Wróć do listy wpisów
HR
Agencja SEO i SEM > Blog > Jak napisać dobre CV – czyli jak podbić serce selekcjonera dobrze przygotowanym CV

Jak napisać dobre CV – czyli jak podbić serce selekcjonera dobrze przygotowanym CV

Jak napisać dobre CV – czyli jak podbić serce selekcjonera dobrze przygotowanym CV

Większość z nas przeczytała już w swoim życiu co najmniej kilka poradników na temat tego, jak napisać dobre CV. Mimo tego, zdarzają się aplikacje spływające do naszej firmy, którym wciąż daleko do doskonałości.

Na co szczególnie powinieneś zwrócić uwagę zanim wyślesz CV? Jak napisać CV, żeby zainteresowało rekruterów?

Być może poniższe wskazówki pomogą Ci wystrzec się błędów, które zdyskwalifikują Twoją kandydaturę w oczach selekcjonera CV.

Popisz się – czyli jak napisać CV, aby zadziałało

Zacznijmy od tego, dlaczego dobrze przygotowane CV jest tak ważną kwestią w procesie rekrutacji – przecież dopiero na rozmowie rekrutacyjnej mamy okazję naprawdę się zaprezentować. Jednak, żeby w ogóle mieć ku temu okazję, musisz przekonać swoim CV rekrutera, że wiesz, na jakie stanowisko aplikujesz i posiadasz odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje i doświadczenie. Profesjonalne Curriculum Vitae jest jak dobrze rozegrany sezon, który może zapewnić Ci zaproszenie na zgrupowanie kadry narodowej.

Pierwszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać pisząc swoje Curriculum Vitae, jest jego szablon – powinien mieć jak najbardziej prosty i przejrzysty wzór. Kreator może ułatwić przygotowanie CV pod względem graficznym.

Nie ma sensu tworzyć treści, które zajmą kilka stron. Poprawne CV powinno być ograniczone do 1-2 arkuszy A4 i zawierać informacje najistotniejsze z punktu widzenia danej rekrutacji. Jeśli chcesz skorzystać z dostępnych w internecie szablonów CV (wykorzystując kreator CV), jest to jak najbardziej dopuszczalne, natomiast dobrze byłoby wystrzegać się przy tym bardzo skomplikowanych i nazbyt oryginalnych form. Najlepiej unikać również niekonwencjonalnych typów i rozmiarów czcionek w naszym jednostronicowym CV, nie wspominając już o błędach językowych, które mogą skutecznie pogrążyć nawet najlepsze CV. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby od podstaw przygotować swoje CV, z pomocą przychodzą różne programy online. Praktycznie gotowe wzory CV oferuje Canva. Dodaj w nim tylko swoje zdjęcie oraz dane i gotowe – możesz pochwalić się profesjonalnym i czytelnym CV. Równie ciekawe wzory znajdziesz w kreatorze udostępnionym przez pracuj.pl. Co ciekawe, przed rozpoczęciem tworzenia własnego resume, możesz wybrać trzy główne wzory Curriculum Vitae – klasyczne, studenckie i techniczne. Pamiętaj, że forma CV, tak jak jego zawartość, jest równie ważna!

jak napisać dobre CV

Podstawowa zasada tworzenia CV jest w rzeczywistości dosyć oczywista – CV powinno być przede wszystkim napisane pod konkretne stanowisko, na które aplikujesz, dostosowane do Twoich umiejętności i doświadczenia. Wiadomo, że nie będziesz za każdym razem tworzyć nowego dokumentu, ale powinieneś pamiętać o tym, aby wprowadzić odpowiednie zmiany przed wysłaniem go do kolejnej firmy. Czasem nawet jeden mały szczegół, jedna dodana informacja może wiele zmienić.

