Modele GPT testowałem praktycznie od początku 2022 r., zanim jeszcze ChatGPT ujrzał światło dzienne. Sam ChatGPT sprawił tylko tyle, że technologia stała się ogólnodostępna dla zwykłego Kowalskiego bez umiejętności programowania takich jak tworzenie zapytań API. Przez cały 2022 r. postęp widoczny był praktycznie z miesiąca na miesiąc, generatywny model językowy GPT był cały czas rozwijany i doszkalany, coraz lepiej radził sobie z językiem polskim, a nawet lepiej rozumiał kontekst zapytań czy posiadał coraz bardziej rozbudowane możliwości w zakresie „logicznego myślenia”.
Barda co prawda testowałem przez VPN już w chwili wyjścia na rynek wersji anglojęzycznej (marzec 2023 r.), jednak po pierwszej interakcji odpuściłem sobie dalsze testy. Bard jak każdy soft na początku nie działał dobrze i zdarzały się wpadki, a szkoda mojego czasu na pisanie, a Twojego na czytanie bezsensownych artykułów clickbaitowych, stworzonych dla rankingu i szeroko rozumianego fresh contentu w SEO.
Porównanie Barda do chatu w Bingu nie miałoby sensu, bo Bard tak samo jak właśnie ChatGPT nie posiada stałego dostępu do Internetu, jest tylko chatbotem napędzanym modelem językowym wyuczonym na przestarzałych danych. Bardowi wydaje się, że ma dostęp do Internetu, w rzeczywistości jednak ma dostęp tylko do okrojonego zbioru danych z ekosystemu Google, a i tak nie potrafi z niego w pełni korzystać.
Test czasu:
Test dostępu do Internetu. Celowo podaję adres URL, który nie zawiera informacji o zawartości, a tylko ciąg liczbowy.
Wymyśliłem kilka różnych zastosowań, od głupkowatych po profesjonalne, w których postaram się porównać działanie obu modeli językowych (pamiętajmy, że Bard i ChatGPT to tylko nakładki na modele PaLM i GPT) i na tej podstawie postaram się wyłonić zwycięzcę. Od tej chwili wyniki działania obu aplikacji będą prezentowane w formie zrzutów ekranowych, aby nie tworzyć treści widmo, ale też uniknąć zarzutu manipulacji.
Podczas testu korzystam z modelu GPT-4. Uważam, że skoro Bard ma dostęp do nowszej bazy danych, to OpenAI dla wyrównania szans niech korzysta ze swojej najlepszej technologii językowej.
W tym teście jest remis, żadna z aplikacji nie udzieliła poprawnej odpowiedzi. Ujawniliśmy, że w rzeczywistości nie istnieje jeszcze sztuczna inteligencja gotowa zastąpić człowieka. Nie musimy się też martwić o przejęcie władzy nad światem przez komputery, no chyba że AI specjalnie udaje głupszą niż jest naprawdę.
ChatGPT jest bliżej poprawnego rozwiązania figury geometrycznej. Bard był bliżej rozwiązania zagadki matematycznej polegającej na zostaniu milionerem, pomylił się tylko o 11 dni. Żaden z nich nie potrafi się bawić językiem polskim, chociaż odpowiedź Barda rozśmieszyła mnie do łez!
Z plusów… Bard zrozumiał „dżołka”.
Mamy remis – mimo że Bard oglądał więcej głupkowatych filmów, pominął co najmniej jeden bardzo ważny w fabule odcinek „Przyjaciół”. ChatGPT musi lepiej poznać polską kinematografię, a Bard ponownie obejrzeć „Killera”.
W pojedynku wiedzy ogólnej wygrywa ChatGPT. Choć walka nie była łatwa i prawie mieliśmy remis, to odpowiedzi Barda były różne, np. zdarzyło mu się pomylić miejscowości np. Tokio z Turynem przy kilkukrotnym zapytaniu o ten sam temat.
Obie aplikacje czasem odmawiały odpowiedzi, obie także nie poradziły sobie z pytaniem o gęstość zaludnienia, podając poprawnie tylko dwie pierwsze odpowiedzi (analiza informacji liczbowych). Na domiar złego Bard zgubił chyba część wypowiedzi w pytaniu o Busha.
