Menu
Wróć do listy wpisów
Strategie SEO
Strona główna > Blog > Przygotowanie oferty na pozycjonowanie. Dlaczego robię to ja, a nie automat?

Przygotowanie oferty na pozycjonowanie. Dlaczego robię to ja, a nie automat?

Przygotowanie oferty na pozycjonowanie. Dlaczego robię to ja, a nie automat?

Kilka lat temu proces pozycjonowania wyglądał zupełnie inaczej niż obecnie. Możliwe było promowanie serwisu po kilku ogólnych wyrażeniach kluczowych i takie rozwiązanie wybierała większość właścicieli stron internetowych. Obecnie Google oczekuje już od nas znacznie więcej, zatem dobór odpowiedniej strategii to niezwykle ważny element w kwestii pozycjonowania Twojego serwisu, a jednym z najistotniejszych aspektów jest tutaj dobór odpowiednich wyrażeń kluczowych.

Jakie frazy są tymi odpowiednimi?

Właściwie słowa kluczowe to takie, które pomogą w osiągnięciu celu, którym może być m.in. zwiększenie liczby odwiedzin pochodzących z wyników organicznych oraz, co w większości przypadków najważniejsze, sprzedaż.

Co zatem jest ważne w doborze słów kluczowych?

1. Dostosowanie do asortymentu

Zasadniczą kwestią jest wyłonienie wyrażeń, które pokrywają się z asortymentem dostępnym w Twojej ofercie. Chodzi o obecność w TOP10 na słowa nazywające produkty czy usługi, które faktycznie możesz zaoferować swojemu potencjalnemu Klientowi. To cały urok pozycjonowania – pokazujemy się w czołówce osobie, która dokładnie nazywa to, czego szuka, a my po prostu wyciągamy do niej rękę z naszą ofertą.

2. Weryfikacja działań konkurencji

Kolejna kwestia to weryfikacja działań Twojej bezpośredniej konkurencji. Ważne jest przenalizowanie na ile i na jakie wyrażenia kluczowe pozycjonują się inne firmy z Twojej branży. Ponadto warto zapoznać się z ich serwisami, aby upewnić się, że poziom rozbudowania Twojego serwisu, ilość produktów w ofercie czy nasycenie treściami jest na podobnym poziomie jak u konkurencji.

3. Wyszukiwalność

Następnym z ważnych elementów jest weryfikacja wyszukiwalności wyrażeń. Wyszukiwalność to średnia miesięczna liczba zapytań, czyli prościej mówiąc, informacja o tym ile razy w miesiącu średnio dana fraza jest wpisywana do wyszukiwarki Google. Jednak to nie takie proste – wcale nie jest powiedziane, że im częściej szukana jest dana fraza, tym lepiej. Zwykle ogólne wyrażenia kluczowe uzupełnia się o tzw. frazy długiego ogona. Dlaczego? Ponieważ wraz z rozwojem świadomości użytkowników zrodziła się tendencja do wpisywania w wyszukiwarce bardziej precyzyjnych zapytań. Zatem zamiast „kurtka” Klienci poszukują konkretniej, dookreślając produkt, na którym im zależy, czyli np. „zimowa kurtka damska”.

4. Profil wyników

Niezbędne jest również zweryfikowanie profilu wyników, czyli zapoznanie się ze stronami widocznymi w TOP10 na wyrażenia kluczowe, na których Ci zależy. Nawet jeżeli trzy powyższe punkty są spełnione (frazy są dostosowane do asortymentu, Twoja strona jest na podobnym poziomie do stron konkurencji a słowa kluczowe mają odpowiednią wyszukiwalność i są uzupełnione o tzw. wyrażenia długiego ogona) może pojawić się inny kłopot. Za przykład weźmy branżę noclegową. Wpisz do wyszukiwarki chociażby „noclegi Zakopane” i wyobraź sobie, że jesteś właścicielem pensjonatu w tym właśnie mieście. Czy widzisz w TOP10 miejsce dla siebie? Niestety nie, ponieważ w czołówce widnieją same agregatory ofert. Zdarzają się branże, które mają założony konkretny profil wyników, pośród których nie ma miejsca dla Twojej firmy. Niezbędna jest więc również weryfikacja, czy na słowa kluczowe, na których Ci zależy, w TOP10 widoczne są strony zbliżone do Twojej.

Weryfikacja kondycji domeny

Na etapie opracowywania odpowiedniej strategii niezbędna jest także weryfikacja kondycji domeny, zwłaszcza jeśli współpracowałeś wcześniej z inną firmą zajmującą się SEO. Żadne działania mające na celu wypozycjonowanie serwisu nie pozostają bez echa, zatem zapoznanie się z historią wcześniejszych działań może odgrywać kluczową rolę przy współpracy z nową agencją. Zatem bądź otwarty w tej kwestii i postaraj się przekazać specjaliście jak najwięcej informacji dotyczących wcześniejszych działań związanych z pozycjonowaniem.

Skąd cena za frazę?

Fraza frazie nierówna. Wydawałoby się, że na cenę wyrażenia kluczowego wpływ ma tylko jego konkurencyjność, czyli to, w jakim stopniu słowo jest trudne do wypozycjonowania. Jednak nic bardziej mylnego. Na ostateczną stawkę składa się szereg czynników, z których głównym jest wyszukiwalność lub/i konkurencyjność. Im częściej szukane wyrażenie, tym wyższa stawka za jego wypozycjonowanie. Wynika to z faktu, że duża ilość przedsiębiorców chce się znaleźć na tę frazę w TOP10. Co za tym idzie, walka o czołowe pozycje na to słowo jest trudniejsza, przez co trzeba poczynić większe nakłady finansowe np. na copywriting celem zwiększenia objętości treści i atrakcyjności serwisu.

Podsumowanie

Jeżeli na etapie doboru wyrażeń kluczowych popełni się błąd, działania związane z pozycjonowaniem nie dadzą spodziewanych rezultatów. Zatem zadaniem doradcy jest szczegółowe przeanalizowanie Twojego serwisu i dostosowanie słów kluczowych indywidualnych dla Twojego biznesu.
Podsumowując, ewentualny sukces całego projektu bądź jego brak często rozstrzyga się już na etapie ofertowania. Dlatego też tak ważne jest, aby propozycja przygotowana była przez Doradcę o odpowiedniej wiedzy merytorycznej.