Rzucili wszystko i wyjechali w Bieszczady, na Bali lub Zanzibar? Pracują z plaży, uroczego domku w górach albo z samochodu zaparkowanego pod lasem? Czy to prawda, że ich życie to ciągłe wakacje? Co trzeba zrobić, żeby zostać jednym z nich? Wyjaśniamy, kim są cyfrowi nomadzi i jak wygląda ich styl życia.
Pierwotne znaczenie pojęcia nomada oznacza członka plemienia pasterskiego, które wędruje w poszukiwaniu pastwisk. Reprezentantów takich koczowniczych plemion można spotkać współcześnie na dalekiej północy (Inuici) i afrykańskich pustyniach (Berberowie, Beduini). Natomiast w przenośni nomada to tułacz, wędrowiec, ktoś, kto nie ma stałego miejsca zamieszkania i jest ciągle w drodze. Nic więc dziwnego, że od kilku lat to słowo razem z przymiotnikiem „cyfrowy” określa osobę, która pracuje zdalnie i jednocześnie podróżuje po świecie.
Współczesny nomadyzm to istotny trend społeczny i cała filozofia. Cyfrowi nomadzi porzucają tradycyjny tryb życia i pracę w biurze na rzecz bycia w ciągłym ruchu. Hołdują niezależności, swobodzie i mobilności. Kupują kamper lub przenośny dom i ruszają w drogę albo zwiedzają świat, co pewien czas zmieniając miejsce zamieszkania i nigdzie nie zapuszczając korzeni. Nomadzi są nastawieni na gromadzenie doświadczeń, stawiają na minimalizm i z łatwością adaptują się do nowych okoliczności. Zamiast gromadzić pieniądze i otaczać się atrybutami podkreślającymi status materialny (mieszkanie, dom czy samochód), kolekcjonują doświadczenia. Cyfrowi nomadzi i cyfrowe nomadki podróżują w pojedynkę albo w towarzystwie – partnera, całej rodziny lub zwierzaka.
Wykonują rozmaite zawody, ale ich obowiązki nie wymagają codziennych wizyt w biurze dzięki dobrodziejstwom pracy zdalnej. Dlatego cyfrowi nomadzi są uzależnieni w dużej mierze od stałego dostępu do Internetu i urządzeń mobilnych. Dzięki nim komunikują się i wykonują obowiązki zawodowe. Świetnie czują się w cyberprzestrzeni i wiedzą, jak wykorzystać możliwości, które daje Internet. Szczególnie cenny jest dla nich networking. Rozbudowywanie sieci kontaktów to naturalny sposób na pozyskiwanie większej liczby zleceń i rekomendacji.
Przed pięcioma laty Natalia Hatalska opublikowała wielostronicowy raport badający zjawisko nomadyzmu. „Wędrowcy. Raport o współczesnych nomadach” to obszerne i wieloaspektowe opracowanie. Już wtedy, czyli jeszcze grubo przed wybuchem światowej pandemii, która diametralnie zmieniła podejście pracodawców do pracy zdalnej, był to widoczny i rosnący trend. Skąd popularność takiego stylu życia?
Respondenci, którzy wzięli udział w badaniu, za najważniejsze dla siebie wartości uznali wolność (83%) oraz niezależność (78%). Aż 78% z nich zgodziła się ze stwierdzeniem: „świat jest globalną wioską, mój dom jest tam, gdziekolwiek będę”. Cyfrowi nomadzi podróżują, bo to ich filozofia życia. Korzystają ze swobody wyboru miejsca zamieszkania i pracy, a tych możliwości jest obecnie więcej niż kiedykolwiek. Zdecydowanie pomaga im w tym rozwój technologii oraz infrastruktury turystycznej – regularnie śledzą wyszukiwarki połączeń lotniczych w atrakcyjnych cenach czy portale związane z couchsurfingiem.
Poznawanie nowych kultur, podróżowanie po całym świecie, zbieranie doświadczeń, korzystanie z życia to niewątpliwe atuty cyfrowego nomadyzmu. To czasem skok na głęboką wodę, a czasem przemyślana decyzja, by skierować swoją karierę na inne tory i zmienić tryb życia.
Nomadzi pracują z przestrzeni coworkingowych, wynajętych pokojów i mieszkań, a nawet z kawiarni. Wielu z nich swoje centrum dowodzenia ma w vanie przerobionym na biuro. Zresztą VanLife to trend mocno zbieżny z ideami nomadyzmu.
Społeczność cyfrowych nomadów działa prężnie w Internecie i mediach społecznościowych. Istnieją strony internetowe, na których społeczność dzieli się doświadczeniami czy ocenia możliwości, jakie oferuje dany kraj. Przykładem jest portal Nomadlist.com, na którym znaleźć można rating miejscówek, w którym oceniane są takie aspekty, jak koszty życia, jakość Internetu, bezpieczeństwo, opieka medyczna, dostępność rozrywek i atrakcji. Z kolei rodzima witryna internetowa CyfrowiNomadzi.pl oferuje wiele porad zarówno dla początkującego, jak i aktywnego cyfrowego nomady, mnóstwo wskazówek dotyczących konkretnych krajów, a także ofertę kursów przygotowujących do takiego trybu życia.
