Wróć do listy wpisów
Pozycjonowanie
Agencja SEO i SEM > Blog > Jak podchodzić do ciągłych zmian w algorytmach?

Jak podchodzić do ciągłych zmian w algorytmach?

Jak podchodzić do ciągłych zmian w algorytmach?

Aktualizacja algorytmu wyszukiwarki to zmiany wprowadzane w sposobie, w jaki silnik wyszukiwania przetwarza zapytania i prezentuje wyniki. Mogą wpływać na sposób oceny stron internetowych, co ma istotny wpływ na ich widoczność w wynikach wyszukiwania. Są niezbędne, by zapewnić użytkownikom najbardziej trafne i aktualne informacje pasujące do ich zapytań. Pozwalają na ciągłe doskonalenie doświadczenia użytkownika i poprawę jakości wyszukiwania Google. To także sposób, aby uniknąć stagnacji w wynikach wyszukiwania, czyli ciągłego wyświetlania się tych samych stron na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Im większa aktualizacja, tym silniejszy jej wpływ na ranking.

Zmiany w algorytmach stanowią nie tylko wyzwanie, ale także szansę dla agencji SEO, które stale muszą śledzić zmieniające się trendy i do nich się adaptować. Nawet gdy strona osiągnie pozycję na szczycie wyników wyszukiwania, kontynuacja optymalizacji i dostosowywania jej treści do nowych wymagań algorytmów jest kluczowa, by tam się utrzymać.

Aktualizacje algorytmu w 2023 roku

Rok 2023 był bardzo bogaty w techniczne aktualizacje Google. Oto lista tylko najważniejszych z nich:

 • November 2023 Reviews Update
 • November 2023 Core Update
 • October 2023 Core Update
 • October 2023 Spam Update
 • September 2023 Helpful Content Update
 • August 2023 Core Update
 • April 2023 Reviews Update
 • March 2023 Core Update
 • February 2023 Product Reviews Update

W ciągu ostatnich lat obserwowaliśmy regularne i częste aktualizacje algorytmów, co sugeruje, że trend ten będzie się utrzymywał. Optymalizacja stron internetowych staje się zatem nie tylko kwestią uzyskania wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania, ale także utrzymania się na tych pozycjach w obliczu ciągłych zmian algorytmów.

baner

Co zrobić, aby po kolejnej aktualizacji pozycje strony nie spadły?

Monitorowanie aktualnych trendów

Śledzenie nowości i informacji na temat nadchodzących aktualizacji Google jest niezwykle istotne dla webmasterów i specjalistów SEO. Pozwala to na wcześniejsze przygotowanie się do zmian, zrozumienie, jak mogą one wpłynąć na wyniki wyszukiwania, oraz na podjęcie odpowiednich działań w celu zachowania lub poprawy pozycji witryny.

Monitorowanie zmian w wynikach organicznych umożliwiają narzędzia takie jak Ahrefs czy Semrush. Oprócz tego istnieją dedykowane usługi śledzące aktualizacje algorytmów Google, dostarczające informacji o zmianach w rankingu stron, co umożliwia szybkie reagowanie i dostosowywanie strategii SEO do nowych wymagań algorytmów wyszukiwania. Wśród nich można wyróżnić:

 • Google Search Status Dashboard. Jest to specjalna strona bezpośrednio od Google, na której wymienione są wszystkie duże aktualizacje algorytmu. Znajdują się tam również odnośniki do każdej konkretnej aktualizacji.
 • Algoroo stworzone przez firmę DEJAN jest narzędziem, które umożliwia śledzenie zmian w algorytmach Google. Jego unikalną cechą jest prezentacja cotygodniowej listy stron, które zyskują lub tracą na znaczeniu w organicznych wynikach wyszukiwania. Dzięki tej funkcji użytkownicy mają możliwość obserwowania zmieniającej się dynamiki rankingu witryn, co pozwala na lepsze zrozumienie, jak zmiany w algorytmach wpływają na widoczność stron.
 • MozCast pozwala na monitorowanie zmian w algorytmach wyszukiwania. To swoisty wskaźnik niestabilności w wynikach Google z ostatnich dni, przedstawiający dynamikę zmian w rankingu stron. Im wyższa temperatura na MozCast, tym większa niestabilność w algorytmie i większe zmiany w rankingu. To pozwala na szybką identyfikację dni, w których algorytm Google przechodził istotne zmiany, co umożliwia reakcję na ewentualne spadki lub wzrosty widoczności strony w wynikach wyszukiwania.

