Wróć do listy wpisów
Pozycjonowanie
Agencja SEO i SEM > Blog > Nienaturalne linki przychodzące – czym są i jak wpływają na SEO

Nienaturalne linki przychodzące – czym są i jak wpływają na SEO

Nienaturalne linki przychodzące – czym są i jak wpływają na SEO

Termin „nienaturalne linki przychodzące” często spotkać możemy w kontekście tematyki link buildingu – zwłaszcza w odniesieniu do strategii budowania solidnej sieci wartościowych linków. Nienaturalne backlinki, znane również jako linki sztuczne, są odnośnikami, które nie są wynikiem autentycznych interakcji użytkowników, natomiast są celowo umieszczane na stronie, aby zmanipulować algorytm Google. W większości przypadków takie linki pochodzą z małowartościowych źródeł i mają minimalne powiązanie tematyczne z daną stroną. Często są generowane przez witryny o wątpliwej reputacji, których jedynym celem jest wpływanie nieuczciwie na wyniki wyszukiwania. Należy jednak pamiętać, że takie działania mogą skutkować poważnymi konsekwencjami.

Wpływ nienaturalnych linków przychodzących na SEO

W momencie gdy wyszukiwarki, takie jak Google, odkrywają nienaturalne linki prowadzące do strony, mogą zastosować karę lub filtr algorytmiczny, co obniża pozycję danej witryny w wynikach wyszukiwania, lub całkowicie ją zdeindeksować. Oznacza to, że nasza strona może stracić na widoczności i trudniej będzie ją znaleźć w wynikach wyszukiwania.

Ważne jest, aby unikać działań związanych z budowaniem nienaturalnych linków i skupić się na strategiach tworzenia profilu linkowego w zgodzie z wytycznymi wyszukiwarek.

rozliczaj się za efekt

Jakie mogą być konsekwencje ze strony Google za nienaturalne linki przychodzące?

Google regularnie analizuje każdą stronę internetową pod kątem różnych czynników, które mają istotny wpływ na pozycjonowanie strony. Algorytmem, który odgrywa istotną rolę w przypadku nienaturalnych linków, jest Pingwin, wprowadzony w 2012 roku w odpowiedzi na wzrost spamu w wynikach wyszukiwania.

Nieodpowiednia strategia linkowania może skutkować różnymi konsekwencjami ze strony Google.

 • Obniżenie pozycji w wynikach wyszukiwania

Google może zmniejszyć widoczność strony internetowej, co oznacza, że będzie ona pojawiać się na niższych pozycjach w wynikach wyszukiwania. Spadek pozycji może prowadzić do zmniejszenia ruchu organicznego na stronie.

 • Deindeksacja

W niektórych przypadkach Google może zdecydować o całkowitym usunięciu witryny z indeksu wyszukiwania. Oznacza to, że strona całkowicie zniknie z wyników wyszukiwania.

 • Filtr ręczny

Jeśli Google zidentyfikuje poważne naruszenia wytycznych dotyczących linkowania, może nałożyć karę manualną. Oznacza to, że Google ręcznie zastosuje filtr ręczny, który może prowadzić do utraty widoczności w wynikach wyszukiwania.

 • Filtr algorytmiczny

Nienaturalne linki przychodzące mogą spowodować, że witryna zostanie objęta filtrem algorytmicznym. Filtry te są stosowane przez algorytmy Google w celu ograniczenia wpływu nieodpowiednich linków na wyniki wyszukiwania. Skutkiem może być obniżenie widoczności i pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Najskuteczniejszą strategią jest zatem:

 • skupienie się na budowaniu naturalnego profilu linkowego,
 • pozyskiwanie linków z wartościowej witryny, a nie ze strony niskiej jakości,
 • unikanie działań spamerskich lub manipulacyjnych.

W ten sposób minimalizuje się ryzyko negatywnych konsekwencji ze strony Google i utrzymuje długoterminową widoczność i pozycję w wynikach wyszukiwania.

link building

Skąd pozyskiwane są nienaturalne linki przychodzące?

Pozyskiwanie nienaturalnych linków jest jednym z elementów nieetycznych praktyk SEO, znanych jako Black Hat, mających na celu szybkie podbicie pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Jednak tego rodzaju działania zazwyczaj prowadzą do nałożenia kar. Duża część manipulacji algorytmami koncentruje się na linkach, ponieważ mają one znaczący wpływ na pozycjonowanie, zwłaszcza linki zewnętrzne.

Istnieje kilka rodzajów nienaturalnych linków, które mogą doprowadzić do nałożenia kary lub obniżenia pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Oto kilka przykładów.

Farmy linków

Są to grupy witryn, które wzajemnie do siebie linkują, aby w sposób sztuczny zwiększyć liczbę linków prowadzących do danej strony. Linki takie nie są związane z treścią ani kontekstem strony.

Linki kupione

Działanie to polega na płaceniu innym witrynom za umieszczenie linku prowadzącego do naszej strony. Ma to na celu sztuczne zwiększenie liczby linków i poprawę pozycji w wynikach wyszukiwania.

Linki zamieszczane w treściach spamowych

Chodzi o linki umieszczone w treściach niezwiązanych tematycznie lub mających niską jakość. Mają one na celu manipulację algorytmami wyszukiwarki. Są to często automatycznie generowane linki lub linki zamieszczane na stronach, które nie są wiarygodne.

Ukryte linki

Są to linki, które są widoczne tylko dla wyszukiwarek, a nie dla użytkowników. Ukrywanie linków jest sprzeczne z wytycznymi Google i może prowadzić do nałożenia kar.

Linki spamowe w komentarzach

Polega to na zamieszczaniu linków do swojej strony w komentarzach na innych blogach lub forach. Często są to linki niewłaściwe lub niezwiązane z tematem dyskusji.

