Menu
Wróć do listy wpisów
Content Marketing Marketing Newsy Różne
Strona główna > Blog > Bądź poprawny! Raport na temat najczęściej popełnianych błędów w Internecie

Bądź poprawny! Raport na temat najczęściej popełnianych błędów w Internecie

Bądź poprawny! Raport na temat najczęściej popełnianych błędów w Internecie

W Internecie spędzamy coraz więcej czasu. Jesteśmy odbiorcami treści, ale też ich twórcami. Kontaktujemy się z innymi ludźmi przez różnego rodzaju komunikatory, wyrażamy opinie pod artykułami i postami, piszemy recenzje książek czy filmów. Czy pilnujemy poprawności językowej? Czy publikacja naszych wypowiedzi – często pełnych emocji – poprzedzona jest uważnym przeczytaniem tekstu? Czy dbamy o to, by treści wrzucane przez nas do Internetu były zgodne z zasadami ortografii, gramatyki czy interpunkcji?

Raport po raz czwarty

Specjaliści reprezentujący markę Nadwyraz.com, która promuje poprawną polszczyznę i polską literaturę klasyczną, oraz portal Polszczyzna.pl wyjaśniający wszelkiego rodzaju zagadnienia związane z językiem ojczystym, już po raz czwarty przyjrzeli się błędom najczęściej popełnianym przez użytkowników sieci.

Analizując rok 2021, badacze wzięli pod uwagę specyficzne okoliczności wynikające z pandemii i narzuconych przez nią ograniczeń. Wiele codziennych czynności przeniosło się do świata wirtualnego – jako przykład niech posłużą zdalne nauczanie, praca online czy imprezy towarzyskie realizowane wirtualnie. W związku z tym w Internecie spędzaliśmy jeszcze więcej czasu. Raport miał odpowiedzieć przede wszystkim na następujące pytania:

  • Czy fakt, że zintensyfikowaliśmy swoje działania w sieci, wpłynął na jakość polszczyzny?
  • Czy problemy z zachowaniem poprawności językowej pogłębiły się czy może zmniejszyły?

Analiza obejmowała 12 miesięcy (1.01.2021–31.12.2021 r.). Łączna liczba otrzymanych i przeanalizowanych danych wyniosła 5 105 702. Badany materiał pochodził z serwisów Facebook, YouTube, Wykop, forów dyskusyjnych, blogów, portali internetowych, recenzji oraz innych platform mediów społecznościowych (np. Twitter czy Instagram).

Gdzie roi się od błędów?

Po raz kolejny źródłem największej liczby błędów językowych okazał się Facebook. Niestety, z roku na rok jego udział rośnie – w porównaniu do roku 2020 liczba błędów pojawiających się na portalu wzrosła o 10,6 punktu procentowego.

Źródło infografiki: www.nadwyraz.com

Pierwsza piętnastka

Czas na czarną listę błędów najczęściej popełnianych przez polskich internautów. Ostrzegamy – to ten fragment artykułu, który mogą przeczytać tylko osoby o nerwach jak postronki!

W „parszywej piętnastce” znalazły się przede wszystkim błędy ortograficzne – jest ich aż trzynaście! Czyżby w szkole było jednak za mało dyktand? Podobnie jak w 2020 roku najczęściej powtarzanym błędem było „na pewno”. Poniżej znajdziesz całą listę.

najczęstsze błędy w Internecie

Źródło infografiki: www.nadwyraz.com

W porównaniu z wynikami badania za rok 2020 na miejsce błędów „orginalny” oraz „złodzieji” wskoczyły „na przeciwko/naprzeciw” oraz „ktury” (formy poprawne to „naprzeciwko/naprzeciw” i „który”).

Jak pokazuje infografika, w 2021 roku użytkownicy publikowali aż 13 988 błędów dziennie! Eksperci wyliczyli, że błąd pojawiał się co 6 sekund. Wiemy, jest już luty, ale może to dobry czas na ostatnie noworoczne postanowienie: zadbajmy o jakość naszego języka. Może dzięki temu kolejny raport pokaże, że coś zmienia się na lepsze?

Więcej na temat raportu oraz szczegółowe omówienie różnych kategorii błędów znajdziesz na stronie www.nadwyraz.com.

    Wypełnij formularz, aby zamówić bezpłatną wycenę