Menu
Wróć do listy wpisów
HR
Strona główna > Blog > 9 wskazówek, jak najlepiej wypaść na rozmowie w Grupie TENSE

9 wskazówek, jak najlepiej wypaść na rozmowie w Grupie TENSE

9 wskazówek, jak najlepiej wypaść na rozmowie w Grupie TENSE

Internet jest wręcz przepełniony artykułami i poradami na temat tego, jak zachować się na rozmowie rekrutacyjnej i wywrzeć pozytywne wrażenie na osobie prowadzącej spotkanie. Część z nich jest przedstawiana trochę na wyrost, dlatego chcielibyśmy przybliżyć Wam kilka wskazówek, jak najlepiej zaprezentować się na rozmowie w naszej firmie :)

Przed spotkaniem

1. Aplikacja

Niewiele osób wie, że już na tym etapie można wywrzeć wstępne wrażenie na rekruterze. Kontakt jeszcze przed rozmową rekrutacyjną jest ważnym czynnikiem wpływającym – świadomie lub nie – na jego nastawienie do danego kandydata.

Aplikacja wysłana bezpośrednio na maila jest na pewno bardziej personalna niż aplikowanie poprzez podany w ogłoszeniu link, jednak nie należy zapominać, po co został on tam umieszczony. Zwykle linki do aplikacji w ogłoszeniach połączone są z firmowym systemem rekrutacyjnym, który znacznie ułatwia rekruterowi codzienną pracę, automatycznie wgrywając CV oraz inne dokumenty rekrutacyjne do programu i kwalifikując je pod odpowiednie stanowisko.

Tak więc nie zawsze przesłanie swojej aplikacji na maila jest trafionym rozwiązaniem. Trzeba pamiętać o tym, że nasz mail może czasem nieumyślnie zaginąć wśród miliona innych maili czy też trafić do spamu. Dodatkowo, w przypadku aplikowania przez podany w ogłoszeniu link, mamy zwykle wskazane obowiązkowe pola do wgrania wymaganych na dane stanowisko dokumentów (np. CV, list motywacyjny, tekst copywriterski, portfolio itd.), natomiast przy przesyłaniu ich na maila możemy coś pominąć. Pamiętajmy, że aplikacja, np. na copywritera bez naszego przykładowego tekstu czy też rekrutacja na webdevelopera bez portfolio, jest mniej wartościowa, ponieważ nie tylko nie przedstawia wszystkich informacji na nasz temat, ale też daje rekruterowi do zrozumienia, że nie zapoznaliśmy się dokładnie z ogłoszeniem.

2. Umówienie spotkania

Przed rozmową rekrutacyjną rekruter zawsze kontaktuje się z nami telefonicznie, aby umówić konkretny termin. Warto wtedy wyrazić swoje zadowolenie z zaproponowanego spotkania oraz sprawnie ustalić jego termin, pamiętając, by zaproponować własny, jeśli wiemy, że przybycie w sugerowanym przez firmę sprawi nam problem.

kaboompics.com_Closeup portrait of young lady talking on mobile phone (1)

Uprzejmie wytłumaczmy, że np. możemy się spotkać po godzinie 16, ponieważ pracujemy. Zwykle rekruter ma świadomość takich obowiązków, ponieważ zapoznał się z naszym CV i na pewno wyrozumiale ustali z nami dogodny dla nas termin.

Jeśli coś nam wypadnie i nie damy rady przybyć na umówioną rozmowę, nie bójmy się zadzwonić – zawsze lepiej przeprosić i ustalić nowy termin, niż po prostu się nie pojawić.

3. Przybycie na rozmowę

Porad odnośnie stawiania się na rozmowę rekrutacyjną jest zapewne tyle, ilu rekruterów. Oczywiście punktualne przybycie na umówione spotkanie jest mile widziane, ale lekkie spóźnienie nie zrazi do nas rekrutera – to też człowiek i doskonale rozumie, jak to jest stać w korku. Jeśli natomiast wiemy, że sporo się spóźnimy, to dobrym rozwiązaniem byłoby uprzedzenie telefoniczne i upewnienie się, że nie sprawi to problemu. Pamiętajmy, że rekruter może mieć umówione również inne spotkania i nie zawsze ma możliwość dostosowania się do nas. Jest to również powód, dla którego nie powinniśmy przychodzić na umówione spotkanie dużo wcześniej.

fashion-men-vintage-colorful

Odnośnie dress code’u rozmowy rekrutacyjnej, jeśli to możliwe, najlepiej jest dopasować go do stanowiska, na które aplikujemy. Jeśli staramy się o pracę, która nie będzie od nas wymagała na co dzień noszenia garnituru, to nie ma sensu zakładać go na rozmowę. Schludność i nieprzesadna elegancja to zdecydowanie najlepsza opcja.

