Wróć do listy wpisów
Pozycjonowanie
Agencja SEO i SEM > Blog > White Hat SEO – co to jest?

White Hat SEO – co to jest?

White Hat SEO – co to jest?

Strategie charakterystyczne dla White Hat SEO

White Hat SEO (ang. Search Engine Optimization) to działania zgodne z wytycznymi wyszukiwarek, mające na celu optymalizację witryny pod kątem jej wartości dla użytkownika, powodując zwiększenie jej widoczności w wynikach wyszukiwania. Skupia się na rozbudowie contentu serwisu i inbound marketingu. White Hat SEO zakłada udoskonalanie strony w taki sposób, aby była ona jak najlepszą odpowiedzią na szukaną frazę, czy zadane pytanie.

White Hat SEO to zdecydowanie długotrwały proces osiągania wysokich pozycji witryny w wynikach wyszukiwania, ale zgodnie z założeniami prowadzi on do zbudowania wartościowego serwisu. Działania są ukierunkowywane na budowanie treści witryny w taki sposób, aby odpowiadała potrzebom użytkownika.

Najważniejszymi elementami charakterystycznymi dla White Hat SEO są:

  • tworzenie unikalnych treści wysokiej jakości,
  • zadbanie o sposób prezentacji treści – czytelny i zrozumiały dla użytkownika,
  • optymalizacja tagów (np.: tytuł i opis strony),
  • stosowanie odpowiedniej struktury nagłówków,
  • optymalizacja struktury URL i stosowanie przemyślanego linkowania wewnętrznego,
  • wsparcie urządzeń mobilnych poprzez działanie responsywnej strony internetowej,
  • optymalizacja kodu strony w celu zwiększenia szybkości jej ładowania i cache’owania zasobów,
  • udoskonalanie User Experience, czyli doświadczenia użytkownika podczas korzystania z Twojej witryny,
  • stosowanie elementów semantycznych w obrębie witryny,
  • uzupełnianie opisów alternatywnych dla obrazów zgodnie z ich zawartością.

Działania te są tożsame dla tworzenia przyjaznych i wartościowych stron, które będą czytelne i atrakcyjne dla użytkowników.

Techniki White Hat nie mogą sprowadzić na witrynę kar nakładanych przez wyszukiwarkę Google, pomimo, że wprowadzane zmiany w treściach i optymalizacja techniczna serwisu przekłada się na wzrost pozycji. Działania te są zgodne z ideą – tworzenia jakościowych treści w sieci i nie należy ich utożsamiać z próbą manipulacji wynikami wyszukiwania. Wniosek jest taki, że technika White Hat SEO sprowadza się nie tylko do tworzenia wartościowej dla użytkownika witryny, ale również jest bezpiecznym sposobem budowania wartości serwisu dla wyszukiwarki.

Czym zatem różni się White Hat od Black Hat SEO?

Black Hat SEO to działania niezgodne z wytycznymi wyszukiwarek, które mogą dawać chwilowy wzrost pozycji, jednak wiążą się bardzo często z otrzymaniem kar, m.in. w przypadku wyszukiwarki Google.

Taką ryzykowną techniką jest korzystanie z systemów wymiany linków (SWL) lub z niskiej jakości serwisów odsyłających, na których umieszczane są setki linków wychodzących.

Zdecydowanie charakterystycznym dla Black Hat SEO działaniem jest cloaking. Technika ta zakłada prezentowanie czytelnikowi treści innej niż ta, którą widzi robot wyszukiwarki. Dzięki temu robot może mieć dostęp do zupełnie innej wersji strony.  Cloaking stosuje się między innymi do ukrywania treści zawierającej słowa kluczowe i linki w kodzie strony, poprzez wykorzystanie m.in. CSS i JS. Tym samym te bezwartościowe treści są niewidoczne dla użytkownika, ale dla robotów wyszukiwarek już tak. Obecnie takie działania mogą być szybko wykryte przez algorytmy Google, co grozi karą i wykluczeniem witryny z wyników wyszukiwania.

Znaczne przesycanie strony frazami kluczowymi lub uzupełnianie jej o słowa kluczowe, które nie dotyczą jej tematyki również uznawane jest za działanie z „czarnego kapelusza” i nazywane keyword stuffing.

Niezgodne z wytycznymi wyszukiwarek są również przekierowania przenoszące użytkownika ze strony, którą był zainteresowany inną, co odbywa się automatycznie bez jego świadomości.

Dla porównania White Hat SEO odcina się od działań, za które możemy zostać ukarani. Tym samym nie spowodują one negatywnych skutków dla widoczności naszej witryny. Białe techniki może nie zawsze przynoszą szybkie efekty, ale są za to bezpieczne dla pozycjonowanej witryny. Natomiast Black Hat SEO prędzej czy później może zostać wykryte przez algorytmy wyszukiwarki i ukarane odpowiednio do wielkości naruszenia wytycznych – konkretnego adresu, katalogu serwisu, a nawet całej witryny.

