Jak bez wychodzenia z domu, a do tego zupełnie za darmo zobaczyć centrum Nowego Jorku, paryską wieżę Eiffla, a nawet podnóża ośmiotysięczników w Karakorum? Wystarczy uruchomić na swoim komputerze lub innym urządzeniu mapę Google Street View. Dostępna od lat i regularnie aktualizowana usługa pozwala w mgnieniu oka „stanąć” przed interesującym Cię obiektem lub zobaczyć centrum miasta, do którego chcesz się wybrać. Poznaj zalety wirtualnych spacerów i sprawdź, jak włączyć widok 3D zamiast tradycyjnej mapki Google.
Usługa Street View to jedna z funkcji dostępnych w Google Maps. Dzięki wykorzystaniu interaktywnych panoramicznych zdjęć miast, ulic lub popularnych miejsc użytkownik może obejrzeć trójwymiarowy widok i mieć wrażenie, że znajduje się w samym środku interesującej go lokalizacji. W chwili powstania, a więc w 2007 roku, system obejmował zaledwie niektóre obszary USA, jednak wraz ze wzrostem popularności wirtualnych spacerów w bazie zaczęły pojawiać się obrazy z różnych części świata.
Google Street View tworzone jest zarówno przez giganta z Mountain View, który wysyła do różnych krajów swoje specjalnie wyposażone samochody, jak i przez samych użytkowników, którzy mogą dodawać do map wykonane przez siebie zdjęcia panoramiczne. Przechwytywanie obrazu odbywa się również dzięki pracownikom Google wyposażonym w specjalistyczne plecaki. Dzięki temu w systemie znajdziemy fotografie z miejsc, do których z oczywistych względów nigdy nie dotarłoby uzbrojone w kamery auto, np. zrobione w wysokich górach czy na pustyni.
W Polsce pierwsze trójwymiarowe mapy Google pojawiły się już ponad dekadę temu – w 2012 roku. Od tego czasu usługa w naszym kraju jest systematycznie rozwijana, dzięki czemu użytkownicy mogą oglądać nie tylko widoki z największych miast, takich jak Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław czy Poznań, ale również z mniejszych ośrodków, a nawet wsi oddalonych od głównych metropolii o wiele kilometrów.
Obrazy, które pokazuje nam mapa Google Street View, pozyskiwane są fragmentarycznie, co oznacza, że zdjęcia tego samego miasta mogą pochodzić z różnych lat. Warto brać to pod uwagę, poszukując konkretnych adresów lub obiektów – nawet sąsiadujące ze sobą ulice mogły zostać uwiecznione w różnych latach. Każdy widok oznakowany jest datą wykonania panoramy, co znacznie ułatwia ocenę aktualności zdjęcia. Warto wspomnieć również o tym, że Google aktualizuje widoki ulic, co jakiś czas wysyłając swoje samochody w te same miejsca.
Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać się na wirtualny spacer po trójwymiarowych mapach Google. Oglądanie zdjęć może okazać się szczególnie pomocne, w sytuacji gdy chcesz:
Korzystanie z mapy Google Street View jest bardzo proste. Jak włączyć zwiedzanie? Wystarczy, że wyszukasz interesujące Cię miejsce w Mapach Google, a następnie na dole strony klikniesz ikonkę żółtego ludzika. W tym momencie na ekranie kolorem niebieskim oznaczone zostaną miejsca lub ulice, dla których dostępny jest widok 3D. Po wybraniu konkretnego obiektu zobaczysz jego zdjęcie 360º, które możesz obracać bądź przesuwać odpowiednio do własnych potrzeb.
Z usługi możesz korzystać również na smartfonie – wystarczy, że wyszukasz odpowiedni obiekt w Mapach Google i klikniesz znacznik, a następnie dotkniesz jego nazwy u dołu ekranu, by wyświetlić zdjęcia z etykietą Street View – jeśli są dostępne.
Warto poświecić kilka zdań ciekawostkom oraz kontrowersjom związanym ze Street View. Te ostatnie dotyczą przede wszystkim oskarżeń o łamanie zasad prywatności. Choć Google stosuje techniki uniemożliwiające identyfikację ludzi na zdjęciach (m.in. zacieranie twarzy), znane są przypadki osób, które rozpoznały siebie na fotografiach i domagały się usunięcia materiałów. Żądania tego typu wysuwały także organizacje prawnicze m.in. z Japonii oraz Wielkiej Brytanii.
Zgody na wykonywanie zdjęć panoramicznych na swoim terytorium nie wyraziły m.in. Chiny, Białoruś, Indie, wiele krajów Afryki oraz Azji, ale również Niemcy. Google świadomie nie publikuje również niektórych obiektów o znaczeniu strategicznym, np. baz wojskowych, budynków rządowych, elektrowni jądrowych czy terytoriów spornych. Z map usuwane są także miejsca wcale niemające charakteru strategicznego, co często rozpala wyobraźnię zwolenników rozmaitych teorii spiskowych.
Zainwestuj w widoczność online z naszym pomocą! Zapytaj o szczegóły naszych usług w naszym cenniku pozycjonowania.
Jeśli prowadzisz biznes i zależy Ci na skutecznej reklamie swojej marki w sieci, wirtualny spacer może okazać się kolejnym elementem sposobem na promocję. Mapa Google Street View znacznie ułatwia dotarcie do sklepu, biura lub siedziby firmy, umożliwiając potencjalnym klientom dokładne zapoznanie się z samym obiektem, jak i jego najbliższą okolicą. Widok panoramiczny to z pewnością duży plus w kontekście lokalnego pozycjonowania marek – dla wielu z nich zdjęcia 360º stały się jednym z kluczowych elementów wizytówki Google Moja Firma. Zdobądź przewagę w lokalnych wynikach wyszukiwania! Obejrzyj nasze usługi pozycjonowania lokalnego i podbij lokalny rynek już dziś.
trafiłem na ten artykuł w sumie trochę przez przypadek, bo mieszkam w bawarii gdzie nie mogę włączyć widoku google street view w swojej okolicy, rzeczywiście zacząłem dopytywać sąsiadów i oni mają jakąś paranoję na punkcie ochrony danych, dlatego nie pozwolili na zamieszczenie zdjęć ulic na google street view. Przedziwny naród!