Menu
Wróć do listy wpisów
Różne
Strona główna > Blog > Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich danych

Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich danych

Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich danych

Jeśli szukasz sposobów na temat ochrony przed cyberatakami, to albo stałeś się ich ofiarą i nie chcesz nią zostać kolejny raz, albo odpowiednio wcześnie zainteresował Cię temat ochrony w sieci. W jednym i drugim przypadku bardzo dobrze, że się tutaj znalazłeś. Lepiej dmuchać na zimne, aby potem nie żałować i nie opłakiwać strat, których możesz doświadczyć, gdy padniesz ofiarą hakera. Podpowiem Ci, w jaki sposób możemy chronić się przed cyberprzestępcami. To ważne zwłaszcza teraz, przed świętami, kiedy obserwujemy wzmożona aktywność internetowych oszustów.

Tak samo jak zabezpieczamy swój dom czy samochód przed złodziejami, tak samo zadbajmy odpowiednio o nasze urządzenia, ponieważ dużo większe jest prawdopodobieństwo, że padniesz ofiarą cyberataku, niż że złodziej wejdzie do Twojego domu.

Bądź sceptyczny

Ta metoda może przynieść największy efekt. Jeśli do e-mailów, telefonów i wiadomości w mediach społecznościowych podchodzimy w sposób ostrożny i z ograniczonym zaufaniem, to szanse na uchronienie się przez cyberatakiem wzrastają. W dzisiejszych czasach jesteśmy zalewani mailami i telefonami z różnymi ofertami. Zawsze warto jednak w pierwszej kolejności zweryfikować, skąd podchodzi mail i co zawiera.

Przychodzi wiadomość z banku? Sprawdź, czy na pewno nadawcą jest bank. Tak samo osoba, która do nas dzwoni, wcale nie musi mieć nic wspólnego z instytucją, za której pracownika się podaje. W momencie gdy klikamy bezmyślnie w linki w mailach możemy się w łatwy sposób narazić na ataki hakerskie.

Warto również uważać, jakie dane podajemy przez telefon. Nigdy przez telefon nie powinniśmy podawać następujących informacji:

 • numeru dowodu osobistego,
 • numeru karty płatniczej lub kredytowej,
 • PESEL-u,
 • PIN-u,
 • loginów,
 • haseł.

Jeśli podamy takie informacje, możemy być prawie pewni, że w tym momencie padliśmy ofiarą cyberataku. A wtedy niestety będzie już za późno.

bezpieczeństwo w sieci

Zadbaj o uwierzytelnianie

W kontekście ochrony przed cyberatakami warto również zadbać o odpowiednie metody uwierzytelniania. Oto kilka sprawdzonych metod zabezpieczania kont.

 • Silne hasła – używaj zawsze haseł z minimum ośmioma znakami, dużymi literami, cyframi i znakami specjalnymi. Jeśli hasło będzie brzmiało: kotek123, haker z łatwością je rozszyfruje.
 • Rozszerzenie uwierzytelniania – obecnie masz możliwość rozszerzenia uwierzytelniania logowania na konto poprzez dodatkowe PIN-y, wiadomości SMS w przypadku próby zalogowania na konto czy konieczność odpowiedzi na dodatkowe pytania. Świetnym przykładem jest poczta Google czy Facebook – oferują one rozszerzenie uwierzytelniania na przykład poprzez powiadomienia SMS.
 • Biometria – śmiało możesz korzystać z metod biometrycznych, które oferują m.in. banki.
 • Nigdy nie zapisuj haseł na swoich urządzeniach ani w przeglądarce bez zabezpieczenia. W momencie gdy musisz mieć hasło pod ręką, skorzystaj z odpowiednich bezpiecznych programów, które przechowują hasła np. KeePass.

Bezpieczne urządzenia mobilne

Musisz również pamiętać, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć swoje urządzenia mobilne. Podejrzewam, że teraz większość swoich operacji wykonujesz przez swój smartfon – płacisz telefonem w sklepie albo blikiem za zakupy internetowe. Zabezpiecz również swoją „mobilkę”. Możesz do tego użyć przykładowo:

 • biometrii – ustawienia odcisku palca, rozpoznawania twarzy lub głosu. Takie opcje oferuje już zdecydowana większość nowoczesnych telefonów komórkowych;
 • oprogramowania antywirusowego – zainstaluj je z pewnego źródła, a nie z przypadkowej reklamy w Internecie – pamiętaj, że reklamy też mogą być wirusami;
 • hasła przedinstalacyjnego – świetnym narzędziem, które mamy w swoich smartfonach jest opcja wymuszenia wpisania hasła przed próbą zainstalowania jakiejkolwiek aplikacji;
 • opcji „wyłącz automatyczne łączenie z siecią” – nie zawsze korzystną opcją jest, aby połączyć się do zupełnie otwartej niezabezpieczonej sieci, bo tam może na nas czyhać zagrożenie.

zabezpieczenie telefonu

Wykonuj aktualizację

Zdaję sobie sprawę, że wszelkie aktualizacje oprogramowania cię irytują. A to trzeba poczekać, aż się ściągnie, a to musisz szybko wyjść, a komputer nie pozwala się wyłączyć. Weź jednak pod uwagę fakt, że takie aktualizacje oprogramowania mogą poprawiać błędy, które występowały do tej pory i które mogli wykorzystywać cyberprzestępcy.

Pamiętaj więc o regularnym aktualizowaniu systemu operacyjnego czy też narzędzi, na których pracujesz. Dostępne są programy, które sprawdzają aktualność naszego oprogramowania i komponentów, np. Drive Booster.

Na urządzeniach mobilnych również zadbaj o aktualizacje systemu operacyjnego – androida, ISO czy też innego, który masz. Aktualizuj regularnie swoje aplikacje. Pod żadnym pozorem nie ignoruj tej kwestii.

 

Oprogramowanie antywirusowe

Można powiedzieć, że mamy społeczeństwo podzielone na dwie grupy – zwolenników i przeciwników programów antywirusowych. Moim zdaniem dobry program antywirusowy (ale zaznaczam: dobry!) nam nie zaszkodzi. Jeżeli używamy sprawdzonego programu antywirusowego, nie spowolni on bardzo naszego komputera. Będzie sobie działał, spokojnie skanując pliki celu zidentyfikowania i usunięcia złośliwego oprogramowania.

Jednak, aby twój antywirus działał cały czas w prawidłowy sposób, musisz o niego zadbać. Możesz to zrobić przykładowo poprzez:

 • usuwanie plików, które uznał za niebezpieczne,
 • aktualizowanie oprogramowania antywirusowego,
 • sprawdzanie, czy nie masz zainstalowanych nieautoryzowanych dodatków do antywirusa.

program antywirusowy

 

Podsumowanie

Jak sam widzisz, w kwestii ochrony przed cyberatakami nie ma zdefiniowanego jednoznacznego rozwiązania, które zapewni nam stuprocentowe bezpieczeństwo. Wraz z rozwojem technologii umiejętności cyberprzestępców też się zwiększają. Jeśli stosujesz wyżej wymienione dobre praktyki, możesz spać spokojnie. Przestrzegaj tych podstawowych zasad, a szanse na ochronę przed cyberprzestępcami bardzo się zwiększą.