Czy można jakoś wesprzeć działania White Hat SEO?

Oczywiste jest, że nie tylko działania on site będą wpływać na widoczność Twojej witryny w Internecie. Bardzo ważne jest, by wspierać działania pozycjonerów i budować wizerunek firmy, poza jej stroną internetową.

Szczególnie ważne jest budowanie wizerunku marki i docieranie różnymi kanałami informacji do docelowego grona odbiorców. Oznacza to, że warto na przykład aktywnie prowadzić media społecznościowe i tam pozyskiwać zainteresowanych klientów. Dzięki temu strona internetowa staje się bardziej zaufana dla użytkownika, a media społecznościowe oferują tak naprawdę nieograniczony zasięg działania.

White Hat SEO w połączeniu z budowaniem pozytywnego wizerunku Twojej marki, może przynieść lepsze efekty – zyskując większe zasięgi można przy okazji zdobyć naturalne odnośniki z innych serwisów. Wymaga to dużego zaangażowania i nakładu pracy, jednak takie dobre praktyki z pewnością przyniosą jedynie pozytywne skutki i mogą powodować zwiększenie ruchu na Twojej stronie internetowej.

Czy White Hat SEO naprawdę istnieje?

Każde działanie, które docelowo ma prowadzić do osiągania jak najwyższych pozycji w wynikach wyszukiwania może być próbą manipulowania algorytmami wyszukiwarki. Algorytmy wyszukiwarki mają na celu sprawdzanie witryny tak, by jej zawartość jak najlepiej odpowiadała użytkownikowi na wyszukiwaną przez niego frazę. Jeżeli będziemy stosować się do zaleceń dla webmasterów i tworzyć serwis z myślą o wartości dla użytkowników, to takie działania można uznać za WHT. Natomiast modyfikacje witryny, których intencją jest manipulowanie wynikami wyszukiwania, a nie tworzenie treści odpowiadającej potrzebom użytkownika, są próbą „przechytrzenia” algorytmów, więc można śmiało powiedzieć, że w tym przypadku nie będą to techniki White Hat SEO.

Grey Hat, czyli złoty środek SEO

Pozycjonowanie bardzo często nie jest czarno-białe. Niestety nie jest tak, że albo na zauważalne wzrosty pozycji musimy czekać nieprawdopodobnie długo, albo możemy uzyskać nadzwyczajnie szybkie efekty. Przyspieszony proces pozycjonowania prawdopodobnie zwiększy ryzyko, że na naszą witrynę zostaną nałożone kary w postaci filtrów lub kar ręcznych powodujących spadek widoczności albo, co gorsze, całkowitego usunięcia witryny z wyszukiwarki.

Jako złoty środek pomiędzy White Hat, a Black Hat SEO możemy uznać Grey Hat SEO, które jest połączeniem optymalizacji i budowaniem contentu, ale dopuszcza pozyskiwanie odnośników, które wspomagają cały proces pozycjonowania.
Na Grey Hat SEO składają się nie tylko działania wprost zalecane przez wyszukiwarkę (czyli zaliczane do działań typowo White Hat), ale również wspiera się je dodatkowymi praktykami. Dzięki tej metodzie efekty pozycjonowania są zauważalne znacznie szybciej niż stosując metody „białego kapelusza”. Do typowych „szarych” technik pozycjonowania możemy zaliczyć chociażby zakup artykułów sponsorowanych, które stanowią wartość dla użytkownika i są publikowane na zewnętrznych serwisach, a dodatkowo odsyłają do rozwinięcia tematu na naszej witrynie.

Warto jednak pamiętać o tym, że pozyskiwanie linków (które nie są techniką „białego kapelusza”) z wartościowych i zaufanych serwisów, pozytywnie wpływa na widoczność naszej witryny i bardzo często przekłada się na wzrost pozycji naszej strony. Takie działanie nie jest zgodne z wytycznymi, jednak jeżeli wykonywane jest przez doświadczonych specjalistów, może przynieść bardzo dużo korzyści, nie tylko w postaci poprawy efektów, ale również ruchu z odesłań.

Podsumowując, musimy mieć na uwadze, że nie zawsze działania WHT są wystarczające do zdobycia zadowalającej widoczności witryny, zwłaszcza w przypadku konkurencyjnych branż i stosunkowo młodych serwisów internetowych. W takim przypadku osoba lub firma zajmująca się pozycjonowaniem będzie musiała się zapewne zainteresować tematem zdobywania odnośników, tym samym będą to działania zaliczające się do technik GHT.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!