Wróć do listy wpisów
Marketing Optymalizacja stron (SEO) Pozycjonowanie Strategie SEO Strony www
Agencja SEO i SEM > Blog > Cloaking SEO – co to jest i jak działa?

Cloaking SEO – co to jest i jak działa?

Cloaking SEO – co to jest i jak działa?

Cloaking SEO to inaczej maskowanie. Jest to działanie polegające na przedstawianiu robotom indeksującym Google zawartości odmiennej od tej, którą na stronie internetowej widzą użytkownicy. Ma to na celu uzyskanie przez serwis jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania. Cloaking SEO należy do technik nazywanych Black Hat SEO, które są niezgodne z wytycznymi wyszukiwarek internetowych. Oznacza to, że w sytuacji gdy algorytmy Google wykryją działanie maskowania na stronie, witrynie grozi bardzo duży spadek w wynikach wyszukiwania.

Cloaking SEO – jak to działa?

Treści na stronę internetową dostarczane są na podstawie adresu IP lub nagłówka HTTP użytkownika wysyłającego odpowiednie żądanie. W przypadku gdy na konkretnej stronie internetowej zostanie wykryty robot, znajdujący się w serwisie skrypt wyświetla jego inną wersję – tę zawierającą treści niewidoczne dla użytkownika. Istotny jest fakt, że nie można ich wyszukać w tradycyjny sposób.

 

Na co należy uważać?

Google bardzo rygorystycznie podchodzi do wszelkich prób manipulacji wynikami wyszukiwania. W kontekście maskowania należy pamiętać, aby na stronie internetowej:

  • nie stosować białego koloru czcionki na białym tle witryny,
  • nie ustawiać rozmiaru czcionki o wartości 0,
  • nie umieszczać tekstu poza ekranem,
  • nie linkować adresów URL poprzez kotwiczenie w połączeniu z pojedynczym znakiem (na przykład z kropką).

Wszelkie niewidoczne dla użytkowników elementy na stronie internetowej będą przez wyszukiwarkę Google oznaczone jako działania cloaking SEO.

Czy jest alternatywa dla cloaking SEO?

Działania związane z cloaking SEO są bardzo ryzykowne. Przede wszystkim grożą one drastycznym spadkiem strony internetowej w wynikach wyszukiwania, a dodatkowo mogą spowodować, że witryna całkowicie przestanie być indeksowana w wyszukiwarce. Z tego właśnie powodu warto postawić na sprawdzone metody pozycjonowania, które są zgodne z algorytmami Google. Wspomnieć w tym miejscu należy przede wszystkim o dbałości o elementy on-site oraz off-site.

Przeczytaj również: Zlecasz działania SEO? Zobacz, dlaczego i jak monitorować pozycje serwisu w Google!

Unikalne teksty przydatne użytkownikom, linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne, odpowiednio zoptymalizowany kod strony – tego typu działania bardzo skutecznie wpływają na pozycję strony internetowej w wyszukiwarce Google. Mimo że działania optymalizacyjne witryny zajmują nieco czasu, to podejmowane czynności umożliwią stopniowe poprawianie pozycji danej witryny w wynikach wyszukiwania.

działania SEO

Jak pozycjonować witrynę bez działań cloaking SEO?

Aby pozycjonowanie strony internetowej przebiegło w możliwie najbardziej sprawny oraz efektywny sposób, konieczne jest przede wszystkim zapoznanie się ze wszystkimi wytycznymi Google dla webmasterów. Znajdują się tam bardzo istotne zasady oraz spis dopuszczalnych i zakazanych działań podejmowanych w serwisie. Nieświadome łamanie prawa nie uchroni nas przed odpowiedzialnością, dlatego bardzo istotne jest, aby zapoznać się ze wszystkimi postanowieniami i wytycznymi. Tylko w ten sposób strona lub sklep internetowy znajdą się w wynikach wyszukiwania i będą łatwe do odszukania przez użytkowników.

Zapisz się do newslettera i odbieraj regularną dawkę wiedzy, ciekawostek i nowości ze świata reklamy internetowej!