algorytm

Ciągłe monitorowanie pozycji strony

Regularne śledzenie pozycji w wynikach wyszukiwania, widoczności oraz ruchu organicznego jest kluczowe. Narzędzia takie jak Ahrefs, SEMSTORM czy Senuto są doskonałe do monitorowania tych danych, umożliwiając śledzenie i ocenę skuteczności działań lub wdrożonych zmian.

Nagłe zmiany w pozycjach witryny mogą sygnalizować aktualizacje algorytmów wyszukiwania. Ważne jest, aby w przypadku gwałtownych zmian natychmiast zbadać, czy doszło do aktualizacji algorytmów. To pozwala zrozumieć, czy spadki lub wzrosty wynikają bezpośrednio ze zmian w algorytmach, czy też dotyczą jedynie konkretnej witryny. Dzięki takiemu podejściu można szybko zidentyfikować przyczyny problemów i odpowiednio dostosować strategię.

Dobry i przyjazny dla użytkownika content

SEO może przynieść wyniki tylko wtedy, gdy zawartość witryny jest tworzona z uwzględnieniem zainteresowań i potrzeb użytkowników, pomaga rozwiązywać bieżące problemy oraz znajdować odpowiedzi na aktualne pytania.

W 2024 roku wysokiej jakości treści internetowe są jeszcze bardziej pożądane, ponieważ mogą poprawić widoczności strony i przyciągnąć znaczący ruchu z różnorodnych zapytań o niskiej i średniej konkurencji. Aby zrozumieć charakterystykę zachowań, zainteresowań i potrzeb docelowej grupy odbiorców w internecie, należy wykorzystać wszystkie możliwości zawartości internetowej do nawiązywania interakcji z potencjalnymi klientami.

Pozyskiwanie jakościowych linków zewnętrznych

Przy ustalaniu pozycji stron tematycznych istotne jest nie tylko odpowiednie treści na stronie internetowej, ale również „polecenia” – czyli obecność zewnętrznych odnośników na innych stronach, prowadzących do pozycjonowanej strony.

Wyszukiwarki traktują wysokiej jakości linki zwrotne jako potwierdzenie zaufania i istotności strony. Uwzględniają te linki w rankingu strony, co w rezultacie prowadzi do poprawy pozycji w organicznym wyszukiwaniu i zwiększenia ruchu. Zatem budowanie linków pełni kluczową rolę w optymalizacji wyszukiwarek, poprawiając wskaźniki odwiedzin poprzez zmianę postrzegania strony przez Google na korzystniejsze.

Rolę odgrywa nie tylko liczba linków, ale także ich jakość: systemy wyszukiwarek zwracają uwagę na autorytet strony-dawcy. Zaspamowane, małowartościowe platformy są blokowane i mogą spowodować obniżenie pozycji promowanej strony w rankingu.

Budowanie linków, podobnie jak optymalizacja techniczna i content, są kluczowymi składnikami kompleksowej strategii SEO odpornej na większość zmian w algorytmach wyszukiwania.

Stan techniczny strony

Jednym z istotnych etapów pozycjonowania stron jest jej wewnętrzna optymalizacja, która ma na celu poprawne funkcjonowanie jej elementów. Nawet przy doskonałej treści strona może mieć niskie pozycje w wyszukiwarce, jeśli z technicznego punktu widzenia nie jest poprawnie wykonana.