Remis. Bard jest dobry „w asystenta”, gdy potrzebujesz szybkiej konsultacji na trasie. ChatGPT troszkę lepiej zna Gimpa, choć trochę halucynuje w kwestii skrótów klawiszowych i dostępnych w programie narzędzi. Ciekawe okazało się planowanie wakacji: tygodniowy plan Barda może nas przyprawić o zadyszkę, a ChatGPT zanudzić na śmierć. Subiektywnie jednak wybrałbym plan Barda, jest ciekawszy i mogę z niego wybrać to, co mi odpowiada. W przypadku zaniżonego kosztorysu naprawy auta Bard jest bardzo pewny siebie „Pamiętaj, że masz prawo (…) Nie zgadzaj się (…)” – podoba mi się taka komunikacja.
W mojej ocenie wygrywa Bard dla konsumenta, ChatGPT dla korporacji. Maile Barda są krótsze i bardziej konkretne, pisane prostym językiem, przez co według mnie będą łatwiejsze w odbiorze. ChatGPT jest nastawiony na „produkcję treści”, więc wiadomości są bardzo wyczerpujące, aczkolwiek zwykle napisane bardziej profesjonalnie. Chatowi zdarza się także pomylić formę, np. przywitanie w pracy napisał w trzeciej osobie zamiast w pierwszej.
ChatGPT zdeklasował Barda. Bard podczas generowania kilka razy tej samej treści zazwyczaj zwraca bardzo podobny wynik, a to już na starcie dyskwalifikuje go jako generator unikalnej treści. Widać też, że narzędzie jest nastawione na rozmowę z człowiekiem, a nie tworzenie contentu na strony internetowe.
W tym teście pomijam zrzuty ekranowe, ponieważ temat jest zbyt obszerny.
W tej kategorii wygrywa ChatGPT. Chociaż Bard korzysta z Google Trends, co jest bardzo przydatne w ocenie trudności wyrażeń kluczowych i trendów miesięcznych, to tylko ChatGPT daje praktyczne i działające rozwiązania.
Problemy Barda w teście SEO:
W pojedynku w kategorii programowanie wygrywa ChatGPT. Bard jest w tej konkurencji bezsilny, wszelkie próby nakierowania go na właściwy wynik kończą się fiaskiem. Tutaj widać słabości jego modelu językowego, który nie jest w stanie „myśleć” logicznie, a przez to nie może zrozumieć w pełni podanych poleceń, np. myli maskowanie z przekierowaniem. Bard nie radzi sobie z regułami .htaccess, pisaniem kodu PHP. Podane rozwiązania są szczątkowe, nie jest możliwe przeklejenie kodu, więc osoba początkująca niewiele z tego zrozumie. W pytaniach otwartych halucynuje – np. w teoretycznej bazie opon i pojazdów chciałby przechowywać numer VIN i lokalizację opony na każde koło, co uważam za grubą przesadę.
Bard radzi sobie jedynie z prostymi poleceniami, takimi jak tworzenie szczątkowego kodu PHP czy zapytań SQL, ale nawet to wykonuje nie do końca poprawnie: w moim przykładzie nie dopasował nickname = „Paweł”. ChatGPT natomiast jest zdolny do tworzenia zaawansowanych skryptów, a także udzielania sensownych podpowiedzi w zakresie tworzenia architektury aplikacji, choć też nie jest bezbłędny – ale to da się naprostować małymi uwagami.
Barda określiłbym asystentem konsumenta. Nie nadaje się moim zdaniem do zastosowań profesjonalnych, jest jednak świetnym zastępstwem dla wyszukiwarki i subiektywnie czuję, że na tym polu odniesie ogromny sukces. Choć uważam, że tempo rozwoju raczej nie osiągnie takiej dynamiki jak w przypadku ChatGPT, który po zaledwie dwóch miesiącach liczył już 100 milionów użytkowników. Gamechangerem dla Barda będzie zastąpienie nim asystenta Google i pełna obsługa API Androida, dzięki której ustawi minutnik, kalendarz, ale także przedstawi skrót wydarzeń, a nawet napisze maila.
