Wróć do listy wpisów
HR Różne
Agencja SEO i SEM > Blog > Jak odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Jak odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Jak odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Zrobiłeś już pierwszy krok, wysyłając swoje CV do potencjalnych pracodawców. Pojawiły się telefony z zaproszeniem na rozmowę rekrutacyjną. Sukces jest w zasięgu ręki! Ten właśnie etap – spotkanie – wpłynie na to, czy zdobędziesz swoją wymarzoną pracę. Aby tego dokonać, przede wszystkim musisz wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów.

Prawdopodobnie zastanawiasz się, jak to zrobić? A może jesteś pewny, że Twoje doświadczenie, wykształcenie bądź też ukończone kursy same się obronią? Nic bardziej mylnego. Na rynku pracy jest aktualnie wielu wykwalifikowanych kandydatów, dlatego bardzo ważne jest, aby na spotkaniu rekrutacyjnym wypaść jak najlepiej, zapadając tym samym w pamięć swojemu przyszłemu pracodawcy. Poniżej przedstawiam kilka tipów, które pozwolą Ci przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Mimo że rozmowy rekrutacyjne często składają się z kilku etapów, dobre pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. To właśnie ono pozytywnie wpływa na odbiór Twojej kandydatury. Mówi się, że pierwsze wrażenie to kwestia ułamka sekundy. W przypadku rozmowy rekrutacyjnej masz znacznie więcej czasu, pamiętaj jednak, że już od początku rozmowy budujesz relację z przyszłym pracodawcą.

Pierwsze wrażenie, inaczej zwane efektem aureoli, automatycznie buduje obraz osoby w podświadomości odbiorcy. Rekruter w krótkim czasie pozytywnie lub negatywnie ocenia kandydata. Opinia powstaje na podstawie naszego wyglądu, mowy ciała i usposobienia. Mimo że pierwsza ocena może być dokonana pochopnie, bardzo trudno tego uniknąć ze względu na naturalność tego zjawiska. Myślenie stereotypowe jest elementem naszej ludzkiej natury. Odnosząc się do wcześniej wspomnianego efektu aureoli, odbiorca przypisuje nam pewne cechy – np. osoba ubrana kolorowo zostanie odebrana jako wesoła, dynamiczna, być może nadająca się do kreatywnego działu marketingu. Natomiast kandydat ubrany w garnitur w stonowanych barwach zostanie uznany za odpowiednią osobę do działu rachunkowości. Pamiętaj jednak, że w większości osoby, z którymi będziesz miał okazję odbyć rozmowy rekrutacyjne, to specjaliści w swoim fachu, więc oceny Twojej kandydatury dokonają na podstawie całej rozmowy, a nie tylko kilku sekund. Wiedząc jednak, że efekt aureoli istnieje, zadbaj o to, aby pierwsze wrażenie było jak najlepsze.

OK, teraz pewnie zastanawiasz się, jak to zrobić. Kluczowe trzy elementy, które wpływają na nasz wizerunek, to punktualność, stosowny ubiór oraz – najważniejsze – pozytywne nastawienie, które powinno być widoczne na twarzy i w całej mowie ciała. A co ze stresem, który z pewnością się pojawi? Pamiętaj, że jeśli się stresujesz, to znak, że Ci zależy na zdobyciu tego stanowiska. Stres nas również napędza, dlatego dobrze, aby się pojawił. Nie możesz jednak pozwolić, by przejął nad Tobą kontrolę, więc powinieneś  uświadomić sobie, że spotkanie rekrutacyjne to przede wszystkim spotkanie biznesowe pozwalające się poznać. Otwarta postawa i szczery uśmiech to już pierwszy krok do zdobycia zaufania rekrutera.

jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Jak dobrze zaprezentować się na rozmowie o pracę?

Wiesz już, że stres jest czymś naturalnym i potrzebnym. Aby pojawił się w „zdrowiej dawce”, musisz odpowiednio się przygotować do spotkania. Ten proces rozpocznij odpowiednio wcześnie.