Dbając o stan techniczny, należy przede wszystkim sprawdzać:

 • obecność błędów SEO w kodzie strony,
 • poprawność odpowiedzi serwera,
 • brak zduplikowanych stron,
 • szybkość ładowania strony,
 • poprawność działania przekierowań,
 • optymalne ustawienia serwera i indeksacji strony.

Udoskonalenie tych wskaźników pozwoli zwiększyć jakość i prędkość skanowania oraz indeksowania stron witryny przez wyszukiwarki, poprawić doświadczenie użytkownika, zwiększyć konwersje i autorytet strony

Zaleca się przeprowadzenie takiej analizy co najmniej dwa razy w roku lub częściej. To pozwala na szybkie wykrycie problemów związanych z budową strony, nowych algorytmów wyszukiwarek, zmian w preferencjach użytkowników itp. oraz dostosowanie witryny do tych zmian.

Na co zwracać uwagę w SEO w 2024 roku?

Warto przygotować się na kolejne aktualizacje w 2024 roku, które będą kontynuacją zmian w świecie SEO. Można wyróżnić kluczowe trendy, które z pewnością będą miały decydujący wpływ na strategie promocji w wyszukiwarkach. Będą one stanowiły ważne wytyczne dla działań optymalizacyjnych, wpływając na sposób prezentacji treści online oraz strategie marketingowe, poza tym nadchodzące w 2024 zmiany w algorytmach wyszukiwarek prawdopodobnie będą ściśle z nimi powiązane.

 • Sztuczna inteligencja będzie kontynuować transformację sposobu, w jaki użytkownicy oddziałują z zawartością w sieci. Może ona znacząco podnieść jakość doświadczenia użytkownika podczas przeglądania treści, ułatwiając dostępność informacji i personalizując prezentowane treści. Jednakże w praktyce efekty tego wpływu mogą być zróżnicowane i będą zależne od wielu czynników. Ocena rzeczywistego wpływu AI na interakcje użytkowników będzie wymagała czasu i obserwacji, a różnorodność reakcji użytkowników może wpłynąć na kierunek rozwoju tej technologii w kontekście SEO.
 • Wyszukiwanie głosowe to obszar, który dynamicznie rozwija się, a użytkownicy coraz chętniej wykorzystują asystentów głosowych do wyszukiwania informacji. Google Assistant, Siri, Alexa i podobne rozwiązania mogą jeszcze nie być doskonałe, jednak zyskują popularność, a liczba ich użytkowników stale rośnie. W związku z tym optymalizacja treści pod zapytania głosowe staje się niezwykle istotnym aspektem strategii SEO. Dostosowanie treści do dłuższych, bardziej naturalnych zapytań, które użytkownicy kierują do asystentów głosowych, staje się kluczowym zadaniem dla optymalizacji zawartości online. To nie tylko zmiana w samym sposobie wyszukiwania, ale również dostosowanie strategii treściowej do preferencji użytkowników.