Aplikując na różne oferty pracy, powinieneś zwrócić uwagę na dostosowanie CV. Starając się o stanowisko grafika czy stażysty w dziale marketingu, warto, abyś wykazał się zdecydowanie większą kreatywnością niż przy pisaniu CV pod kątem rekrutacji na stanowisko asystentki ds. administracji. W przypadku stanowisk, które wymagają od Ciebie umiejętności obsługi programów do tworzenia grafik czy materiałów reklamowych, zwykle zostaniesz poproszony o przesłanie przykładów z portfolio. Pamiętaj jednak, aby dostosować się do prośby rekrutera lub możliwości programu, przez który aplikujesz. Jeśli dołączysz do CV zbyt wiele plików, może to spowolnić Twoje konto i utrudnić rekruterowi ocenę podania.

Aplikowanie na konkretne stanowisko przypomina konkurs czy zawody – wygrywa najlepszy. Dlatego warto wciągnąć kilka asów z rękawa. Wyobraź sobie, że aplikujesz na stanowisko front-end developera. Na studiach naukę programowania dzieliłeś z pracą w call center. Czy warto wspomnieć o tym w CV? Oczywiście! Paradoksalnie, będzie to Twój atut. Pokażesz rekruterowi, że jesteś komunikatywny, masz umiejętności miękkie i potrafisz pracować pod presją czasu.

Jedną z najważniejszych zasad tworzenia CV jest również to, że powinno ono zawierać prawdziwe informacje. Naciąganie rzeczywistości lub próba zatajenia niektórych niewygodnych faktów (jak np. luki w edukacji, bogate doświadczenie) nie ma sensu, ponieważ prędzej czy później i tak będziemy musieli się tłumaczyć z przemilczenia niektórych rzeczy. Jak na boisku, każda zatajona kontuzja w końcu wyjdzie na jaw.

zasady tworzenia dobrego CV

Bardzo ważna jest też chronologia podawanych elementów, która czasem zaburza obraz kandydata. Każdego selekcjonera bardziej interesuje to, gdzie zawodnik grał w ostatnim czasie i jakie tam odnosił sukcesy, niż to, w jakich barwach grał 5 lat temu.

Najbardziej aktualne informacje powinny zawsze znajdować się na początku życiorysu.

Przedstawiamy wzór Curriculum Vitae, które zda egzamin

Nagłówek

Pamiętaj, że każde CV, tak jak każdy mecz, musi mieć swój początek. Nagłówek jest więc w życiorysie tym, czym w meczu pierwszy gwizdek sędziego – rozpoczęcie bez tego kluczowego fragmentu gry to oczywisty falstart. Nie zapominajmy więc o tym, aby zawsze umieścić na samej górze naszego życiorysu jego łacińską, pełną nazwę – Curriculum Vitae.

Dane osobowe

Tę część rozpoczynamy zawsze od podania naszego imienia i nazwiska z pominięciem dwóch imion czy naszego nazwiska rodowego. Powinniśmy również pamiętać o tym, żeby zachować dobrą kolejność – najpierw imię, potem nazwisko, nie na odwrót. CV bez danych kandydata to jak zawodnik kadry bez nazwiska i numeru na koszulce.

Data urodzenia

Możesz ją wpisać, ale nie musisz. Rekruterzy nie powinni oceniać kandydatów przez pryzmat wieku. Liczą się umiejętności i doświadczenie.

Adres zamieszkania

Jeśli Twój adres zameldowania różni się od adresu zamieszkania, to zawsze lepszym rozwiązaniem jest podanie tego drugiego. W sytuacji, gdy jesteś zameldowany w innym mieście, niż obecnie mieszkasz i starasz się o pracę, to podanie adresu zameldowania w CV może zmylić rekrutera.

Jeżeli nie chcemy, nie musimy podawać pełnego adresu zamieszkania. Zazwyczaj wystarczającą informacją jest sama miejscowość, ewentualnie kod pocztowy. Rekruter nie musi przecież znać numeru domu, pod którym mieszkamy. Taka informacja jest istotna dopiero na etapie zatrudnienia.