Zapoznaj się z informacjami o firmie i jej pracownikach

Po otrzymaniu zaproszenia na spotkanie warto ponownie wrócić do ogłoszenia, na które złożyłeś swoje CV. Pracodawca prawdopodobnie zdaje sobie sprawę, że aktywnie uczestniczysz w innych procesach rekrutacyjnych. Niestety przyznanie się do braku wiedzy albo – co gorsze – pomylenie oferty z inną, nie wpłynie pozytywnie na odbiór naszej kandydatury. Zebranie informacji na temat firmy pozwoli Ci udowodnić rekruterowi, że wysłanie przez Ciebie aplikacji nie było przypadkowe. Zapewniam Cię, że pracodawca szybciej zdecyduje się na kandydata, który świadomie wysłał swoje CV, wie, w czym firma się specjalizuje oraz jakimi wartościami się kieruje.

Osoba, która utożsamia się z organizacją, na pewno wiele zyska w oczach pracodawcy podczas rozmowy rekrutacyjnej. Dobrze, jeśli branża, w której specjalizuje się wybrana przez Ciebie firma, jest dla Ciebie interesująca albo istnieje obszar, w którym chciałbyś się dalej rozwijać. Dopasowanie się do organizacji jest kluczem do długotrwałych relacji opartych na sukcesach. Decydując się więc wziąć udział w spotkaniu, warto podejść do tego świadomie. Na pewno zgodzisz się ze mną, że łatwiej nam rozmawiać na tematy, które znamy lub które są w kręgu naszych zainteresowań. Nie skreślaj jednak firmy reprezentującej zupełnie nową dla Ciebie branżę. Tym bardziej zbierz najważniejsze informacje, dzięki czemu poczujesz się pewniej na spotkaniu.

Rozpoczynając poszukiwania informacji na temat firmy, warto sprawdzić jej adres, zakres działalności, wielkość, oferowane usługi, osiągnięcia, a także wartości, którymi kieruje się pracodawca. Nie zapominaj również o osobach, które pracują w organizacji. Zapoznaj się z profilem osoby, z którą będziesz miał okazję się spotkać. Nie bój się również poszukać nazwisk innych osób, które odpowiadają za prace w dziale, do którego złożyłeś swoją aplikację.

Informacje na temat pracodawcy i pracowników bardzo łatwo znaleźć nie tylko na stronie internetowej pracodawcy, ale także na jego profilach w mediach społecznych, takich jak LinkedIn, Facebook czy Instagram. Jeśli dotychczas tego nie zrobiłeś, zachęcam Cię do zajrzenia do zakładki „Kariera” na firmowej stronie. Możesz tam znaleźć wiele ciekawych informacji np. na temat benefitów, jakie oferuje firma, czy możliwości rozwoju.

Zapamiętaj kryteria i obowiązki na danym stanowisku

Ponowne przeczytanie oferty pracy pozwoli Ci także przypomnieć sobie, jakie obowiązki oraz oczekiwania są związane ze stanowiskiem. Zastanów się, czy z każdym wymienionym obowiązkiem miałeś okazję się zmierzyć w swojej karierze zawodowej. Oceń na podstawie posiadanych kompetencji, czy spełniasz oczekiwania pracodawcy.

W trakcie rozmowy rekruter może zadawać Ci tzw. pytania behawioralne. Takie pytania odnoszą się bezpośrednio do Twojego dotychczasowego doświadczenia. Pytania kompetencyjne zweryfikują natomiast Twoje predyspozycje. Odnosić się będą do konkretnych sytuacji, takich jak np. rozwiązanie konfliktu, czy też będą to zadania, które wymagają kreatywnego podejścia. Nie bój się jednak wskazywać konkretnych sytuacji jako przykładów – przywołując konkretne case’y, potwierdzisz swoje umiejętności i doświadczenie. Pamiętaj jednak, aby odpowiadać na pytania szczerze, zgodnie z prawdą. Jeśli nie miałeś okazji zmierzyć się z konkretną sytuacją, lepiej się do tego przyznać niż kłamać. Gwarantuję Ci, że kłamstwo może zostać odkryte dzięki pogłębionym pytaniom do danej sytuacji, zostanie zweryfikowane podczas kolejnych etapów albo – co gorsze – po nawiązaniu współpracy.

jak przygotować się do rekrutacji

Zadbaj o właściwy wygląd

Nadchodzi dzień wyczekiwanego spotkania. Bez względu na to, czy odbywa się ono w formie stacjonarnej czy online, pamiętaj o profesjonalnym ubiorze. I to niezależnie od tego, czy aplikujesz na stanowisko asystenta czy managera. W sytuacji, kiedy ubiegasz się o pracę w firmie, w której nie obowiązuje żaden dress code, możesz pozwolić sobie na swobodniejszą wersję ubioru. Pamiętaj jednak, że to spotkanie ma jednak w dalszym ciągu charakter biznesowy.

