We wtorek 21 listopada w na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się targi Career Expo, które odwiedziłem jako przedstawiciel naszego działu HR, chcąc dowiedzieć się „co w trawie piszczy”. Postanowiłem obejrzeć wszystkie stoiska!
Tuż przed wejściem na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich uwagę gości przyciągał rekrutacyjny autobus Amazona, który dla tej firmy już kolejny rok stanowi silne wsparcie – zwłaszcza w okresie przedświątecznym, kiedy zapotrzebowanie na „pomocników św. Mikołaja” jest szczególnie duże. Co ciekawe – autobus nie jest jedynie miejscem, w którym można zaaplikować do pracy w Amazonie, lecz także pełni funkcję obiektu, na którym przedstawiona jest oferta pracodawcy.
Oprócz standardowych stoisk pracodawców, na Targach skorzystać można było z przygotowanych przez organizatorów stref: ofert pracy, konsultingu CV, coachingu, szkoleniowej, a także odpoczynku.
Najbardziej innowacyjnym rozwiązaniem była jednak Strefa Szybkich Rekrutacji. Idea tej inicjatywy polegała na tym, że jeszcze przed wydarzeniem kandydaci mieli okazję zaaplikować do firm biorących udział w Szybkiej Rekrutacji i zaproponować godzinę spotkania, a po akceptacji pracodawcy (już podczas Career Expo) wziąć udział w rozmowie rekrutacyjnej. Dużym atutem była także wysoka frekwencja wśród gości odwiedzających stoiska. Dominowały wśród nich osoby młode, których motywacją do udziału w Career Expo była przede wszystkim chęć poznania nowych trendów w rekrutacji oraz oferty wystawców.
Zaskakująco mała była jednak liczba wystawców, bowiem swoje stoiska zaprezentowało jedynie 26 firm. Ponadto bardzo ciekawa idea szybkich rekrutacji nie spotkała się z dużym zainteresowaniem – zarówno kandydatów, jak i pracodawców.
Odwiedzając targi, postanowiłem również skorzystać z ich oferty edukacyjnej, z uwagą wysłuchując debaty eksperckiej pt. „Czy warto być fioletową wiewiórką, czyli kogo szukają rekruterzy?”. Poruszone zostały na niej podstawowe dylematy związane ze współczesnymi procesami rekrutacyjnymi – zarówno z perspektywy pracodawcy, jak i kandydata. Tytułowa „fioletowa wiewiórka” oznaczała w debacie ideał kandydata, którego CV spełnia wszelkie wymagania danej rekrutacji. Poruszone zostały m.in. kwestie związane z przygotowaniem CV, przebiegiem rozmowy rekrutacyjnej oraz postrzeganiem różnych typów kandydatów przez pracodawców.
Udział w Career Expo polecam jednak nie tylko poszukującym nowego zatrudnienia, lecz także każdemu, kto chciałby być na bieżąco z najnowszymi trendami na rynku pracy. Szczególnie ważne jest ich śledzenie w realiach dynamicznie zmieniającego się rynku pracownika.