algorytm

 • Dostosowanie treści pod urządzenia mobilne (mobile copywriting) to obecnie kluczowy element każdej strategii online. Responsywność strony internetowej staje się standardem, nie tylko z powodu wzrostu użytkowników mobilnych, ale także z uwagi na preferencje wyszukiwarek, które premiują mobilnie przyjazne witryny. Ważne jest, aby zawartość była łatwo dostępna i czytelna na różnorodnych urządzeniach, od smartfonów po tablety i laptopy. To nie tylko kwestia wygody dla użytkowników, ale również istotny czynnik wpływający na rankingi w wynikach wyszukiwania. Stała dostępność i responsywność treści na urządzeniach mobilnych to teraz konieczność, aby zapewnić satysfakcję użytkownikom oraz utrzymanie konkurencyjności witryny w erze cyfrowej.
 • Google E-E-A-T, czyli experience, expertise, authoritativeness, trustworthiness, to kluczowe kryteria oceny jakości treści przez algorytmy wyszukiwarki. Zasada ta zyskuje coraz większe znaczenie, co sprawia, że istotne jest nie tylko tworzenie treści, ale również systematyczne ich ulepszanie. Dążenie do zapewnienia eksperckości, autorytetu oraz wiarygodności w prezentowanej zawartości staje się nieodłącznym elementem skutecznej strategii. Praca nad jakością treści nie jest jednorazowym wysiłkiem, lecz procesem ciągłym i systematycznym, który wspiera reputację witryny, buduje zaufanie użytkowników i wpływa na jej pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania.
 • Fragmenty rozszerzone to krótkie odpowiedzi prezentowane w wynikach wyszukiwania, które mają za zadanie ułatwić użytkownikom szybkie znalezienie kluczowych informacji bez konieczności otwierania konkretnej strony. Stanowią one istotny element w wyszukiwaniu odpowiedzi na pytania użytkowników, a ich obecność może znacząco wpłynąć na klikalność strony oraz zwiększyć jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Dzięki nim użytkownicy mogą szybciej odnaleźć potrzebne informacje, co podnosi doświadczenie użytkownika i wpływa na poprawę jakości wyników wyszukiwania.
 • Jakość oraz długość tekstu to kluczowe aspekty wpływające na odbiór czytelników oraz pozycję w wynikach wyszukiwania. Treść powinna nie tylko być interesująca i angażująca, ale również merytorycznie bogata, co sprzyja generowaniu większego ruchu na stronie. Dodatkowo, odpowiednio zorganizowana struktura tekstu, ze spójnymi podtytułami, nie tylko ułatwia czytelnikowi nawigację, ale również pomaga algorytmom Google lepiej zrozumieć i przeanalizować zawartość.
 • Doświadczenie użytkownika staje się coraz bardziej kluczowym czynnikiem wpływającym na ranking stron w wyszukiwarce Google. Algorytmy wyszukiwania będą coraz bardziej skrupulatnie analizować nie tylko treść, ale również parametry związane z użytecznością strony, nawigacją czy ogólnym doświadczeniem użytkownika. Wzrost wagi tego elementu może skłonić do zwiększenia uwagi poświęcanej takim aspektom, jak łatwość nawigacji, szybkość ładowania strony czy ogólna jakość interakcji użytkownika ze stroną. Dlatego właśnie zapewnienie wyjątkowego, intuicyjnego i zadowalającego doświadczenia użytkownika staje się kluczowym priorytetem dla optymalizacji strony pod kątem SEO w 2024 roku.
 • Optymalizacja i prędkość ładowania stron internetowych to niezmiennie istotne elementy dla skutecznej strategii SEO. Coraz bardziej wybredni i niecierpliwi użytkownicy internetu oczekują natychmiastowego dostępu do informacji, dlatego długie czasy ładowania stanowią poważne wyzwanie. Walka z tymi problemami staje się kluczowym zadaniem dla webmasterów. Wysoka prędkość ładowania strony bez utraty jakości zawartości staje się priorytetem, by zapewnić użytkownikom pozytywne doświadczenia i pozycjonować stronę wyżej w wynikach wyszukiwania.

Podsumowanie

Aktualizacje odgrywają kluczową rolę w optymalizacji stron internetowych, wpływając na różnorodne obszary, takie jak wyniki wyszukiwania, linki, czynniki behawioralne i wiele innych aspektów. Oferują nie tylko możliwość poprawy pozycji, ale także wpływają na sposób interakcji użytkowników z witryną. Ich analiza jest kluczowa, aby zrozumieć reakcję na wprowadzone modyfikacje. Śledzenie aktualizacji jest więc kluczowym elementem w dostosowywaniu strategii SEO do zmieniających się algorytmów wyszukiwarek oraz w utrzymywaniu konkurencyjności w sieci.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!