Wróć do listy wpisów
HR Prowadzenie firmy Różne
Agencja SEO i SEM > Blog > Kim są cyfrowi nomadzi

Kim są cyfrowi nomadzi

Kim są cyfrowi nomadzi

Rzucili wszystko i wyjechali w Bieszczady, na Bali lub Zanzibar? Pracują z plaży, uroczego domku w górach albo z samochodu zaparkowanego pod lasem? Czy to prawda, że ich życie to ciągłe wakacje? Co trzeba zrobić, żeby zostać jednym z nich? Wyjaśniamy, kim są cyfrowi nomadzi i jak wygląda ich styl życia.

Cyfrowy nomada – kto to jest?

Pierwotne znaczenie pojęcia nomada oznacza członka plemienia pasterskiego, które wędruje w poszukiwaniu pastwisk. Reprezentantów takich koczowniczych plemion można spotkać współcześnie na dalekiej północy (Inuici) i afrykańskich pustyniach (Berberowie, Beduini). Natomiast w przenośni nomada to tułacz, wędrowiec, ktoś, kto nie ma stałego miejsca zamieszkania i jest ciągle w drodze. Nic więc dziwnego, że od kilku lat to słowo razem z przymiotnikiem „cyfrowy” określa osobę, która pracuje zdalnie i jednocześnie podróżuje po świecie.

Cyfrowi nomadzi i praca zdalna

Współczesny nomadyzm to istotny trend społeczny i cała filozofia. Cyfrowi nomadzi porzucają tradycyjny tryb życia i pracę w biurze na rzecz bycia w ciągłym ruchu. Hołdują niezależności, swobodzie i mobilności. Kupują kamper lub przenośny dom i ruszają w drogę albo zwiedzają świat, co pewien czas zmieniając miejsce zamieszkania i nigdzie nie zapuszczając korzeni. Nomadzi są nastawieni na gromadzenie doświadczeń, stawiają na minimalizm i z łatwością adaptują się do nowych okoliczności. Zamiast gromadzić pieniądze i otaczać się atrybutami podkreślającymi status materialny (mieszkanie, dom czy samochód), kolekcjonują doświadczenia. Cyfrowi nomadzi i cyfrowe nomadki podróżują w pojedynkę albo w towarzystwie – partnera, całej rodziny lub zwierzaka.

Wykonują rozmaite zawody, ale ich obowiązki nie wymagają codziennych wizyt w biurze dzięki dobrodziejstwom pracy zdalnej. Dlatego cyfrowi nomadzi są uzależnieni w dużej mierze od stałego dostępu do Internetu i urządzeń mobilnych. Dzięki nim komunikują się i wykonują obowiązki zawodowe. Świetnie czują się w cyberprzestrzeni i wiedzą, jak wykorzystać możliwości, które daje Internet. Szczególnie cenny jest dla nich networking. Rozbudowywanie sieci kontaktów to naturalny sposób na pozyskiwanie większej liczby zleceń i rekomendacji.

freelancerzy pracujący w parku

Dla cyfrowego nomady liczy się wolność

Przed pięcioma laty Natalia Hatalska opublikowała wielostronicowy raport badający zjawisko nomadyzmu. „Wędrowcy. Raport o współczesnych nomadach” to obszerne i wieloaspektowe opracowanie. Już wtedy, czyli jeszcze grubo przed wybuchem światowej pandemii, która diametralnie zmieniła podejście pracodawców do pracy zdalnej, był to widoczny i rosnący trend. Skąd popularność takiego stylu życia?

Respondenci, którzy wzięli udział w badaniu, za najważniejsze dla siebie wartości uznali wolność (83%) oraz niezależność (78%). Aż 78% z nich zgodziła się ze stwierdzeniem: „świat jest globalną wioską, mój dom jest tam, gdziekolwiek będę”. Cyfrowi nomadzi podróżują, bo to ich filozofia życia. Korzystają ze swobody wyboru miejsca zamieszkania i pracy, a tych możliwości jest obecnie więcej niż kiedykolwiek. Zdecydowanie pomaga im w tym rozwój technologii oraz infrastruktury turystycznej – regularnie śledzą wyszukiwarki połączeń lotniczych w atrakcyjnych cenach czy portale związane z couchsurfingiem.

Poznawanie nowych kultur, podróżowanie po całym świecie, zbieranie doświadczeń, korzystanie z życia to niewątpliwe atuty cyfrowego nomadyzmu. To czasem skok na głęboką wodę, a czasem przemyślana decyzja, by skierować swoją karierę na inne tory i zmienić tryb życia.

 

Pracuj zdalnie z dowolnego miejsca

Nomadzi pracują z przestrzeni coworkingowych, wynajętych pokojów i mieszkań, a nawet z kawiarni. Wielu z nich swoje centrum dowodzenia ma w vanie przerobionym na biuro. Zresztą VanLife to trend mocno zbieżny z ideami nomadyzmu.