Numer telefonu oraz e-mail

Numer telefonu i e -mail to właściwie jedne z najistotniejszych elementów, bez nich CV jest nieważne z uwagi na brak jakiejkolwiek możliwości kontaktu z kandydatem. Zdecydowanym atutem każdej aplikacji jest podanie obu tych informacji. Rekruter, chcąc zaprosić Cię na spotkanie rekrutacyjne, zwykle będzie chciał się z skontaktować telefonicznie. Często rekruterzy po rozmowie z kandydatem wysyłają również potwierdzenie spotkania wraz z adresem, pod którym masz się zjawić, natomiast w przypadku braku adresu e-mail w aplikacji jest to utrudnione. Dyktowanie maila przez telefon nie jest dobrym rozwiązaniem. Bardzo ważną kwestią jest również sam adres e-mailowy – zadbaj o to, żeby był on poważny, najlepiej powiązany z naszym imieniem i nazwiskiem, ponieważ adresy typu: ksiezniczka@ czy przystojny@ nie stawiają Cię w dobrym świetle.

Zdjęcie

Profesjonalne zdjęcie w schludnym stroju, na którym dobrze się prezentujesz, zdecydowanie poprawi jakość Twojej aplikacji. Jeśli nie posiadasz takiego zdjęcia, jak najprędzej wykonaj je u dobrego fotografa. Ta niewielka inwestycja może przynieść wymierne korzyści w ubieganiu się o najlepsze oferty.

 

Wykształcenie

W tej części trzymaj się jedynie informacji sięgających maksymalnie liceum lub technikum. Najważniejszym elementem są zazwyczaj studia, edukacja policealna itp. Kolejność wymieniania informacji w CV powinna być zawsze taka sama – najwyżej umieszczaj te najbardziej aktualne. Wpisując swoją ścieżkę edukacji do CV, powinieneś zawsze zaczynać od dat (same lata zdecydowanie wystarczą), po których dopisujemy nazwę szkoły, a następnie kierunek studiów bądź specjalizację. Jeśli jesteśmy w trakcie nauki, to powinniśmy wpisać planowany rok jej ukończenia.

Doświadczenie zawodowe

W tym przypadku, podobnie jak przy wykształceniu, doświadczenie zawodowe należy wpisać w kolejności chronologicznej, pamiętając, aby najbardziej aktualne informacje były zawsze na samej górze. Zła chronologia w CV to w każdym przypadku żółta kartka dla kandydata. Przy wypisywaniu naszego doświadczenia zawodowego również zaczynamy od daty (w tym przypadku oprócz roku zatrudnienia powinniśmy wpisać również miesiąc), podając następnie nazwę firmy oraz zajmowanego przez nas stanowiska. Taki wzór CV pozwoli rekruterowi na szybkie ocenienie Twoich kwalifikacji.

Tu mamy również okazję do małej korekty informacji w zależności od stanowiska i firmy, do której aplikujemy. Możemy pominąć nieistotne z tego punktu widzenia doświadczenie zawodowe (aplikując na specjalistę w branży IT nie zamieszczajmy informacji o tym, że kilka lat temu byliśmy np. kelnerem, bo nie ma to żadnego związku z zawodem, który chcemy teraz wykonywać). Ważnym aspektem tej części CV jest również krótkie opisanie naszych obowiązków na danym stanowisku (jeśli pokrywają się z obowiązkami wymaganymi od oferty pracy, na którą aplikujemy, to dobrze, żeby rekruter o tym wiedział).

Szkolenia/Certyfikaty

Jest to część, która nie zawsze musi znaleźć się w CV. Jeśli jedna masz na swoim koncie ukończone szkolenia czy uzyskałeś cenne certyfikaty, pamiętaj, aby się nimi pochwalić w CV.

Nie ma to wielkiego wpływu na postrzeganie doświadczenia, ale może zasugerować rekruterowi, że jesteś osobą, która stawia na własny rozwój i chce uczyć się nowych rzeczy.

