Menu
Wróć do listy wpisów
Pozycjonowanie
Strona główna > Blog > Jeden algorytm odpowiada za pierwszą dziesiątkę oraz pierwszą setkę wyników wyszukiwania

Jeden algorytm odpowiada za pierwszą dziesiątkę oraz pierwszą setkę wyników wyszukiwania

Jeden algorytm odpowiada za pierwszą dziesiątkę oraz pierwszą setkę wyników wyszukiwania

Czy zauważyłeś, jak często następują roszady na dalszych pozycjach (11-100) naturalnych wyników wyszukiwania i jednocześnie, jak rzadko zmienia się coś w ich pierwszej dziesiątce? Wiele osób zwróciło na to uwagę i często padają nawet sugestie, że istnieją dwa algorytmy, gdzie jeden z nich odpowiada za ustalanie pozycji 1-10, a drugi za pozycje 11-100.

Podczas konferencji webmasterów z Johnem Muellerem, która odbyła się 17 października 2017 r. padło między innymi pytanie właśnie o algorytmy. Czy istnieją dwa różne algorytmy, a jeśli tak, to czym się miedzy sobą różnią?

John Mueller jasno odpowiedział, że nie ma dwóch algorytmów i wszystkie wyniki ustala jeden i ten sam mechanizm. Zauważalne różnice w częstotliwości zmian na pozycjach 11-100 w porównaniu do 1-10 są zupełnie naturalne i wynikają z tego, że im bardziej odległe pozycje w rankingu, tym mniejsza konkurencja i łatwiej jest stronom się tam „przeciskać”. Witryny w pierwszej dziesiątce wyników mają przeważnie wyższy autorytet, a co za tym idzie wprowadzenie nowej domeny do tej grupy jest zwyczajnie bardziej czaso- i pracochłonne. Z tego też powodu na pozycjach 1-10 obserwujemy stosunkowo niską częstotliwość zmian.

Źródło: https://www.seroundtable.com/google-ranking-algorithm-top-ten-24635.html