Menu
Wróć do listy wpisów
Analityka Marketing Optymalizacja stron (SEO) Pozycjonowanie SEM Strategie SEO Strony www
Strona główna > Blog > Nowa, odświeżona wersja Google PageSpeed Insights

Nowa, odświeżona wersja Google PageSpeed Insights

Nowa, odświeżona wersja Google PageSpeed Insights

W połowie października 2021 Google wprowadziło nową wersję graficzną PageSpeed Insights. To popularne narzędzie do badania, z jaką prędkością ładują się strony internetowe. Informacje w jego nowej wersji są przedstawione w przejrzystej formie, co ułatwia ich zrozumienie. Także nawigacja jest bardziej intuicyjna.

PageSpeed Insights z prostego narzędzia do weryfikacji szybkości działania serwisu przekształciło się w kombajn dostarczający informacje potrzebne do diagnostyki funkcjonowania serwisu pod kątem użytkownika i jego doświadczeń związanych z prędkością i stabilnością interfejsu. Jak podaje Google, baza kodu aplikacji miała już 10 lat (!). Cel, jaki przyświecał Google przy przebudowie narzędzia – oprócz samego przeniesienia się do XXI wieku, za sprawą modernizacji wyglądu – to prostota użytkowania i wyraźne odseparowanie danych laboratoryjnych od terenowych.

Czym różnią się dane terenowe od laboratoryjnych?

Dane terenowe to te, które zostały zebrane „w terenie”, czyli podczas rzeczywistej interakcji z serwisem. Są one zbierane za sprawą mechanizmu Chrome User Experience, czyli raportowania z przeglądarki Google Chrome do bazy danych giganta w celu późniejszej analizy.

Dane laboratoryjne z kolei pochodzą z analizy przez narzędzie Lighthouse w „sztucznym” środowisku.

Co nowego w Google PageSpeed Insights?

Narzędzie zostało odświeżone o następujące elementy:

  • interfejs, który nadał lekkości i czytelności treści. Delikatnie zmniejszono kontrast czcionek, dzięki czemu strona jest przyjemniejsza w odbiorze. Sama interakcja tez jest łatwiejsza chociażby za sprawą pływającego paska, umożliwiającego przełączanie się pomiędzy wynikami dla wersji mobilnej i desktopowej.

  • wydzielono czytelne sekcje, które prezentują dane związane z wąskim obszarem, np. Core Web Vitals czy faktyczną wydajnością.
  • udostępniono informację o środowisku laboratoryjnym wykorzystanym do analizy. Możemy więc poznać m.in. throttling sieci, wersję silnika chromium czy emulowane urządzenie.

  • utworzono przyjemnie działające, szybkie filtry, które zawężają informacje do jednej z 4 wybranych metryk Core Web Vitals.

 

Zmiany objęły nie tylko interfejs, ale również mechanikę narzędzia. PageSpeed Insights od 13 października korzysta z Lighthouse w wersji 9.0.0.

Wszystkie zmiany dotyczące PageSpeed Insights możesz śledzić na jego oficjalnej stronie udostępnionej przez Google.