Wróć do listy

Procesory obrazkowe z wykorzystaniem CDN

Jeśli na stronie są tysiące zdjęć, kompresja każdego z nich może okazać się niemożliwa. W takim przypadku warto wspomóc się zewnętrznymi mechanizmami przy użyciu CDN.

Oprócz wspomnianej wcześniej usługi CloudFlare, która również posiada mechanizmy optymalizacji fotografii, możesz pokusić się o dedykowane rozwiązania stricte do grafik. Popularne w sieci procesory obrazkowe, które można zastosować w niemalże każdym serwisie to:

 • Imgix,
 • ImageKit,
 • Optimole,
 • Cloudinary.

Tego typu rozwiązania mogą zapewnić Ci dostarczanie „w locie” zdjęć, które będą:

 • automatycznie cropowane, czyli optymalnie przycinane i zmniejszane,
 • automatycznie zmniejszane do zdefiniowanej rozdzielczości,
 • skompresowane (stosunek kompresji do jakości zachowany na dobrym poziomie),
 • dostarczane błyskawicznie przy pomocy najbliższego punktu sieci CDN,
 • miały jakość dostosowaną do rozdzielczości ekranu użytkownika,
 • mogły być przeformatowane do nowego standardu rekomendowanego przez Google WebP (i automatycznie wyświetlone, gdy przeglądarka użytkownika obsługuje ten format),
 • mieć dodane znaki wodne, jeżeli chcesz zapewnić unikalność zdjęć.

Wiele z tych rozwiązań jest darmowych. Posiadają także dedykowane wtyczki do popularnych systemów CMS, co sprawia, że ich konfiguracja i podłączenie pod stronę jest prostec i bardzo szybkie.

Skorzystanie z powyższych rozwiązań wiąże się z tym, że Twoje zdjęcia nadal będą hostowane na serwerze, ale musisz zmienić w kodzie źródłowym ich docelową domenę, z jakiej są hostowane na podaną przez danego usługodawcę. Pobiera on w locie wszystkie Twoje zdjęcia z serwera, manipuluje nimi zgodnie z Twoimi preferencjami i zwraca je w optymalnej postaci za pomocą sieci CDN. Dzięki temu zdjęcia mogą być zoptymalizowane na bardzo wysokim poziomie i szybko dostarczane przy minimalnym nakładzie pracy.

Wadą tego rozwiązania jest niestety wykorzystanie źródła zewnętrznego, które dorzuca Ci ponowne etapy połączenia, co może pogarszać inne metryki. Użycie procesorów graficznych przede wszystkim zalecane jest dla ogromnych serwisów, których ręczna optymalizacja grafik byłaby niemożliwa.

Jeżeli wciąż masz wątpliwości, z jakiego rozwiązania skorzystać, najlepiej je przetestować. Często wiele z nich jest darmowych, a podłączenie danego procesora pod serwis jest łatwe. Jeśli nie spełni ono Twoich oczekiwań, wrócisz do poprzedniego rozwiązania.

Często stosowanym kompromisem jest użycie procesorów graficznych tylko do zdjęć contentowych, których nie możesz szybko poprawić jak np. zdjęcia produktów czy zdjęcia wstawiane w edytorach tekstowych i inne automatycznie generowane. Wszystkie site-widowo wyświetlane zdjęcia, które są częścią szablonu jak np. banery, loga, buttony, tła powinny być ładowane z pominięciem tej usługi, czyli tradycyjnie ze wskazaniem hostowania z Twojego serwera.

Tutaj warto zadbać zwłaszcza o zdjęcia wyświetlane w obszarze ATF, aby te najważniejsze globalne grafiki wyświetlały się jak najszybciej z Twojego serwera.