Wróć do listy wpisów
Content Marketing
Agencja SEO i SEM > Blog > 10 sposobów na kreatywne SEO-pisanie

10 sposobów na kreatywne SEO-pisanie

10 sposobów na kreatywne SEO-pisanie

Nie możesz wykrzesać z siebie ani jednego zdania, a czas na oddanie artykułu niebezpiecznie się zbliża? Przed Tobą zadanie polegające na opisaniu kilkunastu produktów, ale nie masz pomysłu, jak do tego podejść? Zastanawiasz się, co może pomóc Ci w tworzeniu ciekawych treści pod SEO? Już podpowiadam: metody rodem z zajęć z pisania kreatywnego. To świetny sposób na rozruszanie umysłu, kiedy czujesz, że utknąłeś w martwym punkcie. W tym artykule znajdziesz kilka sposobów, dzięki którym w momencie niemocy twórczej albo przy totalnym braku weny uruchomisz drzemiące w Tobie pokłady kreatywności. Wypróbuj je przy kolejnym copywriterskim wyzwaniu i sprawdź, co się stanie.

Dobrze przygotowane treści SEO – czyli co?

Zacznijmy jednak od początku. Copywriter tworzy teksty różnego rodzaju, mające rozmaite cele i kierowane do różnorodnych grup odbiorców. Jak nim zostać, radzi Agnieszka Kwiatkowska w artykule: Jak zacząć karierę copywritera. Jedną z nieodzownych umiejętności w tym zawodzie jest łatwość w „przerzucaniu się” między tematami i formami. Wymaga to regulowania swojego warsztatu pisarskiego i dostosowywania go do zadania. Do najczęstszych form, nad którymi pracują copywriterzy, należą:

 • e-booki i poradniki, czyli kompendia wiedzy dla czytelników,
 • opisy kategorii i produktów,
 • posty do social mediów – krótkie i celne formy przykuwające uwagę,
 • artykuły blogowe,
 • artykuły sponsorowane na zewnętrznych portalach,
 • newslettery i treści maili zachęcające odbiorcę do podjęcia określonego działania,
 • case studies, czyli opisy projektów zakończonych sukcesem,
 • teksty na konkretne zakładki strony firmowej, m.in. O nas, O firmie,
 • microcopy,
 • treści na strony typu welcome page i thank you page,
 • hasła do reklam różnego typu,
 • scenariusze spotów, podcastów, filmów itd.,
 • treści do świata offline – katalogów, outdooru czy ofert drukowanych.

Każdy z powyższych tekstów pisze się nieco inaczej, do każdego z nich trzeba podejść indywidualnie, przemyśleć temat i wymyślić pomysł na zorganizowanie tekstu. Mimo tej różnorodności  wszystkie treści mają swoje wspólne mianowniki. To główne zasady, jak pisać, żeby użytkownicy chcieli czytać, a następnie wykonali określoną akcję, czyli zrobili zakupy, zapisali się na wydarzenie, pobrali materiał ze strony lub skorzystali z innej możliwości oferowanej im za pomocą treści.

Oprócz tego copywriter musi też zadbać o to, aby boty radośnie indeksowały treści i jak najczęściej pokazywały je na wysokich pozycjach w wyszukiwarce. To jeszcze nie koniec – teksty powinny też budzić zaufanie, być merytoryczne, poprawne oraz unikalne. Jeśli użytkownicy wiedzą, że zawierają konkretne i przydatne informacje, będą powracać na stronę po więcej. Odpowiednio tworzony content buduje zatem wizerunek marki i wspiera proces zdobywania wysokich pozycji przez witrynę.

SEO copywriting

Co to znaczy pisać pod SEO

Pisanie pod SEO to tworzenie takich treści, które przypadną do gustu botom indeksującym strony internetowe. Copywriter stoi pomiędzy potrzebami użytkownika a wytycznymi SEO – jego zadaniem jest napisanie tekstu interesującego zarówno dla czytelnika, jak i robota. Stąd konieczność wplatania w treści odpowiednich fraz czy dostosowania jego długości i formy do wymagań algorytmów.

Podsumowując, dobre treści są:

 • wartościowe dla użytkownika,
 • wysokiej jakości zarówno pod względem merytorycznym, jak i językowym,
 • unikalne, a zatem metoda kopiuj-wklej odpada,
 • przygotowane zgodnie z wytycznymi SEO.

Takie właśnie wymagania stawiane są przed copywriterem. Tekst SEO zatem to nie tylko słowa kluczowe. Musi pojawić się także pomysł na tytuł, układ, formę, ideę przewodnią. Nie zawsze przychodzi to łatwo, zwłaszcza gdy tworzymy dużo tekstów. Tu przydają się właśnie metody pisania kreatywnego.

Czym jest pisanie kreatywne

Kreatywność to pojęcie nadużywane i odmieniane przez wszystkie przypadki. Wymagają jej nauczyciele od uczniów, pytają o nią pracodawcy, chwalą się nią pracownicy, ale w zasadzie ciężko ją uchwycić i precyzyjnie opisać. Do czynienia mamy z kreatywnymi metodami pracy, uczenia się i zabawy, kreatywnym myśleniem, zarządzaniem, a także – pisaniem.

Pisanie kreatywne to cały pakiet umiejętności umożliwiających tworzenie treści dzięki rozwijaniu wyobraźni, myśleniu krytycznemu i nastawieniu na innowacyjność. To także umiejętność utrzymywania tego magicznego flow w trakcie pisania, sprawne i skuteczne poszukiwanie źródeł inspiracji, a także czujność i czułość wobec tworzonych treści. Dlaczego czujność i czułość? Ponieważ dobre treści wymagają zaopiekowania przez twórcę.

pisanie kreatywne

Metody kreatywne – przykłady

No dobrze, wracamy do SEO copywritingu. Masz już temat, frazy, określoną długość tekstu, a nawet kilka linków z innymi tekstami do inspiracji. Zaczynasz pisać, ale nie idzie. Miotasz się, każde zdanie wydaje się koślawe, nic się nie klei, czujesz, że w zasadzie nie masz nic do powiedzenia. Oto rada: odpocznij chwilę, a potem wykorzystaj jedną z 10 poniższych metod, aby się „odblokować”.