Nie spóźnij się na rozmowę rekrutacyjną

Niezależnie od tego, czy spotkanie odbywa się stacjonarnie w siedzibie firmy czy też w formule zdalnej, pamiętaj, aby zjawić się na spotkaniu na czas. Dzień przed spotkaniem sprawdź adres i  zweryfikuj opcję dojazdu, zwłaszcza jeśli to rejon, w którym nigdy nie byłeś. Uwzględnij korki i remonty. Takie przygotowanie oraz dotarcie na czas pozwoli zniwelować stres. Nie pojawiaj się na spotkaniu za wcześnie – wystarczy 10 minut przed, co pozwoli Ci zebrać myśli. W przypadku rozmowy zdalnej skontroluj wcześniej jakość połączenia. Sprawdź, czy Twój komputer ma działającą kamerkę i sprawny mikrofon.

 

Przygotuj pytania do pracodawcy

Czas na rewanż. Rozmowa rekrutacyjna to spotkanie biznesowe, którego celem jest wzajemne poznanie się. Bądź więc przygotowany na to, że rekruter zaoferuje Ci możliwość rewanżu w postaci zadania pytań jemu. Ważne, aby pokazały one Twoje dotychczasowe przygotowanie się do spotkania. Możesz zapytać o podstawowe informacje o czasie trwania rekrutacji czy też terminie przewidzianego feedbacku. Ciekawym rozwiązaniem będzie również prośba o informację zwrotną na Twój temat. Być może dowiesz się w ten sposób, jak wypadłeś na rozmowie i jak plasujesz się na tle innych kandydatów.

jak przejść proces rekrutacji

Co powiedzieć o sobie na rozmowie o pracę?

Autoprezentacja to przedstawienie siebie, swoich dotychczasowych osiągnięć i planów na dalszy rozwój. Jest to bardzo ważny moment, podczas którego rekruter ma możliwość poznania Cię bliżej. Wykorzystaj ten czas, skupiając się na kluczowych elementach swojej kariery. Dobrym rozwiązaniem będzie wcześniejsze przygotowanie swojej autoprezentacji na podstawie oczekiwań zawartych w ogłoszeniu. Taka forma prezentacji ma sporo atutów. Po pierwsze pokaże Twoje przygotowanie do rozmowy. Po drugie udowodni, że rozumiesz wymagania i zdajesz sobie sprawę, z czym będziesz miał okazję się zmierzyć, nawiązując współpracę. Po trzecie udowodnisz, że jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko, skoro Twoje dotychczasowe obowiązki i sukcesy pokrywają się z oczekiwaniami pracodawcy.

Przygotuj portfolio, referencje lub ciekawe case studies

Ważne, żeby informacje zawarte w Twoim CV były prawdziwe. Dobrym rozwiązaniem będzie więc dostarczenie dowodów potwierdzających sukcesy. Przygotuj dotychczas otrzymane referencje. Jeśli jesteś autorem projektów, możesz o nich wspomnieć zarówno podczas rozmowy rekrutacyjnej, jak i przesłać je przed spotkaniem lub po jego zakończeniu. Pamiętaj również o przywołaniu podczas rozmowy konkretnych zdarzeń z Twojej kariery. Przedstawienie case studies to dowód na Twoje kompetencje.

Określ kluczowe kompetencje oraz swoje mocne strony

Zadaniem rekrutera jest poznanie oraz zbadanie Twoich kompetencji, aby potwierdzić wiarygodność tego, co zawarłeś w swoim CV. Zacznijmy od tego, czym są wspomniane kompetencje. To nic innego jak wiedza, umiejętności i cechy osobowości, które posiadasz. Kompetencje dzielą się na miękkie i twarde. W trakcie rekrutacji masz możliwość potwierdzenia posiadanych kompetencji twardych, które odnoszą się do umiejętności oraz wiedzy, którą zdobyłeś zarówno w szkole, na studiach, w trakcie ukończonych kursów, jak i całej kariery zawodowej. Potwierdzeniem wspomnianych kompetencji będzie dostarczenie certyfikatów bądź też dyplomów. Rekruter może poprosić Cię o wypełnienie testu lub przeprowadzenie rozmowy w języku obcym.

