Menu
Wróć do listy wpisów
Marketing
Strona główna > Blog > Czego szukaliśmy w 2016? Działo się sporo…

Czego szukaliśmy w 2016? Działo się sporo…

Czego szukaliśmy w 2016? Działo się sporo…

Prawda jest taka, że w 2016 działo się naprawdę sporo. Wybory prezydenckie w USA, Igrzyska w RIO, EURO w piłce nożnej, a to zaledwie wierzchołek góry lodowej. W ramach podsumowania w niektórych przypadkach porównamy sobie to, o czym mówił świat z tym, czego byliśmy ciekawi w Polsce.

Jaki był rok 2016? Google prawdę Ci powie!

…and the winner is – Pokemon GO!

Zarówno w Polsce, jak i na świecie w tym roku w TOP5 wyszukiwań znalazło się Pokemon GO. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym jest ta aplikacja i do czego służy. Mimo malejącej już popularności, była fenomenem i skradła serca użytkowników na całym świecie.

Globalnie ciekawość wzbudził też iPhone7, a wielu fanów wspominało swojego idola Prince’a, który zmarł w tym roku. Oczywiście trzeba też wspomnieć o Donaldzie Trumpie, który wygrał wybory prezydenckie i został 45. prezydentem USA.

W Polsce królowały wydarzenia sportowo-rozrywkowe, jak Euro 2016, Igrzyska w Rio czy też Eurowizja. Ciekawostką jest spora wyszukiwalność gry Slither, która jest swego rodzaju adaptacją prekursora gier na komórkę, znanego wszystkim SNAKE’a, z tą różnicą, że gramy tu online z innymi użytkownikami.

Na świecie:
1. Pokemon Go,
2. iPhone 7,
3. Donald Trump,
4. Prince,
5. Powerball.

W Polsce:
1. Euro 2016,
2. Pokemon Go,
3. Slither.io,
4. Rio 2016,
5. Eurowizja 2016.

Filmy – Deadpool

Jeżeli chodzi o najczęściej wyszukiwane filmy, to absolutnym TOP1 w 2016 był film Deadpool. Generalnie, analizując wyszukiwalność, można powiedzieć, że na świecie rządzą filmy o superbohaterach, ale najpopularniejszym z nich okazał się ten, który wszystkich pozostałych supermenów traktuje dość prześmiewczo. Subiektywnie, w rankingu tym zabrakło kilku moich faworytów, ale Deadpoola mogę polecić z czystym sumieniem. Jeżeli ograniczymy ranking do Polski, to nie da się ukryć, że nadal wspieramy swoich i do gustu przypadły nam najbardziej produkcje takie jak Wołyń czy Planeta Singli.

Na świecie:
1. Deadpool,
2. Legion Samobójców,
3. Zjawa,
4. Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów,
5. Batman v Superman.

W Polsce:
1. Deadpool,
2. Gwiezdne Wojny,
3. Wołyń,
4. Planeta Singli,
5. Legion Samobójców.

Ludzie

Człowiek roku według magazynu Time: Donald Trump. Człowiek roku według wyszukiwarki Google: Donald Trump. Można powiedzieć, że amerykański miliarder bierze wszystko, jednak równie często poszukujemy informacji o tych, których już z nami nie ma. W tym roku z dużym smutkiem żegnaliśmy takie osoby, jak Prince, David Bowie, Alan Rickman czy Muhammad Ali.

1

Na świecie:
1. Donald Trump,
2. Hillary Clinton,
3. Michael Phelps,
4. Melania Trump,
5. Simone Biles.

W Polsce:
1. Donald Trump,
2. David Bowie,
3. Prince,
4. Ewa Tylman,
5. Maria Czubaszek.

Najczęściej wspominani:

1. Prince,
2. David Bowie,
3. Christina Grimmie,
4. Alan Rickman,
5. Muhammad Ali.

Seriale i muzycy

2

Wyniki wyszukiwań wśród seriali raczej nie dziwią – wszystko zgarniają superprodukcje Netflix i HBO. Gatunek tych seriali (science-fiction) sugeruje, że wieczorami lubimy oderwać się od rzeczywistości i puścić wodze fantazji.

Seriale:
1. Stranger Things,
2. Westworld,
3. Luke Cage,
4. Game of Thrones,
5. Black Mirror.

Muzycy

Wśród muzyków, jak dla mnie zaskoczenie – Celine Dion, która wydała w tym roku nową płytę. Pozycje Google nie pokrywają się jednak z tym, co obserwuję w Spotify czy YouTube (na bazie toplist na świecie). Dla przykładu w Spotify (Top Tracks of 2016) przewijają się raczej tacy artyści jak: Adele, Twenty One Pilot, The Weeknd, Drake czy Coldplay. Co ciekawe, na wyżej wymienionej playliście nie występuje ani jeden z artystów z TOP5 wyszukiwanych w Google.

Najczęściej wyszukiwani:
1. Céline Dion,
2. Kesha,
3. Michael Bublé,
4. Creed,
5. 'ディーン フジオカ (Dean Fujioka).

Wiadomości globalne i ranking piłkarzy reprezentacji Polski

W 2016 cały świat okazał zainteresowanie wyborami w USA, Igrzyskami w Rio czy Brexitem. Niepokój w nas wzbudzały takie wydarzenia, jak strzelanina w Orlando czy wirus Zika.

Wiadomości globalne:
1. US Election,
2. Olympics,
3. Brexit,
4. Orlando Shooting,
5. Zika Virus.

3

W Polsce dodatkowo sporo emocji dostarczyli nam reprezentanci Polski w piłce nożnej. Niewątpliwie największym wygranym na promocję własnego nazwiska okazał się Michał Pazdan, przed którym ponoć sam Cristiano Ronaldo chowa się po kątach.

Piłkarze reprezentacji Polski w piłce nożnej:
1. Robert Lewandowski,
2. Kuba Błaszczykowski,
3. Michał Pazdan,
4. Grzegorz Krychowiak,
5. Arkadiusz Milik.

Podsumowując

Na nudę w minionym roku raczej nie mogliśmy narzekać. Zapewnił on nam wiele atrakcji sportowych, politycznych, a na dokładkę rozrywkę w postaci gier na smartfony. Były też ciekawe produkcje filmowe i telewizyjne. Niestety wszystko to przeplatane było mniej przyjemnymi akcentami. Na pewno 2016 obfitował w wiele wydarzeń, a jedyne czego moglibyśmy sobie życzyć (i czego osobiście Wam życzę) to, by w następnym roku było jak najwięcej tych pozytywnych.

Więcej na:
Rok 2016 w wyszukiwarce – Cały świat
Rok 2016 w wyszukiwarce – Polska