Menu
Wróć do listy wpisów
Newsy
Strona główna > Blog > Blog.pl – koniec działania platformy. Co teraz?

Blog.pl – koniec działania platformy. Co teraz?

Blog.pl – koniec działania platformy. Co teraz?

Już niewiele czasu pozostało dla tych internautów, którzy prowadzili swojego bloga na platformie blog.pl. Koniec stycznia to data wyznaczająca koniec funkcjonowania serwisu. Wszystkie utworzone w ramach platformy blogi muszą zostać przeniesione lub bezpowrotnie znikną z sieci stanowiącej jeden z największych w Polsce agregatorów blogowych.

Skąd ta decyzja?

Przyczyny tego stanu rzeczy można upatrywać w rosnącej popularności mediów społecznościowych, a tym samym w stopniowej migracji ruchu z blogów do takich serwisów jak Facebook, YouTube czy Instagram. Decyzja o zamknięciu blog.pl, podyktowana względami biznesowymi, dla wielu osób pozostaje kontrowersyjna. Faktem jest jednak, że wszyscy aktywni blogerzy muszą wykonać szereg czynności, aby przenieść swoją działalność w nowe miejsce.

Źródło: www.blog.pl

Co dalej z blogiem?

Najpewniejszym wyborem będzie migracja na własne zasoby. W jaki sposób?

  • Migracja treści – panel administracyjny bloga na platformie blog.pl ma ograniczone możliwości, umożliwia jednak eksport treści do pliku umożliwiającego ich przeniesienie do innej kopii WordPressa – systemu zarządzania treścią, na którym oparte są wszystkie blogi na platformie Onetu.
  • Wykupienie serwera – nowy blog musi być zainstalowany na serwerze, aby był dostępny dla internautów. Odpowiedni serwer dla małych i średnich blogów to koszt około 100 – 200 zł rocznie. Nie warto oszczędzać na tym elemencie – serwery w niskich cenach, rzędu 40 zł/rok, oferują niewielką wydajność i mogą być problemowe w eksploatacji.
  • Wykupienie domeny – blog musi być dostępny pod danym adresem w sieci. Koszt zakupu domeny jest niewielki – około 20 zł za domenę polską. Wykupiony adres trzeba co roku odświeżać. Tu koszty mogą być różne – 50 – 80 zł to rozsądna cena. Uważaj na promocje typu: rejestracja za 0 zł – często po roku zapłacisz 160-200 zł za przedłużenie!
  • Instalacja WordPressa – gdy masz już kopię swoich danych, serwer i domenę, musisz zainstalować WordPressa wraz z szablonem graficznym.

Brzmi strasznie? W praktyce nie jest to takie trudne, a zapewnia stabilne działanie bloga bez niespodzianek. Jednocześnie posiadając dedykowaną domenę, będziesz mógł budować własną markę, pozycjonować ją w wyszukiwarce Google oraz budować wartość serwisu.

Czy można zlecić migrację bloga zewnętrznej firmie?

Jeśli nie masz czasu lub obawiasz się przeprowadzić migrację na własną rękę, skontaktuj się z nami – załatwimy to wszystko za Ciebie w atrakcyjnej cenie!
Pakiet migracji z blog.pl
Oferujemy w pakiecie migrację treści, instalację i dostosowanie WordPressa pod obecne treści – 500 zł netto/jednorazowo
Hosting – 200 zł/rok
Domena + certyfikat SSL – 60 zł/rok

Bloguj dalej!

Dalsze rozwijanie bloga, a nawet rozszerzenie go o szerszą promocję nie musi więc wiele kosztować i przysporzyć stresu. Wiąże się to z wykonaniem kilku koniecznych czynności i poniesieniem pewnych kosztów, jednak za mniej niż 1000 zł można przenieść go w nowe środowisko i dalej blogować! :)

Aktualizacja

Właściciel domeny blog.pl ogłosił, że z uwagi na liczne prośby od użytkowników o wydłużenie czasu na przeniesienie treści, podjęto decyzję o pozytywnym ich rozpatrzeniu. W wyniku tej decyzji blogerzy dostali o miesiąc więcej na przenosiny – platforma blog.pl ostatecznie zakończy swoją działalność z dniem 28.02.2018 r.

blog.pl zostanie zamknięty 28.02.2018