Menu
Wróć do listy wpisów
Strony www
Strona główna > Blog > Rynek mobilny – standard czy chwilowy trend?

Rynek mobilny – standard czy chwilowy trend?

Rynek mobilny – standard czy chwilowy trend?

Mobilność stron internetowych w biznesie już dawno przestała być opcjonalnym rozwiązaniem. Obecnie to standard, który należy spełniać. Potwierdza to nawet Google, które punktuje strony posiadające wersję mobilną i zwiększa ich pozycje w mobilnych wynikach wyszukiwania. Wersja mobilna strony to również wygoda internautów, którzy coraz częściej korzystają z przeglądarki internetowej na tablecie lub smartfonie.

Gdy prowadzimy sklep stacjonarny, chcemy, by szyld był czytelny i zachęcający, a wnętrze przestronne. Podobnie jest ze stroną internetową! Powinna być łatwa w nawigacji i użyteczna dla każdego użytkownika, niezależnie od urządzenia, z którego korzysta. Zaprojektowanie strony tak, by była jednocześnie czytelna i mobilna to trudne zadanie. Szczególnie, gdy witryna istnieje już od lat w swojej podstawowej wersji dostosowanej do dużych ekranów komputerów stacjonarnych i laptopów.

Odpowiedź na potrzeby rynku mobilnego – możliwości

Rozwiązaniem jest modyfikacja szablonu w taki sposób, aby spełniał wymogi responsywnego designu, to znaczy – by dostosowywał się automatycznie do urządzenia, na którym zostaje wyświetlona strona. Zmiana szablonu wymaga jednak czasu i dużej ingerencji w kod, co generuje koszty. Alternatywą są wersje mobilne, czyli dedykowane, zaprojektowane pod kątem wyświetlania mobilnego, osobne strony. Wykorzystanie tej metody daje szereg możliwości, które pozwolą zaistnieć w świecie mobilnym szybko i stosunkowo „bezboleśnie”.

Jak to działa?

Na serwerze znajdują się dwie wersje strony. Specjalny kod rozpoznaje, z jakiego urządzenia korzysta użytkownik i wyświetla tę odpowiednio dostosowaną. Brzmi prosto? I tak jest. Proste wdrożenie to jedna z zalet wersji mobilnej.

Wersja mobilna to swoboda

Dwie, oddzielne wersje strony można potraktować zarówno jako wadę, jak i zaletę. Z jednej strony musimy aktualizować niejako dwie strony – desktopową i mobilną – oraz korzystać z domeny głównej oraz subdomeny (np. m.domena.pl). Z drugiej zaś – uzyskujemy znaczną niezależność w realizacji, nie musimy bazować na starym kodzie i istniejących elementach.

Możemy skupić się na efektywnym UX użytkownika mobilnego. Świetnym przykładem są tutaj grafiki. W wersji mobilnej z łatwością możemy wyświetlić użytkownikowi ich optymalny zestaw. Wersja mobilna ma po prostu ich własne, lekkie, dostosowane do Internetu mobilnego odpowiedniki. W szablonie RWD nie jest to tak proste.

Podobnie z elementami interfejsu. W wersjach RWD poszczególne elementy zostają ukryte, bądź wyświetlone w zależności od urządzenia. Modyfikacji może ulegać ich wielkość, położenie itd. Wymaga to dużego nakładu pracy zarówno projektanta, realizatora, jak i testera. W przypadku strony responsywnej, ten sam szablon musi zachowywać się tak samo dobrze w wielu różnych wariantach. To nie jest proste. W wersji mobilnej unikamy tego problemu.

Dedykowane projektowanie

Potrzeby użytkowników mobilnych są kompletnie inne od potrzeb internautów, używających wersji desktopowej (a którzy jeszcze do niedawna stanowili ponad 90% wszystkich użytkowników Internetu). Korzystając z wersji mobilnej, dostajemy możliwość wypracowania nowego podejścia do użytkownika i serwowania mu treści w całkowicie dedykowany sposób. Wersja mobilna pozwala w prosty sposób, czytelnie przedstawić elementy takie, jak przyciski, czcionki, menu, formularze kontaktowe i grafiki.

Szybki dostęp do informacji

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy psuje nam się samochód. Korzystając z telefonu szukamy numeru do pomocy drogowej. Strona, na której się znajdziemy musi wczytać się szybko, być pozbawiona skomplikowanych elementów, rozbudowanej nawigacji. Użytkownik oczekuje szybkiej informacji tu i teraz, nierzadko w biegu. Takiej, którą otrzyma przy zaledwie kilku ruchach palcem po wyświetlaczu. Jeśli jej nie znajdzie, po prostu zamknie stronę, a mobilna konkurencja ucieszy się z jego wizyty u siebie.

Prosta interakcja

Dotykanie małych, zbyt zbliżonych do siebie elementów, konieczność przesuwania strony we wszystkich kierunkach, by odczytać tekst lub zbyt mała czcionka po prostu odpada. W wersji mobilnej wszystko to można dostosować niezależnie od głównej strony i testować na ograniczonej ilości urządzeń.

Podsumowanie

Jeśli dysponujemy już stroną w wersji desktopowej, wersja mobilna może stanowić doskonałe rozwiązanie o optymalnym stosunku jakości do ceny, szczególnie dla istniejących witryn z niewielkim stopniem skomplikowania treści i funkcjonalności. Możemy stać się mobile friendly szybko, niezależnie od starego kodu i desktopowych rozwiązań projektowych oraz bez konieczności długotrwałych testów na wielu urządzeniach.