Menu
Wróć do listy wpisów
Newsy Różne
Strona główna > Blog > Kwarantanna kulturalna

Kwarantanna kulturalna

Kwarantanna kulturalna

Mija tydzień od ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego. Po wystąpieniu premiera Mateusza Morawieckiego z 13 marca, teatry, kina, kluby, czytelnie zamknęły swoje podwoje przed odwiedzającymi. Przed nami jeszcze co najmniej tydzień w domu. Co robić, gdy obejrzeliśmy już cały Neflix i HBO GO? Okazuje się, że możliwości jest całkiem sporo. Prezentujemy kilka internetowych perełek na akcję #zostajewdomu.

W kapciach do opery

Nowy Jork – miasto, które nigdy nie śpi. Światowa stolica kultury – z najlepszymi teatrami, kinami, salami koncertowymi. W tym także jedną z najsłynniejszych scen świata Metropolitan Opera, która z powodu epidemii koronowirusa zawiesiła swój program na rok 2019/2020. Jest jednak dobra wiadomość. Dyrekcja Opery rozpoczęła projekt „Nightly Opera Stream”, w którym zobaczymy jej najsłynniejsze przedstawienia. Do obejrzenia jest już prawie trzygodzinna adaptacja „Traviaty”, a przed nami jeszcze takie perełki jak: „Cyganeria”, „Trubadur” czy „Córka Pułku”. Na pewno warto. Choćby, aby przekonać się, że opera to nie nasza bajka. ????

Przedstawienia teatralne online

Jan Klata, Krystian Lupa, Grzegorz Jarzyna – nie trzeba być wybitnym znawcą polskiej sceny teatralnej, aby znać te nazwiska. I, jak się okazuje, nie trzeba wychodzić z domu, aby poznać ich dzieła. Wystarczy usiąść wygodnie na kanapie i włączyć wybrane przedstawienia.

My polecamy:

– „Udrękę życia” – w reżyserii Jana Englerta z popisowymi rolami Anny Seniuk i Janusza Gajosa,

– „H.” – wybitne dzieło Jana Klaty, który przeniósł akcję szekspirowskiego „Hamleta” do Stoczni Gdańskiej,

– „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” – monodram Ewy Błaszczyk wg koncepcji Zbigniewa Brzozy

– „Macbeth. 2007” – Grzegorza Jarzyny z rolami Cezarego Kosińskiego, Aleksandry Koniecznej i Danuty Stenki.

 

Poczytaj mi… autorze

Bardzo ciekawe przedsięwzięcie Unii Literackiej, która zaprasza na „UL z książkami”. Od dzisiaj, codziennie o 18:00, jeden z autorów będzie czytać fragment swojej najnowszej książki. Cykl rozpoczyna Michał Rusinek, który z „Wierszykami domowymi” i „Wierszykami rodzinnymi”. Posłuchamy jeszcze między innymi Mariusza Szczygielskiego, Ziemowita Szczera i Sylwię Chutnik. Plan czytania rozpisany jest do 29 marca. Czy wrócą dawne czasy, kiedy to cała rodzina zbierała się przy radiu i z zapartym tchem słuchała książek w odcinkach?

 Zwiedzanie w kwarantannie

Jedną z gałęzi gospodarki, która na pewno odczuje negatywne skutki kwarantanny, będzie turystyka. Przeglądając na Facebooku fanpage moich ulubionych miejsc, które często odwiedzam, znalazłam post właściciela Chutoru Gorajec – agroturystki na Roztoczu Wschodnim. Nie mogąc oprowadzać gości po okolicy „w realu” postanowił przenieść wycieczki na Facebooka. I tak oto za pośrednictwem transmisji online możemy razem z Marcin Piotrowskim „wejść” do pięknej cerkwi w Gorajcu i poznać jej historię. W innych filmach Marcin opowiada m.in. o pozostałościach zabudowań na Linii Mołotowa oraz gotuje  tradycyjne proziaki. I to jest właśnie jedna z głównych zalet internetu – jego egalitaryzm i możliwości, które stwarza każdemu z nas.

https://www.facebook.com/chutorgorajec/videos/204858147429333/?__xts__[0]=68.ARCNm2CzglUq2-BlRUgi4t1K2m9S0w3PxGx4jI1aB30XOEaBRz6PPd4RwcJeyvlUSoWQUOezMZjxE99Ceukzq5syXU8sy8SW_ATnwlWAxpjOehFtgY3nv-xbntuExLgVFdz8jwBwQMsISZ_qhNXpM6kzmHInUdUL__hOD0JEO97cCvyL2TO9Yh8COugDCreEo1Zi95F0YFRf6TItun6LKZMf25bZJQUS1fEwr3PLSEad5uiD-ojIwQMFjyTMIS_Nn-n_z4ZHNmT-wnUGkVpgDx-Hak2iH0thI6nFHZ6VMMCbOkkg5nuZCbAmD-9stQQuZKcIKru8NQCAbdU7UAzRu3O-LRdwhqk1I8L1kobhT01ac3_TPrmeGxtpnew&__tn__=-R

A Wy znaleźliście ciekawe internetowego propozycje spędzania wolnego czasu na kwarantannie? Jeśli tak, koniecznie się nimi podzielcie!