Wróć do listy wpisów
Content Marketing Prowadzenie firmy Różne Strony www
Agencja SEO i SEM > Blog > Przedstaw się ładnie, czyli co powinno znaleźć się w zakładce „O nas”

Przedstaw się ładnie, czyli co powinno znaleźć się w zakładce „O nas”

Przedstaw się ładnie, czyli co powinno znaleźć się w zakładce „O nas”

Zakładka „O nas”, „O mnie”, „O firmie” – niezależnie od tego, jak ją zechcesz nazwać – spełnia rozmaite funkcje. Jej najbardziej oczywistym zadaniem jest informowanie użytkowników o tym, czym się zajmujesz, na czym polega działalność Twojej firmy, kim są ludzie w niej pracujący i jaki jest zakres oferowanych usług. Jeśli prowadzisz blog, to w tej zakładce przedstawiasz siebie i swoje cele. Jeśli to strona firmowa, opowiadasz o Twojej firmie.

Podstrona „O nas” często zastępuje dziś kontakt ze sprzedawcą. Przed epoką internetu klient rozmawiał z pracownikiem sklepu czy właścicielem firmy twarzą w twarz, zanim zdecydował się na zakup produktu czy usługi. Zakładka ta jest zatem narzędziem do tego, aby wzbudzić zaufanie użytkownika i budować wizerunek firmy. Jak ją przygotować, by zainteresowała odbiorców i pomogła w nawiązaniu relacji z potencjalnym klientem? Najważniejsze wskazówki znajdziesz poniżej.

Zainteresuj użytkownika, czyli kreatywny opis firmy

Na pewno znasz powiedzenie, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Wielu klientów poznaje markę, szukając informacji o niej właśnie w zakładce „O nas”. Nie lekceważ jej zatem, ponieważ generuje ona spory ruch na Twojej stronie.

Sztywne opisy typu „Mamy wieloletnie doświadczenie czy slogany „Jesteśmy liderem” prosto z szablonu treści, który użytkownicy mogą znaleźć na wielu innych stronach, nie pomogą Ci w przykuciu uwagi konsumenta. Ta zakładka to miejsce, w którym możesz pokazać, kim jesteś i co Cię wyróżnia. Spójrz krytycznym okiem na opis, który masz obecnie na stronie, i zastanów się, czy naprawdę mówi coś o Twojej marce. Czy gdyby go skopiować i przenieść na stronę internetową innej firmy, pasowałby i do niej?

Sformułowania „wysoka jakość” czy „kompleksowe usługi” w zasadzie nic nie mówią na temat Twojej marki i oferty. Pamiętaj, że wypełnianie strony bezwartościowymi treściami nie ma sensu. Zastanów się, czym różnisz się od konkurencji, na jakie potrzeby klienta odpowiada Twoja oferta, dla jakiego odbiorcy piszesz swój blog. Profesjonalny wizerunek, jaki wykreujesz na podstronie „O nas”, przekona odbiorców do tego, że warto postawić na współpracę właśnie z Tobą lub Twoją firmą. Oto dwa przykłady.

strona o nas_przykład

Źródło: https://www.busemprzezswiat.pl/o-nas/

Autorzy bloga podróżniczego „Busem przez świat” na podstronie „O nas” piszą o sobie, swoim podejściu do podróżowania, początkach pasji i pierwszych podróżach. Nawiązują tym samym relację z czytelnikiem i zachęcają go do podjęcia działań.

zakładka o nas_przykład

Źródło: https://fyrtel.market/onas/

Fyrtel natomiast podkreśla w opisie to, czym kieruje się w swojej działalności. Prosta treść wskazuje na wartości, które są dla firmy najważniejsze.

Odwołuj się do emocji, potrzeb i obaw potencjalnego klienta

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważna jest perspektywa klienta. W zakładce „O nas” pokaż, że znasz i rozumiesz jego potrzeby. Wbrew nazwie to podstrona, na której wiele miejsca powinieneś poświęcić właśnie jemu. Nawiąż relację, prowadź dialog, nawiązując do tego, co dotyczy odbiorcy. Przekonaj klienta, że to u Ciebie znajdzie to, czego mu potrzeba – solidnego partnera, ekspercką wiedzę, rozrywkę czy produkt, którego szuka. W tej zakładce możesz opisać misję i wizję swojej marki, by użytkownik mógł sprawdzić, czy jest Wam razem po drodze, czy bliskie są Wam te same wartości.

Aby przygotować skuteczną treść, musisz dobrze znać swojego klienta. I tu z pomocą przychodzą persony marketingowe. Jeśli masz je opracowane, sięgnij do wniosków i odpowiedz sobie na pytania:

 • kim są Twoi klienci?
 • czego poszukują na Twojej stronie?
 • jakie są ich potrzeby, bolączki i pragnienia?
 • w jaki sposób możesz im pomóc?

