Menu
Wróć do listy wpisów
Strategie SEO
Strona główna > Blog > Jak odpowiednio dobierać słowa kluczowe pod pozycjonowanie?

Jak odpowiednio dobierać słowa kluczowe pod pozycjonowanie?

Jak odpowiednio dobierać słowa kluczowe pod pozycjonowanie?

Masz za sobą już kilka lat działalności w internecie i decydujesz się zainwestować w porządną reklamę. Interesuje Cię pozycjonowanie? Gdy znajdziesz odpowiednią agencję interaktywną, już na początku słyszysz to trudne pytanie: „Na jakie słowa kluczowe chcieliby się Państwo pozycjonować?”.

Zwykle po chwili zastanowienia jesteś w stanie podać kilka ogólnych słów czy wyrażeń, które mogłyby posłużyć do opisania Twojej działalności, ale – jak to zwykle bywa – wiele osób wpadło już na podobny pomysł i tym samym ogólnikowe frazy raczej nie są skuteczne. Może i dzięki nim Twoja strona znajdzie się w czołówce wyników wyszukiwania, może i ktoś nowy zajrzy na Twoją stronę, ale musisz pamiętać, że osoby szukające ogólnych haseł rzadko decydują się na zakupy czy skorzystanie z usług. Dlatego pamiętaj – nawet najlepiej wypozycjonowany ogólnik przyniesie niewielkie korzyści. Lepiej postawić na dobrze dobrany zestaw bardziej szczegółowych fraz.

Kategorie fraz kluczowych

Odpowiedni dobór fraz opiera się na tym, żeby zrozumieć, w jaki sposób internauci wpisują hasła do wyszukiwarek. Frazy można w zależności od tego podzielić na cztery podstawowe kategorie:

  • zwykła, ogólna – fraza tego typu jest nieskomplikowana i ogólna. Korzystają z niej osoby, które nie do końca wiedzą, czego potrzebują; przykładem frazy tego typu może być hasło „laptopy”
  • precyzyjna, zawężająca – szukający, który korzysta z takiej frazy wie, czego potrzebuje, ale nie zdecydował się na konkretny model czy rodzaj usługi; przykład takiej frazy to „gdzie kupić laptopa” albo „laptopy zakupy online”
  • lokalna – klient wpisujący do przeglądarki takie zapytanie ma konkretną potrzebę i interesują go tylko oferty z danej lokalizacji; przykład: „laptopy Bydgoszcz”
  • niszowa, konkretna – najrzadziej występujący rodzaj fraz; osoby szukające towarów i usług w ten sposób wiedzą, czego chcą i są już zdecydowane na zakup, szukając po prostu najkorzystniejszej oferty; przykładem takiej frazy jest „laptop asus gamingowy”, „laptop asus do gier” albo „gdzie kupić asus do gier”.

Decyzja, na jaki rodzaj fraz się zdecydować, musi być przemyślana. Inwestowanie we frazy ogólne ma sporo sensu, gdy realizujesz strategię wizerunkową, a także – gdy już zajmujesz pozycję potentata w swojej branży, no i oczywiście, kiedy dysponujesz odpowiednio dużym budżetem. Jeśli jednak Twoim celem jest maksymalizacja wyników sprzedażowych, skup się lepiej na bardziej precyzyjnych frazach zawężających. Pozostałe środki warto podzielić między frazy lokalne i konkretne – szczególnie odnoszące się do produktów rozchwytywanych na rynku, generujących duże zyski albo dających przewagę nad konkurentami.

Dobrze jest też dopisać do listy kilka fraz lokalnych np. z nazwami miejscowości, w których działasz, a także tych konkretnych. Mimo że te ostatnie są zwykle najrzadziej wyszukiwane, wskaźniki konwersji w ich wypadku są znacznie wyższe, a i nie są one oblegane przez potencjalnych konkurentów. Należy więc używać różnych fraz pamiętając, by frazy ogólne miały najmniejszy udział w całym zestawie.