Kompetencje miękkie związane z osobowością możesz potwierdzić, odnosząc się do konkretnych wydarzeń, np. sytuacji stresowych czy też takich, w których musiałeś wykazać się kreatywnością. Staraj się w trakcie rozmowy przedstawiać swoje mocne strony. Pamiętaj, że pytanie o nie jest bardzo popularne, dlatego dobrze się do niego wcześniej przygotuj, opierając się na konkretnych przykładach. Skoro pracodawca w wymaganiach określił, że poszukuje osoby, która ma umiejętność zarządzania sobą w czasie, przywołaj sytuację, w której taką umiejętność musiałeś zastosować.

Jakie swoje wady przedstawić na rozmowie o pracę?

W trakcie spotkania padnie również jedno z trudniejszych pytań – odnoszące się do słabych stron. Każdy z nas ma jakieś wady, nad którymi chce popracować. Podejdź do tego pytania w taki sposób, aby słaba strona stała się mocną. Nawiąż do umiejętności i wiedzy, które w przeszłości nie były na zadowalającym poziomie, ale wciąż nad nimi pracujesz. Taka forma pokaże, że masz świadomość istnienia słabszej strony, ale jesteś zmotywowany do zmian. Kolejnym pomysłem jest wskazanie takiej umiejętności, która nie jest przydatna lub wymagana na wskazanym stanowisku. Pracodawca nie zwróci uwagi na przyznanie się do braku wiedzy z konkretnego obszaru, skoro nie ma on wpływu na wykonywaną pracę.

co powinno znaleźć się w CV

Pytanie o zarobki – jak na nie odpowiedzieć?

To pytanie wywołuje duży dyskomfort u kandydatów. Każda ze stron ma świadomość, że zarobki są jednym z kluczowych elementów motywacji do pracy. Spotkanie rekrutacyjne to spotkanie biznesowe, podczas którego obie strony mogą prowadzić negocjacje. Nie bój się więc odpowiedzieć na to pytanie. Oceń swoją wartość, zapoznaj się z płacami, jakie są oferowane na stanowisku, o które się ubiegasz. Pamiętaj też, że wskazując swoje oczekiwania finansowe, powinieneś wziąć pod uwagę poziom stanowiska, o które się starasz, oraz pozostałe elementy, które oferuje pracodawca.

Jeśli Twoją motywacją do zmiany pracy jest rozwój czy też przebranżowienie się, bądź otwarty na negocjacje, skoro ze strony pracodawcy pada propozycja szkoleń czy też otwartej ścieżki kariery. Kolejnym czynnikiem, który może wpłynąć na Twoje oczekiwania, jest sposób wykonywania pracy. Jeśli pracodawca oferuje pracę w pełni zdalną, odchodzą koszty związane z dojazdem. Co innego, jeśli oferta pracy wymaga zmiany miejsca zamieszkania lub dojazd do pracy zajmie Ci sporo czasu. Podsumuj wszystkie swoje zobowiązania, określ przy tym kwotę minimalną, na jaką jesteś w stanie przystać. Poinformuj o tym rekrutera już podczas pierwszych rozmów. Pracodawca zawsze ma określony budżet, jaki może zaoferować na konkretnym stanowisku. Taka komunikacja pozwoli uniknąć rozczarowania i straty czasu poświęconego na udział w rekrutacji nie tylko po Twojej, ale też po stronie pracodawcy.

Jakie są inne najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

Na zakończenie przygotowałam listę 12 pytań, które często pojawiają się na rozmowie rekrutacyjnej. Pozwolą Ci lepiej przygotować się do rozmowy.

Najczęściej zadawane pytania w czasie rozmowy o pracę
 1. Co wpłynęło na Twoją decyzję o złożeniu swojej aplikacji na to stanowisko?
 2. Co wiesz o naszej firmie?
 3. Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?
 4. Powiedz coś o sobie.
 5. Jaki jest Twój największy sukces zawodowy?
 6. Jakie zadania dostarczają Ci największą satysfakcję?
 7. Jaki masz pomysł na rozwój swojej osoby?
 8. Co wpływa na Twoją motywację w pracy?
 9. Od kiedy możesz zacząć pracę?
 10. Czy bierzesz aktywny udział w innych procesach rekrutacyjnych?
 11. Jakie masz cele zawodowe?
 12. Jakie masz oczekiwania wobec lidera i zespołu?

Oferty pracy w Grupie TENSE znajdziesz na naszej stronie.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!