Za stolicę cyfrowych nomadów zwykło się uważać Chiang Mai w Tajlandii. Miasto zarobiło na tę opinię dzięki wielu udogodnieniom dla osób pracujących zdalnie – oferuje mnóstwo przestrzeni do coworkingu i colivingu, dobrej jakości Internet i przystępne ceny. Dorzućmy do tego ciepły klimat, pozytywnie nastawionych mieszkańców, mnóstwo miejsc do spędzania czasu po pracy i pyszne jedzenie. Brzmi jak miejsce idealne! W ślad za Chiang Mai idą kolejne miasta, które prześcigają się w oferowaniu zwolennikom takiego stylu życia udogodnień i atrakcji.
Z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na treści i usługi wirtualne, więc przybywa także stanowisk pracy, na których możliwa jest praca zdalna. Sukcesywnie rośnie też liczba freelancerów. Jak podaje raport przygotowany przez serwis Useme, w 2021 roku na świecie było ich już 1,1 miliarda, z czego w Polsce 270 tysięcy.
W jakich branżach najłatwiej znajdą pracę cyfrowi nomadzi? Warto zapoznać się z ofertami pracy związanym z:
Nomadyzm to także tryb życia, który często wybierają blogerzy, konsultanci reprezentujący różne branże czy właściciele biznesów online. Tak naprawdę możliwość ruszenia w drogę daje praca związana z każdą usługą, którą da się świadczyć w sieci.
Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Jeśli jesteś freelancerem, masz z pewnością większą elastyczność w planowaniu swojego dnia pracy. Jeśli pracujesz zdalnie, ale pozostajesz na etacie, musisz wziąć pod uwagę sztywniejsze ramy czasowe, ale to już kwestia ustalenia zasad z pracodawcą. Nie bez znaczenia będą tutaj różne strefy czasowe, które mogą wpływać na tryb pracy, a także specyfika obowiązków przypisanych do Twojego stanowiska.
W każdym jednak przypadku u cyfrowych nomadów niezbędne są umiejętności dobrej organizacji pracy i zarządzania czasem. Mobilizacja, samodyscyplina i odporność na rozpraszacze pozwala zachować work-life balance i daje czas na zwiedzanie oraz poznawanie innej kultury.
Pandemia przyczyniła się do wielkich zmian w naszej mentalności i przyspieszyła wdrożenie narzędzi i wykorzystanie możliwości, jakie daje rozwój technologiczny. W ciągu ostatnich dwóch lat w sferę online przeszło wiele czynności, które jeszcze w 2019 roku wykonywaliśmy wyłącznie w sytuacji face to face. Nagle okazało się, że większość spraw urzędowych da się jednak załatwić przez Internet, a obowiązki zawodowe można efektywnie wykonywać również w ramach pracy zdalnej.
Marzy Ci się życie cyfrowego nomady? W Grupie TENSE jesteśmy elastyczni i dajemy możliwość pracy zdalnej. Jeśli stanowisko pracy, na które chcesz aplikować, nie wymaga obecności w naszym biurze, jesteśmy otwarci na Twoją propozycję. Odezwij się do nas i opowiedz nam o swoich oczekiwaniach. Aktualne oferty pracy znajdziesz na www.kariera.grupatense.pl.
Chociaż cyfrowi nomadzi przede wszystkim kojarzą się z podróżami i nieograniczonym dostępem do świata, to jednak ich styl życia może być mocno wpisany w konkretną przestrzeń, w której aktualnie przebywają. Wyobrażam sobie, jak cyfrowy nomada, siedząc w nowoczesnym mieszkaniu w stylu skandynawskim gdzieś w Skandynawii, pracuje przy stylowym biurku z widokiem na zamarznięte jezioro. Albo jak w industrialnym lofcie w Nowym Jorku, otoczony surowymi ścianami i metalowymi meblami, pisze kolejny artykuł. Aranżacja wnętrza, w którym przebywamy, niezwykle wpływa na nasze samopoczucie i produktywność. Wspomniałaś o kawiarniach i przestrzeniach coworkingowych, ale równie ważne jest dla mnie to, jakie meble i oświetlenie otacza cyfrowego nomadę podczas jego codziennej pracy. W końcu każdy z nas potrzebuje komfortu, by skupić się na swoich obowiązkach. Warto zwrócić uwagę, że nowoczesne aranżacje wnętrz coraz częściej uwzględniają potrzeby takich osób, oferując funkcjonalne biurka, wygodne fotele czy specjalne oświetlenie do pracy przy komputerze. Dla tych co zastanawiają się nad aranżacją swojego mieszkania, aby lepiej dopasować je do potrzeb zdalnej pracy, twój artykuł jest bezcenny źródłem informacji.
Pozdrawiam,
kaldekor.pl