Określ grupę docelową

Aby przygotować skuteczną treść, musisz dobrze poznać swojego klienta. I tu z pomocą przychodzą persony marketingowe. Jeśli masz je opracowane, sięgnij do wniosków i odpowiedz sobie na pytania:

 • kim są Twoi klienci?
 • czego poszukują na Twojej stronie?
 • jakie są ich potrzeby, bolączki i pragnienia?
 • w jaki sposób możesz im pomóc?

Jeśli jak dotąd nie przygotowałeś person, sprawdź, jak to zrobić w artykule: https://www.grupatense.pl/blog/persona-czyli-jak-wejsc-w-buty-swojego-klienta/

Mając świadomość, jaka jest Twoja grupa docelowa, skonstruujesz konkretny komunikat, w którym upewnisz klienta, że Twoja marka to właściwy wybór. Przymiotnik „konkretny” jest tu kluczowy. Buduj swój wizerunek eksperta – pokaż, że Twoja marka zna się na rzeczy i dobrze rozumie potrzeby swoich klientów, a następnie zmobilizuj do podjęcia działania. Jeśli prowadzisz blog, może to być zachęta do zapisania się na newsletter lub pobrania e-booka, który napisałeś, a jeśli jesteś właścicielem e-sklepu – na przykład założenie konta klienta, wypełnienie formularza kontaktowego lub zakup produktu.

Dolina Czeremchy to producent kosmetyków naturalnych. Zobacz, w jaki sposób, opowiedziana historia o inspiracjach i początkach marki, odpowiada na potrzebę klienta, który szuka ekologicznych kosmetyków o prostym składzie.

zakładka o firmie_przykład

Źródło: https://www.dolinaczeremchy.pl/historia

Wzbudzaj zaufanie

Podstrona „O nas” pomoże Ci zbudować z klientem relację opartą na zaufaniu. Opowiedz swoją historię założycielską, opisz ciekawy case z życia firmy albo przytocz anegdotę, która pokaże Cię jako człowieka z krwi i kości. Historie budzą emocje, bez których nie będzie zaufania. Każdy nowy klient to osoba, której zaufanie zdobyłeś, a każdy powracający to osoba, której zaufanie jest podtrzymywane.

Nie musisz rozpisywać się na temat Twojej oferty – przecież o tym jest cała reszta Twojej strony. Pokaż osoby, które tworzą markę, opisz kulturę organizacyjną albo akcje czy projekty, w które się włącza firma. Przedstaw swoich pracowników niekoniecznie w służbowych uniformach. To mogą być zdjęcia z wyjazdów czy szkoleń. Potencjalnemu klientowi łatwiej podejmować decyzje, jeśli wie, że po drugiej stronie też są ludzie. Oryginalna treść, ciekawy pomysł czy wyjątkowa, zapadająca w pamięć sesja pracowników sprawią, że klient szybciej przekona się do Twojej marki.

Zachowaj jednak zdrowy balans między historiami o pracownikach a konkretami, które są istotne dla odbiorcy. Pamiętaj, że potencjalny klient nie dokona konwersji tylko na podstawie informacji, co po godzinach robią Twoi pracownicy czy gdzie byliście na wyjeździe integracyjnym. Jeśli chcesz wzbudzić zaufanie klienta, musisz być zawsze blisko tego, co jest ważne dla niego. Twoim zadaniem jest pokazanie, jak zmieniasz świat, co sprawiło, że marka jest w takim a nie innym miejscu, ile pracy kosztowało Cię dotarcie do tego momentu, w którym się poznajecie. Podkreślaj przełomowe wydarzenia, ale cały czas miej z tyłu głowy wizję korzyści, jaką może z danej opowieści mieć klient.

Atrakcyjna forma – oś czasu, animacja czy film – przykują uwagę klientów. Poniżej znajdziesz przykład zakładki ze strony firmy Mixit. Zachęcam do przyjrzenia się całej historii firmy – dystans do siebie i autentyczność to przepis na nawiązanie relacji z klientem.

przykład_zakładka o nas

Źródło: https://www.mixit.pl/o-nas

Operuj konkretem

Czy klientowi przyda się informacja, że jesteś numerem 1 w swojej branży, jeśli nie przedstawisz na to dowodu? Unikaj ogólnych stwierdzeń tego typu. Zamiast wspominać o wieloletnim doświadczeniu, podaj, ile lat już działasz na rynku, ile projektów zrealizowałeś, pochwal się sukcesami czy innowacyjnymi rozwiązaniami. Dzięki konkretnym informacjom potencjalny klient sam wyrobi sobie opinię na temat Twojej marki.

