Wróć do listy wpisów
HR Newsy Różne
Agencja SEO i SEM > Blog > Hello TENSE, czyli nasz sposób na onboarding

Hello TENSE, czyli nasz sposób na onboarding

Hello TENSE, czyli nasz sposób na onboarding

O tym, jak zmieniliśmy podejście do procesów rekrutacyjnych oraz onboardingu w trakcie pandemii, pisałam już prawie dwa lata temu – aż trudno uwierzyć, jak ten czas szybko mija! Bardzo dbamy o to, by robić więcej i lepiej, dlatego stale ulepszamy funkcjonujące już procesy. W tym artykule chciałabym Ci opowiedzieć, jak obecnie wygląda nasz proces onboardingowy w nowej, odświeżonej odsłonie!

Jak ważny jest cały proces onboardingu, pisałam w artykule Rekrutacja i onboarding online – wyzwania pracy HR-owca. Nadal zmagamy się z pandemią, ale w dalszym ciągu rekrutujemy – jesteśmy otwarci na współpracę zdalną. Wiedząc, jak istotne jest wdrożenie do firmy i jak – z organizacyjnego punktu widzenia – trudne do przeprowadzenia na odległość, postanowiliśmy wprowadzić kilka nowości.

Grupa TENSE mówi: Hello!

Hello to proces wdrożeniowo-szkoleniowy, który pozwala naszym nowym koleżankom i kolegom w pełni poznać Grupę TENSE krok po kroku – w sposób przyjazny, intuicyjny i efektywny.

Hello TENSE

Zacznijmy jednak od początku! Po pozytywnie zakończonej rekrutacji zapraszamy do współpracy wybranych kandydatów. Co dla nas ważne, onboarding nie rozpoczyna się dopiero wtedy, kiedy nowy pracownik pojawi się w biurze, lecz znacznie wcześniej – już w momencie przyjęcia przez niego oferty. Od tego czasu jesteśmy w stałym kontakcie ze wszystkimi nowymi osobami.

Zatrudniamy na początku miesiąca – wtedy zbiera się fajna grupa szkoleniowa, której jest raźniej, szczególnie w pierwszych dniach nowej pracy. Jest to dla nas taki moment integracyjny, ponieważ pierwsze dwa dni szkoleniowe adresowane są do wszystkich nowych osób, niezależnie od tego, do jakiego działu dołączyły.

Przed rozpoczęciem pracy każdy otrzymuje harmonogram szkoleń, które są zaplanowane na najbliższe półtora tygodnia. W kolejnych wiadomościach umawiamy się na odbiór sprzętu lub jego wysyłkę, jeśli decydujemy się na współpracę w pełni zdalną.

Szkoleniowa część onboardingu w Grupie TENSE to cykl intensywnych spotkań z bardziej doświadczonymi pracownikami, które zostały przygotowane w taki sposób, by odpowiadały na potrzeby poszczególnych działów. Podczas szkoleń przekazywana jest wiedza z różnych obszarów, narzędzi i procesów – wszystko po to, by nowi pracownicy jak najlepiej poznali firmę, uporządkowali wiedzę i płynnie rozpoczęli pracę na swoim stanowisku. Każda nowa osoba ma do dyspozycji pomoc dedykowanego mentora, który jest wsparciem przez cały okres wdrożenia. Dziennie odbywają się dwa, maksymalnie trzy szkolenia, a pozostały czas poświęcony jest kontaktowi z mentorem, który wprowadza w kolejne, ciekawe tematy!

Być może zastanawiasz się teraz, co z pracownikami zdalnymi. Bez obaw, nimi też odpowiednio się opiekujemy! Wszystkie szkolenia organizujemy zdalnie poprzez MS Teams. Dzięki temu narzędziu możemy spotkać się na szkoleniu ze wszystkimi osobami, niezależnie od miejsca ich zamieszkania – to zdecydowanie ułatwia sprawę!

Staramy się być ze sobą w stałym kontakcie. Myślę, że takie podejście pomaga wszystkim nowym pracownikom, a w szczególności tym, których od głównej siedziby firmy dzieli wiele kilometrów.

Dla każdego nowego pracownika mamy przygotowany wypełniony po brzegi „tensowymi” gadżetami welcome pack, który cieszy się naprawdę sporym powodzeniem!

welcome pack TENSE

Pierwszy dzień w firmie

Często mówię nowym koleżankom i kolegom, że pierwszy dzień jest takim dniem „rozgrzewkowym”. Cała grupa uczestniczy najpierw w zdalnym szkoleniu BHP, a potem w spotkaniu z działem HR, podczas którego opowiadamy o firmie, strukturze i kwestiach organizacyjnych.

Nowością w procesie onboardingowym jest strona Hello, do której dostęp otrzymują wszystkie nowe osoby. Na tej stronie, w jednym miejscu zebrane są kluczowe informacje na temat Grupy SEO Grupy Bauer Media, do której dołączyliśmy w grudniu 2019 roku. Do Grupy Bauer Media należą m.in. drukarnie, porównywarki (np. Rankomat), prasa (np. „Twój Styl”, „PC Format”) oraz radia (np. RMF FM, RMF MAXXX). Jesteśmy zatem częścią większej organizacji!

Po spotkaniu z HR-em na nowe osoby czeka szkolenie z RODO i IT oraz spotkanie z przełożonym. W kolejnych dniach pracownicy odbywają szkolenia z różnych obszarów, takich jak poznanie firmowej nomenklatury, produktów i usług czy wdrożenie do SEO. A później zagłębiają się w bardziej specjalistyczne obszary związane z działem, do którego dołączyli.

Poznaj SEOkratesa

W początkowym okresie przekazujemy bardzo dużo wiedzy i informacji, dlatego zdecydowaliśmy się to wszystko uporządkować i przygotowaliśmy platformę szkoleniową SEOkrates!

SEokrates logo

W SEOkratesie na nowych pracowników czekają specjalistyczne działowe kursy szkoleniowe, w których znajdują się różnego rodzaju materiały: od szkoleń w formie wideo po prezentacje i inne przydatne dokumenty. Dzięki takiemu rozwiązaniu nowi pracownicy mogą w każdej chwili zajrzeć na platformę i odświeżyć swoją wiedzę z dowolnych obszarów.

SEOkrates to nie tylko platforma szkoleniowa. Pracownicy znajdą na niej w pigułce wszystkie niezbędne informacje HR-owe dotyczące różnych systemów, benefitów i dokumentów, które są niezbędne do uzupełnienia na początku pracy.

Do zobaczenia na onboardingu

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nowa praca to spory stres. Dlatego chcemy ułatwić moment wdrożenia, planując całość w taki sposób, by proces spełniał oczekiwania naszych nowych koleżanek i kolegów!

Pozytywne opinie po onboardingu zdalnym są dla nas potwierdzeniem, że wspólnymi działaniami jesteśmy w stanie zdziałać dużo dobrego! A my… czekamy już na kolejne osoby, które niebawem zasilą szeregi TENSE i dzięki onboardingowi Hello zagłębią się w tajniki świata SEO!

Do zobaczenia na onboardingu 😉

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!