1. Dopisz ciąg dalszy

Masz wrażenie, że ktoś inny opisał dany temat lepiej i w zasadzie nie masz już nic do powiedzenia? Napisz ciąg dalszy tego artykułu lub opisu. Czego w nim brakuje? Z czym się nie zgadzasz? Sprawdź, czy pod tym tekstem – albo szerzej: w internecie – pojawiły się dotyczące tej kwestii pytania, na które warto odpowiedzieć? To będzie świetny punkt wyjścia dla Twojego własnego tekstu.

2. Wciel się w rolę

Wyobraź sobie, że jesteś odbiorcą własnego tekstu. Zastanów się, jakie miałbyś wobec niego oczekiwania:

 • o czym chcesz przeczytać, co Cię zaciekawi,
 • na jakie pytania szukasz odpowiedzi,
 • co jest Ci potrzebne,
 • jaki powinien być ton i styl tego tekstu,
 • jak powinien być ułożony graficznie ten tekst.

3. Napisz to inaczej

Napisałaś/napisałeś tekst, ale nie jesteś z niego zadowolony. Odłóż go na chwilę, przejdź się, popatrz przez okno, wypij kawę. Następnie wróć i przepisz całość, poprawiając to, co Ci nie gra, zastępując poszczególne słowa ich synonimami i zmieniając kolejność akapitów.

4. Strumień świadomości

Przez 10 minut zapisuj wszystko, co przychodzi Ci do głowy na dany temat. Nie poprawiaj, nie redaguj – po prostu swobodnie przelewaj myśli na papier (ekran urządzenia). Potem przyjrzyj się temu, co zanotowałeś/zanotowałaś. W tym potoku myśli znajdziesz niejeden dobry pomysł do rozwinięcia.

copywriting

5. Zacznij od „nie”

Wyobraź sobie, że masz do napisania artytkuł na temat „Dlaczego warto kupić produkt X”. W ramach kreatywnej rozgrzewki stwórz listę, dlaczego nie należy go kupić. Znalezienie słabych punktów pomoże Ci lepiej podkreślić to, co stanowi mocne strony.

6. Moc słów

Kompletnie nie wiesz, od czego zacząć? Weź słownik albo dowolną książkę. Zanotuj 5 słów, które jako pierwsze zobaczysz, otwierając książkę na dowolnych stronach. Następnie napisz 5-10 zdań na opracowywany temat, używając właśnie tych wyrażeń. To znakomite ćwieczenie, które uruchomi nietypowe skojarzenia i nada tempo Twojej pracy.

7. Siła przyciągania

Tytuł, lead i pierwsze zdanie powinny chwytać za serce / budzić ciekawość / bawić / intrygować (niepotrzebne skreśl) – czyli generalnie przyciągnąć uwagę odbiorcy jak magnes. Przygotowując je, wypisz wszystkie hasła i pojęcia związane z tematem, które mogą zelektryzować odbiorcę, wzbudzić jego (nie tylko pozytywne!) emocje. To będzie dla Ciebie ściągawka, która przyda się i przy pierwszym, i przy każdym kolejnym zdaniu.

8. Głupie (?) pytanie

Aby się rozruszać, wymyśl jakieś nie do końca poważne pytanie dotyczące opisywanego przez Ciebie tematu. Na przykład – Twoim zadaniem jest przygotowanie opisu usługi wynajmu wysięgnika koszowego. Zadaj sobie pytanie: „Czy można wynająć wysięgnik, aby wziąć w nim ślub?” albo „W jaki sposób można użyć wysięgnika do zbierania ziemniaków?”.

9. Wyjaśnij to kosmicie

Ta metoda przyda Ci się, gdy masz do rozpracowania jakiś skomplikowany temat. Wyobraź sobie, że masz go objaśnić kosmicie, który właśnie przybył na Ziemię. Musisz użyć jak najprostszych sformułowań i argumentów. Jeśli przybysz z obcej planety zrozumie, co masz na myśli, to i standardowy odbiorca sobie z tym poradzi.

10. Co by powiedział…

Jak ugryźć temat? Z jakiego punktu widzenia spojrzeć na problem, żeby było inaczej niż u wszystkich? Zastanów się, co powiedziałby w tej sytuacji Twój ulubiony bohater. Sama/sam przyznaj, że odpowiedź na pytanie: „Co na temat fraz kluczowych i SEO powiedziałby Batman?” może okazać się zaskakująca, a to pozwoli na spojrzenie na ten temat z nowej perspektywy.

pomysły na teksty SEO

Kreatywne SEO-pisanie – czas na praktykę

Ćwiczenia kreatywne ułatwią Ci pisanie i pomogą rozwijać Twój copywriterski warsztat. Wypróbuj je, kombinuj, łącz, testuj i zabierz ze sobą to, co będzie w Twoim przypadku najskuteczniejsze. Pamiętaj o jeszcze jednej sprawie: wszędzie szukaj inspiracji  – w książkach, filmach, piosenkach i innych dziedzinach sztuki, a także słuchaj tego, co mówią inni. Notuj pomysły, hasła, frazy i skojarzenia. Przydadzą Ci się – to będzie Twoja apteczka pierwszej pomocy. A teraz do dzieła. Trzymam za Ciebie kciuki.

content