Menu
Wróć do listy wpisów
Pozycjonowanie
Strona główna > Blog > Na jednym koncie GSC nie należy trzymać wiele podobnych do siebie witryn

Na jednym koncie GSC nie należy trzymać wiele podobnych do siebie witryn

Na jednym koncie GSC nie należy trzymać wiele podobnych do siebie witryn

Google Search Console (GSC) to panel administracyjny wyszukiwarki Google, w którym można umieścić witrynę, której jesteśmy właścicielami bądź którą zarządzamy, a następnie sprawdzić jej stan bezpośrednio z perspektywy Google. Po pomyślnym ukończeniu procesu weryfikacji własności lub praw do danej domeny pojawia się ona w panelu.

Od tej chwili w panelu Google Search Console możemy:

  • zarządzać stanem indeksacji domeny i stale go analizować,
  • wybrać preferowaną wersję prefiksu (www lub non-www) prezentowanego w wyszukiwarce,
  • decydować o widoczności każdej z podstron,
  • podejrzeć linki prowadzące do nas z innych witryn,
  • analizować historię ruchu,
  • mieć wpływ na wygląd witryny w wynikach wyszukiwania,
  • zapoznawać się wiadomościami o ewentualnych problemach z domeną, karach na nią nałożonych czy ostrzeżeniach jej dotyczących.

I właśnie à propos ostatniego punktu – jeśli strona narusza w jakiś sposób zasady wyszukiwarki Google, może zostać nałożona na nią kara w postaci ograniczenia widoczności lub nawet całkowitego jej wykluczenia z rankingu. Warto w tym momencie wskazać, że jeśli ktoś swoimi działaniami balansuje na granicy wytycznych Google, a szala przechyli się kiedyś na niekorzyść – co będzie skutkowało nałożeniem kary – to wtedy lepiej nie mieć na jednym koncie podpiętych kilku kolejnych stron, które będą do siebie zbliżone profilem lub tematyką. Dlaczego? Chodzi o to, że Google po nałożeniu kary na jedną domenę prawdopodobnie skanuje też całe „nieetyczne” konto, a co za tym idzie, domeny na nim umieszczone mają prostszą drogę do nałożenia kary. Teorię tę może potwierdzać ostatni tweet Johna Muellera (poniżej):

tweet o karach w GSC