Pierwszą rzeczą, jaką zdecydowanie warto zrobić, aby poprawić wydajność strony, to po prostu zmniejszenie rozdzielczości zdjęć. Oczywiście mowa tutaj o grafikach, które stanowią szablon serwisu lub elementy funkcjonalności, a nie zdjęciach w galerii. W tym drugim przypadku ważne, aby użytkownikowi przedstawić dobrej jakości fotografie, nawet kosztem wolniejszego ładowania się strony. Chociaż na to także są sposoby.
Zasadniczym błędem, który często jest popełniany, to publikowanie zdjęć w oryginalnych rozdzielczościach. Każde zdjęcie, które ma większą rozdzielczość niż 1920x1080px i tak będzie wyświetlane jako mniejsze.
Poza tym zdjęcia potrafią ważyć od kilku kilobajtów do setek megabajów w zależności m.in. od ich rozdzielczości. Publikując zdjęcia, powinieneś dążyć do tego, aby grafika nie musiała być skalowana przez przeglądarkę. Jeżeli przygotowujesz baner reklamowy, który będzie wyświetlany w miejscu o szerokości 300px, nie przekraczaj znacząco tej rozdzielczości.
Czasami zdarza się, że system CMS używa jednego zdjęcia do wyświetlania go w różnych miejscach.
Na przykład główne zdjęcie na blogu pokazuje się także jako miniaturka wpisu, która jest zeskalowana stylami CSS do szerokości 200px. W takich sytuacjach powinieneś pokusić się o wykonanie osobnych zdjęć do miniatur i osobnych do artykułów.
Do zmiany rozdzielczości zdjęć możesz używać dowolnego programu graficznego, narzędzia online czy programu. Dla popularnych systemów CMS pobierzesz specjalne wtyczki, które zmniejszają je już docelowo na serwerze, tworząc ich kopię lub zastępując oryginalne pliki.