ChatGPT, a właściwie model językowy, z którego korzysta, bardzo mocno się rozwinął, od kiedy ta aplikacja ujrzała światło dzienne. Chat podkreśla na każdym kroku informację o wykorzystaniu bazy do 2021 r. W przeciwieństwie do Barda, który halucynuje na potęgę – ale dokładnie to samo robił GPT jeszcze 4-5 miesięcy temu.
Rozwiązanie od OpenAI lepiej odpowiada potrzebom specjalistów contentu, a także pracownikom IT, znacznie lepiej radzi sobie z tworzeniem działającego kodu, a nawet wytworzeniem sensownie brzmiących artykułów na dowolny temat. Znajdzie też swoje miejsce w korporacjach. To narzędzie bardziej profesjonalne od Barda, który został stworzony dla mas.
Pojedynek wygrywa ChatGPT, ale z małą gwiazdką, ponieważ oba narzędzia mają duże braki w zbiorach danych.
Rozwiązanie OpenAI jest na rynku dłużej i posiada bardziej rozwinięty model językowy, dzięki czemu jest w stanie pracować w roli copywritera, a także lepiej radzi sobie jako szeroko pojęta sztuczna inteligencja w trudniejszych zadaniach wymagających analizy logicznej. Niemniej jednak uważam, że Google odniesie ogromny sukces rynkowy za sprawą funkcjonalności dopasowanej do innej grupy docelowej (zwykłego konsumenta, a nie profesjonalisty).
Bard przede wszystkim sprawdzi się dla zwykłego konsumenta jako aplikacja natywnie obsługująca urządzenia z androidem czy inteligentne głośniki. Jeśli postęp będzie tak dynamiczny jak obecnie, to myślę, że Siri od Apple i Alexa od Amazona mogą czuć się zagrożone. Myślę, że to część biznesplanu ratunkowego po wdrożeniu AI w Bingu, aby zatrzymać odpływ użytkowników, i uważam, że idzie to w dobrym kierunku.
Wyobraź sobie, że w końcu porozmawiasz po polsku z prawdziwym wirtualnym asystentem, który wyśle za Ciebie maila, zaproponuje smaczny obiad na trasie, a gdy wrócisz z partnerem/partnerką po miejskich wojażach, stworzy romantyczną atmosferę w sypialni, uruchamiając w głośnikach Marvina Gaye i ściemniając światło… TAK, WIEM! To Blog o SEO… zapędziłem się 😊
Z drugiej strony, gdyby to Google finansowało OpenAI, w branży sztucznej inteligencji byłby to gracz absolutnie nie do pokonania.
Całkiem sensowna konkluzja. Bard to dobry asystent, ale to OpenAI stworzyło chatbota idealnego do zastosowań specjalistycznych.
Podobnie jak autor trzymam kciuki za rozwój Barda! Google w niesamowicie krótkim czasie zrobił naprawdę dobrą pokazówkę, nawet licząc na małe wtopy podczas konferencji :D
korzystasz tylko z czatu czy przez api open ai też? czy są jakieś róznice? ciekawi mnie, czy warto zrobić swoją aplikację i wpiąć się bezpośrednio czy lepiej bawić się przez czat?
To zależy od zadania, jakie mam do wykonania. Np. jeśli potrzebuję generować treści, korzystam tylko z API. Ono daje mi lepszą kontrolę nad parametrami i co ważne nie osiągnąłem jeszcze nigdy limitu wykorzystania nawet dla GPT-4, niestety API jest surowe i wymaga przeprowadzenia testów, jak i dopracowania promptów tak aby trafić w wynik „za jednym strzałem”. Wyniki zwracane przez API odrobinę różnią się od tego co podaje Chat, ale działa to raczej na plus, szczególnie przydaje się możliwość ustawienia temperatury, jak i opcja roli systemowej. Nie wspominając o modelach wysokotokenowych, które nie tylko minimalizują urywanie odpowiedzi, ale też dają wieksze możliwości analizy tekstu wejściowego.
ChatGPT natomiast sprawdza się wtedy gdy robię zadanie specyficzne, które nie jest wykonywane powtarzalnie albo to zadanie wymaga dłuższej konwersacji z zachowaniem historii np. gdy potrzebuję wsparcia programistycznego – w takim przypadku API nie ma najmniejszego sensu.