Skorzystaj z Planera Słów Kluczowych

Nie należy zapomnieć, że istotna jest także kwestia „atrakcyjności” fraz, które dobieramy do pozycjonowania. Jako że mamy niemal nieograniczone możliwości łączenia słów we frazy, nie jest możliwe pozycjonowanie absolutnie wszystkich ich kombinacji związanych z naszą branżą. Dlatego dobierając frazy, warto skorzystać z narzędzi pozwalających na sprawdzenie, czego ludzie poszukują. W przypadku wyszukiwarki Google będzie to Keyword Planner. Za jego pomocą szybko sprawdzimy, jak często wyszukiwana jest dana fraza w ciągu miesiąca.

Wpisawszy np. „kurs hiszpańskiego Gdynia”, błyskawicznie otrzymamy dane nt. ile osób wyszukiwało podobne hasła, a także ile średnio będzie kosztowało nas jedno kliknięcie w przypadku kampanii Google AdWords. Narzędzie zaproponuje także inne frazy, których możemy użyć w naszej kampanii, jeśli okaże się, że wpisane przez nas słowo nie cieszy się zbytnią popularnością, albo gdy konkurencja na tym polu jest zwyczajnie za duża.

Samą konkurencyjność można sprawdzić poprzez wyszukiwarkę bez konieczności korzystania z Keyword Plannera. Oczywiście, nie wystarczy po prostu wpisać daną kombinację słów w pole zapytania, a następnie przyjrzeć się liczbie wyświetlanej nad wynikami – informacja: „około 5 000 000 wyników (0,23 s)” nie świadczy o konkurencyjności, a jedynie pokazuje, jak popularne są wybrane słowa kluczowe. Sprawdzenie konkurencyjności polega na analizie wyników wyszukiwania – w uproszczeniu można przyjąć, że jeśli pod danym zapytaniem większość wyników to strony firmowe, fraza będzie trudna do wypozycjonowania. Jeżeli w wynikach wyszukiwania znajdziesz różnego rodzaju katalogi stron, listy, mało wartościowe blogi, fora branżowe czy Wikipedię – konkurencyjność jest najpewniej niska.

Przy niskiej konkurencyjności, można się często – chociaż nie zawsze, o czym za chwilę – spodziewać szybkich rezultatów (szczególnie jeśli frazy są bardzo precyzyjne) i wskoczenia do ścisłej czołówki już po kilkunastu dniach po rozpoczęciu pozycjonowania. Są jednak frazy, które cechuje niska wyszukiwalność (np. „imprezy integracyjne kraków”), a skala trudności pozycjonowania, a więc i potrzebny na nie czas, rosną. Jeśli postawiłeś na słowa wyszukiwane często, ale i często pozycjonowane przez konkurencję, na rezultaty trzeba poczekać niekiedy nawet kilka miesięcy – chyba, że naszym celem nie jest obecność na pierwszej stronie wyników wyszukiwania (co stawia sens pozycjonowania pod znakiem zapytania – w końcu tylko obecność na pierwszej stronie wyników gwarantuje nam oczekiwane efekty).

Obecność w TOPie
Wybierając frazy kluczowe, pamiętaj także o tym, że w przypadku niektórych haseł w zasadzie nie jest możliwe pojawienie się na pierwszej stronie wyników. Przykłady takich fraz to np. hasła związane z ochroną środowiska, gdzie w pierwszej dziesiątce wyników znajdują się strony na domenach rządowych (.gov.pl), które z perspektywy Google należą do najbardziej godnych zaufania i których w praktyce nie da się wyprzedzić. Nie można także wypromować strony przy użyciu nazwy marki innej firmy niż nasza, nawet jeśli sprzedajemy jej produkty. Wyjątków jest oczywiście więcej, dlatego warto poświęcić trochę czasu na szczegółową analizę. Pozwoli to uniknąć ewentualnych rozczarowań i pozwoli zaplanować strategię tak, aby przyniosła spodziewane, długofalowe rezultaty.

Wybrawszy słowa kluczowe i ustaliwszy najlepszą strategię z agencją reklamową, której zlecasz pozycjonowanie, możesz przystąpić do obserwacji tego, jak radzą sobie w wynikach poszczególne słowa, a więc także, jak radzi sobie nasza strona. Do tego celu najlepiej nadają się kolejne z Google’owskich narzędzi – Google Webmaster Tools oraz Google Analytics. To jest jednak temat na zupełnie inny artykuł.