Linki generowane automatycznie

Są to linki tworzone automatycznie przez programy lub narzędzia do budowania linków. Takie linki są sztuczne i nie wynikają z naturalnych działań użytkowników. Zamiast tego typu praktyk, lepiej skupić się na pozyskiwaniu naturalnych, wartościowych i organicznych linków poprzez tworzenie wartościowej treści, nawiązywanie relacji z innymi witrynami i angażowanie się w branżowe społeczności online.

linki nienaturalne

Systemy wymiany linków a SEO

SWL, czyli system wymiany linków, to platforma, która pozwala użytkownikom na umieszczanie linków na stronach należących do systemu. SWL mają na celu osiągnięcie wyższych i lepszych pozycji stron internetowych w wynikach wyszukiwania,

Z pewnością jedną z największych korzyści tego rodzaju rozwiązania jest szybkie zdobycie znaczącej liczby linków do stron, które chcemy zoptymalizować, jednakże należy pamiętać o tym, że jest to praktyka, która może wydać się podejrzana z perspektywy Google i zostać uznana za spam. Wymiana linków oraz manipulowanie pozycją strony w indeksie może w dłuższej perspektywie prowadzić do długotrwałego spadku naszych wypracowanych pozycji.

Współczesne algorytmy wyszukiwarek, takie jak stosowane przez Google, coraz bardziej skupiają się na naturalnym i wartościowym linkowaniu. W związku z tym zaleca się unikanie strategii spamerskich, takich jak systemy wymiany linków, i skupienie się na długoterminowej strategii SEO opartej na tworzeniu wartościowej treści, zdobywaniu naturalnych linków i budowaniu autorytetu strony internetowej.

Kilka wskazówek, które można zastosować, aby uniknąć tworzenia nienaturalnych linków:

 1. Twórzmy unikalne i użyteczne treści, które przyciągają uwagę użytkowników. Jeśli treść jest wartościowa, użytkownicy będą chcieli do niej linkować.
 2. Ważne jest, aby skoncentrować się na budowaniu naturalnych linków poprzez promowanie swojej treści na platformach społecznościowych, blogach i stronach branżowych. Działania takie jak udział w dyskusjach, komentowanie na forach lub udostępnianie treści na mediach społecznościowych mogą pomóc w zdobywaniu naturalnych linków.
 3. Nie angażujmy się w działania związane z farmami linków lub sieciami blogów, które mają na celu sztuczne zwiększenie liczby linków prowadzących do strony. Takie linki są zwykle niskiej jakości i mogą być uznane za spam.
 4. Istotne jest, aby regularnie monitorować profil linków prowadzących do naszej strony internetowej. Można w tym celu skorzystać z narzędzi do monitorowania linków, które pomogą identyfikować potencjalne nienaturalne linki i podjąć odpowiednie działania. Przykładem takich narzędzi, z których warto korzystać, jest chociażby Ahrefs czy Google Search Console, które umożliwia analizę linków przychodzących.

Jeśli zidentyfikujemy nienaturalne linki przychodzące, podjęcie działań mających na celu ich usunięcie jest bardzo ważne i powinno być natychmiastowe. W tym celu warto skontaktować się z webmasterami stron, na których znajdują się takie linki, i poprosić o ich usunięcie.

Tekst zakotwiczenia – jak powinien wyglądać?

Przy linkach trzeba pamiętać o tekstach zakotwiczenia. Są one ważnym elementem SEO i mają wpływ na wartość oraz kontekst linków. Powinny:

 • być związane z tematyką strony docelowej, do której prowadzi nasz link,
 • brzmieć naturalnie i płynnie w kontekście zdania, w którym się pojawiają,
 • łatwo wpisywać się w kontekst treści otaczającej link.

Najważniejszą zasadą przy używaniu tekstów zakotwiczenia jest to, aby były one używane w sposób wartościowy i zgodny z intencją użytkownika. Odpowiednio dobrany tekst może pomóc zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom zrozumieć kontekst linku oraz dostarczyć wartościowe informacje.

Jak odróżnić niskiej jakości linki przychodzące

Linki i wszystkie odnośniki prowadzące do naszej strony możemy zweryfikować poprzez Google Search Console. W tym celu wystarczy zalogować się na swoje konto i kliknąć w zakładkę „Linki”.

linki niskiej jakości

Poprzez takie działanie jesteśmy w stanie zweryfikować liczbę linków zewnętrznych, które zostały zaindeksowane przez robota. Dodatkowo w raporcie z Google Search Console otrzymujemy także informacje najczęstszych anchorów odsyłających do strony, linków wewnętrznych w obrębie naszego serwisu, a także najczęściej linkowane adresy URL naszych podstron. Miejmy jednak na uwadze, że nie należy bazować wyłącznie na ocenie linków poprzez narzędzia. Warto przyjrzeć się linkom i oczywiście sprawdzić je za pomocą narzędzi, ale także na podstawie własnej opinii.

Podsumowanie

Nienaturalne linki przychodzące negatywnie wpływają na SEO. Dlatego tak ważne jest, aby unikać działań związanych z budowaniem nienaturalnych linków i skupić się na budowaniu naturalnych linków o wysokiej jakości. Google kładzie coraz większy nacisk na wartość i jakość linków, a nie na ich liczbę. Budowanie naturalnych linków wymaga czasu i wysiłku, ale przynosi długoterminowe korzyści dla SEO i reputacji Twojej witryny. Warto więc skoncentrować się na tworzeniu wartościowych treści, promowaniu ich w odpowiednich miejscach, nawiązywaniu relacji z innymi stronami o podobnej tematyce i angażowaniu się w branżowe społeczności online.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!