jest sztuczne podniesienie pozycji strony w wynikach wyszukiwania. 

Są szkodliwe dla witryny i mogą negatywnie wpływać na jej pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. To prowadzi do spadku widoczności i mniejszej liczby organicznych odwiedzin. Ich obecność może też wpływać na reputację strony, zniechęcając potencjalnych użytkowników do odwiedzania witryny. 

Kary od Google 

Toksyczne linki mogą być też powodem otrzymania kary od Google, co może jeszcze bardziej obniżyć pozycję strony. Jako część działań mających na celu zwalczanie manipulacji linkami i poprawę jakości wyników wyszukiwania już w 2012 roku został wprowadzony przez Google Algorytm Pingwin. Skupia się na identyfikowaniu stron, które korzystają z toksycznych odnośników i stosują niezgodne z wytycznymi Google praktyki linkowania. Po wykryciu takich stron algorytm nakłada na nie karę, która może skutkować spadkiem ich widoczności w wynikach wyszukiwania. 

Znaczenie naturalnego linkowania 

Algorytm Pingwin i cała filozofia Google koncentruje się na promowaniu naturalnego linkowania. Zamiast sztucznych praktyk manipulacji Google stawia na wartościowe treści, które przyciągają naturalne odnośniki od autentycznych użytkowników. Dlatego ważne jest, aby skupić się na tworzeniu przydatnego contentu, do którego linki będą chętnie publikować użytkownicy oraz wartościowe serwisy 

Przykłady niebezpiecznych linków 

W świecie SEO istnieje wiele rodzajów linków, które mogą źle wpływać na pozycjonowanie witryny i są oceniane negatywnie przez Google. Tego typu odnośników unikaj w profilu linkowym swojej witryny: 

 • Linki spamowe – pochodzące ze spamowych stron internetowych, które mają niską wartość i są niezwiązane z treścią witryny. Mogą pochodzić z automatycznych systemów linkowania, spamowych komentarzy na blogach lub nieautoryzowanych katalogów. 
 • Linki kupione – pozyskiwane w celu sztucznego podniesienia pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Mogą pochodzić z sieci linków lub od innych witryn, które zgadzają się na zamieszczenie odnośnika w zamian za zapłatę. 
 • Linki ukryte – niewidoczne dla użytkowników, ale wciąż obecne w kodzie źródłowym strony. Mogą być ukrywane np. poprzez ustawianie odnośnika o kolorze tła lub w inny sposób. 
 • Linki z farm linków – grupy stron lub sieci, które wzajemnie się linkują w celu sztucznego zwiększenia liczby linków prowadzących do witryny. 
 • Linki z nieautoryzowanych katalogów – z miejsc, w których witryny mogą dodawać swoje linki w celu zdobycia linków zwrotnych. Wiele z tych katalogów jest niskiej jakości i nie przestrzega wytycznych Google. 
 • Linki przychodzące ze stron o niskiej jakości lub stron spamowych – mają niewielką wartość dla użytkowników, zawierają nieprawdziwe informacje lub promują nielegalne treści. 
 • Linki ze stron nieodpowiednich tematycznie – jeżeli witryna otrzymuje wiele linków z witryn, które nie są powiązane z jej tematyką lub branżą, działanie takie może być postrzegane przez Google jako próba manipulacji i wpłynąć na pozycjonowanie. 
 • Linki z nieaktualnych stron, które są porzucone lub nieregularnie aktualizowane.

Jak rozpoznać toksyczne linki 

Rozpoznanie toksycznych linków może być trudne, ale są pewne wskazówki, które mogą pomóc Ci w ich identyfikacji. 

 • Niska jakość witryny. Zwróć uwagę na linki pochodzące z witryny o niskiej jakości, ze spamem albo z zawartością niewłaściwą lub niezgodną z Twoją branżą. 
 • Nieznane witryny. Jeśli otrzymujesz linki od witryn, których nie znasz lub które nie są powiązane z Twoją branżą, mogą być toksyczne. 
 • Szybki wzrost linków. Jeżeli nagle zauważysz duży przyrost linków prowadzących do Twojej witryny, może to oznaczać, że ktoś sztucznie generuje toksyczne linki. 
 • Brak odpowiedniego anchor textu. Tekst zakotwiczenia linku niezwiązany z Twoją witryną lub zawierający słowa kluczowe, które są podejrzane lub niezgodne z wytycznymi SEO, też powinien zwrócić Twoją uwagę. 

Jak naprawić toksyczne linki  

Aby chronić swoją witrynę przed toksycznymi linkami, należy podjąć kilka kroków. 

 • Regularnie analizuj linki prowadzące do Twojej witryny, korzystając z narzędzi takich jak Google Search Console czy Ahrefs. Jeśli zauważysz toksyczne linki, podejmij działania w celu ich usunięcia lub odrzucenia. 
 • Aby usunąć toksyczne linki, skontaktuj się z właścicielami stron, z których pochodzą toksyczne linki, i poproś o ich usunięcie. Jeśli nie masz odpowiedzi lub nie możesz skontaktować się z właścicielem, skorzystaj z narzędzia Google Disavow Tool, aby odrzucić toksyczne linki. 
 • Zachowaj zdroworozsądkowe podejście. Unikaj podejrzanych praktyk linkowania, takich jak kupowanie linków lub uczestnictwo w sieciach linków. Skup się na budowaniu naturalnych, wartościowych linków, które są związane z Twoją branżą.  

 

Podsumowanie  

Link building to jeden z filarów skutecznego SEO. Monitorując linki prowadzące do Twojej witryny, chronisz ją przed toksycznymi linkami. Rozpoznawanie toksycznych linków oraz podejmowanie odpowiednich działań, takich jak usuwanie lub odrzucanie tych linków, pomoże Ci utrzymać wysoką jakość linków prowadzących do Twojej witryny i poprawić jej pozycję w wynikach wyszukiwania.