Jeśli działasz w branży usługowej, możesz też pokazać swoje portfolio, a w nim przykłady zrealizowanych projektów. Oddaj głos innym, wykorzystując mechanizm dowodu społecznego. W ten sposób potwierdzisz, że jesteś tym, za kogo się podajesz, a Twoja oferta jest wiarygodna. W tym celu wykorzystaj:

 • informacje o znaczących sukcesach, nagrodach i wyróżnieniach,
 • fragmenty referencji i opinii,
 • logotypy firm, z którymi współpracujesz,
 • print screeny wzmianek prasowych na temat Twojej marki i wywiadów,
 • linki do podstrony z case studies i referencjami,
 • zdjęcia i logotypy potwierdzające, że Twoja marka współpracuje z organizacjami charytatywnymi czy społecznymi.

Takie konkretne informacje, których wiarygodność można łatwo sprawdzić, budują Twoją pozycję jako zaufanego partnera.

content marketing

Strona o firmie – gdzie szukać inspiracji?

Jakie tematy możesz podejmować? Oto kilka pomysłów:

 • opowiedz o problemie, zjawisku, potrzebie, które zmotywowały Cię do działania i założenia firmy czy bloga,
 • zabierz klienta w podróż, opisując przygody, jakie przeżyła Twoja marka – weź pod uwagę wzloty i upadki, bo to buduje autentyczność,
 • pokaż, w jaki sposób pracujecie – zabierz klienta za kulisy i podziel się tajnikami swojej działalności,
 • pokaż, jakie zadania realizują konkretne osoby, wskazując, kto pracuje na rzecz zaspokojenia potrzeb klienta, z kim klient może mieć kontakt.

Jeśli wykorzystujesz zdjęcia pracowników, zainwestuj w profesjonalną sesję. To nie muszą być typowo biznesowe fotografie, ale całość sprawi lepsze wrażenie, jeśli będzie spójna w formie i estetyce. W przypadku dużych organizacji rozważ przygotowanie osobnej podstrony, w której przedstawisz zespół. Zakładka „O nas” przy opisie zespołu może także zawierać sekcję „Kariera”, „Zatrudniamy”, „Dołącz do nas” czy „Rekrutujemy”. Zamieść tam link do ofert pracy lub zachęć zainteresowanych do kontaktu.

O czym jeszcze pamiętać, tworząc ciekawy opis firmy

 1. Komunikacja powinna być spójna z tone of voice i językiem Twojej marki.
 2. Treści powinny być proste, napisane zgodnie z zasadami poprawności językowej, a ich przekaz skierowany do klientów.
 3. Nie zapominaj o słowach kluczowych. Ta zakładka to również miejsce na to, by umiejętnie je wpleść.
 4. Najważniejsze informacje zamieść w obszarze above the fold. Dzięki badaniom z wykorzystaniem map ciepła wiemy, że użytkownicy najwięcej uwagi poświęcają informacjom znajdującym się w górnej części strony. Ta treść jest widoczna bez scrollowania, dlatego użytkownicy czytają ją częściej niż tekst znajdujący się poniżej. Zacznij więc z przytupem – od korzyści dla klienta, oryginalnego stwierdzenia, które przykuje uwagę użytkownika i zachęci do przeczytania reszty opisu.
 5. Rozważ zamieszczenie wezwań do działania (call to action). W ten sposób podpowiesz odwiedzającemu, co może dalej zrobić. Oto kilka przykładów CTA, które możesz wykorzystać, by potencjalni klienci dokonali konwersji:
 • Sprawdź naszą ofertę
 • Zamów bezpłatną wycenę
 • Poznaj nasz zespół
 • Umów się na konsultacje
 • Przejdź do zakupów
 • Sprawdź nasze referencje

jak pisać o firmie

Na zakończenie

Podstrona „O nas” powinna być oryginalna i dobrze opisywać charakter Twojej działalności. Nie będzie taka, jeśli nie dokładnie nie przenalizujesz potrzeb swoich potencjalnych klientów. Podsumowując, Twoja treść w zakładce „O nas” powinna być starannie przemyślanym opisem przygotowanym w zgodzie z charakterem Twojej marki i celami biznesowymi:

 • opowiedz, co zyska Twój klient,
 • bazuj na konkretach,
 • opisz, jakie wartości są ważne dla Twojej marki,
 • wskaż, co wyróżnia Cię na tle konkurencji,
 • opowiedz autentyczną historię o marce,
 • pokaż, jak Twój zespół pomoże klientowi osiągnąć konkretne cele,
 • przedstaw opinie klientów i zrealizowane projekty.

I pamiętaj, że podstrona „O nas” jest tak naprawdę tekstem o kliencie, jego potrzebach, problemach i oczekiwaniach. Do dzieła!

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!