Społeczność cyfrowych nomadów działa prężnie w Internecie i mediach społecznościowych. Istnieją strony internetowe, na których społeczność dzieli się doświadczeniami czy ocenia możliwości, jakie oferuje dany kraj. Przykładem jest portal Nomadlist.com, na którym znaleźć można rating miejscówek, w którym oceniane są takie aspekty, jak koszty życia, jakość Internetu, bezpieczeństwo, opieka medyczna, dostępność rozrywek i atrakcji. Z kolei rodzima witryna internetowa CyfrowiNomadzi.pl oferuje wiele porad zarówno dla początkującego, jak i aktywnego cyfrowego nomady, mnóstwo wskazówek dotyczących konkretnych krajów, a także ofertę kursów przygotowujących do takiego trybu życia.

Za stolicę cyfrowych nomadów zwykło się uważać Chiang Mai w Tajlandii. Miasto zarobiło na tę opinię dzięki wielu udogodnieniom dla osób pracujących zdalnie – oferuje mnóstwo przestrzeni do coworkingu i colivingu, dobrej jakości Internet i przystępne ceny. Dorzućmy do tego ciepły klimat, pozytywnie nastawionych mieszkańców, mnóstwo miejsc do spędzania czasu po pracy i pyszne jedzenie. Brzmi jak miejsce idealne! W ślad za Chiang Mai idą kolejne miasta, które prześcigają się w oferowaniu zwolennikom takiego stylu życia udogodnień i atrakcji.

praca zdalna

Jak zostać cyfrowym nomadą

Z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na treści i usługi wirtualne, więc przybywa także stanowisk pracy, na których możliwa jest praca zdalna. Sukcesywnie rośnie też liczba freelancerów. Jak podaje raport przygotowany przez serwis Useme, w 2021 roku na świecie było ich już 1,1 miliarda, z czego w Polsce 270 tysięcy.

W jakich branżach najłatwiej znajdą pracę cyfrowi nomadzi? Warto zapoznać się z ofertami pracy związanym z:

  • tworzeniem stron internetowych i aplikacji,
  • projektowaniem UX,
  • pozycjonowaniem,
  • copywritingiem, korektą i redakcją tekstów,
  • obsługą mediów społecznościowych i kampanii reklamowych,
  • grafiką i animacją,
  • nauczaniem języka obcego,
  • obsługą klienta – np. virtual assistant
  • szeroko pojętym sektorem IT.

Nomadyzm to także tryb życia, który często wybierają blogerzy, konsultanci reprezentujący różne branże czy właściciele biznesów online. Tak naprawdę możliwość ruszenia w drogę daje praca związana z każdą usługą, którą da się świadczyć w sieci.

Czy życie cyfrowych nomadów to ciągłe wakacje?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Jeśli jesteś freelancerem, masz z pewnością większą elastyczność w planowaniu swojego dnia pracy. Jeśli pracujesz zdalnie, ale pozostajesz na etacie, musisz wziąć pod uwagę sztywniejsze ramy czasowe, ale to już kwestia ustalenia zasad z pracodawcą. Nie bez znaczenia będą tutaj różne strefy czasowe, które mogą wpływać na tryb pracy, a także specyfika obowiązków przypisanych do Twojego stanowiska.

W każdym jednak przypadku u cyfrowych nomadów niezbędne są umiejętności dobrej organizacji pracy i zarządzania czasem. Mobilizacja, samodyscyplina i odporność na rozpraszacze pozwala zachować work-life balance i daje czas na zwiedzanie oraz poznawanie innej kultury.

Cyfrowy nomada w Grupie TENSE?

Pandemia przyczyniła się do wielkich zmian w naszej mentalności i przyspieszyła wdrożenie narzędzi i wykorzystanie możliwości, jakie daje rozwój technologiczny. W ciągu ostatnich dwóch lat w sferę online przeszło wiele czynności, które jeszcze w 2019 roku wykonywaliśmy wyłącznie w sytuacji face to face. Nagle okazało się, że większość spraw urzędowych da się jednak załatwić przez Internet, a obowiązki zawodowe można efektywnie wykonywać również w ramach pracy zdalnej.

Marzy Ci się życie cyfrowego nomady? W Grupie TENSE jesteśmy elastyczni i dajemy możliwość pracy zdalnej. Jeśli stanowisko pracy, na które chcesz aplikować, nie wymaga obecności w naszym biurze, jesteśmy otwarci na Twoją propozycję. Odezwij się do nas i opowiedz nam o swoich oczekiwaniach. Aktualne oferty pracy znajdziesz na www.kariera.grupatense.pl.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!