Jeśli zdobyłeś jakieś certyfikaty, to także dobrze jest się nimi w tej części pochwalić – zwłaszcza, gdy aplikujesz np. na stanowisko, na którym wymagana jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego, a Ty posiadasz certyfikat potwierdzający takie kwalifikacje. Sukcesy zawodowe piłkarza zawsze będą interesowały selekcjonera.

zasady dobrego CV

Dodatkowe umiejętności

W tej części CV powinieneś umieścić informacje o umiejętnościach twardych, takich jak: znajomość (oraz stopień jej zaawansowania) różnych programów/systemów komputerowych lub języków obcych, a także uwagi o umiejętnościach miękkich: komunikatywności, punktualności, systematyczności czy dobrej organizacji pracy. Przy wypisywaniu umiejętności zwróć szczególną uwagę na te, których szuka potencjalny pracodawca. Jeśli je posiadasz, to zdecydowanie powinieneś się nimi pochwalić w CV.

Zainteresowania

Nie lekceważ tej części CV. Oczywiście to, czym się interesujesz, nie zapewni Ci zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną, ale nie zaszkodzi pokazać chociaż ułamka prywatności. Być może Twoje zainteresowania są na tyle ciekawe i oryginalne, że znajdzie się okazja do tego, aby dyskusją na ich temat rozluźnić nieco atmosferę na rozmowie rekrutacyjnej. ;) Bądź jednak konkretny i zwięzły (pamiętaj, że prawdopodobnie nie masz już za dużo miejsca na kartce A4). ;)

List motywacyjny

Niektóre firmy wymagają od kandydatów przesłania nie tylko CV, ale również listu motywacyjnego. Odpowiadając na oferty pracy, aby zwiększyć swoje szanse u rekruterów, zadbaj o personalizację i czytelność swojego listu. Zastanów się do kogo kierujesz list – powinien być w całości spersonalizowany pod konkretną firmę i stanowisko. Profesjonalny list motywacyjny wcale nie kopiuje CV, np. nie powtarzaj swoich umiejętności, a opisz konkretne sytuacje, problemy, które możesz rozwiązać dzięki swojemu doświadczeniu. Oferty pracy często zawierają opis wymaganych umiejętności na stanowisku, warto się do nich odnieść i opisać je na swoich przykładach. Wyjaśnij dlaczego właśnie ta firma jest interesująca i jaki możesz mieć wpływ na jej rozwój. Pisząc list, tak samo jak w przypadku CV, może pomóc kreator.

Do Curriculum Vitae i listu motywacyjnego dodaj klauzulę zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz odpowiedni format- pdf.

Brak zgody lub zapisanie pliku w formacie, którego nie da się otworzyć, to czerwona kartka dla kandydata.

Jak napisać CV po angielsku

Jeśli aplikujesz do pracy za granicę, tworzenie CV po angielsku, wymaga innego podejścia do sprawy. Po pierwsze nie możemy tłumaczyć dosłownie, żeby uniknąć błędów językowych i gramatycznych, niepoprawnych nazw stanowisk cz przedsiębiorstw. Formatka z danymi osobowymi i klauzula muszą być dopasowane do form stosowanych w zagranicznej formie dokumentu. Chronologia jest podobna do polskiej wersji dokumentu. Z najważniejszych różnic, w angielskiej nomenklaturze istnieje rozróżnienie na Master of Science, a Master of Arts, nie wystarczy napisać tylko Master lub Bachelor. Dzięki temu pracodawca wie, czy jesteś magistrem nauk ścisłych lub humanistycznych. Należy pamiętać, że CV w języku angielskim nie zawiera zdjęcia, żeby uniknąć pomówień o dyskryminację. W danych osobowych nie zamieszczamy takich danych jak: data urodzenia, stan cywilny i płeć kandydata. Nie zamieszczamy również (jak to w polskim dokumencie) – Klauzuli o ochronie danych osobowych. Rekruterzy często korzystają z systemów  do pierwszej selekcji kandydatów. Jeśli chcesz mieć pewność, że CV zostanie poprawnie odczytane przez komputery, warto usunąć polskie znaki z imienia i nazwiska oraz nazw własnych.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki odpowiedziały na pytanie jak napisać CV i pomogą Ci stworzyć wzorowy dokument oraz dostać wymarzoną pracę. Zapraszamy do sprawdzenia naszych aktualnych ofert pracy! Powodzenia! :)

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!