Rozmowa

4. Przygotowanie do rozmowy

Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej zawsze zależy od stanowiska, na jakie aplikujemy, a także naszego doświadczenia. Jeśli natomiast chodzi o znajomość firmy, nie należy wkuwać na pamięć wszystkiego, co znajduje się na jej stronie internetowej, ale warto zapoznać się z tym, czym się zajmuje i co oferuje swoim Klientom.

5. Opanowanie stresu

Dla niektórych osób rozmowy rekrutacyjne są stresującym przeżyciem. Jest to zupełnie zrozumiałe, dlatego dawanie rad typu: „Nie stresuj się. Nie masz się czego bać.”, na nic się nie zda. Na pewno jednak lepiej wypadniemy na rozmowie, jeśli towarzyszący nam stres nie sparaliżuje nas całkowicie. Nie bójmy się poprosić o szklankę wody, powtórzenie pytania, czy wytłumaczenie, o co konkretnie rekruter pyta. Zawsze lepiej dopytać, niż odpowiedzieć coś zupełnie niezwiązanego z tematem. Pamiętajmy tylko, żeby nie robić tego w roszczeniowy czy wręcz bezczelny sposób, bo wówczas faktycznie możemy zniechęcić do siebie osobę, która prowadzi spotkanie.

6. Odpowiadanie na pytania

Ważnym aspektem rozmowy rekrutacyjnej jest odpowiadanie na pytania rekrutera. Jeżeli pyta nas konkretnie o doświadczenie w danej firmie, to nie pyta jedynie o to, co napisaliśmy w CV. Warto więc wspomnieć, czym jeszcze zajmowaliśmy się na danym stanowisku, nawet jeżeli nie należało to do naszych codziennych obowiązków, które umieściliśmy w naszych dokumentach.
Odpowiadajmy szczerze, ale nie umniejszajmy na siłę swojej roli w danej firmie. Pamiętajmy, że wielu rzeczy można się nauczyć, a jeśli mieliśmy już wcześniej z nimi styczność, to jest duża szansa, że dosyć szybko opanujemy je do perfekcji.

7. Interakcja

Starajmy się nie być sztywni i spięci. Większość firm (przynajmniej małych i średnich) chce mieć w swoich zespołach osoby, które zgrają się z resztą pracowników. Na tyle, na ile to możliwe, pokażmy na rozmowie, że jesteśmy sympatycznymi i kontaktowymi osobami.

8. Zadawanie pytań

Nie bójmy się zadawać rekruterowi pytania. Oczywiście dajmy najpierw szansę, aby sam przedstawił nam informacje – nie pytajmy go o wszystko na samym początku rozmowy. Jeśli jednak zachęca do zadawania pytań odnośnie pracy, jest to zdecydowanie najlepszy moment, by to uczynić. Brak pytań z naszej strony może czasem wywołać wrażenie, że nie jesteśmy szczególnie zainteresowani pracą w tej firmie.

Po rozmowie

9. Feedback

Zwykle po rozmowie rekrutacyjnej pozostaje nam już tylko oczekiwać na kontakt rekrutera w terminie, który z nim ustalimy na rozmowie. Ze strony osoby ubiegającej się o pracę, miłym gestem jest wysłanie maila z podziękowaniem za rozmowę.
Należy pamiętać, że przedstawione porady nie są utartym schematem. Wszystko zależy od firmy, do której aplikujemy i od osoby, która przeprowadza z nami rozmowę, ale powyższe wskazówki mogą przydać się osobom chcącym pracować w Grupie TENSE.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prowadzonych aktualnie przez nas rekrutacji, zapraszam do odwiedzenia strony Kariera. Być może czeka tam na Ciebie wymarzona praca? ;)