Co roku Google organizuje w Kalifornii konferencję Google I/O dla deweloperów. To niepowtarzalna okazja, aby skorzystać z wiedzy pracowników Google – cennej nie tylko dla programistów. Gigant ujawnia wówczas plany na najbliższy czas, a dla nas, conentowców oraz pozycjonerów, są to niezwykle istotne informacje. Na szczęście, aby poznać szczegóły konferencji, nie musieliśmy lecieć aż do Kalifornii – każdy mógł śledzić wydarzenie przez streaming na YouTube. Które prelekcje były najbardziej istotne dla branży SEO?
Podczas prelekcji John Mueller i Martin Splitt opowiedzieli o nowych funkcjach w wyszukiwarce Google. Najważniejsza z nich – Googlebot zaczął wykorzystywać nowy silnik do renderowania stron internetowych. Dotychczas Google korzystało w tym celu z Chromium (wersja 41). Obecnie robot Google będzie aktualizowany przy każdej aktualizacji silnika przeglądarki internetowej. Co to oznacza w praktyce?
Googlebot nie zawsze odczytywał wszystkie elementy stron. Problemy dotyczyły zwłaszcza tych napisanych w JavaScript. Zostało to jednak zredukowane dzięki wprowadzeniu nowego silnika przeglądarki internetowej. Googlebot obsługuje obecnie ponad 1000 nowych funkcji, takich jak obsługa ES6, IntersectionObserver dla lazy-loading i Web Components v1 APIs.
Nie od dziś wiadomo, że Google w ostatnim czasie skupia swoją uwagę na stronach mobilnych. Obecnie, przy ponad połowie stron, w pierwszej kolejności sprawdzana jest mobilna wersja strony przez Googlebota. 28 maja Google ogłosiło na swoim blogu, że od 1 lipca wszystkie strony będą sprawdzane przez roboty właśnie w ten sposób. Aby strona w obu wersjach była dobrze oceniona pod kątem SEO, konieczny jest odpowiedni content, struktura, opisy meta, a także responsywny design lub mobilna wersja witryny.
Obrazy stanowią istotną część internetowych treści, jednak algorytmy nie są w stanie oceniać ich i badać równie dobrze, jak tekst. Często wyszukiwarka wyświetla użytkownikom obrazy, których nie szukali. Z tego powodu tak ważne jest pozycjonowanie i optymalizacja obrazów, a także stosowanie dobrych praktyk. Aby Twoje zdjęcia i grafiki wyświetlały się w wynikach wyszukiwania, powinieneś m.in.:
Martin Splitt ogłosił także aktualizację jednej z funkcji w Google Search Console. Niedługo zaktualizowane zostanie narzędzie raportujące szybkość ładowania stron internetowych. Dla pozycjonerów to ważna wiadomość – szybkość ładowania strony to jeden z czynników rankingowych, na które warto zwracać uwagę.
AAnchal Bahadur podczas swojej prelekcji opowiedziała o tym, jak łatwo jest stracić użytkowników. Aby tego uniknąć, istotna jest dostępność strony wszędzie i dla każdego, nawet jeśli użytkownik nie korzysta z najnowszych urządzeń i nie ma dostępu do szybkiego internetu.
Dzięki wykorzystaniu funkcji takich jak AMP i PWA możesz być pewnym, że Twoja strona jest dostępna dla użytkowników na całym świecie, szybko się ładuje i zapewnia wszystkim takie samo doświadczenie. Potwierdzili to pracownicy takich firm jak Twitter oraz Spotify, którzy przedstawili case study wdrożonych rozwiązań. Możesz więcej się o nich dowiedzieć dzięki nagraniu z prelekcji.
Martin Splitt i Zoe Clifford zaczęli prelekcję od wyjaśnienia, na czym polega badanie stron przez robota Google oraz ich renderowanie. Jeśli strona nie jest zbudowana z elementów czytelnych dla Googlebota, ten jej nie zaindeksuje, a tym samym nie będzie ona widoczna w wynikach wyszukiwania.
JavaScript spędza sen z powiek niejednemu pozycjonerowi, jednocześnie stając się coraz bardziej popularna wśród web deweloperów. Według Martina i Zoe język JavaScript nie musi szkodzić pozycjonowaniu, ale jest jeden warunek – strona musi zostać prawidłowo wdrożona. W związku z coraz większą popularnością Javy, Google musiał zatem wprowadzić pewne aktualizacje.
Dzięki wspomnianej wcześniej aktualizacji silnika przeglądarki internetowej wykorzystywanego przez Googlebota, stał się on kompatybilny z ponad tysiącem nowych funkcji, a JavaScript nie przeszkadza już seowcom. Więcej informacji znajdziesz na kanale JavaScript SEO.
W branży SEO niezwykle ważne jest trzymanie ręki na pulsie i monitorowanie ciągłych zmian w wyszukiwarce. Każda konferencja czy wydarzenie branżowe dostarcza nam cennych informacji i pozwala wdrażać nowinki w codziennej pracy. A czy może być ważniejsza konferencja niż ta tworzona przez „ojców założycieli” naszej branży? :)